enrichment - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/enrichment/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Tue, 21 Feb 2023 07:38:00 +0000 hu hourly 1 Hogyan dobd fel az idős kutyád napjait? Enrichment szenior korban https://kutyabarat.hu/egyeb/119975/hogyan_dobd_fel_az_idos_kutyad_napjait_enrichment_szenior_korban/ Tue, 21 Feb 2023 07:38:00 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=119975 szenior kutya

Bár sokan azt gondolják, hogy az idős kutyák már nem tanulnak új trükköket, de ne becsüljük alá szenior korú barátainkat! […]

The post Hogyan dobd fel az idős kutyád napjait? Enrichment szenior korban appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
szenior kutya

Bár sokan azt gondolják, hogy az idős kutyák már nem tanulnak új trükköket, de ne becsüljük alá szenior korú barátainkat! Míg egy kölyök vagy egy fiatal kutya „kiköveteli” magának a figyelmet, a mozgást és a mentális fárasztást, az idős ebek „elvannak”. Ez sajnos sokszor ahhoz vezet, hogy a gazdik kevesebbet foglalkoznak velük, rövidebb sétára viszik őket és úgy általában már kevesebb új ingernek teszik ki őket. Ez egy ördögi kör, aminek a végén a szenior kutyus élettere beszűkül.

Pedig az idős kori fizikai és szellemi állóképesség megőrzése nagyon fontos. Mondhatjuk, hogy ez a fiatalság titka. Ahogy sokszor láthatjuk idős emberek esetében is, aki aktív marad, tartja a baráti kapcsolatokat, frissen tartja az agyát a kár rejtvényekkel, tanulással, utazással, az tovább megőrzi fiatalos lendületét, gondolatait. Tovább élnek azok az emberek, akik barátokkal veszik körül magukat, ahogy azok is, akik gondoskodnak – legalább egy szobanövényről. Az is tény, hogy az időskori demencia megelőzésében szerepe van a mentális aktivitásnak, a tanulásnak és az új dolgok megismerésének.

Testmozgás, fizikai egészség

Feltételezhető, hogy a kutyák esetében is sokat tehetünk azért, hogy kedvencünk az őszülő buksija ellenére aktív és friss maradjon. Ebben rendkívül fontos szerepe van a korának és egészségi állapotának megfelelő testmozgásnak. Ne sortoljuk a sétát, csak ha tényleg indokolt. Ha visszaveszünk a távból, növeljük a gyakoriságot. Intenzív tempó helyett válasszunk egy lassú szagsétát. Ne hagyjuk, hogy idős kutyánk kondija leromoljon, figyeljünk oda a táplálkozásra és a mozgásra is.

Mentális „mozgatás”

A mentális fárasztásra is remek módszerek vannak. Nem hangsúlyozhatjuk eléggé a folyamatos tanulás fontosságát. Egy új trükk vagy új sport megtanulása lehet, hogy hosszabb időt vesz igénybe tizenévesen mint kölyökként, de ebben a korban már nem feltétlenül az eredmények, hanem maga a tanulási folyamat számít. A hoopers, a szimat/keresés és az obedience bizonyos formái remek lehetőséget nyújtanak, hogy a szenior kedvencek is megőrizzék szellemi frissességüket. Emellett pedig arra is, hogy építsük a kapcsolatunkat és az öregedéssel együtt járó változó kommunikációs igényeket is észre vegyük. Ha folyamatosan interakcióban vagyunk a kutyánkkal, észrevesszük, ha romlik a hallása vagy a látása és együtt tudjuk megtalálni azokat a lehetőségeket amelyekkel továbbra is kommunikálhatunk egymással.

A tanulás és tréning mellett ne feledkezzünk meg a klasszikus enrichment játékokról is. Ezek a tölthető játékok, a logikai feladatok és a szimatjátékok például. Korábbi cikkeinkben részletesen írtunk a témáról:

Tények, tévhitek és tippek a foglalkoztató játékokkal kapcsolatban – 1. rész

A kutyajátékok négy típusa és használatuk – 1. rész

Környezetgazdagítás – nem csak a kajáról szól!

Ha eddig nem tettük, ismertessük meg a kutyánkat velük, hiszen a feladatok megoldása valódi mentális edzés.

Társaság, barátok

A mentális egészség megőrzésének fontos pillére még a társas kapcsolatok fenntartása. A kutyák is igénylik a társaságot. Ki az emberekét, ki a kutyákét, ki pedig bárkiét bárhol bármikor. Adjunk lehetőséget idős barátunknak, hogy kedvére barátkozhasson. Bár lehet, hogy a nagy futtatós rohangálások helyett már csak sétálnak egymás mellett, vagy összeszagolnak és nézegetnek, ne becsüljük alá a barátságok fontosságát.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.thewildest.com/dog-lifestyle/mental-stimulation-for-senior-dogs; Fotó: Grish Petrosyan: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/emberek-kez-kutya-feher-15359233/

The post Hogyan dobd fel az idős kutyád napjait? Enrichment szenior korban appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A rövid orrú kutyák számára is biztonságosak az enrichment játékok? https://kutyabarat.hu/egeszseg/116719/a_rovid_orru_kutyak_szamara_is_biztonsagosak_az_enrichment_jatekok/ Tue, 19 Jul 2022 15:45:11 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=116719 rövid orrú kutyák és az enrichment

Bár a rövid orrú kutyák, mint  a francia bulldog, a Boston terrier vagy a mopsz, rendkívüli népszerűségnek örvendenek a városi […]

The post A rövid orrú kutyák számára is biztonságosak az enrichment játékok? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
rövid orrú kutyák és az enrichment

Bár a rövid orrú kutyák, mint  a francia bulldog, a Boston terrier vagy a mopsz, rendkívüli népszerűségnek örvendenek a városi kutyások körében, tudjuk, hogy esetenként speciális igényeik vannak.

A gazdik tudják, hogy kutyaruhában, hámban, de még szájkosárban is külön méretezés vonatkozik a lapos orrú kutyákra. Nem beszélve az aktivitások és a sportok korlátozott lehetőségeiről. Az összes kutyafajta közül a rövid orrú kutyák a leginkább hajlamosak a hőgutára, illetve a légzőszervük speciális volta miatt légzési nehézségekre és fulladásra is. Emiatt (bár ez egyedfüggő!) a hosszú séták és a nagy kirándulások, szaladgálások, sajnos, sok lapos orrú kutyus életéből kimaradnak.

Az enrichment játékok ezért különösen jó lehetőségnek tűnnek a számukra, hiszen ezek mentálisan fárasztják a kutyát, ráadásul játékosan, a túletetést elkerülve oszthatjuk be nekik a napi betevőt.

De vajon minden enrichment játék biztonságos a rövid orrú kutyák számára is?

A józan eszünk mellett a gyártók is arra figyelmeztetnek minket, hogy soha ne hagyjuk a kutyánkat felügyelet nélkül játszani. Ezt az alapvető szabályt betartva a legtöbb enrichment játék ugyanúgy alkalmas a rövid, mint a hosszabb orrú kutyák számára. Bár érdemes a vásárlásnál átgondolni, hogy a kutyánk méretéhez és a pofija szélességéhez megfelelő nagyságú játékokat válasszunk.

Elsősorban az evéslassító tálak között vannak olyan modellek, amelyekben magas elválasztók vannak, egymáshoz viszonylag közel. Ezzel egyébként egy hosszabb orrú kutya is nehezen boldogul, de egy laposabb arcúnak szinte lehetetlen feladat. Nézzük meg, hogy az „akadályok” között elfér-e két ujjunk, és lehetőleg nem magasabbak egy centiméternél. Ha ez rendben van, akkor valószínűleg kutyánk is elboldogul vele.

A lickimatek, ematek, tehát a nyalogatós tálak alapvetően laposak, ezért ezek bármely kutya számára biztonságosak. A kutyák ezeknél a játékoknál, ahogy a tölthető játékoknál is, a nyelvüket használják, ezért az orruk hossza lényegében nem számít.

