megeheti a kutyám - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/megeheti_a_kutyam/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Thu, 08 Sep 2022 15:36:31 +0000 hu hourly 1 Őszi zöldségek és gyümölcsök – melyiket eheti meg a kutyám? https://kutyabarat.hu/egeszseg/117409/oszi_zoldsegek_es_gyumolcsok_melyiket_eheti_meg_a_kutyam/ Thu, 08 Sep 2022 15:36:31 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=117409 őszi zöldség gyümi yes or no

Hazánkban az ősz a bőség ideje. Ilyenkor érik a legtöbb és talán legkedvesebb hazai zöldség és gyümölcs. Számos őszi termény […]

The post Őszi zöldségek és gyümölcsök – melyiket eheti meg a kutyám? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
őszi zöldség gyümi yes or no

Hazánkban az ősz a bőség ideje. Ilyenkor érik a legtöbb és talán legkedvesebb hazai zöldség és gyümölcs. Számos őszi termény pedig valódi csemege a kutyáknak is, míg vannak olyan szezonális gyümölcsök, melyeket jobb, ha elkerülünk.

Alma – remek nasi, tele van C-vitaminnal, kiváló rostforrás. Az édes almát sok kutya kedveli, apróra vágva, sajkockákkal keverve remek tréning snack.

Barack – az őszibarack és a sárgabarack finom és édes, emiatt a legtöbb kutya szívesen fogyasztja. Ugyanakkor, bánjunk vele óvatosan, mert könnyen hasmenést okoznak. A csonthéjas gyümölcsök magját mindig távolítsuk el, mielőtt a kutyánkat a gyümölccsel kínálnánk!

Cékla – a lila őszi csoda tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és antioxidánsokkal. Ráadásul sok kutya meglepően rá tud kattanni. Reszelve, pürésítve vagy tréning snack-nek is remek, bár néha ijesztő színű „végterméket” eredményez.

Füge – itthon is egyre több helyen terem és kapható a füge. Édes íze miatt pedig sok kutyus örömmel fogyasztja. Vasat, kalciumot, folsavat és A-vitamint is tartalmaz, de rendkívül magas a cukortartalma, ezért csak módjával!

Sárgarépa – a tuti befutó. Tele van karotinnal, ami az A-vitamin előanyaga, ezenkívül kálium, kalcium és magnézium is van benne. Meg persze sok-sok rost. A sárgarépa és persze a lila, fehér és halványsárga változata is remek választás kutyáinknak.

Sütőtök – bár egy kicsit még várni kell a hazai sütőtökre, megéri. Nyersen és sütve-főzve is adható a kutyáknak. Ezen kívül a sütőtökpüré kiváló alapanyaga számos házi kutyanasinak is: Sütőtökpüré: A maradék sütőtök kutyabarát felhasználása

Szilva – A-, C- és K-vitamin-tartalma miatt antioxidáns, vérképző hatású. Emellett jó forrása a vasnak, a magnéziumnak és a káliumnak. Ugyanakkor, kutyáink esetében, létezik ezeknek az ásványi anyagoknak jobb forrása is. A szilva mértékkel fogyasztható, ha kedveli az eb, de vitaminforrásnak válasszuk inkább a májat, a vörös húsokat. A csonthéjas gyümölcsök magját távolítsuk el, mielőtt a kutyánkat a gyümölccsel kínálnánk!

Szőlő – kakukktojás. A szőlő egyes kutyák esetében mérgezésre hasonlító tüneteket vált ki. Míg egyes esetekben nem okoz bajt, bizonyos kutyák érzékenyek rá, és akár halált is okozhat!

Hogyan adjuk ezeket az őszi zöldségeket és gyümölcsöket a kutyánknak?

Mint minden új élelmiszer, ezek is fokozatos bevezetést igényelnek, hogy elkerüljük a gyomorrontást. Érdemes nyersen reszelve adni, így jobban felszívódnak a tápanyagok és a rostok. Az alma, a cékla, a sütőtök és társaik natúrban megsütve is kiválóak, tápláló csemegék. Nyersen pürésítve használhatjuk a húsok kiegészítésére (nyersetetés esetén), főtt vagy sült állapotban pedig ízletes feltétnek.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/fruits-vegetables-dogs-can-and-cant-eat/; Kép: Photo by Gustavo Fring from Pexels: https://www.pexels.com/photo/smiling-woman-with-dog-in-autumn-park-4148867/

