kutyás túra - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/kutyas_tura/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Fri, 30 Jun 2023 14:09:48 +0000 hu hourly 1 A 75 éves Feri bácsi és kutyusa már ezer kilométernél járnak a Kéktúrán https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/121769/a_75_eves_feri_bacsi_es_kutyusa_mar_ezer_kilometernel_jarnak_a_kekturan/ Fri, 30 Jun 2023 14:09:48 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=121769

The post A 75 éves Feri bácsi és kutyusa már ezer kilométernél járnak a Kéktúrán appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A Zala megyei Reziből érkezett a hír a kerek számról és a túra állásáról. Már csak 170 kilométer hiányzik a teljes Kéktúra megtételéhez. Ferenc, aki napokban ünnepelte 75. születésnapját, április 24-én indult el a nagy kutyasétáltatásra a Kéktúrán. A tapasztalt túrázó és természetkedvelő férfi készült a kalandra, de semmi különösebb felszereléssel nem vágott neki a távnak. Még térképet sem vittek magukkal. A terv az volt, hogy egy huzamban, minden holmijukkal együtt, jó időben a szabad ég alatt megpihenve járják végig az Országos Kéktúrát.

Ahogy Ferenc és Forint haladtak a kilométerekkel, egyre nagyobb népszerűségre tettek szert. A Kéktúra szeretetreméltó hírességeivé váltak, akikért nagyon sokan szorítanak. Bármelyik település közelében felbukkantak, mindig üdvözölték őket, érdeklődtek, hogy szükségük van-e bármilyen segítségre. A Kéktúrán sok túrázó csatlakozott hozzájuk, örömmel sétáltak együtt egy-egy szakaszon. Ferencnek fiatalabb korában nem volt lehetősége hosszú túrákra, de mindig szeretett sétálni. A Kéktúra bakancslistás volt számára.  Végül egy elhunyt barátjának emléke indított el, hogy megvalósítsa álmát. Naplót vezet az élményeiről és tapasztalatairól, amelyekből rengeteg van. Bár az időjárás nem mindig kedvezett nekik, a túrázás és az éjszakák a szabadban igazi kalandnak bizonyultak.

Feri bácsi arra bátorítja a fiatalokat, hogy mozogjanak rendszeresen és minél többet. Legyen az túrázás, séta vagy bármi más, amit szeretünk csinálni. Története inspiráló, és példaként szolgál mindannyiunk számára, hogy soha nem késő megvalósítani az álmainkat és felfedezni a világot, akár egy hűséges kutyatársunk mellett.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: sokszinuvidek

The post A 75 éves Feri bácsi és kutyusa már ezer kilométernél járnak a Kéktúrán appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutyabarát kirándulás – 3 rapid túra a fagyos napokra https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/118786/kutyabarat_kirandulas_3_rapid_tura_a_fagyos_napokra/ Sat, 26 Nov 2022 09:06:49 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=118786

Valljuk be, a téli időjárás sokszor nem az a kifejezetten szabadba csalogatós. Szívesebben kuckózunk inkább a kanapén, a szerencsések a […]

The post Kutyabarát kirándulás – 3 rapid túra a fagyos napokra appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Valljuk be, a téli időjárás sokszor nem az a kifejezetten szabadba csalogatós. Szívesebben kuckózunk inkább a kanapén, a szerencsések a kandalló előtt, és töltjük az időnket a meleg szobában. Pedig, talán mondanunk sem kell, a testmozgás és a friss levegő ilyenkor is fontos. A szabad levegőn töltött idő segít lazítani, elengedni a stresszt. A mozgás jó hatással van az immunrendszer működésére és jókedvre derít. A közös kalandok pedig összehoznak minket. Ennyi kedvcsináló után három olyan rapid túrát ajánlunk, amelyeket egy délelőtt alatt is le lehet nyomni – így marad idő a forró teás kuckózásra is.

A Fóti Somlyó tanösvény

A Fóti Somlyó Budapesttől körülbelül 20-30 perc alatt érhető el autóval, vonattal vagy akár busszal. A méreteiben impozánsnak éppen nem mondható domb a rapid túrák ideális terepe.

Méghozzá azért, mert a mindössze 3,5 km-es tanösvény könnyű, de változatos terepen visz, néhány helyen igazán lenyűgöző kilátást tartogatva. Emellett remek terepadottságai vannak, így a kezdők és a kihívásra vágyók is választhatnak maguknak útvonalat a csúcsig, sőt, futva sem ördöngösség nekivágni. A naplemente külön fejezetet is megérne – kevés helyről nyílik ennyire remek rálátás a fővárosra és a környező településekre.

Vár a Budai Vár

Tévhit, hogy túrázni csak a természetben lehet. Erre mi sem jobb bizonyíték, mint a Budai Zöld túraútvonal. Az összesen több mint 44 km-es túraútvonal felöleli Budapest legszebb zöldterületeit és a budai oldal nevezetességeit. Sok szeretettel ajánljuk mindazoknak, akik akár több napban is bebarangolnák a fővárost és környékét és megismernék Budapestet úgy, ahogy csak kevesen ismerik. A rapid változat sem ígér kevesebbet. Budapest új arcával ismerkedhet meg az, aki útra kel.

A Gellért térnél indul a jelzés, itt rögtön egy erős kaptatóval hagyjuk magunk mögött a város nyüzsgését. A Gellért-hegyen át haladva gyönyörű panoráma és a valódi természet érzése vár minket, majd a Tabán dimbes-dombos lankái, kilátással a várra és a Dunára.

A Budai Zöld útvonal előnye, hogy bármikor kiszállhatunk. Ha úgy érezzük, elég mára, csak kisétálunk az úthoz és felszállunk egy buszra vagy villamosra (szájkosár legyen nálunk!). Ha viszont kedvünk van, meg sem állunk a Normafáig, majd egy lángossal a kezünkben tekinthessünk le a városra, amit azt hittük, már untig ismerünk.

Ez is érdekelhet: Négy keréken a város felett: Kutyakocsi túra a Normafán
Pákozdi ingókövek

Hazánkban mindössze két helyen csodálhatunk meg felszíni gránitalakzatokat. Talán már ezért is megéri egy kicsit hosszabban utazni, hogy a Velencei-tó szomszédságában található Pákozdi ingóköveknél kiránduljunk egyet.

Itt is van lehetőség hosszabb túrára, de mi a Természetjáró alkalmazásban található „A Pákozdi ingókövek nyomában” című körülbelül 7 km-es körtúra leírását javasoljuk. Így egyrészt nem kell az autóhoz/buszhoz visszautat megoldani, másrészt biztosan nem maradunk le a nevezetesebb alakzatokról.

Ha már erre járunk, érdemes ellátogatni a Bence-hegyi kilátóhoz is, hogy madártávlatból szemlélhessük a gyönyörű tájat.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Képek: a szerző sajátja

The post Kutyabarát kirándulás – 3 rapid túra a fagyos napokra appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Instant kutyás túra – esti séta a Dera-szurdokban https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/116744/instant_kutyas_tura_esti_seta_a_dera_szurdokban/ Sun, 17 Jul 2022 15:07:06 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=116744 dera1

Nyáron a túrázás kényes téma, hiszen, ahogy a hőmérő higanyszála felfelé kúszik, úgy szűkülnek a kinti aktivitások lehetőségei. Igyekszünk a […]

The post Instant kutyás túra – esti séta a Dera-szurdokban appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
dera1

Nyáron a túrázás kényes téma, hiszen, ahogy a hőmérő higanyszála felfelé kúszik, úgy szűkülnek a kinti aktivitások lehetőségei. Igyekszünk a sétát, edzést kora reggelre, vagy az esti órákra időzíteni. Ez az instant túra remek erre, hiszen kényelmes tempóban és a rengeteg látnivalót alaposan szemügyre véve is másfél óra alatt bejárható. A Dera-szurdok árnyas völgyében pedig igazi kalandpark várja az ebeket, ami mentális fárasztásnak sem utolsó.

Munka után indultunk, és autóval nagyjából 40 perc alatt érkeztünk a Pomáztól nem messze eső parkolóba. Innen az Országos Kéktúra kék sáv jelzésén indultunk el a Pomázt Pilisszentkereszttel összekötő, a Dera patak által vájt völgy felfedezésére. A kutyák lelkesen vetették bele magukat a sziklák meghódításába, és hatalmas farokcsóválással adták tudtunkra, hogy éppen itt volt az ideje kirándulni jönni.

dera1

Mivel éppen eléggé aszályos az időjárás, az árnyas völgyben nem csörgedez a patak, így száraz lábbal keltünk át a gázlókon és a hangulatos fahidakon, és kapaszkodtunk egyre feljebb, az egykori mészégetők irányába. A sziklák és a völgy terepviszonyai úgy általában eléggé lekötötték a figyelmünket. Időnként azonban meg-megálltunk, hogy befogadjuk az elénk táruló látványt.

Igazán lenyűgöző érzés egy szurdok mélyén kaptatni. Szó szerint körül ölel a természet. A fák teljesen eltakarják az eget, így olyan érzésünk lehet, mintha zárt térben, egy búra alatt lépkednénk.