A tölthető labdák és puzzle játékok, illetve a szimatszőnyegek esetében egy-egy falat megtalálásáról és befalásáról van szó, ezért itt sem szenvednek hátrányt a rövid orrú ebek.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://outwardhound.com/furtropolis/product/mental-stimulation-for-dogs; Kép: Photo by 준섭 윤: https://www.pexels.com/photo/french-bulldog-in-close-up-photography-10372337/

The post A rövid orrú kutyák számára is biztonságosak az enrichment játékok? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Környezetgazdagítás – nem csak a kajáról szól! https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/115792/kornyezetgazdagitas_nem_csak_a_kajarol_szol/ Thu, 19 May 2022 09:16:24 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=115792 környezetgazdagítás típusai

A környezetgazdagítás vagy enrichment kifejezésről sokunknak elsősorban a tölthető vagy logikai játékok jutnak eszünkbe. Ez nem véletlen, hiszen talán ezek […]

The post Környezetgazdagítás – nem csak a kajáról szól! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
környezetgazdagítás típusai

A környezetgazdagítás vagy enrichment kifejezésről sokunknak elsősorban a tölthető vagy logikai játékok jutnak eszünkbe. Ez nem véletlen, hiszen talán ezek az enrichment legkönnyebben beilleszthető elemei a rohanó életmódunkba. A környezetgazdagítás azonban jóval több ennél. Ahogy a neve is mutatja, a kutya környezetének (azaz, mindennapi életének, az őt körülvevő élethelyzeteknek) a változatosabbá tétele.

Leegyszerűsítve, az a cél, hogy a kutyánk ne unatkozzon. Folyamatosan, általunk szabályozott módon jusson számára mentálisan, szociálisan, fizikailag és érzelmileg megfelelő impulzusokhoz. Ebből nagyjából már látható is, hogy a környzetgazdagítás fogalom viszonylag széles körben értelmezhető.

A szociális környezetgazdagítás a kutyánk társasági életének színesebbé tétele. Ez lehet a barátaival való találkozás, egy séta a parkban, de az is, ha magaddal viszed a munkába, vagy a szüleidhez hétvégére. A lényeg, hogy neki kellemes körülmények között találkozzon és interakcióba léphessen másokkal. Ide tartozol te is: a minőségi idő, amit tényleg rá szánsz, szintén ebbe a kategóriába sorolható.

A kongitív aspektus minden olyan cselekvésre vonatkozik, amelyben a kutya az agyát használja, fejlődik a gondolkodása. Lehet logikai játék, keresés, vagy éppen egy szimat kurzus. A sportok egy része is fejleszti a kognitív képességeket. Az agility, a terelés, a nyomkeresés, stb. például folyamatos problémamegoldásra késztetik a kutyákat.

Ezek a sportok városi környzetben is remekül űzhetők: Treibball: terelés városi kutyáknak vagy Különleges kutyás sport: a hoopers

A környezetgazdagítás fontos része a szó szerint vett környezet. Ebbe beletartozik a kutya otthoni környzete, például egy olyan kényelmes fekhely, ahonnan szemmel tarthatja az utcát. A játékai, amelyekkel otthon játszhat vagy együtt játszotok. Ha van udvar, akkor ott is van lehetőség például egy homokos rész kialakítására, ahol néha elrejthetsz valami izgalmas dolgot amit kiáshat. Egy kisebb medence vagy pancsoló, esetleg labdamedence is remek szórakozás.

Az enrichment lényeges része, hogy ne csak egy érzékszervre, hanem az összesre hathat. A szenzoros, vagy érzékszervi környezetgazdagítás több fronton nyújt új élményeket a kutyának. Hathat vizuálisan, hangokkal, illatokkal, ízekkel de tapintással is, sőt, az egyensúlyozást vagy a különböző talaj textúrákat is sorolhatjuk ide. A szaglászó szőnyegektől kezdve a gyógynövényekig a kertben. A különböző anyagokból készült ösvény vagy egy-egy izgalmas téri elem mind ide sorolható. A kutyáknak szánt zenék, hangoskönyvek, videók vagy éppen egy izgalmas teniszmeccs is lekötheti a kutyát.

Az enrichment ötödik kategóriája egy kissé nehezebben megfogalmazható, talán a munka vagy feladat típusú környzetgazdagítás a legjobb kifejezés. Ide tartoznak a feladatok, a tréning, a tanítás és a tanultak gyakorlása. Különösen a munkakutyáknak ad hatalmas pluszt, ha a fajtájuknak megfelelő „munkát” végezhetnek. Vigyük el a juhászkutyánkat, collie-nkat terelni, a német vagy belga juhászunkat őrző-védőre, az agarat coursingra, stb. Az ilyen elfoglaltságok ösztön szinten hatnak a kutyákra, felszabadítják és jó időre élményekkel töltik fel őket.

Természetesen, a fentiek inkább ajánlások, ötletek. Ismerjük meg a kutyánkat és próbáljunk ki közös dolgokat, de nem baj, ha valamelyik nem válik be, nem nekünk való, vagy egyszerűen nem megvalósítható. A legfontosabb, hogy figylejük a kutyánkat, szánjunk rá időt és biztosan megtaláljuk a saját és az ő szükségleteinek megfelelő környezetgazdagítási módot .


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Bindi’s Bucketlist Instagram. Kép: https://www.pexels.com/photo/pembroke-welsh-corgi-lying-on-the-sand-under-white-cloud-blue-sky-164186/

 

The post Környezetgazdagítás – nem csak a kajáról szól! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Öt helyzet, amelyben a Kong a barátod https://kutyabarat.hu/kutyaneveles/114040/ot_helyzet_amelyben_a_kong_a_baratod/ Sun, 13 Feb 2022 15:46:36 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=114040 konggal az unalom ellen

Piros, lila, fekete, puha, kemény és kölyköknek való. Ma már a legtöbb állatfelszerelést kínáló üzletben találkozhatunk a gumiból készült, harang […]

The post Öt helyzet, amelyben a Kong a barátod appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
konggal az unalom ellen

Piros, lila, fekete, puha, kemény és kölyköknek való. Ma már a legtöbb állatfelszerelést kínáló üzletben találkozhatunk a gumiból készült, harang formájú Kong játékkal. Vannak, akik imádják és vannak, akik nem értik. Pedig jó kezekben a Kong csodákra képes, és kellemesebbé teszi az együttélést.

A Kong egy erős, gumiból készült, tölthető játék. Alkalmas rágcsálásra, labdázásra és etető játéknak is.

Ez utóbbi felhasználás a környzetgazdagítás, azaz az enrichment témakörébe tartozik. Az alap gondolat az, hogy mentális stimulációt és új ingereket vihetünk kedvencünk életébe, ha meg kell dolgoznia a mindennapi betevőért. A fogságban tartott állatkerti állatok életkörülményeinek javításából indult mozgalomból ma már a lakásban tartott kutyák is profitálnak. A tálból etetés helyett különböző eszközök szolgálnak az étel búvóhelyéül. Ez szórakoztatóbb és a természeteshez hasonlóbb élelemszerzést tesz lehetővé akár egy városi lakásban is.

A Kong a tál helyettesítésén kívül alkalmazható még akkor is, ha kutyánk imád rágcsálni, esetleg ezen szenvedélyét a mi dolgainkon éli ki. A rágcsálás lehet az unalom jele is, ezért a mentális stimuláció, amit a Kong ad, önmagában is segíthet. Ha megszerettetjük kedvencünkkel ezt a játékot, és rájön, hogy éppoly unaloműző és élvezetes a fagyasztott finomságokkal töltött Kong rágcsálása, mint a cipőnké, jó eséllyel búcsút inthetünk a káros szenvedélynek.

Az unalom másik jele lehet, ha a lakásban egyedül hagyott kutyánk szünetelenül ugat. Ilyen esetben is jól jöhet, ha van mivel elterelnie a figyelmét. A Kong valószínűleg önmagában nem oldja meg a kialakult problémát, de segíthet hozzászoktatni kedvencünket az egyedüllét elviseléséhez.

Kiborult szemeteskuka látványára érünk haza a munkából? Kedvencünk valószínűleg unatkozottt, és zsákmány után indult. Ahogy fentebb is írtuk, a tölthető játékok a kutyák élelemszerzési ösztöneit is segítenek kielégíteni. Ha megkapja ezt a fajta stimulációt a játéktól, akkor nem kell más után néznie.

Sokan már visszatértek a munkahelyekre, de egyre többen dolgoznak otthonról. Kevés kellemetlenebb dolog van, mintha egy fontos megbeszélés vagy call közben a kutyánk figyelmünket keresi. Kössük le az elfoglaltságunk idejére egy alaposan megtöltött, fagyasztott Konggal. A nyugodt félóra jutalmaként pedig játsszunk egy nagyot!


