stresszkezelés - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/stresszkezeles/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Mon, 01 Nov 2021 04:41:14 +0000 hu hourly 1 Engedd, hogy kiengedjen! – 3. rész: Életmód https://kutyabarat.hu/egeszseg/112259/engedd_hogy_kiengedjen_3_resz_eletmod/ Mon, 01 Nov 2021 04:41:14 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=112259 stresszkezelés cikk életmód

Amikor stresszesek vagyunk, gyakran úgy érezzük, hogy mindjárt felrobbanunk. Túl sok az inger, nem tudunk úrrá lenni a helyzeten és […]

The post Engedd, hogy kiengedjen! – 3. rész: Életmód appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
stresszkezelés cikk életmód

Amikor stresszesek vagyunk, gyakran úgy érezzük, hogy mindjárt felrobbanunk. Túl sok az inger, nem tudunk úrrá lenni a helyzeten és csak gyűlik, gyűlik. A stressz „folyamatos feszültség vagy tartós idegesség, mely rendszerint egy vagy több állandó negatív ingerre adott tartós válaszreakció a szervezet részéről”. (Wikipédia) A stresszkezelés legjobb módja pedig az, ha hagyjuk, hogy a szervezet kiengedjen.

A cikk első részében a stressz felismeréséről volt szó, míg a második részben otthon is könnyen alkalmazható „gyors megoldásokat”, módszereket mutattunk be. Nem lenne azonban teljes a kép, ha nem beszélnénk az életmód szerepéről. Ezzel kissé kiteljesítve a képet, úgymond egységében szemlélve a stressz kezelés kérdését.

Az etetés módja és a foglalkoztató játékok csak egy szelete a „stressz kezelés tortának”. Nagyon fontos, hogy ne feledkezzünk meg arról, hogy az életmód is fontos része a stresszel való együttélés kezelésének. Szándékosan nem stressz elleni küzdelemről beszélünk, hiszen a stressz életünk része. Ugyanakkor, hajlamosak vagyunk úgy tekinteni rá mint a fejfájásra: egyfajta rossz dolog, amit gyorsan meg kell szüntetni, hogy az élet visszatérjen a rendes kerékvágásba.

Ez azonban nem célravezető. A stressz inkább olyan, mint az adózás: állandóan jelenlevő és kikerülhetetlen. Viccet félretéve, kár ellene küzdeni, inkább meg kell tanulni kezelni és együtt élni vele. És felelősségünk erre megtanítani a kutyánkat is.

A stressz ellen tehát nincsenek tabletták, amiket bevehetünk. Ezek legfeljebb a tüneteket enyhítik, de nem segítenek, hogy hosszú távon megtanuljunk megbirkózni vele. Ami segít, az a tudatosság és az életmód.

Struktúra, kiszámíthatóság

A kutyák életében fontos szerepe van a struktúrának és a kiszámíthatóságnak. A napirend és a rituálék állandóságot és biztonságot nyújtanak. Biztos pont a reggeli, a vacsora, a séta és a játék. Ez egyébként számunkra is praktikus, hiszen így tudjuk időzíteni a programjainkat és nyugodtan foglalatoskodni, amíg kedvencünk két aktív időszak között pihen.

A kutyák reggel és este aktívak, a nap körülbelül 20 órájában pihennek. A legutóbbi kutatások és nevelési irányzatoknak megfelelően napi két óra aktív, minőségi időt kell kutyánkra szánni. Ez tehát már elég jól megadja azt a keretet, amely segít, hogy kutyánk kiszámítható és kielégítő életet élhessen.

Szabadidő, kiengedés

Ha a hétköznapokban nincs is mindig lehetőség tartalmas közös programokat szervezni, a szabadidőnkben szánjunk időt erre. Nem lehet kellően hangsúlyozni a természetben töltött idő jelentőségét a stressz kezelésében. A természetben csökken a zajszennyezettség, kevesebb hang- és elektromágneses hullám jut hozzánk, összességében kevesebb inger ér minket. Azaz, az agyunknak kevesebb erőfeszítésébe kerül az ingerek feldolgozása, a haszontalan ingerek kizárása – és pihenhet.

kutya életmód stresszoldásAz erdőmerülés, a shinrin-yoku, erre az elvre épít. Japánban például olyannyira ismerik a természet csendjének és nyugalmának gyógyító erejét, hogy a (zömmel nagyvárosi) lakosok részére „receptre írják fel”. Érdemes a rendszeres erdőjárást, kirándulást az életmód részévé tenni. Ezzel nem csak magunknak, hanem kutyánknak is jót teszünk.