The post Őszi zöldségek és gyümölcsök – melyiket eheti meg a kutyám? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Spárga – megehetik a kutyák? https://kutyabarat.hu/egeszseg/115318/sparga_megehetik_a_kutyak/ Sat, 23 Apr 2022 06:09:59 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=115318 spárga index

A fák virágba borulása és a madarak szakadatlan csicsergése mellett a tavasz biztos jele, amikor a boltok polcain feltűnik a […]

The post Spárga – megehetik a kutyák? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
spárga index

A fák virágba borulása és a madarak szakadatlan csicsergése mellett a tavasz biztos jele, amikor a boltok polcain feltűnik a spárga. Ez a zöld vagy sárga hajtás még a mai világban is szezonális, ami a decemberben kapható görögdinnye és az éven át elérhető eper mellett már önmagában is kirívó.

spárga illusztráció
Asparagus officinalis illusztráció – forrás: wikipedia.

 

A sprága kifog a termelőkön, és egy évben mindőssze pár hétig hajlandó teremni. Talán ezért is várjuk sokan a spárgaszezont olyan izgalommal. A spárga egyébként hazánkban is megterem, évelő növény. Egy növény akár 15-20 évig is elél, de mivel csak zsenge, friss hajtásait fogyasztjuk, a termesztési időszak korlátozott. A második kihívás az elkészítése. Bridget Jones kék spárgalevese óta tudjuk, hogy a spárga bizony kifog még a legnagyobb konyhaművészeken is. Főleg, ha kék.

Kutyáink azonban biztosan elnézőek lesznek velünk szemben, ha egy kissé nyersebbre, esetleg puhábbra sikerül a spárga. Ebből már ki is derül, hogy mértékkel a spárga is fogyasztható a kutyák számára, bár érdemes odafigyelni, mivel enyhén vízhajtó hatású. A spárga azért is jó választás, mert friss hajtásról beszélünk, amelyben koncentráltan vannak jelen a tápanyagok, viszont viszonylag kevés vegyianyaggal érintkezik. Magas víztartalma és alacsony kalóriatartalma mellett rostokban is gazdag.

A spárga gazdag A-, B1-, B2-, C- és E-vitaminban, valamint folsavban. Kalcium-, vas-, foszfor-, és káliumtartalma magas, de nátriumban szegény. Vértisztító és vízhajtó hatású, igazi tavaszi méregtelenítő étel. A halványító (fehér) spárga helyett válasszuk inkább a zöld változatot, mivel ez klorofillban, karotinban és C-vitaminban is gazdagabb, valamint tartalmaz egy rutin nevű bioflavonoidot is.

A spárgát mindig apró darabokra vágva adjuk a kutyánknak, mivel magas rosttartalma miatt nehezen emészthető. Így adhatjuk nyersen és párolva is. Lehetőleg a spárga hajtásának csúcsát adjuk a kutyánknak, mivel a szára esetenként túl vastag rostokat tartalmaz. Ügyeljünk rá, hogy a lehető legfrissebben fogyasszuk és ne főzzük túl, hiszen a benne található vitaminokból így jut a legtöbb a szervezetünkbe.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6z%C3%B6ns%C3%A9ges_sp%C3%A1rga; https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/can-dogs-eat-asparagus/; Képek: Készítette: &lt;a href=&quot;//commons.wikimedia.org/wiki/User:CSvBibra&quot; title=&quot;User:CSvBibra&quot;&gt;CSvBibra&lt;/a&gt; – &lt;span class=&quot;int-own-work&quot; lang=&quot;hu&quot;&gt;A feltöltő saját munkája&lt;/span&gt;, Közkincs, <a href=”https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8195787″>Hivatkozás</a>; Photo by Krystian Bęben: https://www.pexels.com/photo/short-coated-white-and-black-dog-1404727/

The post Spárga – megehetik a kutyák? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Karamell – káros vagy egészséges? https://kutyabarat.hu/egeszseg/113631/karamell_karos_vagy_egeszseges/ Fri, 14 Jan 2022 10:04:06 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=113631 karamell

A karamell igazán finom édesség, amely nemcsak önmagában, hanem más édes és sós ételek kiegészítőjeként is gyakori vendég, különösen a […]

The post Karamell – káros vagy egészséges? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
karamell

A karamell igazán finom édesség, amely nemcsak önmagában, hanem más édes és sós ételek kiegészítőjeként is gyakori vendég, különösen a farsangi, ünnepi időszakban. Egy forró karamellás ital, karamellizált mandula vagy mogyoró, esetleg egy kis karamellás öntet. A popcornról és a sajttortáról ne is beszéljünk.