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Simpawtico Dog Training YouTube; Kép: Photo by Maksim Goncharenok from Pexels

The post Öt helyzet, amelyben a Kong a barátod appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Tények, tévhitek és tippek a foglalkoztató játékokkal kapcsolatban – 3. rész https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/112500/tenyek_tevhitek_es_tippek_a_foglalkoztato_jatekokkal_kapcsolatban_3_resz/ Thu, 18 Nov 2021 15:26:36 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=112500 foglalkoztató játékok tények tévhitek 3

A cikk első részében a foglalkoztató játékok eredetéről és lehetséges alkalmazásairól szóltunk, illetve arról,hogyan építhetők be a „nem játékos” kutyák […]

The post Tények, tévhitek és tippek a foglalkoztató játékokkal kapcsolatban – 3. rész appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
foglalkoztató játékok tények tévhitek 3

A cikk első részében a foglalkoztató játékok eredetéről és lehetséges alkalmazásairól szóltunk, illetve arról,hogyan építhetők be a „nem játékos” kutyák életébe, majd láthattuk, hogy a mentális foglalkoztató játékok esetében nincs korhatár. A következőkben a tévhitek közül talán a legelterjedtebbet, az elhízás és a tölthető játékok viszonyát nézzük meg alaposabban.

A foglalkoztató játékok és az elhízás

A foglalkoztató, és ezen belül az étellel kapcsolatos játékokkal kapcsolatban gyakran emlegetett tévhitek között sokszor felhozzák, hogy ezek is hozzájárulnak az egyre növekvő kutya elhízási jelenséghez. Ebben egyébként lehet valami, különösen, ha a gazdi egyfajta „lepasszolásként” adja a kutyának. Ez a tipikus „jól, van, tessék, itt van, ezzel majd elleszel, csak hagyj békén”. Szintén nem jó ötlet, ha csak a foglalkoztató játékokkal szórakoztatjuk a kutyát, és kimarad a séta, a sport és a mozgás. Ahogy a cikk elején is hangsúlyoztuk, ezek mind, egymás mellett kellenek, hogy a kutyánk kiegyensúlyozott, mentálisan és fizikailag is a lehető legteljesebb életet élje.

A tölthető és etető játékok – ahogy a sportolásnál és tanításnál használt jutalomfalatok – tehát nem önmagukban, hanem inkább a helytelen, „kényelmes” használatból adódóan járulhatnak hozzá az elhízáshoz. A tévhitek közé sorolhatjuk tehát ezt, de legalábbis a féligazságok közé. Ahogy a tévénézés sem okoz elhízást, csak akkor, ha mozgásszegény életmóddal és túlzott kalória bevitellel párosul, úgy igaz ez a tölthető játékokra is.

A megfelelő mennyiségű és minőségű testmozgás mind a kutyánk, mind pedig saját egészségünk szempontjából elengedhetetlen.

Ahogy a „One Health” mozgalom képviselői fogalmaznak, a póráz két végén történő dolgok hatnak egymásra. Ha többet sétálunk a kutyánkkal, az a mi egészségünknek is jót tesz, ha együtt sportolunk, szintén. Ugyanakkor, ha a kutyánk nincs eleget a friss levegőn és mozgásszegény életmódot él, akkor feltehetőleg a saját egészségünkre sem fordítunk kellő hangsúlyt.

A logikai és foglalkoztató játékok esetében mindezzel együtt fontos, hogy tartsuk magunkat a kutyánk napi kalóriaszükségletének keretein belül. Először számoljuk ki, hogy ez mennyi. (10 kg alatti kutyáknál ez kb. 50 kcal/ttkg, 10-30 kg között 45 kcal/ttkg, míg nagytestű kutyáknál 35-40 kcal/ttkg, amely függ az aktivitás mértékétől, az életkortól, de még az évszaktól is.) A kutya napi kalóriaszükséglete az, amivel gazdálkodunk. Ennek legfeljebb 10%-át tegye ki snack vagy jutalomfalat. Ezek ugyanis nem teljes értékű táplálékok, így nem tartalmazzák a kutyánk fiziológiás szükségleteit kielégítő tápanyagokat.

Alternatívák a különböző etetési irányzatok szerint

Ez az alapszabály, amennyiben táppal etetünk és jutalomfalattal játszunk. Vannak azonban alternatívák, például, ha táppal etetünk, de az etetéshez foglalkoztató játékokat használunk fel. Azaz, a kutyánk a reggeli adagot mondjuk egy Lickimat-ről kapja, míg napközben egy puzzle-t kell megoldania, és este, mondjuk, a szaglószőnyeget vetjük be. Így ugyanannyi tápot kap, tehát nem eszik többet, mintha csak etetnénk, és minden egyes falatért meg kellett dolgoznia.

A nyersetetés és az otthon főzött eledel szintén lehetőséget nyújt a kreativitásra. Szinte minden foglalkoztató vagy tölthető játék alkalmas a nyersételek és a zöldségek, gyümölcsök „feltálalására”. Természetesen, ha nyers hússal is érintkezik a játék, akkor fordítsunk ugyanolyan figyelmet a tisztán tartására, mint az etetőtálkák vagy edények esetében. Ettől függetlenül, semmi akadálya, hogy akár nyers zöldségekkel, gyümölcsökkel, pürékkel vagy hússal, hallal töltsük meg őket.

Bízunk benne, hogy cikksorozatunk kedvet csinált a foglalkoztató játékok kipróbálásához, illetve azok is szert tehettek új ismeretekre, akik már jártasak az „enrichment” világában. A különböző játékok által kínált lehetőségek felfedezéséhez és a közös játékhoz pedig sok örömet kívánunk!


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Allie Bender, Emily Strong: Canine Enrichment for the Real World; Zazie Todd, PhD.: Wag, The Science of Making Your Dog Happy; Sina Eschenweber: Mental Exercise for Dogs; Rodney Habib, Dr. Karen Shaw Becker: Forever Dog; Bindi’s Bucketlist – https://www.bindisbucketlist.com/post/enrichment-stuffing-a-beginners-guide-to-stuffing-dog-toys; https://nationalzoo.si.edu/animals/animal-enrichment; https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ajp.1350160206; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2935515/; Képek: Photo by Tanya Gorelova from Pexels, Photo by Yaroslav Shuraev from Pexels, Photo by Karolina Grabowska from Pexels, Photo by Zen Chung from Pexels; Photo by MART PRODUCTION from Pexels

The post Tények, tévhitek és tippek a foglalkoztató játékokkal kapcsolatban – 3. rész appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Tények, tévhitek és tippek a foglalkoztató játékokkal kapcsolatban – 2. rész https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/112498/tenyek_tevhitek_es_tippek_a_foglalkoztato_jatekokkal_kapcsolatban_2_resz/ Wed, 17 Nov 2021 14:59:52 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=112498 foglalkoztató játékok életkor 2

A cikk első részében a foglalkoztató játékok eredetéről és lehetséges alkalmazásairól szóltunk, illetve arról,hogyan építhetők be a „nem játékos” kutyák […]

The post Tények, tévhitek és tippek a foglalkoztató játékokkal kapcsolatban – 2. rész appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
foglalkoztató játékok életkor 2

A cikk első részében a foglalkoztató játékok eredetéről és lehetséges alkalmazásairól szóltunk, illetve arról,hogyan építhetők be a „nem játékos” kutyák életébe. A következőkben arról lesz szó, hogy milyen korú kutyák játszhatnak foglalkoztató játékokkal. Eláruljuk: nincs korhatár!

Akár kölyökkorban, akár felnőtt korban vezetünk be egy új játékot, azt mindig „mutassuk be” a kutyánknak. Segítsünk neki, hogy megértse, mire való és hogyan tud vele játszani.

Vegyük például a legismertebb tölthető játékot, a Kongot. Ez egy többfunkciós játék, amely használható önmagában, akár labdaként is, de rágcsálni is lehet. Illetve, a belsejébe tölthetünk különböző pasztákat, falatokat és egyéb ínycsiklandozó finomságokat, amelyeket kutyánk onnan megszerezhet. Ez azonban nem feltétlenül evidens minden kutyának, különösen, ha addig például csak engedelmes gyakorlatokat végeztünk vele, és megszokta, hogy valamit tennie kell a jutalomfalatért.