Az életmód fontos része a sport és az egészséges testmozgás. Hiába adunk meg minden jót kedvencünknek, ha a testmozgást megvonjuk tőle. Egy egészséges kutyának a csontok, az izmok egészsége, a keringés egészsége és a túlsúly elkerülése miatt is szüksége van testmozgásra. Ezen felül pedig a mozgás jótékony hatással van a stressz kezelésre is. Testmozgás során olyan vegyületek szabadulnak fel a szervezetben, amelyek csökkentik a fájdalmat, jóérzéssel töltenek el minket, felszabadultnak érezzük magunkat. Nézzük meg a kutyánkat önfeledt szaladgálás közben, és nem kérdés, hogy ezt ők is hasonlóan élik meg.

Táplálkozás

A napirend és a testmozgás mellett az életmód harmadik pillére a táplálkozás. Egyelőre nem ismert közvetlen összefüggés a táplálkozás és a stressz között, de az talán nem meglepő, hogy egy túletetett, elhízott kutya nehezebben tudja magát kiélni azokban a tevékenységekben, amelyekben egy egészséges, jó kondiban lévő eb örömét leli. Az elhízás ráadásul fájdalommal is járhat, illetve hosszútávon egészségügyi következményekkel.

Az érem másik oldala a rengeteg mesterséges anyag, amelyet sok kutya napi szinten fogyaszt. Bár a kutyaeledelek összetétele „papíron” megfelel a kutya táplálkozási szükségleteinek, ezek „teljes értékű” tápláléknak minősülnek. A kutyaeledel azonban nem a kutya természetes tápláléka. Mindössze pár évtizede, az ember kényelméből alakult ki ez a rendszer. Hasonlóan a bébiételekhez, ez a legegyszerűbb módszer. Olyan ez, mint az űrhajósok vagy a katonák ételei. Bár pontosan tartalmazzák a szükséges tápanyagokat mégsem kielégítőek.

Ezért érdemes a kutyánk étkezéseit a lehetőségeinkhez képest változatosabbá tenni. Ha csak annyi fér bele az időnkbe, hogy pár szem gyümölccsel vagy pár karika zöldséggel, esetleg egy kis hússal vagy hallal feldobjuk a tápot, az is rendben van. Ezekből az ételekből nem csak feldolgozatlan tápanyaghoz és természetes rostokhoz, nyomelemekhez és vitaminokhoz jut a kutyánk, hanem szenzoros ingerekhez is. Bár számunkra a vizualitás az elsődleges ingerforrás, az ízek, szagok, tapintás is fontosak az életünkben. A kutyánknál sincs ez másképp, nekik is fontos a változatos szenzoros stimuláció – az illatok, szagok, hangok, textúrák.

Összefoglalás

Az előzőekben megismerhettük a stressz jeleit a kutyáknál, illetve a hétköznapokban is alkalmazható stresszkezelési tanácsokat kaphattunk. Fontos, hogy a stresszt ne egyfajta leküzdendő ellenségként kezeljük, hanem teljeskörű szemlélettel tekintsünk rá. Az életmód területén tett változtatások, mint a helyes napi rutin, a testmozgás és a természetben töltött idő hozzájárulnak a saját és kutyánk stresszkezelő mechanizmusainak fejlődéséhez. Az életmód terén a sport és a táplálkozás, illetve a napi rutinból adódó pihenés mind fontos pillérei a stressztűrésnek, ezért érdemes ezekre figyelmet fordítanunk, hogy kutyánk kiegyensúlyozott és kiszámítható háttérrel induljon a rá váró feladatok elébe.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: www.dogsnaturallymagazine.com/dog-food-ten-scary-truths https://www.companionanimalpsychology.com/2021/07/what-you-do-affects-your-pets-welfare.html; Stresszoldás kutyáknak; Kép: Photo by Blue Bird from Pexels; Photo by Helena Lopes from Pexels