Itt még sejtelmünk sem volt arról, hogy hamarosan fordul a kocka, és a fölénk magasodó, hatalmas lombkoronákat nemsokára mint alattunk elterülő zöld tengert csodáljuk majd.

Kezdettől a kék sávot követve eljutottunk egy kisebb tisztáshoz, ahol pihenőpadokat helyeztek el. Itt a duzzasztott medrekben már a Dera patak is megmutatta magát, csobbanásra invitálva a fáradt vándorokat. Itt tértünk le a jobb kézről nyíló kék háromszög jelzésen. Ez erős kaptatóval indul, de a rövid emelkedő után már látszott, hogy a visszaút bizony egészen más élményeket tartogat, mint a szurdokvölgy. Hamarosan egy sziklaszirtre értünk, ahonnan az egész Dera-szurdokot, a környező erdőket, de még Budapestet és a környező településeket is láttuk. A Megyeri-híd fehérlő alakja remek tájékozódási pontot kínált.

A látványos sziklaformációk mentén vezető ösvény szinte végig a környező táj újabb arcait villantotta fel. A könnyed, lejtős úton bőven adódtak szép kilátások és megörökítendő pillanatok, amíg az utolsó, fák között futó lejtőn vissza nem érkeztünk kiindulási pontunkhoz.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Képek: a szerző sajátja. A túra pontos leírása a kirándulástippek.hu oldalon érhető el.

The post Instant kutyás túra – esti séta a Dera-szurdokban appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Vadvirágok és Shangri-la Nógrád megyében https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/110060/vadviragok_es_shangri_la_nograd_megyeben/ Wed, 30 Jun 2021 18:50:53 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=110060

A Világörökség részeként nyilvántartott és méltán népszerű Hollókő árnyékában talán kevesebb figyelem jut a Cserhátalja többi településének. Pedig a dimbes-dombos […]

The post Vadvirágok és Shangri-la Nógrád megyében appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A Világörökség részeként nyilvántartott és méltán népszerű Hollókő árnyékában talán kevesebb figyelem jut a Cserhátalja többi településének. Pedig a dimbes-dombos nógrád megyei tájban szerényen megbúvó falvakat saját jogukon is érdemes felkeresni.

A gasztro-turisták körében fine dining étterméről ismert Kozárd alig két kilométerre esik ki az Országos Kéktúra útvonalától. Szépen rendben tartott utcácskáin, a szobrokon és információs táblákon látszik, hogy a helyiek szívesen látják az erre járót. Ide vettük be magunkat az ebekkel pár napra, hogy innen kiindulva fedezzük fel a környék látnivalóit.

Annyit elöljáróban elmondanék, hogy ha semmit sem fedezünk fel, csak a környéken sétálunk, egy alkalmas dombról nézzük a naplementét, gyönyörködünk a tájban vagy a környék borait kortyolgatva elmélkedünk, akkor sem hiszem, hogy élmények nélkül távoztunk volna. A Cserhát vonulatai, a háttérben a Mátra bérceivel, önmagukban is sokat adnak.

Hollókő
Hollókő megunhatatlan
Mi azonban útnak indultunk. Nem hagytuk ki a „kötelező” Hollókői-vár és Ófalu kört, és egy rövid kitérővel a vártól a Kéken felkerestük a nemrég elkészült Isten tenyere kilátót.

Amikor novemberben ezt a Kéktúra szakaszt jártuk még csak a körvonal, az erek voltak meg. Már akkor is lenyűgöző volt a látvány innen, ahol egy letörés felett egy kis tisztás nyílik. Azóta az alkotó kitöltötte a sziluettet és a tenyér vigyázva áll őrt a táj felett. Jó itt elidőzni, élvezni, ahogy a természet és az ember alkotása ilyen harmóniában olvad össze.

Isten tenyerén

Vendéglátónk tanácsára felkerestük még az alig ötven állandó lakos számláló zsákfalut, Garábot, ahol az 1171-ben alapított Premontrei Apátságra ma már csak a romjain épült bájos templom emlékeztet. Illetve, talán a hangulat, a hely „szentsége”. Vannak helyek, amelyek egyszerűen különleges energiákkal rendelkeznek. Garáb is ilyen. Shangri-la Nógrád megyében – talán nem véletlen, hogy itt, a békés nógrádi tájban talált otthonra a Mahayana Buddhista Egyház. A kolostor kertje és a világ legnagyobb hangtála adomány ellenében, vezetéssel tekinthető meg – erről a kocsmában kaphatunk bővebb felvilágosítást.

A szent helyek és különleges energiák nyomában…

…másnap a Szurdokpüspöki határában található Hollósdombot kerestük fel, ahol a Táltos-hagyaték őrzői építették újjá a szent kutat, amely állítólag Mátyás király kora előtt hazánk három leghíresebb szent helyének egyike volt. Úgy hallottuk, hogy a helyen olyan erősek az energiák, hogy legfeljebb húsz percet tanácsos a forrás mellett elhelyezett gyógyító padon ülni.

Kőrösi Csoma Sándor sztúpa, Tar

Ezután Tar felé vettük az irányt, ahol a buddhista sztúpát és templomot tekintettük meg. Olyan érzése van itt az embernek, mintha Tibetben járna – és erre az eredeti jakvajas vagy a tibeti sós tea csak ráerősít. Frissítőként érdemes megkóstolnunk a rózsás italt is, amely Tar örökségére is utal: az első Világháború után Taron erdőtelepítésbe kezdtek az elcsatolt területeken lévő erdők pótlására. Tuzson János botanika professzor, akit e feladatra felkértek, a fenyvesek mellett damaszkuszi rózsákat is telepített, melyekből rózsaolajat vont ki. A Tuzson Arborétumban megtekinthető még az általa létrehozott Életfa-gyűjtemény, illetve az arborétum felé vezető ösvényen a Zagyva-mente kuriózumaiként számon tartott Csevice-források.

Buddhista templom, Tar

Tar másik nevezetessége „pokoljáró” Tari Lőrinc udvarházának romja, illetve a szép fekvésű Szent Mihály-templom, amelyre az udvarház romjaitól kivételesen szép a kilátás.

Akár gyalog, a Kéktúra mentén kelünk útra, akár – hozzánk hasonlóan – szemezgetünk a látnivalókból, a Cserhátalja hálás terep. A gyönyörű táj, a vadvirágok, a nyugalom és a helyi vendégszeretet Budapestről egy óra alatt elérhető.


Szerző és képek: Szalay Adél / Kutyabarát.hu; Instagram: @tatyiandme

 

 

The post Vadvirágok és Shangri-la Nógrád megyében appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kirándulás kutyával Keszthelyen https://kutyabarat.hu/kutyabarat_helyajanlo/107779/kirandulas_kutyaval_keszthelyen/ Fri, 05 Mar 2021 14:27:30 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=107779 keszthelyi kutyások

The post Kirándulás kutyával Keszthelyen appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
keszthelyi kutyások
Keszthely

Keszthely városa az elmúlt évben elsősorban a Keszthelyi Kutyás Park és Piknikkert miatt volt vonzó úticél a kutyások számára. A Balaton fővárosa azonban számos élményt, érdekességet tartogat a kutyájukkal utazni vágyók számára. Ilyen például a Fenyves allé, amely a helyi kutyás közösség körében is kedvelt kutyasétáltató hely.

A Keszthelytől Balatonszentgyörgyre kivezető 71-es úttal párhuzamosan futó kocsizó–lovagló földutat szegélyezi ez a kettős feketefenyő-fasor, amely a Festetics-kastély parkját kötötte össze a fenékpusztai uradalommal.

keszthelyi kutyások

Az egykori kastélypark délnyugati végéből kiinduló, gróf (majd később herceg) Festetics II. Tasziló által ültettetett feketefenyő-fasor, a Fenyves allé az egykori majoron keresztül vezet a fenékpusztai kiskastélyhoz és a római kori romokhoz. Hazánk legidősebb és leghosszabb kettős feketefenyő fasora.

A 6 km hosszú védett fasor állományának 95%-át ma is a feketefenyő alkotja, de erdei fenyők, vadgesztenyék, vadkörték és egy öreg tölgy is színesíti azt.

Valószínűleg azért esett egykor a gróf választása a feketefenyőre – melyből 900 darabot ültettek el –, mert idős korára ez a fa ernyő formájúra változtatja meg lombkoronáját. Így toszkán hatást tükröz, ami nagy kedvence volt Festetics Taszilónak és skót feleségének, Mary Hamiltonnak.