A saját kutyám, például, először leült a töltött játék előtt, és nézett rám nagy szemekkel. Majd amikor nem kapott semmit, lefeküdt, pacsizott, és úgy nagyjából az egész repertoárt bemutatta, de eszébe sem jutott, hogy magától szerezze meg a Kong belsejében lévő falatot. Az addigi kilenc éve alatt nem volt elvárás, hogy magától oldjon meg helyzeteket, vagy maga szerezze meg az ételt, és ez új volt neki. Rá kellett vezetnem, hogy ez most az ő feladata, és azóta rendkívüli módon élvezi is a dolgot. Az elején azonban minden új játékkal előjött ugyanez a helyzet.

Egy önállóbb kutyának, aki maga is megoldja, ha szeretne valamit (például felmászik az étkezőasztalra, ha az meg van terítve, és kiszolgálja magát), valószínűleg egyértelmű, hogy mi a teendő. De, ahogy a saját példánkból is látszik, nem minden kutyának jár egyformán az agya, és van, hogy nekünk kell megtanítanunk egy játék használatát. Ez semmiképpen se vegye el a kedvünket, sőt! Gondoljunk bele, hogy egy önállóbb kutya, ha szórakozást keres magának, rendszerint meg is találja, míg egy „gazdicentrikusabb” eb lehet, hogy ugyanúgy unatkozik, de nem tesz semmit, tőlünk várja a megoldást.

Lassan, de biztosan haladjunk a játékokkal

A foglalkoztató játékok esetében fontos elv még a fokozatosság. Sokan éppen azért szeretjük ezt a típusú játékkategóriát, mert változatos és folyamatosan fejleszthető vele a kutya. Először azonban meg kell tanulni az alapelvet, aztán lépésről lépésre emelhetjük a szintet. Legyen szó puzzle-ről, tölthető játékról, szaglószőnyegről vagy nyalogatható tálról (pl. Lickimat), ugyanaz a játék tehető egyszerűbbé és bonyolultabbá. Egyszerűbb alatt itt azt értjük, hogy a kutya könnyebben, hamarabb jut a falathoz – azaz, az erőfeszítése hamar elnyeri a jutalmat.

Mit jelent ez a gyakorlatban? Például, hogy a tölthető játékba tegyünk csak pár szem ízletes csemegét. Nem kell megtömni, betömni a nyílást, semmi nehezítés. Először hagyjuk, hogy a kutyánk ismerkedjen a játékkal, és rájöjjön, hogy ha mozgatja, mancsolja, nyalogatja vagy gurítja – azaz, ha foglalkozik vele – akkor hozzájuthat a falathoz. Ez hamar megerősíti a cselekvést és a sikerélmény bátorítja a további próbálkozásra.

Egy puzzle játék esetében (mint például a Nina Ottosson játékok, ahol gombokat kell benyomni, fedeleket felnyitni, esetleg fiókokat kihúzni, és ezek kombinációját, hogy a falathoz jusson), szintén érdemes az alap szinten kezdeni, és türelemmel rávezetni a kutyákat a titok nyitjára. Egy idő után megtanulják a lehetséges cselekvéseket, és szépen, következetesen alkalmazni is képesek azokat.

Ezekkel a típusú játékokkal akkor ismertettem meg a 15 éves kutyánkat, amikor egy baleset miatt lebénult, és az addigi munkavonalas és feladatokban gazdag életét behatárolta a mozgásképtelenség. Nem kellett sok idő, hogy rájöjjön, hogyan nyithatja a rekeszeket és szerezheti meg a falatokat. 10-15 perc keresgélés után látszott rajta, hogy sikerült elfáradnia, megmozgatta az agyát és hamarosan mély álomba szenderült.

Ezzel elsősorban azokat a gazditársaimat szeretném bíztatni, akik idősebb kutyával élnek együtt, és tapasztalják, hogy a fizikai állapotuk miatt csökkennek a mozgásos játékok, labdázás, sportok lehetőségei. Ilyenkor nem kell beletörődnünk abba, hogy ez már egy lefelé ívelő görbe, és nincs mit tenni. A mentális foglalkoztató játékokkal bármely életkorban lévő kutyával „el lehet kezdeni” ismerkedni.

A megfelelő játékok minden életkorban

Figyeljünk oda azonban arra, hogy az életkori sajátosságaiknak megfelelő játékokat válasszunk. Ahogy létezik Kong puppy, azaz kölyköknek való, puhább változat, így létezik senior verzió is. Ez a fogak terén már hiányosságokat mutató, esetleg gyengébb állkapocsizomzattal bíró idősödő ebeknek való. A látás és a hallás csökkenése is lényeges lehet bizonyos játékok esetén, például a labdás játékok egy gyengülő látású kutyának már nehézséget okozhatnak. Illetve a puzzle játékokon az apróbb fiókok, gombok, fogantyúk is nehezebben kezelhetők, mondjuk, ha ízületi problémák miatt a finom mozgások mondjuk darabosabbak.

A kölykök esetében ugyanígy törekedjünk a speciálisan számukra megfelelő játékok használatára. Itt elsősorban az apró alkatrészek és a túl kemény alapanyag okozhat gondot. Minden kutyára igaz, de egy kölyöknél talán még hangsúlyozottabban, hogy soha ne hagyjuk felügyelet nélkül játszani őket.

A folytatásban a foglalkoztató játékok és az elhízás kapcsolatáról lesz szó.

Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Allie Bender, Emily Strong: Canine Enrichment for the Real World; Zazie Todd, PhD.: Wag, The Science of Making Your Dog Happy; Sina Eschenweber: Mental Exercise for Dogs; Rodney Habib, Dr. Karen Shaw Becker: Forever Dog; Bindi’s Bucketlist – https://www.bindisbucketlist.com/post/enrichment-stuffing-a-beginners-guide-to-stuffing-dog-toys; https://nationalzoo.si.edu/animals/animal-enrichment; https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ajp.1350160206; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2935515/; Képek: Photo by Tanya Gorelova from Pexels, Photo by Yaroslav Shuraev from Pexels, Photo by Karolina Grabowska from Pexels, Photo by Zen Chung from Pexels

The post Tények, tévhitek és tippek a foglalkoztató játékokkal kapcsolatban – 2. rész appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Tények, tévhitek és tippek a foglalkoztató játékokkal kapcsolatban – 1. rész https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/112490/tenyek_tevhitek_es_tippek_a_foglalkoztato_jatekokkal_kapcsolatban_1_resz/ Wed, 17 Nov 2021 11:08:02 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=112490 foglalkoztató játékok 1 rész

Kutatások bizonyítják, hogy az ingerekben gazdag környezet jó hatással van a mentális egészségre. Már akváriumi halak esetében is megfigyelhető, hogy […]

The post Tények, tévhitek és tippek a foglalkoztató játékokkal kapcsolatban – 1. rész appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
foglalkoztató játékok 1 rész

Kutatások bizonyítják, hogy az ingerekben gazdag környezet jó hatással van a mentális egészségre. Már akváriumi halak esetében is megfigyelhető, hogy a búvóhelyekkel, téri elemekkel ellátott akváriumban jobban érzik magukat az állatok. A fogságban élő állatoknál pedig csökken a depresszió, a különböző kényszercselekvések megjelenése, ha az állatok ingergazdagabb környezetben élhetnek. A foglalkoztató játékok az állatkertekben, állatok rehabilitációs intézményeiben megszokott dolgok manapság, az 1980-as évek óta egyre szélesebb körben alkalmazzák őket.

Állatok szabályozott környezetben

Fogságban tartott csimpánzoknál figyelték meg, hogy szívesen dolgoznak meg az ételért. Akár furfangos feladatokat, fejtörőket is megoldanak a falatokért, ahelyett, hogy az egyszerűen eléjük kitett ételt válasszák. Ezt a tapasztalatot ma már számos emlős- és madárfaj esetében alkalmazzák.

Az „enrichment”, azaz, a környezet gazdagítása, ingergazdagabbá tétele nem csak az állatkerti állatok, hanem az ember által rendkívül szabályozott környezetben élő társállatok számára is fontos. A kutyák számára a napi rutin sokkal érdekesebbé tehető adekvát játékok, foglalkoztató feladatok, logikai fejtörők által. Ez nem azt jelenti, hogy a napi testmozgás és a séta, illetve a szabad séta kiváltható ezekkel, hanem éppenséggel azt, hogy a kutyánk szellemi igényeit több fronton is lehetőségünk van kielégíteni, fejleszteni.