The post Engedd, hogy kiengedjen! – 3. rész: Életmód appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Engedd, hogy kiengedjen! – 2. rész: Gyakorlatok, módszerek https://kutyabarat.hu/egeszseg/112253/engedd_hogy_kiengedjen_2_resz_gyakorlatok_modszerek/ Sun, 31 Oct 2021 07:13:08 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=112253 kiengedjen módszerek

Amikor stresszesek vagyunk, gyakran úgy érezzük, hogy mindjárt felrobbanunk. Túl sok az inger, nem tudunk úrrá lenni a helyzeten és […]

The post Engedd, hogy kiengedjen! – 2. rész: Gyakorlatok, módszerek appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kiengedjen módszerek

Amikor stresszesek vagyunk, gyakran úgy érezzük, hogy mindjárt felrobbanunk. Túl sok az inger, nem tudunk úrrá lenni a helyzeten és csak gyűlik, gyűlik. A stressz „folyamatos feszültség vagy tartós idegesség, mely rendszerint egy vagy több állandó negatív ingerre adott tartós válaszreakció a szervezet részéről”. (Wikipédia) A stresszkezelés legjobb módja pedig az, ha hagyjuk, hogy a szervezet kiengedjen.

Az előző részben a stressz forrásairól és felismeréséről írtunk. A továbbiakban egyszerű módszereket ismertetünk, amelyek hatékonyan oldják a stressz, segítik a kutyát abban, hogy kiengedjen, és ezzel visszatérjen a nyugodt „alapállapotba”.

Ahhoz, hogy kutyánk kiengedjen, a legjobb, ha valami olyan dolgot űzhet, amely során kikapcsolhat, elmerülhet benne. Fontos az is, hogy lehetőség szerint ilyenkor ne akarjuk magunkhoz ragadni a kontrollt, hanem engedjük át neki – természetesen, biztonságos keretek között. A kontroll révén kutyánk visszakapja a döntési helyzetet, bizonyos fokig uralni tudja, mi történik vele. Ez éppen ellentétes a stressz helyzettel, ami gyakran abból adódik, hogy nem tudjuk uralni, kontrollálni, ami velünk történik.

Bár ez némileg összetettnek hangzik, nem kell túl bonyolult dolgokra gondolni.

Egyre több szó esik a kutya szabad választáshoz való „jogához”, amelyet például nyugodtan átengedhetünk neki pórázos séta során is. Mondjuk abban, hogy ő döntse el, merre menjünk, meddig szagolgat egy fűcsomót vagy megengedi-e, hogy idegenek megsimogassák.

Ezzel a témával korábbi cikkünkben részletesen foglalkoztunk.

Ha szabadságot adunk a kutyánknak, például olyan apró dolgokban, mint hogy melyik játékkal játsszunk, merre menjünk hazafelé vagy hova feküdjön le, azzal semmit sem veszítünk. Ezek olyan apró dolgok, amelyeknek nincs jelentősége a számunkra. Nem attól leszünk jó gazdik, hogy feszes pórázon végig tudjuk rángatni a kutyák a futtatóban. A futtató az a hely, ahol hagyhatjuk, hogy a kutyánk kiengedjen, levezesse a stresszt. A foglalkozás, a munka, a tréning pedig az, ahol a figyelmére számítunk. Képzeljük el, hogy az egész napos munka után elmegyünk a barátokkal sörözni. És ahelyett, hogy elengednénk magunkat, ugyanazt a fegyelmet várnák el tőlünk, mint a munkahelyen. Ugye, nehéz lenne. Vajon hány ilyen „lazulós este” kellene, hogy teljesen kiboruljunk?

„Flow” élmények otthon

Ha látjuk, hogy kutyánk rossz passzban van, érdemes lehet elterelni a figyelmét valami olyannal, amit igazán élvez.

Lehet ez sport, futás, kirándulás, labdázás, de akár az étel felkutatása is. Az úgynevezett contrafreeloading irányzat képviselői szerint nem feltétlenül jó, hogy kutyánk mindent készen kap. Ezzel ugyanis olyan mentális stimulációtól fosztjuk meg, amely segíthet megbirkóznia a stresszel, segíthet neki, hogy kiengedjen. Aki szeret főzni, az tudja, hogy az étel elkészítése, a zöldségek hámozása, aprítása milyen nyugtató tud lenni. Teljesen kikapcsolunk a folyamatban. Persze, meg is vehetnénk azt az ételt készen, de az nem nyújtaná ezt az élményt. Ugyanez igaz a kézimunkára, a barkácsolásra vagy a sütésre. Kinek mi.