A fasor áthalad a Szendrey-telepnek vagy Újmajornak nevezett városrészen. Itt született Szendrey Júlia 1828. december 28-án (vagy 29-én), aki általában, mint Petőfi Sándor múzsája és felesége ismert, pedig maga is alkotó irodalmár, író, költő és műfordító volt. Szendrey Júlia a fasort még nem láthatta, mivel az csak a század végén, az 1880-as években került telepítésre. Jelentősége 1894 után nőtt meg, amikor Kossuth Lajos halálát követően Keszthely fő utcáját Kossuth után nevezték el. Innentől kezdve a császári szimpatizáns gróf a fenéki méneshez vezető úttal párhuzamosan kialakított fasoron közlekedett.

keszthelyi kutyások

Az allé Szendrey majortól északra eső szakasza, illetve déli, Újmajor és Fenékpuszta közötti része eltérő karakterű és hangulatú.

Ideális kutyás kirándulóhely a Balaton észak-nyugati részén.

keszthelyi kutyások
A cikk eredeti formájában és terjedelemben a Kutyabarát Magazin 2020 téli számában jelent meg.
Fotó: Kulics Gábor

The post Kirándulás kutyával Keszthelyen appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kiránduljunk kutyával! – Várhegy-kilátó, Királyrét https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/104098/kiranduljunk_kutyaval_varhegy_kilato_kiralyret/ Wed, 07 Oct 2020 20:03:42 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=104098

The post Kiránduljunk kutyával! – Várhegy-kilátó, Királyrét appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A Börzsöny talán legnépszerűbb kirándulóhelye a kisvasúttal is megközelíthető Királyrét, Szokolya szomszédságában. Mi is gyakran járunk ide, ha egy rövid sétára, kirándulásra támad kedvünk, hiszen számos hosszabb-rövidebb túraútvonal indul innen. A négy patak találkozásánál található Királyrét autóval és tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető. A parkoló mellett, az elágazásban remek büfé és helyi élelmiszereket értékesítő üzlet nyílt, ahol a kutyásokat is örömmel látják.

Az ideérkező turista választhat, hogy hosszabb túrára indul a Magas-Börzsönybe, vagy rövidebb sétával térképezi fel a környéket. Eddigi tapasztalataink alapján egyik sem fog csalódást okozni. Sétáljatok el a Hiúz-ház felé, és a patakvölgyben élvezzétek az erdő illatát, a csodás őszi színeket. Vagy kalandozzatok a tanösvény irányába, ahol a ködbe burkolózó tó kísérteties látványában lesz részetek.

Vagy, ahogy mi is tettük legutóbb, keressétek fel a Börzsöny legújabb kilátóját, a nemrég átadott Várhegy-kilátót!

A kereszteződésből induló piros háromszög, illetve a kisvasút végállomásánál kezdődő sárga és zöld háromszög jelzéseken is elérhető a kilátó épülete, ezek közül a zöld/sárga végig erdei ösvény, bár talán egy kicsit meredekebb, mint a piros. Összességében egy kellemes, körülbelül 20-30 perces sétára számítsatok, amíg eléritek a nagyrészt fenyőfából épült, húsz méter magas kilátót.

Három emeletet kell megmászni ahhoz, hogy elénk táruljon a Börzsöny egészét elénk táró panoráma. Izgalmas játék a csúcsok azonosítása! Mi is jót nosztalgiáztunk, ahogy felidéztük az eddigi túráinkat, mikor, melyik csúcsot másztuk meg. Tiszta időben a Börzsöny csúcsain kívül a Karancs és a Szlovák Paradicsom domborulatait is kivehetjük.

További információ: Duna-Ipoly Nemzeti Park
Szerző és képek: Bujdosó-Szalay Adél / tatyiandme.blog.hu

The post Kiránduljunk kutyával! – Várhegy-kilátó, Királyrét appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kiránduljunk kutyával! – Szarvasbőgés a Börzsönyben https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/103875/kiranduljunk_kutyaval_szarvasboges_a_borzsonyben/ Tue, 29 Sep 2020 14:34:01 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=103875

The post Kiránduljunk kutyával! – Szarvasbőgés a Börzsönyben appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Visszatérés a Csarna-völgybe

Az egyik kedvenc kutyás kirándulóhelyünkre, a Kemence mellett található Csarna-völgybe látogattunk el ismét. Miért kedvenc? Egyrészt azért, mert a patak által kivájt völgyben mindig csörgedezik a víz, ezért még nagy melegben sem kell állandóan megállni, hogy megitassuk a kutyákat. Aztán itt van a kalandos ösvény, a fakultatívan választható számú – de minimum három – patakátkelés, a vadregényes környezet és az egykori kisvasút kitekert-kifordult sínjei.

tatyiandme.blog.hu

Régen a Börzsönyben kitermelt fa szállítására építették meg a keskeny-nyomtávú vasútvonalat, amelyet 1994-ben a megáradt patak – igen, az a patak, amelyen kényelmesen átugrálunk – elmosott. Voltak kezdeményezések az újjáépítésre, de időközben olyan különleges élőhely alakult ki itt, amelyet kár lenne az építkezéssel háborgatni, így a kisvasút vonalát Kemence és a Fekete-völgy Panzió között újítják csak fel. Addig is marad nekünk a poszt-apokaliptikus hangulat és az érintetlen patakvölgy.

szarvasbőgés
tatyiandme.blog.hu

Völgyön át, hegyre fel

A Fekete-völgy Panziótól a Börzsönyi Kéktúra kék sáv jelzését követve ereszkedjünk alá tehát a völgybe, és a jelzést követve, vagy legalábbis nagyjából a völgyben maradva körülbelül két kilométeres sétával és érkezünk a Hamuházhoz. Az egykor használt csille és a kis ház melletti padokon pihenjünk egy kicsit, mielőtt belevágnánk a Salgóvár felé tartó emelkedőnek. A combos kaptató megéri a fáradságot, hiszen innentől a gerincen haladunk tovább, követve a piros sáv jelzést.

Utunk során sorra gyönyörködhetünk a szebbnél szebb kilátásban, gyönyörű sziklaalakzatokban és ha szerencsénk van, meghallhatjuk a Börzsönyben élő szarvasbikák bőgését is.

szarvasbőgés

Szarvasbőgés

A szarvasbőgés a gímszarvasok párzási időszakának jellegzetessége. Ilyenkor az akár 200 kilogrammos hímek öblös, bőgő hangot hallatnak, ezzel tudatják, hogy ők az urak a háznál, azaz a saját háremükben. Egy bika háremébe akár húsz tehén is tartozhat, akiket a bika szerencsés esetben mind megtermékenyít. Természetesen, ehhez a fiatal, agilis bikáknak is van egy-két szava, az ő bőgésük kihívás. Sokszor már a bőgés maga is elég, hogy eldöntse az versenyt, de előfordul, hogy a bikák ölre – pontosabban: agancsra – mennek.


A gímszarvasok párzási időszakában zeng az erdő, a mély bőgést az agancsok csattogása töri meg. Bár nem láthatjuk, szinte a szemünk elé képzelhetjük az eseményeket.

A gerincen végighaladva akkor sem fogunk unatkozni, ha éppen nem szeptemberben járunk itt. A magaslatokról érdemes összevetni a panorámát, beazonosítani a Börzsöny kalderájának csúcsait. Érdekes megfigyelni, hogy bizonyos szögből csalóka a látkép, és a valójában magasabb csúcsok alacsonyabbnak tűnhetnek.

A csipkés gerincen lassan ereszkedünk lefelé, hogy végül egy könnyed ereszkedéssel váratlanul ismét a Csarna-völgy bejáratánál találjuk magunkat.

tatyiandme.blog.hu

Fontos információk:

Fontos: Az erdőben tartsd pórázon kutyádat, az ő biztonsága érdekében is. Ne hagyj magad után szemetet, beleértve a kutyakakit is, mivel megzavarhatja a vadállatokat. Mielőtt útnak indulnál, nézz utána az aktuális erdőlátogatási korlátozásnak, vadászati rendnek.


Szerző és képek: Bujdosó-Szalay Adél / tatyiandme.blog.hu

The post Kiránduljunk kutyával! – Szarvasbőgés a Börzsönyben appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kiránduljunk kutyával! – A Bozótmíves-tanösvényen jártunk https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/103603/kiranduljunk_kutyaval_a_bozotmives_tanosvenyen_jartunk/ Sun, 13 Sep 2020 18:10:48 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=103603 tatyiandme bozótmíves

The post Kiránduljunk kutyával! – A Bozótmíves-tanösvényen jártunk appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
tatyiandme bozótmíves

A Bozótmíves-tanösvény Gödöllőtől nem messze, Mogyoród és Kerepes között, a Szár-hegyen fekszik, a régi 3-as főúton szempillantás alatt elérhető Budapestről és a keleti agglomerációból.

Magasles a közelben - Fotó: @tatyiandme

Bozótmíves? Hát az meg mi?

A bozótmívesség az angol bushcraft vitathatóan frappáns magyarítása, amely arra utal, hogy a természeti népek túlélési technikáit felhasználva – azaz, a bozótban található erőforrásokra hagyatkozva – hogyan élhetünk túl a vadonban.