Ezzel az összetett programmal pedig számos egészségügyi és viselkedési problémát megelőzhetünk. A kielégítő mentális stimuláció, a játék, a testmozgás és az egészséges életmód ugyanis kedvezően hat az egészségre. Csökken az unalom, a frusztráció; a kutyánk lehetőséget kap a felesleges energiáinak a levezetésére. Mentális stimuláció révén fejlődhet, így az öregedés jelei is késleltethetők. A kutyák körében megfigyelt öregedési folyamat, mely az emberi demenciához hasonlít, szintén lassítható a megfelelő mentális feladatok rendszeres gyakorlásával.

A teljesség igényével

Természetesen, a helyes táplálkozás és a testmozgás éppen ennyire lényeges a hosszú távú egészségmegőrzésben, azonban ideálisan a fizikai egészség mellett a mentális egészségre is hangsúlyt kell fektetnünk. Erre pedig remek eszközök állnak rendelkezésre, amelyek bármely kutya számára szórakozást és kikapcsolódást nyújtanak. Az üzletekben és online is rengeteg gyártó kínál jobbnál jobb játékokat, foglalkoztató eszközöket.

De nem kell mindenképpen ezeket az esetenként borsos árú dolgokat megvennünk. Egy kis kreativitással otthon is számos remek játékot készíthetünk, melyek éppen olyan örömet fognak okozni a kutyánknak, mint a bolti verziók. Korábbi összeállításunkban számos remek ötletet mutatunk be!

„Az én kutyámat nem érdeklik a játékok!”

Bár az „enrichment” gyakorlói körében számos remek tapasztalatot olvashatunk a foglalkoztató játékok alkalmazásáról, akár „viselkedési problémák” kezelésében is, sokszor mégis tartózkodással állnak a gazdik a témához. Ennek egyik oka, hogy az ő kutyájuk „nem szeret játszani”. Illetve, amit szintén gyakran lehet hallani, hogy „nem érdekli ez vagy az a típusú játék”.

Különösen felnőtt kutyák esetében jellemző az, hogy a gazdik megvesznek egy játékot, és az a kutyát teljesen hidegen hagyja. Ez azért lehet, mert kölyökkorában, a fogékonyabb periódusában nem ismerkedett meg az adott dologgal, vagy akár magával a játékkal, a játszással sem, így nem tud mit kezdeni azzal a tárggyal. Vannak kutyák, akik hamar rájönnek a lényegre, míg másokat „meg kell tanítani játszani”. Ez egyébként gyermekek körében is előfordul, olyan esetekben, amikor egy gyermekkel nem játszottak a korai szocializációs szakaszban, azaz élete első éveiben, az a gyermek sajnos a bölcsődébe, óvodába kerülve nem tud játszani. Meg kell tanulnia, hogy mire valók a játékszerek, és hogyan kell őket használni. Szerencsére ez, mind a gyerekek, mind pedig a kutyák esetében tanulható.

Akár kölyökkorban, akár felnőtt korban vezetünk be egy új játékot, azt mindig „mutassuk be” a kutyánknak. Segítsünk neki, hogy megértse, mire való és hogyan tud vele játszani.

Cikkünk következő részében ehhez nyújtunk további segítséget.

Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Allie Bender, Emily Strong: Canine Enrichment for the Real World; Zazie Todd, PhD.: Wag, The Science of Making Your Dog Happy; Sina Eschenweber: Mental Exercise for Dogs; Rodney Habib, Dr. Karen Shaw Becker: Forever Dog; Bindi’s Bucketlist – https://www.bindisbucketlist.com/post/enrichment-stuffing-a-beginners-guide-to-stuffing-dog-toys; https://nationalzoo.si.edu/animals/animal-enrichment; https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ajp.1350160206; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2935515/; Képek: Photo by Tanya Gorelova from Pexels, Photo by Yaroslav Shuraev from Pexels, Photo by Karolina Grabowska from Pexels, Photo by Zen Chung from Pexels

The post Tények, tévhitek és tippek a foglalkoztató játékokkal kapcsolatban – 1. rész appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Engedd, hogy kiengedjen! – 2. rész: Gyakorlatok, módszerek https://kutyabarat.hu/egeszseg/112253/engedd_hogy_kiengedjen_2_resz_gyakorlatok_modszerek/ Sun, 31 Oct 2021 07:13:08 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=112253 kiengedjen módszerek

Amikor stresszesek vagyunk, gyakran úgy érezzük, hogy mindjárt felrobbanunk. Túl sok az inger, nem tudunk úrrá lenni a helyzeten és […]

The post Engedd, hogy kiengedjen! – 2. rész: Gyakorlatok, módszerek appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kiengedjen módszerek

Amikor stresszesek vagyunk, gyakran úgy érezzük, hogy mindjárt felrobbanunk. Túl sok az inger, nem tudunk úrrá lenni a helyzeten és csak gyűlik, gyűlik. A stressz „folyamatos feszültség vagy tartós idegesség, mely rendszerint egy vagy több állandó negatív ingerre adott tartós válaszreakció a szervezet részéről”. (Wikipédia) A stresszkezelés legjobb módja pedig az, ha hagyjuk, hogy a szervezet kiengedjen.

Az előző részben a stressz forrásairól és felismeréséről írtunk. A továbbiakban egyszerű módszereket ismertetünk, amelyek hatékonyan oldják a stressz, segítik a kutyát abban, hogy kiengedjen, és ezzel visszatérjen a nyugodt „alapállapotba”.

Ahhoz, hogy kutyánk kiengedjen, a legjobb, ha valami olyan dolgot űzhet, amely során kikapcsolhat, elmerülhet benne. Fontos az is, hogy lehetőség szerint ilyenkor ne akarjuk magunkhoz ragadni a kontrollt, hanem engedjük át neki – természetesen, biztonságos keretek között. A kontroll révén kutyánk visszakapja a döntési helyzetet, bizonyos fokig uralni tudja, mi történik vele. Ez éppen ellentétes a stressz helyzettel, ami gyakran abból adódik, hogy nem tudjuk uralni, kontrollálni, ami velünk történik.

Bár ez némileg összetettnek hangzik, nem kell túl bonyolult dolgokra gondolni.

Egyre több szó esik a kutya szabad választáshoz való „jogához”, amelyet például nyugodtan átengedhetünk neki pórázos séta során is. Mondjuk abban, hogy ő döntse el, merre menjünk, meddig szagolgat egy fűcsomót vagy megengedi-e, hogy idegenek megsimogassák.

Ezzel a témával korábbi cikkünkben részletesen foglalkoztunk.

Ha szabadságot adunk a kutyánknak, például olyan apró dolgokban, mint hogy melyik játékkal játsszunk, merre menjünk hazafelé vagy hova feküdjön le, azzal semmit sem veszítünk. Ezek olyan apró dolgok, amelyeknek nincs jelentősége a számunkra. Nem attól leszünk jó gazdik, hogy feszes pórázon végig tudjuk rángatni a kutyák a futtatóban. A futtató az a hely, ahol hagyhatjuk, hogy a kutyánk kiengedjen, levezesse a stresszt. A foglalkozás, a munka, a tréning pedig az, ahol a figyelmére számítunk. Képzeljük el, hogy az egész napos munka után elmegyünk a barátokkal sörözni. És ahelyett, hogy elengednénk magunkat, ugyanazt a fegyelmet várnák el tőlünk, mint a munkahelyen. Ugye, nehéz lenne. Vajon hány ilyen „lazulós este” kellene, hogy teljesen kiboruljunk?

„Flow” élmények otthon

Ha látjuk, hogy kutyánk rossz passzban van, érdemes lehet elterelni a figyelmét valami olyannal, amit igazán élvez.

Lehet ez sport, futás, kirándulás, labdázás, de akár az étel felkutatása is. Az úgynevezett contrafreeloading irányzat képviselői szerint nem feltétlenül jó, hogy kutyánk mindent készen kap. Ezzel ugyanis olyan mentális stimulációtól fosztjuk meg, amely segíthet megbirkóznia a stresszel, segíthet neki, hogy kiengedjen. Aki szeret főzni, az tudja, hogy az étel elkészítése, a zöldségek hámozása, aprítása milyen nyugtató tud lenni. Teljesen kikapcsolunk a folyamatban. Persze, meg is vehetnénk azt az ételt készen, de az nem nyújtaná ezt az élményt. Ugyanez igaz a kézimunkára, a barkácsolásra vagy a sütésre. Kinek mi.

Olyan mélyebb folyamatokat élünk meg ilyenkor, amikor az agyunk szabadon szárnyalhat, hiszen minket leköt a cselekvés.