Olyan mélyebb folyamatokat élünk meg ilyenkor, amikor az agyunk szabadon szárnyalhat, hiszen minket leköt a cselekvés.

A kutyák számára is fontos, hogy ne kapjanak mindent készen (freeloading), hanem tartalmas, számukra érdekes cselekvések során jussanak el a célhoz. Ez munkakutyáknál közismert, akiknek „meg kell dolgozniuk” a vacsoráért.

Itt is fontos, hogy a kutya a saját szintjén, és szabadon dolgozzon, hiszen ez a lényeg.

A különböző etető játékok, vagy az étel elrejtése és felkutatása például remek lehetőségek arra, hogy a kutya elmerüljön egy tevékenységben és kiengedjen.

Ezt otthon a szaglászószőnyeg, a tölthető játékok vagy egyszerűen az étel kiszórása (scatterfeeding) segítségével oldhatjuk meg. Az így etetett, traumát átélt vagy félős kutyák állítólag könnyebben birkóznak meg a félelmekkel és nyitnak a világ felé. Egyelőre még nem tisztázott, hogy vajon mi áll a háttérben, a stressz csökkentése és a kontroll visszanyerése az élet bizonyos területein valószínűleg szerepet játszik a bizalom épülésében.

Szintén nagyon egyszerű, és az etetéssel összefüggő megfigyelés, miszerint a nyalogatás segít a kutyáknak a stressz oldásban. Gyakori önnyugtató viselkedés a lábak vagy valamilyen tárgy nyalogatása. Ez akár az extrémig is elmehet, de kis mértékben szinte minden kutyánál megfigyelhető, hogy amikor lepihennek, egy kis „tisztálkodással” hangolódnak az alvásra. A legutóbbi feltételezések szerint nem csak ez a rituálé, hanem maga a nyalogatás is stressz oldó hatású.

A nyalogatós tálak például ezért alkalmasak nem csak a habzsolás megakadályozására és hosszabb időtöltésre, hanem relaxációra is. Valószínűleg itt a „megszerzés folyamata” és az azzal járó kikapcsolás és a nyalogatás nyugtató hatása együtt érvényesül. A lényeg, hogy ezek a tálak remek eszközök arra, hogy otthon, minimális idő ráfordításával segíthessünk a kutyánknak abban, hogy kiengedjen.

Cikkünk harmadik részében az életmód és a stressz viszonyáról lesz szó, és arról, hogyan segíthetünk kutyánknak, hogy a mindennapok során pozitívabban élje meg a stresszt.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás:  Stresszoldás kutyáknak; Canine Enrichment in the Real World; https://www.bindisbucketlist.com/post/what-are-decompression-activities-for-dogs-and-why-are-they-important Kép: Photo by cottonbro from Pexels;

The post Engedd, hogy kiengedjen! – 2. rész: Gyakorlatok, módszerek appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Engedd, hogy kiengedjen! – 1. rész: A stressz felismerése https://kutyabarat.hu/egeszseg/112246/engedd_hogy_kiengedjen_1_resz_a_stressz_felismerese/ Tue, 26 Oct 2021 09:40:56 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=112246 stressz felismerése

Amikor stresszesek vagyunk, gyakran úgy érezzük, hogy mindjárt felrobbanunk. Túl sok az inger, nem tudunk úrrá lenni a helyzeten és […]

The post Engedd, hogy kiengedjen! – 1. rész: A stressz felismerése appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
stressz felismerése

Amikor stresszesek vagyunk, gyakran úgy érezzük, hogy mindjárt felrobbanunk. Túl sok az inger, nem tudunk úrrá lenni a helyzeten és csak gyűlik, gyűlik. A stressz „folyamatos feszültség vagy tartós idegesség, mely rendszerint egy vagy több állandó negatív ingerre adott tartós válaszreakció a szervezet részéről”. (Wikipédia) A stresszkezelés legjobb módja pedig az, ha hagyjuk, hogy a szervezet kiengedjen.