A karamell szinte olyan alap, mint a cukor, amelyből készül. Ugyanis, alapvetően a karamell nem más, mint cukor. A cukor 170°C-ra történő hevítése során karamellizálódik, azaz aranybarnás és mennyei illatú ragaccsá válik. Ezt az anyagot aztán tejtermékekkel, zsiradékkal és egyéb adalékokkal lehet dúsítani, vagy csak ráönteni valamire.

A fentiekből ki is derül, hogy a karamell alapvetően nem éppen egészséges. Ez nem csak 100%-os cukortartalma miatt van. A hevítés során olyan vegyületek képződnek, amelyek egyes vélemények szerint rákkeltőek lehetnek. Bár klinikai vizsgálatokkal a karamell karcinogenitását eddig nem sikerült bizonyítani.

Az, hogy káros-e a karamell kedvencünkre, már más kérdés. A cukor alapvetően nem mérgező, rövid távon, kis mértékben nem okoz egészségkárosodást. Ugyanakkor mégis óva intenénk minden gazdit a cukorral kapcsolatban! A cukor édes íze a kutyák számára is vonzó, holott élettani szempontból egyáltalán nincs szükségük finomított cukorra, pláne nem keményítőszirupból készült karamellre (ipari keretek között ebből készül).

Ugyanakkor a cukor ugyanolyan egészségügyi kockázatot rejt a kutyák számára, mint az embereknek. A vércukorszint ingadozása alapvetően sem tesz jót, érdemes a kiegyensúlyozott élettani működés érdekében kerülnünk a túlzott kilengéseket mind a saját, mind a kutyánk esetében. A cukor (keményítő) összefüggésbe hozható a cukorbetegséggel, az elhízással és az ezzel járó egyéb pl. keringési, mozgásszervi és életminőség-beli problémákkal.

Összefoglalásul: a karamell nem mérgező a kutyák számára, fogyasztása mégsem javasolt, mivel a szénhidrát- és különösen a cukor, semmilyen táplálkozási vagy élettani haszonnal nem jár. Ha kedvencünk azért a finom szem karamellás popcornért könyörög, inkább mondjunk nemet! Az egészség fontosabb, mint egy pillanatnyi cukormámor.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://doghint.com/can-dogs-eat-caramel/; https://hu.wikipedia.org/wiki/Karamell Kép: Photo by anthony ramirez from Pexels

The post Karamell – káros vagy egészséges? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Ünnepi ételek, melyeket megoszthatunk kutyánkkal is https://kutyabarat.hu/egeszseg/113131/unnepi_etelek_melyeket_megoszthatunk_kutyankkal_is/ Sun, 19 Dec 2021 07:16:18 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=113131 karácsonyi ételek

Az ünnepek közeledtével gyakran olvashatunk arról, mire figyeljünk, milyen ételeket tartsunk távol a kutyáktól. Mi az, amit semmiképpen se egyenek? […]

The post Ünnepi ételek, melyeket megoszthatunk kutyánkkal is appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
karácsonyi ételek

Az ünnepek közeledtével gyakran olvashatunk arról, mire figyeljünk, milyen ételeket tartsunk távol a kutyáktól. Mi az, amit semmiképpen se egyenek? Milyen ünnepi ételek jelentenek rájuk fokozott veszélyt?

Elsősorban a xilit, a csokoládé, a csontok és a halszálkák, illetve általánosságban a túlevés a legnagyobb ünnepi veszélyforrások. Ha többet szeretnél tudni róla, ajánljuk korábbi témába vágó cikkeinket:

Miért veszélyes a kutyákra a xilit? 
Tények és tévhitek a kutyák egészséges táplálásáról

 

Most azonban kissé más szempontból közelítünk. Méghozzá, hogy melyek azok az ünnepi ételek, amelyeket megoszthatunk kutyánkkal, sőt, még jót is teszünk vele az egészségének.

Azoknak is jó szívvel ajánljuk az alábbiakat, akik otthon készítenek ételt a kutyájuknak. Az ünnepi hajtásban ezt sokszor nehéz megoldani időben, külön boltba, henteshez menni, stb. Talán adhatunk pár ötletet arra, hogyan osszuk be az erőforrásokat, hogy „ne kelljen kétfelé főzni”.