A kutyák számára is fontos, hogy ne kapjanak mindent készen (freeloading), hanem tartalmas, számukra érdekes cselekvések során jussanak el a célhoz. Ez munkakutyáknál közismert, akiknek „meg kell dolgozniuk” a vacsoráért.

Itt is fontos, hogy a kutya a saját szintjén, és szabadon dolgozzon, hiszen ez a lényeg.

A különböző etető játékok, vagy az étel elrejtése és felkutatása például remek lehetőségek arra, hogy a kutya elmerüljön egy tevékenységben és kiengedjen.

Ezt otthon a szaglászószőnyeg, a tölthető játékok vagy egyszerűen az étel kiszórása (scatterfeeding) segítségével oldhatjuk meg. Az így etetett, traumát átélt vagy félős kutyák állítólag könnyebben birkóznak meg a félelmekkel és nyitnak a világ felé. Egyelőre még nem tisztázott, hogy vajon mi áll a háttérben, a stressz csökkentése és a kontroll visszanyerése az élet bizonyos területein valószínűleg szerepet játszik a bizalom épülésében.

Szintén nagyon egyszerű, és az etetéssel összefüggő megfigyelés, miszerint a nyalogatás segít a kutyáknak a stressz oldásban. Gyakori önnyugtató viselkedés a lábak vagy valamilyen tárgy nyalogatása. Ez akár az extrémig is elmehet, de kis mértékben szinte minden kutyánál megfigyelhető, hogy amikor lepihennek, egy kis „tisztálkodással” hangolódnak az alvásra. A legutóbbi feltételezések szerint nem csak ez a rituálé, hanem maga a nyalogatás is stressz oldó hatású.

A nyalogatós tálak például ezért alkalmasak nem csak a habzsolás megakadályozására és hosszabb időtöltésre, hanem relaxációra is. Valószínűleg itt a „megszerzés folyamata” és az azzal járó kikapcsolás és a nyalogatás nyugtató hatása együtt érvényesül. A lényeg, hogy ezek a tálak remek eszközök arra, hogy otthon, minimális idő ráfordításával segíthessünk a kutyánknak abban, hogy kiengedjen.

Cikkünk harmadik részében az életmód és a stressz viszonyáról lesz szó, és arról, hogyan segíthetünk kutyánknak, hogy a mindennapok során pozitívabban élje meg a stresszt.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás:  Stresszoldás kutyáknak; Canine Enrichment in the Real World; https://www.bindisbucketlist.com/post/what-are-decompression-activities-for-dogs-and-why-are-they-important Kép: Photo by cottonbro from Pexels;

The post Engedd, hogy kiengedjen! – 2. rész: Gyakorlatok, módszerek appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Választás – mennyire fontos a kutyánk életében a szabad döntés? https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/111307/valasztas_mennyire_fontos_a_kutyank_eleteben_a_szabad_dontes/ Tue, 14 Sep 2021 11:23:52 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=111307 választás szabadsága

A modern városi kutya életében szinte minden választás a gazdira hárul. Nem olyan régen a kutyák a falvakban, városokban még […]

The post Választás – mennyire fontos a kutyánk életében a szabad döntés? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
választás szabadsága

A modern városi kutya életében szinte minden választás a gazdira hárul. Nem olyan régen a kutyák a falvakban, városokban még szabadon kószálhattak, kedvükre szaglászhattak és kóborolhattak. Lehetőségük volt egy kis vadászatra, gyűjtögetésre és barátkozásra, szerelmi életre is.

A mostani kutyatartási kultúra ezzel a szabadsággal már nem ruházza fel a kutyákat. Mi, gazdik, döntünk helyettük mindenben. Mit egyen, mikor egyen, mennyit egyen. Mikor végezheti el a dolgát és hol. Merre és mennyit sétál, mozog. Mennyit találkozhat a fajtársaival. Milyen testmozgás, milyen program, milyen inger adatik meg neki. Ez, és gyakorlatilag minden más is bekerült a gazdi felelősségi körébe.

Igyekszünk, hogy a legjobbat kapja, hogy biztonságban és egészségesen élje az életét. De közben teljesen megfosztjuk a választás jogától. Ha pedig unalmában megrág valamit, esetleg ugat, vagy elszökik – netán hosszabban szeretne szaglászni, mint amennyi időt mi a sétára szánunk… „problémás” vagy „rossz” kutyának bélyegezzük.

Érdemes elgondolkodni azon, hogy mit tehetünk gazdiként, hogy kutyánk életében visszaadjuk a választás lehetőségét.

Nem kell drasztikus dolgokra gondolnunk. Természetesen továbbra is első a kutyánk egészsége, biztonsága és a többi embertársunk és más kutyák egészsége, jóléte és biztonsága. Ugyanakkor, nem feledkezhetünk meg a kutyánk mentális egészségéről sem, amelyhez pedig hozzájárul, ha bizonyos mértékben a választás lehetősége az ő mancsába kerül.

Egy 2012-es kutatás szerint a választás lehetősége csökkenti a stresszt a fogságban tartott társállatok körében, míg egy 2019-es kutatásban a megkérdezett kutyás szakértők 92%-a volt azon a véleményen, hogy az enrichment* hozzájárul a kutyák rezilienciájának (stressztűrés, megküzdés) fejlődéséhez.

A fentiekből következik, hogy számos, általunk „viselkedésproblémának” titulált ösztönös kutyaviselkedés levezethető, átterelhető biztonságos és kontrollálható körülmények közé.

Ha kutyánk például folyamatosan ás a kertben és ezzel tönkreteszi a nagy gonddal ápolt pázsitot, nem a tiltás, a kennelbe zárás és az elektromos nyakörv a megoldás. A kutyák természetes ösztöne az ásás, ezért jobb, ha lehetőséget teremtünk számára, hogy általunk felügyelt környezetben vezesse le. Kialakíthatunk a kertben egy részt, amely az ő ásóterülete lehet, és ide alkalmasint ízes-szagos meglepetéseket rejthetünk a föld alá. De számos olyan módszer van, amellyel egy adott ösztönös viselkedést „jó vágányra” terelhetünk. Érdemes az enrichment területén jártas trénerekkel konzultálni, esetleg az interneten segítséget keresni a számtalan kreatív játékot és trükköt bemutató videó és írás között.

De nem kell messzire mennünk, csak egy kicsit belehelyezkedni a kutyánk helyzetébe. Naponta kétszer fél – egy óra séta, és a fennmaradó időben pedig csendes fegyelem? Nekünk is unalmas lenne.

Vigyünk változatosságot az életébe és adjuk a kezébe a választás szabadságát. Például:

VÁLTOZATOSSÁG: variáljuk a séták útvonalát, tempóját, hosszát. Hagyjuk, hogy kutyánk is dönthessen, merre menjünk. Kiránduljunk a természetben, hagyjuk, hogy kedvére szaglásszon és a maga tempójában, módján fedezze fel a világot. (Természetesen mások és az erdő élőlényeinek biztonságát szem előtt tartva – hiszen egyik lény szabadsága sem veszélyeztetheti egy másik biztonságát!)

VÁLASZTÁS: ajánljunk fel két választást, ha ételről, jutalomról van szó. A kutyák hamar megértik, hogy a döntés a kezükben van és átlátják, hogy két dolog közül nekik kell választani. Ha már értik, akkor választhatnak a játékok közül is, stb.

Fontos, hogy ne árasszuk el rögtön a kutyánkat a választás terhével. Fokozatosan haladjunk, és figyeljünk, hogy mi az, ami még komfortos neki, és mi az, ami már stresszes. A kutyáknak a rutin ad biztonságot, ezért figyeljünk rá, hogy a megszokott dolgain ne változtassunk feleslegesen.


* a kutyáink életének gazdagítása, teljesebbé tétele, az ösztöneik biztonságos formában történő kiélésének biztosítása.

Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás:
Can choice help build resilience in dogs? – Richens-Smith, 2019.
Environmental enrichment with an emphasis on choice – McKennan, 2012.
BindisBucketList.com
Kép: Photo by Polina Tankilevitch from Pexels

 

The post Választás – mennyire fontos a kutyánk életében a szabad döntés? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A te kutyád is imád mindent cafatokra tépni? Íme néhány fenntartható ötlet! https://kutyabarat.hu/diy/111323/a_te_kutyad_is_imad_mindent_cafatokra_tepni_ime_nehany_fenntarthato_otlet/ Sun, 12 Sep 2021 05:30:59 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=111323 cafatokra tépkedős játékok

Vannak kutyák, akiknél egy plüssjáték egy életen át kitart. Míg más gazdik csak álmodozva nézik a bújós plüssöket az állatos […]

The post A te kutyád is imád mindent cafatokra tépni? Íme néhány fenntartható ötlet! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
cafatokra tépkedős játékok

Vannak kutyák, akiknél egy plüssjáték egy életen át kitart. Míg más gazdik csak álmodozva nézik a bújós plüssöket az állatos boltokban, mielőtt a „garantáltan” elnyűhetetlen szekció felé vennék az irányt. Nálunk a cuki plüssök sorsa ugyanis a kíméletlen cafatokra tépkedés általi halál.