Hazánkban, valószínűleg a településektől távol eső vadonok hiányából és a barátságos terepviszonyokból adódóan a bushcraft kevésbé elterjedt szabadidős tevékenység, bár ez a Magyar Bozótmíves Egyesület tagjainak lelkesedéséből mit sem von le. Nekik köszönhető, hogy Magyarországon meghonosult a bushcraft, számos videóval és cikkel, illetve ezzel a remek tanösvénnyel csinálnak kedvet a laikusok számára.

Kellemes, jól jelölt tanösvény - Fotó: @tatyiandme

A bozótmívesség leleményességet, kézügyességet és gyakorlati érzéket fejleszt, közelebb hozza az embert a természethez. Az egy irányban mindössze másfél kilométeres tanösvényt bejárva betekintést nyerhetünk a bushcraft világába, de természetjáróként is hasznosítható ötletekkel is gazdagodhatunk.

Hogyan határozzuk meg a helyzetünket a vadonban? Hogyan állapítsuk meg, merre van az északi irány? Milyen tűzgyújtási technikák léteznek? Melyik alkalmas leginkább sütögetéshez? Hogyan készítsünk átmeneti menedéket éjszakára? Ilyen és ehhez hasonló témákat fejtenek ki a bozótmíves tanösvény rendkívül informatív táblái. Ezen felül pedig bepillantást engednek a hazai flóra és fauna életébe.

Kökény - Fotó: @tatyiandme

Könnyed túra, rengeteg hasznos ismeret

Kerepes felől, a Bozótmíves-tanösvény parkolóban álltunk meg, és innen a sárga háromszög jelzést elérve először a Szár-hegy felé vettük az irányt. A rövid kaptatóról hamarosan jobbra, derékszögben nyílik egy ösvény, amely elektromos kerítés mellett (amikor ott jártunk, nem futott benne áram, mivel több helyen kidőlt, megrongálódott) halad felfelé a domboldalban. Innen hátranézve már ízelítőt kaphatunk a később ránk váró kilátásból.

A sárga háromszög jelzés vezet a Szár-hegyre -Fotó: @tatyiandme
A pihenőpadtól nyílik a pihenőhely

A pihenőpadhoz érve gyönyörködjünk egy kicsit, majd a mögötte nyíló ösvényen uccu be az erdőbe, hogy hamarosan a szépen rendben tartott, padokkal és tűzrakóhellyel beépített Makrai „Ales” Tibor (Gyuricza Lászlóval együtt a bushcraft hazai úttörői – a szerk.) pihenőnél lyukadjunk ki. Ez a tanösvény kezdőpontja, innen a jelöléseket követve haladhatunk végig az állomáshelyeken.

A Makrai "Ales" Tibor pihenőhely - Fotó: @tatyiandme

A jól jelzett ösvény kellemes, dimbes-dombos, könnyen járható, többször szép kilátás nyílik Budapestre, a Budai-hegyekre.

Mielőtt elfeledkeznénk a civilizációról, hol az autózaj, hol a HÉV zakatolása töri meg a csendet. Mindezzel együtt kellemes és érdekes programot ígér a Bozótmíves-tanösvény, ha éppen akad egy szabad délutánotok. Ha több időtök van, érdemes felkeresni a közeli Gödöllőt, ahol Sissi nyomában sétálgathattok az Erzsébet-parkban, vagy ihattok egy jó kávét valamelyik kutyabarát kávézóban.

Hasznos információk:

Az útvonal térképét és leírását az ingyenesen letölthető Természetjáró alkalmazásban találhatjátok meg. Autóval a Google-térképen Bozótmíves-tanösvény parkoló nevű helyet célozzátok meg. Tömegközlekedéssel a gödöllői HÉV-ről Mogyoródnál szálljatok le (így ellenkező irányban indultok).

A sárga háromszög jelzés halad át a Szár-hegyen, ezt követve juthattok el a tanösvényig.

Könnyed útvonal, minimális szintemelkedés. Kezdőknek is ajánlható. Különösebb felszerelés nem szükséges.

Szerző és képek: Bujdosó-Szalay Adél / tatyiandme.blog.hu

The post Kiránduljunk kutyával! – A Bozótmíves-tanösvényen jártunk appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kiránduljunk kutyával! – Csobánc és Hegyesd – Letűnt korok tanúi https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/103107/kiranduljunk_kutyaval_csobanc_es_hegyesd_letunt_korok_tanui/ Sat, 29 Aug 2020 07:37:05 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=103107

A Balaton-felvidék varázsa Igazán közel áll a szívemhez a Balaton-felvidék. A Badacsony és Tapolca közötti Kéktúra szakasz az elsők között […]

The post Kiránduljunk kutyával! – Csobánc és Hegyesd – Letűnt korok tanúi appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A Balaton-felvidék varázsa

Igazán közel áll a szívemhez a Balaton-felvidék. A Badacsony és Tapolca közötti Kéktúra szakasz az elsők között volt, amelynek a pecsétjei bekerültek a füzetembe.

Első hátizsákos túránkon a Szent-György-hegyi bazaltorgonáknál – tatyiandme.blog.hu

Ez volt a legelső többnapos hátizsákos túránk. Mind a szervezés, mind pedig a távolságok megbecsülése hagyott némi kívánnivalót maga után, mégis olyan szabadság- és végtelenség-élményt éltem át, amit azóta is keresek a természetjárásban. Itt tapasztaltam meg először azt, ahogy lelassul az idő, hogy az apró dogok jelentőséget kapnak. Az igazi éhséget és az igazi fáradtságot. Azt, hogy akkor és azt teszem, amit szeretnék.

Szóval egyfajta sorsfordító élmény köt ide, azon felül, hogy a táj vitathatatlanul az ország egyik legszebbje. A Balaton-felvidék a rajongásomért cserébe mindig csodálatos élményeket ad, remélem, ez veletek sem lesz másképp. Ezúttal két tanúhegy, a Csobánc és a Hegyesd megmászására invitálunk titeket, amelyek a geológiai látnivalókon kívül csodás panorámával és két egykori erősség romjaival is várnak.

Tanúhegyek

A Balatontól északra fekvő tanúhegyek egy letűnt kornak állítanak emléket. A tanúhegy kifejezés önmagában is arra utal, hogy ezek a tájból kimagasló kúpok a múltat őrzik: a Tapolcai-medence bazaltsapkás tanúhegyei ellenálltak az eróziónak, ezzel megőrizve az egykori hatalmas vulkán kalderájának körvonalát.

A tanúhegyek – tatyiandme.blog.hu

A Csobánc csúcsára felfelé kapaszkodva lehetőségünk nyílik mindezt saját szemünkkel is látni. Tiszta időben ugyanis a Badacsony, a Szent-György-hegy és a Gulács által kirajzolt gyűrű talán innen a leginkább szemléletes. Azért ne feledkezzünk el a másik irányról sem, ahol a Balaton víztükre csillan meg.

Túránkat a vár parkolójából érdemes indítani, majd a kijelölt ösvényen a vár felé kapaszkodni. Bár meredek az emelkedő, minden lépéssel egyre szebb és szebb panoráma tárul elénk, míg végül észre sem vesszük, és már a vár romjainál állunk.

csobánc
A Csobánc vára a parkolóból – tatyiandme.blog.hu
Csobánc vára

A 378 méter magasságban emelkedő erősség a török támadások idején élte fénykorát. Kinizsi Pál, alakíttatta erőddé, majd a legendás várkapitány, Gyulafi (Gyulaffy) László védte sikeresen. A Rákóczi szabadságharc során aztán ismét hősies idők jöttek Csobánc várára. 1707-ben Szász Márton hadnagy vezetésével körülbelül hatvan férfi, illetve nők és gyerekek védték a várat a mintegy ezer fős császári sereg ellen. A labancok közel 400 katonát veszítettek, és csak 1709-ben sikerült elfoglalniuk Csobáncot. Aztán sajnos már nem volt menekvés, a Habsburgok várrobbantása elől. 1722-re már csak, mint romot említik.

Meredek ösvény vezet a romokhoz – tatyiandme.blog.hu

A csobánci vár bejárása után induljunk tovább az Országos Kéktúra jelzésén (K felé), amíg egy rövid szakaszon elérjük az aszfaltos műutat. Itt az egykori zsidó temető mellett elhaladva keresztezzük az utat, és Köves-hegyen futó kertaljai úton haladjunk (OKT K jelzés) tovább, amíg el nem érjük a Theodora tanösvényt, amelyen élesen balra (É felé) folytatjuk az utunkat. Dombos, erdős részen visz az átvezető szakasz, majd keresztezzük a 77-es főutat, és elérjük a sárga sáv jelzést, amely már a Hegyesdre visz minket. A Monostorapáti-halastavat tápláló patakon átkelve kellemes rétre érünk. Itt érdemes lehet megállni pihenni, ebédelni, mielőtt nekivágunk a várhoz vezető emelkedőnek.

A kis patak a Monostorapáti-horgásztavat táplálja – tatyiandme.blog.hu
Hegyesd

A hegyesdi vár a Balaton-felvidék egyik kevésbé ismert, messziről nem is látható várromja 281 méter magasan emelkedik a környező táj felé. Csobánchoz hasonlóan Hegyesd vára is a XIII. század környékén készült el, de ezt sikerült a törököknek elfoglalni. A két vár és várurai között állandó volt a csatározás, ami abban csúcsosodott ki, hogy az előbb említett félelmetes Gyulafi László „kopjájával leterítette” az őt párbajra kihívó török Pajazit (Bayazid) vajdát.