Pulyka

A pulyka klasszikus ünnepi étel, a karácsonyi asztal sok helyen elképzelhetetlen nélküle. A kutyák számára a pulykahús nyersen és hőkezelés után is fogyasztható. Viszonylag könnyű hús, ugyanakkor nem olyan gyakori allergén, mint a csirke. Érdemes egész pulykát venni. Ez nem csak gazdaságosabb, mintha csak mellet vagy combot vennénk, de így biztosan jut pár finom falat az ebeknek is. A csontokkal vigyázzunk, azokat ne adjuk a kutyáknak!

Nyersezőknek érdemes ilyenkor a hentesnél körülnézni. Sok helyen kapható pulyka máj, szív, here és egyéb olyan alkatrészei a madárnak, amelyek nem kerülnek akkora mennyiségben az asztalra.

Hal

Akárcsak a pulyka, a hal is klasszikus. Ha halászlé formában kerül az asztalra, akkor inkább hagyjuk ki a kutyákat a fűszerek, szálkák, satöbbi miatt. Ugyanakkor, ha rántott, párolt, grillezett, posírozott, vagy bármilyen módon hőkezelt halat tálalunk fel, akkor abból ésszerű keretek között adhatunk a kutyáknak. Mi az ésszerű keret? Szálkák, fűszerek és prézli nélkül. Azaz, távolítsunk el mindent a halról, ami nem kutyának való, és így mehet. Nyers halat (a füstölt lazac, pisztráng is nyers!) ne adjunk a kutyáknak!

A halfogyasztásról, arról, hogy mely halak és milyen módon adhatók a kutyának, korábbi cikksorozatunkban olvashatsz: Hal: tények és tévhitek a halhús etetésével kapcsolatban – I.

karácsonyi ételek

Kelbimbó

Nagy kedvencünk a karácsonyi asztalról a kelbimbó vagy éppen a párolt káposzta. Ahány ház, annyi szokás. Az viszont tény, hogy a káposztafélék rendkívül egészségesek, így kár lenne kihagyni a kutyánkat belőle. Itt is az elkészítési mód a kulcs: lehetőleg nem fűszeres és nem túl zsíros.

A káposztafélékről úgy tartják, hogy puffasztanak. Ez igaz is lehet, nagyban függ a kutya (vagy az ember) étrendjétől. Aki gyakran fogyaszt káposztát és úgy általában rostdús étrendet követ, annak kevésbé okoz gondot. Ha kutyánk még életében nem evett, nem biztos, hogy a Szenteste a legjobb alkalom az első kalandra a kelbimbóval.

Vörösáfonya

A vörösáfonyáról ódákat lehet zengeni, annyira egészséges. Különösen a téli időszakban javasolt a fogyasztása nőknek és kistestű szuka kutyáknak is, hiszen segít megelőzni a felfázást. Az előnyeiről korábban írtunk itt. Akár fagyasztott, akár aszalt formában használjuk fel, figyeljünk, hogy natúr terméket válasszunk.

Édesburgonya

Népszerű köret az ünnepi asztalon az édesburgonya. És igazából nem hiszem, hogy be kellene mutatni. Egészséges, rostban és karotinban gazdag, tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Nyersen, párolva, tepsiben sütve, pürésítve… amíg nem adunk hozzá semmi kutyával összeegyeztethetetlen összetevőt, bátran osszuk meg kedvencünkkel.

Malacsült

Ez már inkább újévi étel, ugyanakkor muszáj rá kitérni, mert a sertéshússal kapcsolatban sok kétely merülhet fel. Nyersen nem szabad a kutyáknak sertéshúst adni! Nyersnek minősül minden, ami nincs alaposan átsütve vagy megfőzve. Tehát nyers a bacon, a füstölt szalonna, a szalámi és a kolbász is. Ez utóbbiak egyébként sem egészségesek, úgyhogy mindenképpen tegyük tiltólistára. Hogy mi a helyzet a sülttel? Ennek elvileg semmi akadálya, ha valóban teljesen átsült a hús.

Reméljük, hogy sikerült pár ötletet adnunk, hogy az ünnepi készülődés könnyebb legyen, és kutyáink is részesülhessenek a finomságokból. Figyeljünk, hogy mindig mértékletesen adjunk kedvencünknek bármilyen ételből, különösen, ha nem evett korábban olyat. Ha kell, súlyozzuk kicsit másképp az étkezéseket, nehogy gyomorpanaszok vagy túlevés legyen az ünnepi menüsor eredménye.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Képek: Photo by Elina Fairytale from Pexels; Photo by Nicole Michalou from Pexels

The post Ünnepi ételek, melyeket megoszthatunk kutyánkkal is appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>