Pedig a plüssgyilkosság az erre hajlamos kutyák számára remek móka. Ők ebben élik ki az ösztöneiket, és szinte biztos, hogy ha nem biztosítunk számukra megfelelő tépkednivalót, akkor bizony a papucsunk, a zoknink, a párnák vagy épp a távirányító (nálunk eddig 3 db) válik a cafatokra tépkedés céltáblájává.

A plüssök és tépkedhető dolgok folyamatos beszerzése azonban nem tesz jót sem a környezetnek, sem pedig a pénztárcánknak. Éppen ezért az alábbiakban 3 szuper alternatívát kínálunk, amelyek költségtakarékosak, környezetbarátak és biztonságosak.

Ezek segítségével kedvencünk kiadhatja magából a benne élő Thort, anélkül, hogy kedvenc tárgyaink vagy a bankszámlánk sérülne.

 

Csomagok nem csak karácsonyra

Az egyik kedvenc DIY tépkedős játékunk szinte ingyenesen elkészíthető, és aki – akármilyen ügyetlenül is – csomagolt már ajándékot, annak nem fog gondot okozni.

A lényeg, hogy krepp papírba, újságpapírba vagy régi csomagolópapírba csomagoljunk be valamit. Ez lehet rongy, konyharuha, egy régi póló vagy éppen összegyűrt papír. Nem az a lényeg, hanem, hogy tépkedni lehessen. Cafatokra. Készítsünk jó pár csomagot, majd örvendeztessük meg a kutyánkat egy jó kis cafatolós mókával.

Az erre hajlamos kutyáknak a csomagok széttépése önjutalmazó tevékenység, de ha fokoznánk az élvezeteket, a csomagok belsejében ízletes falatokat is elrejthetünk – mondjuk egy rágcsát.

Dobozkígyó

Ehhez a tépkedős játékhoz sem kell személyi kölcsönt felvenni. Elég hozzá pár doboz, néhány papírcafat és pár szem jutalomfalat. Körülbelül ugyanakkora dobozokat használjunk – az eredeti videón gabonapelyhes dobozokkal látható, de a nagykiszereléses fogtisztító jutalomfalat dobozával is működik.

A lényeg, hogy szórjunk pár szem tápot vagy finom falatot az első dobozba, majd tegyünk bele egy kevés összegyűrt csomagoló- vagy újságpapírt. Az így összeállított dobozba nyomjuk bele a második dobozt, hogy teljesen betömje az első doboz száját és stabilan bent legyen, de ne teljesen. Majd tegyünk a második dobozba is falatot és papírt, és tömjük be a harmadik dobozzal – és így tovább, amíg a dobozkígyó elég hosszú nem lesz. Ezután jöhet a boldog cafatokra tépkedés.

Saláta

Először szinte mindenki kétkedéssel fogadja ezt az ötletet, pedig meglepően hasznos tud lenni. Különösen azoknak a kutyáknak, akik nem csak tépkednek, de közben meg is eszik a cafatokat. Ilyen esetben a papír, a plüssök és a műanyag is veszélyes lehet. Célszerű tehát olyan tépkedésre alkalmas dolgot adni nekik, amit, ha megesznek sem lesz bajuk.

A saláta például ilyen. Egy szép, kerek fej fejessaláta vagy jégsaláta kiváló rejtekhelye a jutifalatoknak, és ha netán pár falat salátalevél is bekerül a kutyánk szervezetébe, annyi gond legyen.

Természetesen a salátát mossuk meg, mielőtt jutalomfalatokat bújtatnánk a levelek közé és a kutyánknak adnánk.


Mint minden játék esetében, a fenti ötleteknél is áll, hogy ne hagyjuk egyedül a kutyánkat játék közben és folyamatosan ügyeljünk a biztonságára. Mindig a kutya érettségének és testméretének megfelelő játékot válasszunk.

Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Bindisbucketlist.com; Canine Enrichment for the Real World; What about Bunny? – YouTube. Kép: Photo by MART PRODUCTION from Pexels;

The post A te kutyád is imád mindent cafatokra tépni? Íme néhány fenntartható ötlet! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Lejátszási lista kutyáknak https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/111233/lejatszasi_lista_kutyaknak/ Wed, 08 Sep 2021 16:16:08 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=111233 lejátszási lista kutyáknak

A szeptember beköszöntével visszatérünk a „szürke hétköznapokhoz”. A család humán tagjai közül a kisebbek iskolába, óvodába mennek, míg a felnőttek […]

The post Lejátszási lista kutyáknak appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
lejátszási lista kutyáknak

A szeptember beköszöntével visszatérünk a „szürke hétköznapokhoz”. A család humán tagjai közül a kisebbek iskolába, óvodába mennek, míg a felnőttek közül sokan hosszabb szünet után térnek vissza a munkahelyükre. Kutyáink pedig hirtelen egyedül találják magukat a lakásban. Míg pár ebnek ez bizonyára megkönnyebbülés, akik kevésbé viselik jól a váltást, azokat érdemes lehet fokozatosan szoktatni hozzá. Erre a célra is jól jöhet az egyik legnagyobb streaming szolgáltató lejátszási lista funkciója.

A tavalyi évben elindított szolgáltatás segítségével személyre – pontosabban, állatra – szabható lejátszási listát állíthatunk össze. A lista alapját a kedvenc zenéink adják. Ez azért jó, mert azokat a dalokat tartalmazza, amelyeket gyakran hallgatunk – tehát kedvencünk számára is ismerősek. Természetesen kutyánk habitusához, zajtűréséhez igazíthatjuk a válogatást. Érdemes arra törekedni, hogy nyugodtabb, lassabb ütemű dalok tegyék ki a lejátszási lista nagy részét.

Számos kutatás bizonyította, hogy a kutyák hallják és értik is a zenét. A különböző zenék pedig eltérő hatással vannak rájuk. A lassabb számoktól, a komolyzenétől megnyugszanak, ami csökkentheti az elválás okozta szorongást.

Arról se feledkezzünk meg, hogy a kutyáknak sokszor unalmas egész nap otthon ülni egyedül. A legújabb, a kutyák érzékelésével és megismerési folyamataival foglalkozó vizsgálatok pedig arra világítanak rá, hogy mind az öt érzékszervüket remekül használják. Unaloműzőnek tehát a zene, a kutya TV éppoly jó lehet, mint az interaktív játékok vagy az elrejtett jutalomfalatok.

Különösen akkor figyeljünk oda kedvencünk otthoni szórakoztatására, ha hosszabb idő után hagyjuk újra egyedül. Ha az elmúlt évben például otthonról dolgoztunk, és most térünk vissza a munkahely világába, akkor éles lehet a váltás nem csak nekünk, hanem kutyánknak is. Ha tehetjük, fokozatosan szoktassuk hozzá a távollétünkhöz, a kezdeti időszakban kérjünk meg valakit, hogy napközben ugorjon be hozzá, vigye el sétálni. Ezen felül pedig gondoskodjunk számára elfoglaltságról – interaktív játékok, rágcsák vagy akár lejátszási lista formájában.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.theverge.com/2020/1/15/21066116/spotify-pet-playlists-interests-cat-dog-bird-iguana-hamster-viral; Kép: Photo by Samson Katt from Pexels

The post Lejátszási lista kutyáknak appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Az egyszerű sétán túl… https://kutyabarat.hu/egeszseg/110602/az_egyszeru_setan_tul/ Sat, 14 Aug 2021 09:30:15 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=110602 sétán

Gyakran láthatjuk a kutyafuttatóban vagy parkokban is, hogy egyes gazdik folyamatos lábnál követést várnak el a kutyájuktól séta közben. Félreértés […]

The post Az egyszerű sétán túl… appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
sétán

Gyakran láthatjuk a kutyafuttatóban vagy parkokban is, hogy egyes gazdik folyamatos lábnál követést várnak el a kutyájuktól séta közben. Félreértés ne essék, nem szeretnénk pálcát törni senki felett, és természetesen az engedelmesség gyakorlásával sincs semmi gond. Érdemes lehet azonban belegondolni, hogy vajon a kutya szemszögéből nézve mennyi fizikai és mentális stimulációt nyújt egy szigorú pórázas séta? Vajon mennyi inger éri őt egy ilyen sétán? Van lehetősége a kikapcsolódásra, a stressz levezetésre, a társas érintkezésre?