Lépcsősor vezet a Hegyesd tetejére – tatyiandme.blog.hu

A Hegyesd tetejére lépcsősoron vezet az út, majd innen a sárga rom jelzésen érhetünk el az egykori vár romjaihoz. Maguk a romok kevésbé látványosak, mint a Csobáncon, de a kilátás állítólag megéri a fáradalmakat. Én magam ezt csak hallomásból tudom, mert a meredek, sziklás csúcsra nem kapaszkodtam fel a kutyákkal.

Hegyesd: kilátás majdnem a romoktól – tatyiandme.blog.hu

Az út a hegyről lefelé is meglehetősen nehéz, de kitartás! A Hegyesdet magunk mögött hagyva, a Tapolcai-medence lankáin már kellemes séta vár minket.

Lankás, kellemes út visz Diszelre – tatyiandme.blog.hu

Továbbra is a sárga sávot követve haladunk Diszel felé, ahol kocsma és kávézó, valamint galéria vár minket az egykori Sztankovics malom mellett (Első Magyar Látványtár). Ne hagyjuk ki a Gombás-patakon átívelő, bájos barokk kőhidat (Kossuth utca), majd keressük meg a zöld sáv jelzést, és azon elindulva, a Csobánc oldalán emelkedve keljünk útra.

Szőlőhegyek – tatyiandme.blog.hu

Egy romos templom mellett fogunk elhaladni, ahol a jelzés leágazik a csúcs felé haladó kék sávról, hogy szőlők és kiskertek között vezessen vissza minket a parkolóba.

csobánc
A romos templom – tatyiandme.blog.hu

Hasznos információk:

A túra teljes hossza 19 km, a szintemelkedés 750 m. Nagyjából 6 óra menetidővel számolhattok, a túra teljes ideje a megállók hosszától függően 8-9 óra. Állandó vízvételi lehetőség csak Diszelen van, készüljetek egész napra elegendő ivóvízzel és élelemmel. Túracipő, túrabot használata javasolt. A tájékozódáshoz érdemes térkép segítségét igénybe venni pl. Balaton-felvidék, Keszthelyi-hegység Turistakalauz – Cartographia).


Szerző és képek: Szalay Adél / Tatyi and Me – A Kutyás Túrablog

The post Kiránduljunk kutyával! – Csobánc és Hegyesd – Letűnt korok tanúi appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kiránduljunk kutyával! – Drégely vára https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/102941/kiranduljunk_kutyaval_dregely_vara/ Thu, 13 Aug 2020 08:18:51 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=102941 Drégely vára

The post Kiránduljunk kutyával! – Drégely vára appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Drégely vára
Drégely vára
A hódító - tatyiandme.blog.hu

Ha máshonnan, nem a középiskolai memoriterek közül biztosan mindenkinek feldereng Drégely várának emléke:

„Felhőbe hanyatlott a drégeli rom…” – írta Arany János, aki egyébként a Szondi emlékbizottság alapító tagja volt. Tinódi Lantos Sebestyénhez és Kölcseyhez hasonlóan ő is tisztelettel adózott Drégely várkapitánya, Szondi György emlékének, aki 1552-ben mindössze maréknyi védőjével haláláig védte az erősséget a 10 – 12 000 fős török csapatok ellen.

Arany verséből viszonylag teljes képet kaphatunk a csata történetéről, Szondi hősiességéről és két apródja – más források szerint két saját fia – továbbá a vár sorsának alakulásáról:

„És pattog a bomba, és röpked a gránát;

Minden tüzes ördög népet, falat ont:
Töri Drégel sziklai várát.”

A Felvidék felé törő török csapatok elfoglalták az utolsó útjukban álló erősséget, és állomáshelyet építettek ki, ahol lovas csapataiknak pihenőt, muníciót biztosítottak. Mivel Drégely várának jelentős hadászati szerepe az ostrom előtt sem volt, csak a Nógrádi vár lerombolása után került át ide a védelem, ezért a török elvonulása után is folyamatosan romlott az állapota. A XVIII. századra a tartószerkezetek szinte mind leomlottak, az egykori vár jórészt elpusztult.

Drégely vára
A Felső vár kapuja - tatyiandme.blog.hu

A vár feltárására a szovjet hadsereg kivonulásáig kellett várni – az ő jelenlétükről tanúskodnak a várban látható betonmaradványok. 1989-től azonban folyamatosak a rekonstrukciós törekvések, és az elmúlt években megkezdődött a vár felújítása is.

Drégelyvár azonban romjaiban is lenyűgöző! Sőt, talán így még kézzelfoghatóbbá válik a tragédiája. A 444 méter magasan, zöldellő hegyek között emelkedő várromról minden irányban impozáns kilátást élvezhetünk, és amíg mi gyönyörködünk, a kutyák is kiélvezhetik a romokra mászást vagy a fák árnyékában hűsölhetnek.

Drégely vára
Kutyák a várfalon - tatyiandme.blog.hu

Megközelítés

Drégely vára körülbelül egyforma távolságra fekszik Drégelypalánk és Nagyoroszi településektől. Kizárólag gyalogosan közelíthető meg, eleinte lankás, majd a csúcshoz közeledve meredek emelkedőn kell felkapaszkodnunk. A Börzsönyi Kéktúra és a Szondi Emlékút is érinti, de ha egy napos látogatást tervezünk a környéken, akkor a  Nagyorosziból induló zöld sáv jelzést érdemes választani. A vasút szerelmesei pedig hazánk egyik leghangulatosabb vasúti szárnyvonalán, a Vácról Balassagyarmatig, Diósjenő és Drégelypalánk érintésével közlekedő járattal érhetik el. Drégelyvár megállónál kell leszállni, és onnan felgyalogolni a várhegyre.

Drégely vára
Valakinek nem okoz akadályt a meredek lépcsősor sem - tatyiandme.blog.hu

A vár ingyenesen, kutyával is látogatható. Ha már erre jártok, Drégelypalánkon megtekinthetitek a Szondi emlékszarkofágot, illetve Melocco Miklós szobrát, amely a drégelyi csatának állít emléket. Ha Hont felé indultok a 2-es főúton, akkor pedig az 1896-ban ültetett Szondi hársfasor felé érdemes kitérőt tenni, amely az egykori – a szovjet hadsereg katonái által megbecstelenített, majd lerombolt – Szondi kápolna emlékhelyét láthatjátok.

Drégely vára
Kellemes pihenőhely és remek kilátás várja a turistákat - tatyiandme.blog.hu

The post Kiránduljunk kutyával! – Drégely vára appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kiránduljunk kutyával! – A Garadna-völgyön át Jávorkútig – Bükk-fennsík https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/98149/kiranduljunk_kutyaval_a_garadna_volgyon_at_javorkutig_bukk_fennsik/ Sun, 16 Feb 2020 10:32:26 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=98149 Bükk-fennsík

Felhagyva a magányos természetjárással, beneveztünk egy csoportos, vezetett túrára a Bükk-fennsíkra.

The post Kiránduljunk kutyával! – A Garadna-völgyön át Jávorkútig – Bükk-fennsík appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Bükk-fennsík
A Sebes-patak völgyében

Miskolcot elhagyva már világosan látszott, hogy a csodás, szikrázóan havas túra, csak illúzió marad. Cserébe a havas eső alábbhagyott, mire a Garadna-völgy bejáratához érkeztünk, így viszonylag kellemes, ködös időben indulhattunk útnak Jávorkút felé. Az ösvény mindjárt az elején hamisítatlan bükki kalandpályára vitt minket: a Sebes-patak völgyében kellett felkaptatnunk. A patak megfagyott, jégcsapokká formálódott vize, az avar és az itt-ott előbukkanó mohafoltok változatos alakzatokat rejtettek. Ráadásul az amúgy is meredek emelkedőt jeges, csúszós levelek borították, a haladást pedig kidőlt fatörzsek tették izgalmasabbá.

bükk-fennsík

Magával ragadott a látvány, és szívesen időztünk volna itt, az apró növények, gombák és a jégszobrok tanulmányozásával, de sok látnivaló várt még. Tatyi is hihetetlenül élvezte ezt a felfelé vezető szakaszt, nagyokat ugrált, és minden kiálló tereptárgyra felmászott – szinte incselkedett, hogy kétlábú barátja most bizony alulmarad!

