Otitis externa – a félelmetes diagnózis
Az otitis externa, azaz a külső hallójárat gyulladása kutyák esetében sajnos gyakori, nehezen kezelhető, és súlyos szövődményekkel járó probléma. A nyári időszakban különösen aktuális, hiszen kiváltó okai között szerepel az allergia és a fülbe jutott idegen test, például a toklász.
Az otitis externa esetében fontos, hogy mielőbb állatorvoshoz forduljunk a tünetek észlelésekor. A kutya külső hallójáratának anatómiája miatt ugyanis a probléma magától nem oldódik meg. Ellenben olyan bakteriális folyamatok indulhatnak meg, amelyek megnehezítik a gyulladás kezelését, és elhúzódó, fájdalmas betegséget okoznak.
Milyen tünetekre érdemes odafigyelni?
Ha kutyánk ferdén, oldalra billentve tartja a fejét, az már önmagában utalhat a fül fájdalmára. A fejrázás, a fülvakarás szintén intő jelek lehetnek. A fülbe jutott idegen test vagy gyulladás esetén ezek a tünetek nem szűnnek meg, hanem súlyosabbá válnak. Azért sem érdemes várni az állatorvos felkeresésével, mert a nem kezelt külső hallójárat gyulladás következtében károsodhat a dobhártya. Így a gyulladás átterjedhet a középfülbe és a belső fülbe, halláskárosodást, egyensúlyvesztést és még több fájdalmat okozva.
Megelőzésképp érdemes fokozott figyelmet fordítani a toklászra, azaz az egérárpa termésére. Ez, a búzához hasonló termés megtapad a kutya szőrzetén és képes belefúrni magát a bőr alá, a szembe és a hallójáratba is. A toklász jelenlétére következtethetünk abból, hogy kutyánk nyalja, vakarja az érintett területet. Sajnos sokszor nem figyelünk kellőképpen a jelekre, és a toklász észrevétlen marad, amíg súlyos gyulladást nem okoz. A nyári időszakban is figyeljük kutyánk viselkedését, és ha szokatlanul vakaródzik vagy nyalogat, akkor forduljunk mielőbb állatorvoshoz.