Az alábbiakban olyan egyszerű, a hétköznapokban is alkalmazható módszereket mutatunk be, amelyekkel gazdagíthatjuk, változatosabbá tehetjük a mindennapos sétákat. Elsősorban kutyánk számára, de ha figyelmesen, szemlélődve állunk az újdonságokhoz, mi is sokat tanulhatunk, kutyánk szemén keresztül.

Szimatolás, szagséta, sniffari

Korábban már részletesen írtunk a szagséta vagy szimatolás előnyeiről. Ez annyiban mutat túl egy sima sétán, hogy a saját szemünk és akaratunk helyett hagyjuk, hogy kutyánk orra vezessen minket. A kutyák szaglása rendkívül érzékeny, és míg mi elsősorban a látásunk útján jutunk információhoz a külvilágról, a kutyák elsődleges érzékszerve a szaglás. Valljuk be, hogy egy átlagos sétán kevés teret engedünk a szimatolásnak, hiszen számunkra unalmas várni, amíg a kutyánk minden bokor, oszlop, levél, stb. szaglászásával tölti az időt. Pedig számára éppen ezek az érdekes, izgalmas pillanatok.

Képzeljük el, hogy valaki elvisz minket kirándulni, de akárhányszor meglátunk valamit, ami érdekel minket, azonnal továbbrángat. Nem mehetünk be egy vonzó üzletbe, de még egy szép pillangót sem szemlélhetünk meg. A kutyánk szemszögéből valami ilyesmi lehet, hogyha nem engedjük szaglászni.

Érdemes tehát teret engedni ennek, és ne féljünk, hogy a lassú sétán „nem tudjuk lefárasztani”! A szagséta vagy szimatolás mentálisan rendkívül fárasztó a kutyák számára, próbáljuk csak ki!

Parkour-séta

Az unalmas, egyenletes aszfalt helyett izgalmas tereptárgyak is rejlenek a városban – hát még az erdőben, parkokban!

A parkour egy városi extrém sport, amelyben akadályokon keresztül jutunk el minél hatékonyabban egyik helyről a másikra. Egyelőre még nem léteznek kutyás parkour pályák, de a kutyafuttatók agility pályáit éppúgy igénybe vehetjük, mint az épített és természetes környezetünkben fellelhető „akadályokat”. Az alábbi videóban is számos ötletet láthatunk, de mi is szabadon engedhetjük a fantáziánkat és egy kicsit más szemmel vizsgálva a környezetünket találhatunk bőségesen olyan tárgyakat, amelyeken át, vagy amik alatt, felett, között stb. lehet mászni, futni, ugrani.

Gyors séta, kocogás, futás

A lassú szimatséta valamelyest ellentéte a gyors, tempós séta vagy kocogás. Különösen nyári melegben figyeljünk oda a kutyánk egészségére, illetve fizikai teherbírására, egészségére.

Nyári sportolás előtt olvasd el: Kutyák és a hőség – Röviden és tömören

Egészséges kutyák számára, az edzettségi állapotuknak megfelelő tempósabb séta ugyanakkor remek lehetőség, hogy másféle élmények érjék őket, mint egy egyszerű sétán. Húzzunk kényelmes cipőt és ha készen állunk (kutyánk elvégezte a dolgát), gyorsítsunk egy kissé a tempón. Először éppen csak annyira, hogy  kutyánk figyelmét teljesen magunkra vonjuk. Aztán élvezzük ki, ahogy egyre inkább felénk fordul, és szinte a legapróbb jelzéseinkre is figyel.

Séta póráz nélkül vagy hosszú pórázon

Kutya és gazdi számára is kiváló lazítás a séta a természetben. A nyugalom, a csend és a tiszta levegő segít a mindennapos stressz levezetésében, „kitisztítja a fejet” és ellazít. A szabad sétán lehetőség van kikapcsolódni, a kutya is szaglászik, nézelődik és „egyszerűen csak van”. Van idő és lehetőség egymásra figyelni, jelen lenni a kutya életében és egymásra hangolódni.

Séta idős korban, betegség esetén

Amikor négylábú barátunk egészsége megrendül vagy éppen már nem olyan fiatalos a mozgása, nem bírja úgy a sétát, akkor se mondjunk le a közös sétáról. A séta nem csak testmozgás, hanem feltöltődés, érdekes kikapcsolódás amely során kutyánkat (új) ingerek érik. A mentális és lelki egészség megőrzése szempontjából fontos, hogy az akár csak átmenetileg is mozgásukban akadályozott kutyák éppúgy hozzájussanak a séta élményéhez.

sétán
Idős korban is számos lehetőség kínálkozik a kimozdulásra – Kép: pexels.com

Szerencsére ma már számos kocsi, hordozó és egyéb eszköz közül választhatunk, hogy mozgáskorlátozott vagy idős kutyánkat is tudjuk sétáltatni. A séta, még ha nem is jár mozgással, hozzájárul a kutyánk jó közérzetének, egészségének megőrzéséhez – bármely életkorban.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Whole Dog Journal4-Paws Canine Academy; Kép: Photo by Hoy from Pexels

The post Az egyszerű sétán túl… appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutyabarát könyvajánló: Canine Enrichment for the Real World https://kutyabarat.hu/kultura_muveszet/108415/kutyabarat_konyvajanlo_canine_enrichment_for_the_real_world/ Sun, 04 Apr 2021 11:42:59 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=108415 canine enrichment index

A Canine Enrichment for the Real World című könyvben Allie Bender és Emily Strong, okleveles kutyatrénerek, a Pet Harmony tréningiskola […]

The post Kutyabarát könyvajánló: Canine Enrichment for the Real World appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
canine enrichment index

A Canine Enrichment for the Real World című könyvben Allie Bender és Emily Strong, okleveles kutyatrénerek, a Pet Harmony tréningiskola alapító tulajdonosai, bevezetnek minket, gazdikat az „enrichment” rejtelmeibe.

Az enrichment angol szó, mely kutyák esetében az élettér, az életminőség, az életkörülmények színesebb tételét, gazdagítását jelenti. Az utóbbi időben egyre inkább életünk részévé válik. A tudományos vizsgálatokból (is) látjuk, hogy a kutyák nem csak ugató-csaholó házőrzők, hanem színes és intelligens egyéniségek. Intelligenciájuk egy kétéves gyermek szintjén van. Ebből következik, hogy mentális stimulációra is hasonlóképp szükségük van, mint egy gyermeknek.

Allie Bender & Emily Strong: Canine Enrichment for the Real World – amazon.com

A könyv azokhoz az gazdikhoz szól, akik szeretnének kutyájuk számára megfelelő, mentálisan stimuláló közeget teremteni. Akik szeretnék, hogy kutyájuk kibontakoztathassa a benne rejlő képességeket és változatos, a szellemi szükségleteinek megfelelő életet élhessen.

A Canine Enrichment for the Real World olyan praktikus, a gyakorlatban is alkalmazható tanácsokat tartalmaz, amelyekkel kutyánk világát gazdagíthatjuk. Megismerhetjük, mire van szüksége a kutyánknak és ezeknek a szükségleteknek a tudatában úgy alakíthatjuk az életét, hogy kielégíthesse őket. Nem csak pár extra képességfejlesztő vagy foglalkoztató játékról van szó – bár ezek kétségtelenül hasznos kiegészítők. Inkább egy új fajta kapcsolatról, a kutyánk jobb megismeréséről és ezáltal a teljesebb élet lehetőségéről.

A holisztikus szemléletű könyvben a legújabb kutatásokra támaszkodó, a gyakorlati életben is egyszerűen megvalósítható tanácsokat találunk. A segítségével megteremthetjük a kutyánk számára a lehetőséget, hogy a modern, ember által irányított világban kiélje ösztöneit és teret engedhessen természetes viselkedésének.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Whole Dog Journal; Amazon.com; Pet Harmony Training; Kép: amazon.com; Photo by Samson Katt from Pexels;

The post Kutyabarát könyvajánló: Canine Enrichment for the Real World appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>