Bükk-fennsík

A jégcsapok között el is siklott volna a figyelmem egy különleges képződmény, a cseppkövekkel csipkézett vízesés felett, de szerencsére, a túravezetőnk jóval felkészültebb volt annál, hogy csak hagyjon továbbsétálni. Számomra újdonság volt, hogy cseppköveket nem csak barlangokban láthatunk, és bevallom, keresnem is kellett, hol kezdődik a jégcsap, és mi a valódi cseppkőformáció.

bükk-fennsík cseppkő

Töbörök, zsombolyok, barlangok

Túránk során később is találkoztunk a bükki karsztvíz munkájának nyomaival. A környékre jellemző mészkő ugyanis nem egységes szerkezetű kőzet, ezért változatos alakzatok képződnek benne a víz erodáló hatására. Töbörök, zsombolyok, víznyelők és barlangok tarkítják a Bükk-fennsík vidékét. Hogy az első kettő között pontosan mi is a különbség, az számunkra még egy kissé homályos, de a lényeg, hogy ezeknek a formációknak a kialakulása mind egyazon jelenséghez kötődik.

A növényzetből a vízbe jutó széndioxid hatására, valamint a mészkőből kioldódó ásványi anyagok révén a csapadékvíz savassá válik. Ez a savas víz képes lesz oldani a mészkövet, ezzel létrehozva az előbb említett formákat. A barlangok és egyéb alakzatok, illetve a cseppkövek keletkezése sok-sok millió vízcsepp munkájának eredménye. Az oldott mésszel telített, szén-dioxidban gazdag víz valamilyen külső körülmény hatására lelassul, nyomása lecsökken, és ilyenkor lerakja a magával szállított mészkövet. Az így – évmilliók alatt – felhalmozódó mészkőből lesznek aztán a cseppkövek.

bükk

Az emelkedő tetején búcsút vettünk a völgytől. Elértük a Bükk-fennsíkot, és ezzel magunk mögött hagytuk a térerő nyújtotta komfortot is. Már csak egy hosszabb, bükkösökkel ölelt egyenes volt hátra, hogy elérjük Jávorkutat.

A Szirén-barlang

Nem messze a céltól egy rövid kitérőt tettünk, hogy megnézzük a Szirén-barlangot. Viaszt dugtunk a fülünkbe, és a térképre hagyatkozva elhagytuk az ösvényt a barlang feltételezett helye irányába. Jó húsz métert tettünk meg, amikor a földben kráter-szerű mélyedésre lettünk figyelmesek. Leplezetlen csalódással állapítottuk meg, hogy a nevével ellentétben a Szirén-barlang egyáltalán nem csábító. Szerencsére elidőztünk egy kicsit, és így volt lehetőségünk észrevenni a letörésben megbúvó információs táblát, amely a valódi, látványos és mélyen sötétlő Szirén-barlangot jelezte.

A közel 750 méter hosszúságú barlang cseppkövekben gazdag, de karros formák és kőcsipkék is megfigyelhetők. Számos denevérfajnak ad otthont. Bejárása gyakorlott barlangászoknak, engedéllyel lehetséges.

túra bükk-fennsík

Jávorkútra érve felfrissítettük magunkat a forrásnál, hiszen hátra volt még egy rövid táv a közeli magaslatig. Napos időben csodás kilátás esett volna innen, de így is felfedezésre méltó élménynek bizonyult. A lenyugvó nap fénye halványan, sárgásan szivárgott át a ködön, kicsalogatva a zúzmarás táj kristályait. Csodálatos befejezése volt ez az első bükk-fennsíki túranapunknak.

bükk-fennsík naplemente
Írta és képek: Bujdosó-Szalay Adél / @tatyiandme
Köszönet a szuper túráért a TúraBarátok csapatának és Kaszics Bálint túravezetőnek!

The post Kiránduljunk kutyával! – A Garadna-völgyön át Jávorkútig – Bükk-fennsík appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kiránduljunk kutyával! – Téli Margita Teljesítménytúra https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/98250/kiranduljunk_kutyaval_teli_margita_teljesitmenytura/ Wed, 12 Feb 2020 20:03:56 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=98250 teljesítménytúra

The post Kiránduljunk kutyával! – Téli Margita Teljesítménytúra appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
teljesítménytúra

A túrázáson belül a teljesítménytúra mondhatni, külön műfaj. Ahogy a neve is mutatja, a teljesítménytúra esetében nem feltétlenül a természetjárás, az új tájak megismerése a fő szempont, hanem a teljesítmény. Adott távot adott szintidőn belül kell a nevezőknek teljesíteni, ami azzal jár, hogy a kijelölt útvonalon haladsz, időre eléred az ellenőrzőpontokat. Az eredményes teljesítők minden ellenőrzőpontot adott időn belül érintenek és a szintidőn belül érnek célba. A szervezőktől függ, hogy mennyire szoros az időhatár, és lényegében a tempódon múlik, hogy mennyi időd marad nézelődni, pihenni.

Gödöllőtől Babatig – 9,1 km

Az útvonal Gödöllő belvárosából a régi 3-as főút mellett vitt. Ez egy elég forgalmas rész, ahol a kertes házak kerítései mögül szinte folyamatos ugatás kísért minket. A máriabesnyői kegytemplom parkjába érve kezdtem el élvezni a túrát. Ahogy a templomtorony fel-felbukkant útközben, hogy végül a fák közül előbújva felragyogjon a napfényben, igazán szép látvány volt, amiért megérte korán kelni. Nem időztünk sokáig, igyekeztünk a nyugodtabb erdős rész és a Pap Miska kút, az első ellenőrzőpont felé. Izgalmas volt megszerezni az első pecsétet, szintidőn belül.

máriabesnyő
teljesítménytúra

A következő állomásig, a babati romtemplomig ígérkezett a túra legtöbb látnivalója. Először a Babati-tavak mellett vitt az út. A nádassal körülvett élénk kék víztükrök befagyott felszínén megcsillant a délelőtti napfény, aranyszínbe burkolva a környéket. A nád bojtjain cinkék élvezték a napsugarakat.

Hamarosan elértük az Istállókastélyt. A romjaiban is impozáns épületet az első gróf Grassalkovich Antal építtette, aki, azonos nevű fiával ellentétben, fényűző és herdáló életvitel helyett gyönyörű barokk stílusú épületek megrendelésében élte ki úri kedvét. A babatpusztai Istállókastélyt állítólag tüdőbeteg lánya kedvéért építtette, akkoriban ugyanis úgy hitték, hogy a birkavizelettől ammóniadús levegő jó hatással van a gyógyulásra. Így a kastélyban birkaistállók is helyt kaptak, innen ered a név. Sajnos a műemlék épület szörnyen lepusztult állapotban van, pedig mind a története, mint különleges szépsége miatt érdemes lenne a megmentésre.

babat
teljesítménytúra

Babati látnivalók

Az Istállókastélyt elhagyva a Romtemplom – és egyben a második ellenőrzőpont – felé vettük az irányt. Az Árpád-kori templomot Rómer Flórishoz hasonlóan mi sem találtuk, mivel feltehetően az 1400-as években elpusztult. Az 1991 után feltárt romokat pedig nem érintette az útvonal, helyette egy jó meredek emelkedő következett, amelynek csak nem akart vége szakadni. Nagyjából félúton voltunk, és jól álltunk időben, de tudtuk, hogy a túra szintes része még előttünk van. Nem is teketóriáztunk, kaptattunk szépen egyenletesen, de aztán a Lázár Lovastanya szamarai és szarvasmarhái eltérítettek minket. Nem bírtunk ellenállni a kedves állatoknak, és elidőztünk egy keveset.

Boldogan sétáltunk tovább, és egy rövid szakasz után elértük a Mária utat, ahol meleg teával vártak minket. Éppen dél felé járt az idő, és 14,7 km-t tettünk meg eddig – ránk fért egy kis újratöltés.

téli margita 2020

Vissza Gödöllőre – 21,2 km

A következő szakasz meredek emelkedővel kezdődött, vissza-visszacsúszva araszoltunk felfelé a sáros, csúszós dombon, de itt már csak 6 és fél km van hátra. A dombon túl fenyvesek közt sétáltunk tovább, majd egy újabb sötétkék vizű tó mellett, erdőben vitt az út. Ez volt talán a túra egyetlen hosszabb természetközeli szakasza. Szinte váratlanul ért, hogy egy kanyar után a kertvárosban találtuk magunkat, ahonnan már egyenes út vitt Gödöllő felújított főterén keresztül a célba.

Életünk első teljesítménytúránkon a teljes 21,2 km-es távot 5 óra és 15 perc alatt teljesítettük, így sikerült a szintidőn belül célba érnünk.

Szerző és képek: Bujdosó-Szalay Adél @tatyiandme

The post Kiránduljunk kutyával! – Téli Margita Teljesítménytúra appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kiránduljunk kutyával! – A Fóti Somlyó tanösvény https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/97527/kiranduljunk_kutyaval_a_foti_somlyo_tanosveny/ Sat, 25 Jan 2020 12:56:05 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=97527 fóti somlyó

The post Kiránduljunk kutyával! – A Fóti Somlyó tanösvény appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
fóti somlyó
fóti somlyó természetvédelmi terület
A tél…

…a nyugalom, az elcsendesedés időszaka. Ilyenkor nagyobb szükségünk van a pihenésre, és a szervezetünk igényli is a nyugalmat. A nappalok rövidebbek, az időjárás kellemetlenebb – de ez nem ok arra, hogy ne kiránduljunk kutyával télen is!