Ennek számos módja van. Elsők közt a mozgás, a takarítás, a jóga vagy a természetjárás jut eszünkbe, de mindenkinek megvan a maga stresszkezelési módja. Pontosabban, az egészségünk érdekében jó lenne, ha megtalálnánk a számunkra megfelelő módot. Ez azonban túlmutat cikkünk tárgyán. Mi most a kutyák stresszkezelésével fogunk foglalkozni, méghozzá azzal, hogyan ismerjük fel a stresszt és milyen módszerekkel segíthetjük kutyánkat abban, hogy időnként kiengedjen.

A kutyák és a stressz

Manapság már nem kérdés, hogy a kutyák (és más állatok) is tapasztalnak meg stresszt a mindennapokban. Erre egyesek intenzívebben, míg mások kevésbé feltűnően reagálnak, ahogy az emberek esetében is megfigyelhetjük. Míg egy kutya már az állatorvosi rendelő látványára is fülét-farkát behúzza, addig másoknak ez a szintű stressz meg sem kottyan. Annyi azonban közös bennük és bennünk is, hogy nem kerülhetjük el a stresszt, nem iktathatjuk ki az életünkből.

Amit tehetünk, az az, hogy növeljük az ellenálló képességünket és megtanuljuk kezelni a stresszt. Ez nagyon fontos, mivel:

„A tartósan fennálló stressz akár komoly egészségkárosodást eredményezhet, mivel gyengíti a szervezet ellenálló képességét.”

Ez pedig igaz ránk és a kutyánkra is. Ráadásul, valahol a kettő összefügg, hiszen a kutyák hajlamosak átvenni az érzéseinket. Tehát aki még nem találta meg a saját hatékony stressz kezelési módszerét, újabb motiváció.

Honnan tudom, hogy a kutyám stresszel?

Ahogy fentebb is említettünk, az egyes kutyák másképp élik meg a stresszt. Vannak, akik számos feltűnő fizikai tünetet produkálnak, és emiatt szinte muszáj foglalkozni velük. Ők azok, akik, ha stressz éri őket megrágnak vagy széttépnek dolgokat. Esetleg ugatnak. Vagy agresszíven viselkednek. Ezek olyan társadalmilag nem elfogadott viselkedések, amelyek a gazdit cselekvésre ösztönzik. (Más kérdés, hogy sokszor ez a cselekvés éppenséggel fokozza a stresszt: például, ha rákiabálunk a kutyára, elzárjuk vagy más módon büntetjük.)

A stressz jelei

A stressz jelzései egyéniek, de leggyakrabban az alábbiak hívják fel a figyelmet rá:

  • ok nélküli ugatás, vagy a legkisebb ingerre heves ugatás (túlreagálás)
  • nyughatatlanság
  • fel-alá járkálás
  • heves rágcsálás, rongálás
  • a kutya nem tud megnyugodni, nem találja a helyét
  • alvási problémák (nem tud elaludni, gyakran felkel)
  • a félelem, az agresszió ok nélküli megnyilvánulása is utalhat stresszre
  • önnyugtató viselkedések (lábnyalogatás, takarórágcsálás, stb.)

Fontos, hogy minden kutya máshogy reagál a stresszre, illetve a fentiek utalhatnak számos másra is. Összességében, kontextusban vizsgáljuk a viselkedést, és zárjuk ki az egészségügyi problémákat.

Figyeljük a kutyánkat, lássuk meg, ha valami szokatlan érte, esetleg olyan helyzetbe került, amelyet nem tudott kontrollálni. Utazás, költözés, új családtag, feszült gazdi, építkezés a szomszédban, vendégek érkeznek, új helyre megyünk, új impulzusok… Ezek mind lehetnek stressz források. Ha megvan a helyzet és a „tünet” is, akkor érdemes foglalkozni az oldással.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://vcacanada.com/know-your-pet/signs-your-dog-is-stressed-and-how-to-relieve-it; https://www.animigo.co.uk/10-signs-your-dog-might-be-stressed.html; http://images.akc.org/pdf/ebook/Canine_Body_Language.pdf; Stresszoldás kutyáknak; Kép: Photo by Anna Tarazevich from Pexels

The post Engedd, hogy kiengedjen! – 1. rész: A stressz felismerése appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>