A következő túrát jó szívvel ajánlom akkor is, ha nem vagytok az a kimondott outdoor típus, mivel a mindössze 3,5 km-es tanösvény könnyű, de változatos terepen visz, néhány helyen igazán lenyűgöző kilátást tartogatva. Remek délelőtti vagy délutáni séta, ami pont elég, hogy átmozgasd magad és a kutyádat egy fárasztó hét után!

Fóti Somlyó
Fóti Somlyó
Egy ködös vasárnapon…

…határoztuk el, hogy télen is megnézzük a Fóti Somlyót. Tavasszal és nyáron, futva és gyalogosan is túráztunk már itt, és tudtam, hogy ez a táv éppen ideális lesz, hogy kényelmesen, még sötétedés előtt teljesítsük. A Fóti Somlyóra általában a kilátás és a változatos flóra és fauna miatt érkeznek a látogatók. A Gödöllői-dombság előőrseként a síkságból kimagasló domb otthont ad közel 650 lepkefajnak, hazánk majdnem összes gyíkfajának és a harkályok közül is szép számmal képviseltetik magukat a területen. A Fóti Somlyó egy kis sziget, ahol az agglomeráció fejlődése és a földművelés miatt lepusztult tájban még otthonra lelhetnek az állatok és a növények.

Télen, a csendes, alvó erdőben lépten-nyomon hallhatjuk a harkályok kopácsolását, láthatjuk az odúkat és megfigyelhetjük a madarakat. Ha csendben maradunk, az erdő ezer zaja felel. Sajnos a kies tájon látszik, hogy a quadosok és terepmotorosok nem tartják tiszteletben ezt a menedéket, és folyamatosan karcolják a sebeket a tájba. A terület természetvédelmi terület, és bár kínálkoznak az ösvények, a jelölt útról ne térjetek le, kövessétek a felfestést!

fóti somlyó természetvédelmi terület
fóti somlyó kilátás
A Fáy présház parkolójából…

…indul a tanösvény, amelyet kék lepke felfestés jelez. Ez egy körtúra, amely körülbelül két és fél óra alatt kényelmesen bejárható, és több kilátópontot is érint. Érdemes mindjárt a parkoló melletti kerítéstől szemrevételezni a környéket, tiszta időben Budapest körvonala, a budai hegyek és a citadella is látható innen.

Kezdetben az ösvény földúton halad, majd innen egy kis kaptatóval érhetünk fel a Fóti Somlyó 288 méter magas csúcsára, ahonnan szintén csodás panoráma tárulhat elénk. Ha szerencsések vagyunk és kifogunk egy napfényes téli délutánt, a nyugatra néző teraszos rétről elképesztő naplementében lehet részünk! Innen utunk hamarosan fákkal ölelt ösvényen vezet tovább, a környéket egykor borító tölgyerdők egy még megmaradt foltja ez, amely ellenáll a változásnak, és a jégkorszak utáni felmelegedés időszakára jellemző növénytársulásokat őriz.

A lassan lejtő ösvényen hamarosan elérjük az üdülőövezet határát, és utunk a hátralévő pár száz méteren már lakott területen vezet vissza a parkolóba.

fóti somlyó természetvédelmi terület

Hasznos infók

Túra hossza: 3,5 km

Kb. 2,5 óra alatt bejárható

Turistajelzés: kék pillangó

Megközelítés: Budapestről vonattal, a Nyugati pályaudvarról Fótfürdő megállóig, onnan az zöld sáv jelzésen gyalog a Fáy présház étteremnél válik le az ösvény. Autóval a Fáy présház parkolója. Az étterem nem kutyabarát!

fóti somlyó
Szöveg és képek: Bujdosó-Szalay Adél / @tatyiandme
Térkép és szakmai információk: Duna-Ipoly Nemzeti Park /Google Earth/

The post Kiránduljunk kutyával! – A Fóti Somlyó tanösvény appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Téli korlátozások a Tátrában https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/93425/teli_korlatozasok_a_tatraban/ Sun, 10 Nov 2019 08:13:03 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=93425 Tátra télen felvonóval

Ha kutyás kirándulást terveztek a Tátrába, ezekre a korlátozásokra érdemes odafigyelni!

The post Téli korlátozások a Tátrában appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Tátra télen felvonóval

A Tátra szlovákiai oldala kutyás kalandorok körében is népszerű úticél, köszönhetően annak, hogy északi szomszédaink, a lengyel nemzeti parkokkal ellentétbe szeretettel látják a négylábú turistákat is. Bár a magasabban fekvő régiók felfedezése sokszor komoly felkészültséget és tapasztalatot igényel, a számos turistaút és a kilátópontok, látványosságok megközelítését megkönnyítő felvonók révén szinte mindenki találhat a Tátrában számára megfelelő kiránduló- vagy túracélt.

„2019. november 1-től június 14-ig ismét szezonális zárlatot vezetnek be a Tátrában. A téli zárlatot – amely összesen mintegy 230 km. jelzett turistautat érint – elsősorban a zergék és mormoták nyugalmának biztosítása, valamint a tavaszi időszakban a növényzet kímélése érdekében vezették be.” – írja a magas-tatra.info.

A nyári kirándulószezon után a természetvédelmi védelem alatt álló területen élő növény- és állatvilágnak szüksége van a pihenésre. Hamarosan kezdődik a zergék párzási időszaka, a mormoták pedig téli álmukra készülnek, tavasszal pedig a zergegidák és az ébredező mormoták zavartalan nyugalma a cél.

A természetvédelem mellett az emberek biztonsága is fontos szempont. Ne feledjük, a Tátra magashegység, ezért jóval több veszélyt tartogat, mint hazánk középhegységi terepei. Sajnos időről-időre kapunk hírt arról, hogy képzett és felkészült túrázók szenvednek baleseteket itt. A lezárások nagyrészt a Magas-Tátrát érintik, de indulás előtt érdemes tájékozódni az aktuális helyzetről illetve az időjárásról. A teljes listát ITT találjátok.

A jelenleg életben lévők közül a talán legtöbbeket érintő korlátozás, hogy november 13-ig nem közlekedik a sikló Ótátrafüred és Tarajka között, illetve lezárták a piros jelzésű turistautat a Palánkosi-völgyben a Palánkosi tisztásig. Jó hír azonban, hogy novembertől újra üzemel a felvonó, amellyel könnyeben juthatunk fel a  Lombkorona ösvényre.

 

Szerző: Bujdosó-Szalay Adél
Forrás: Turista Magazin, magas-tatra.info. Kép: pexels.

The post Téli korlátozások a Tátrában appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kiránduljunk kutyával! – A titokzatos Vértes https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/93322/kiranduljunk_kutyaval_a_titokzatos_vertes/ Wed, 06 Nov 2019 18:23:24 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=93322 Vérteskozma házai 1

The post Kiránduljunk kutyával! – A titokzatos Vértes appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Vérteskozma házai 1
őszi levelek az erdőben

Augusztus végén mindig egyfajta szomorú, nosztalgikus érzés fog el. Vége a nyárnak, reggelente már harmatos a fű, gyülekeznek a fecskék a dróton, megváltoznak a fények. Azt hiszem, a nyári szünetek vége ivódott belém ennyire, hogy hamarosan kezdődik az iskola, és ami eddig volt, az önfeledt, gondtalan, forró nyár, a semmittevés, a főtt kukorica, a zöldborsó a nagymamámék kertjéből, a cseresznye fülbevalók… szóval ez mind elmúlt és nem lesz soha többé már. Aztán jön az ősz, a szikrázó színeivel, a lombokon átragyogó napsugarakkal, és vigasztal. Egyszerűen nem tudok betelni vele, nem bírom ki, hogy egyetlen napsütéses napot is eltékozoljak és ne mozduljak ki legalább egy parkba. Ilyenkor érzem, hogy élek, hogy minden nap ajándék, és meg kell élnem, el kell raktároznom minden percet. Télen aztán majd ezekből a lekvár-pillanatokból gazdálkodom.

csodás őszi fények

Azt olvastam nemrég, hogy az őszi erdei séták segítenek felkészíteni a lelkünket a téli borongós hónapok megélésére, és erre szerencsére még novemberben is akad lehetőség. Az erdők, mezők hívogatnak, a színek pedig meseszépek, szóval bakancsot és pórázt elő!

Legutóbbi többnapos „elvonulásunk” helyszíne, a Vértes például remek célpontja a novemberi túráknak, kirándulásoknak. Vannak itt várak, kastélyok, barlangok, erdei templomok és tündéri falvak, na meg egész évben nyitva tartó fagyizó. Mindezt úgy írom, hogy először nem is akartam a Vértesbe menni. A Bakony volt a kiszemelt úti cél, de szinte az utolsó pillanatban mindent átvariáltunk és így végül Csákvár felé vettük az irányt. Felkészületlenül is ért ez a hirtelen váltás, mivel jó előre szeretek mindent eltervezni. Kitalálni merre menjünk, melyik ösvényen, ott milyen látnivalók vannak… majdnem annyira élvezem mint magát a túrát. Bedobtam tehát a csomagba a releváns irodalmat és egy térképet, és gondoltam, hogy majd péntek este szépen mindent megtervezek. Aztán másképp alakult, mert kiderült, hogy a  szállásadónk a környék látnivalóinak kiváló ismerője, és így bátran hagyatkozhatunk az ő javaslataira.

gesztenye az avarban

Így visszagondolva, nagy szerencsénk volt, mert valahogy a Vértes nem tartozik az agyonpromózott környékek közé, egy kicsit mellőzött területnek érzem, ahol az OKT szakaszai és a Vérkör mellett a többi látnivalóról keveset hallani. Pedig a kies, sziklás dombok, a rendezett falvak, a hősi emlékművek mind titkokat rejtenek. Az volt a benyomásom, hogy itt semmi nem kérkedik. Ott van az a rengeteg érték, de megbújik, mint a gesztenye az avarban. Nekünk kell közelebb hajolni és figyelni, mit mesél a táj. Kiderült, hogy Csákvár, ahol erre a pár napra tábort vertünk, maga is gazdag örökséggel rendelkezik: egy Esterházy kastély, parkkal, egy barokk templom, egy víztorony, egy múzeum, egy református templom, egy megható emlékmű a volt zsinagóga helyén, egy nyári rezidencia tóparton és egy remek fagyizó a mérleg. Azt hiszem, már önmagában is impozáns lista, amiért megéri felkeresni ezt a nyüzsgő kisvárost, de mi mégsem szűkebb pátriánk megismerésével indítottunk, inkább megfogadtuk a tanácsot, és első nap Vérteskozma felé vettük az utat.

Csákvár határában

Csákvárról a sárga sáv jelzésen indultunk el, és a faluból kiérve először egy szabadidő parkon át vezetett az utunk, majd ligetes erdőkön és mezőkön keresztül bandukoltunk. Csodás időnk volt, és nagyon élveztük, hogy minden kanyar után más kép tárul a szemünk elé. A terep itt egyáltalán nem volt nehéz, a jelzés pedig aránylag könnyen követhető volt. Tempósan baktattunk egyre távolabb a civilizációtól, túl a villanyvezetékeken, az erdő felé, míg elértük a kilátóként is működő vadászkápolnát, ahol rövid szünetet tartottunk.

Tatyi a kápolna kapujában
vadászkápolna és kilátó

A kápolna épülete szépen rendben van tartva, mellette fapadok vannak a kis réten, ahol, a fák árnyékában kellemes pihenés esik. Innen visszapillantottunk az eddig megtett utunkra, de a kilátóba nem támadt kedvem felmenni, mert sajnos összevissza volt fújva festékspray-vel… Tatyit teljesen megértem, hogyha talál egy szuper botot, akkor azt megjelöli, de a jelölgető emberek… Egy kicsit bosszankodva indultunk tovább, de a változatos terep, a hol sziklás, hogy kavicsos talaj és némi tájékozódási nehézség hamarosan elterelte a figyelmünket.

Tatyi az őszi erdőben

Nagyon élvezetes túraterep a Vértes: a táj és a domborzat változatos, leköti az ember figyelmét, de közben nincsenek extremitások, nagy szintkülönbségek, ezért van lehetőség a nézelődésre, az apró szépségek élvezetére. Úton-útfélen csodaszép levelek, gombák, fatörzsek nyújtottak fotótémát, Anyukám pedig szebbnél szebb kavicsokat gyűjtött. Egyedül Tatyi érezte úgy, hogy kutyatársaság nélkül inkább az emberi perspektívát élvezné, és hátizsákra váltott. Hamarosan elértünk egy tájékoztató táblát, ahol a zöld sávra tértünk át, mintegy másfél kilométerrel Vérteskozma előtt.

változatos vértesi terep
kavicsos, sziklás talaj
útjelző táblák Vérteskozma felé

Innentől egy kicsit dombosabb volt a terep, majd hamarosan elértük az autóval is megközelíthető turistautat, ahol végre más turistákkal is találkoztunk, illetve valami egészen fura performanszba botlottunk: egy csapat fényképezőgépekkel felszerelt lelkes fiatal az úton heverő másik csapat fiatalt fotózott. El sem tudom képzelni, mi lehetett a cél, de nem akartam a kérdésemmel zavarni őket. Viszont jól elbambultam, és túlmentünk a négyzet jelzés leágazásán, pár extra métert begyűjtve. Ez egyébként nem is csoda, mert az aszfaltos útról csak egy kis ösvényke vezet a bokrok közé (ilyeneken pedig, valljuk be, csak akkor megyünk, ha magányra vágyunk), ahol át kell kelni egy árkon, hogy némi aljnövényzettel való birkózás után egy igazán combos emelkedőn kilyukadjunk a dzsungelből Vérteskozma tüneményes erdészháza mellett.

vérteskozmai parasztház

Ha láttatok már igazán kedves és gondozott falucskát, akkor tudjátok mire gondolok, amikor azt mondom, Vérteskozma meseszerű. Hatalmas fenyőfák, borostyánnal befuttatott kerítések, gondozott kertek és bájos, fehérre meszelt parasztházak fogadják az ideérkezőt. Idilli kép, mintha a XX. század elején megállt volna az idő, és azóta elvarázsolt álmát aludná a falu.

Vérteskozma házai 1
rendezett utca és ház

Ahogy beljebb sétáltunk, megpillantottunk egy emléktáblát – és rájöttünk, hogy mi az oka ennek az érintetlen csendnek. Vérteskozmában valóban megállt az élet: 1946. május 18-án négy család kivételével a falu teljes lakosságát kitelepítették. A 381 németajkú lakos a keresztnél, ahol ma az emléktábla áll, intett búcsút az otthonának, a hagyományainak és az addigi életének. A kollektív bűnösség elvének nevében ezen férfiak, nők és gyermekek számára nem volt maradás, el kellett hagyniuk azt a helyet, ahol családjaik 1744 óta éltek, és mindezt azért, mert ápolták az örökségüket és anyanyelvükként a németet beszélték. A temetőben a régi sírokon láthatók még az eredeti, német nyelvű feliratok, az árnyas fák alatt békében nyugszanak itt az egykori lakosok a megszálló hadseregek katonáival.

vérteskozmai temető, régi német sírok

Mielőtt visszaindultunk volna, elidőztünk egy keveset a templomnál kialakított pihenőben. Vérteskozmán még egy kis boltocska vagy kávézó, sőt térerő sincs: ma a nyugalomra vágyók menedéke, üdülőfalu, amely sok turistát vonz. A pihenőben kerékpárosok és bakancsosok töltötték fel kulacsaikat, mielőtt újra útrakeltek a környék számos túraútvonalának egyikén.

a vérteskozmai templom

Az igazat megvallva, úgy terveztem, hogy Csákvárra visszafelé majd a hosszabb úton megyünk (zöld sáv), de mivel a vadászidény miatt erdőlátogatási korlátozás volt érvényben. Igyekeznünk kellett, ezért a járt (és egyben rövidebb) utat választottuk, oda-vissza így 19 km-t tettünk meg. Visszafelé Tatyi úgy döntött, hogy nem veszi igénybe a serpaszolgáltatást és saját lábait koptatja, amit nem is bántam, mivel kellett a kapacitás Anyukám egyre terjedelmesebb kőgyűjteményének. Felszedtünk még két hegyeset, két laposat és egy csomag kavicsot, és szedtük is a lábunkat, hogy mielőbb visszaérjünk Csákvárra.

Tatyi az avarban

Mire a városba értünk, már úgy éreztük, hogy nagyon rászolgáltunk egy erős kávéra, és mivel volt még egy kis időnk sötétedésig, ezért a központ felé vettük az utat, ahol megnéztük a gyönyörű homlokzatú barokk templomot és hozzájutottunk a megérdemelt koffein és cukoradagunkhoz.

barokk templom Csákváron

Hazafelé sétálva az I. és II. világháborús emlékművek mellett a volt zsinagóga helyén álló kőre lettünk figyelmesek, amelyen a Csákvárról elhurcolt zsidók neveit olvashatjuk, és elhelyezhetjük az emlékezés köveit. Ezekből nekünk volt bőven, de a kevésbé felkészültek egy fonott kosárban találnak kihelyezve köveket, amelyekkel leróhatják tiszteletüket. Ahogy a kastély mellett található „Megbékélés emlékpark” tábláján olvasható, nagyon sokan veszítették életüket 1944 és 1946 között Csákváron és környékén. Helyi és idemenekült polgárok, a szovjet, a német és a magyar hadsereg katonái. Sok áldozatra név szerint emlékezhetünk, de több száz katona és civil áldozat sírja ismeretlen.

„Oldja békévé a múltat az emlékezés.”

zsinagóga emlékhely Csákvár
Szerző és képek: Bujdosó-Szalay Adél / @tatyiandme

The post Kiránduljunk kutyával! – A titokzatos Vértes appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>