állatkísérletek - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/allatkiserletek/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Wed, 08 Nov 2023 15:18:14 +0000 hu hourly 1 Mesterséges intelligencia válthatja ki az állatkísérleteket https://kutyabarat.hu/allatvedelem/123347/mesterseges_intelligencia_valthatja_ki_az_allatkiserleteket/ Wed, 08 Nov 2023 15:18:14 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=123347

Az IBM kutatói a napokban mutattak be egy új mesterséges intelligencia modellt, mely gyökereiben változtatná meg az állatkísérleteket a gyógyszeriparban.Megszüntetné […]

The post Mesterséges intelligencia válthatja ki az állatkísérleteket appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Az IBM kutatói a napokban mutattak be egy új mesterséges intelligencia modellt, mely gyökereiben változtatná meg az állatkísérleteket a gyógyszeriparban.Megszüntetné az élő állatok használatát a toxicitási tesztekben, ezzel feloldaná az állatkísérletekkel kapcsolatos hosszú távú etikai aggályokat és tudományos korlátokat.

Tudományosan is megkérdőjelezhetők

A hagyományos, állatokon történő tesztelések során gyakran olyan kegyetlen módszereket alkalmaznak, mint a kényszeretetés, hánytatás. Az állatok gyakran szenvednek bénulástól, görcsöktől és belső vérzéstől.  Ezek a tesztek nemcsak etikailag, hanem tudományosan is megkérdőjelezhetők. Az állatok reakciói ugyanis nem mindig egyeznek meg az emberekével. Mégis évente millió állatot vetnek alá ilyen kísérleteknek az Európai Unióban és az Amerikai Egyesült Államokban is. A kutatók folyamatosan keresnek humánusabb  alternatívákat, hogy kiváltsák az állatkísérleteket. Ilyen próbálkozás többek között  az organ-on-a-chip technológia és más AI-alapú modellek. Az Egyesült Államokban és Indiában dolgozó kutatócsoport által fejlesztett legújabb AI modell most azonban több szempontból is ígéretesebbnek tűnik az eddigieknél.

Miben más az új AI modell?

Az AI modellt körülbelül 50 000 molekula adatainak felhasználásával képezték ki, lehetővé téve számára, hogy megkülönböztesse a toxikus és nem toxikus szerkezeteket. A modell különlegessége a „lényeges pozitív” és „lényeges negatív” adatokra való támaszkodásban rejlik. Ez segít előre jelezni, hogy egy anyag mennyire lehet mérgező az ember számára. Az állatkísérletekkel ellentétben ez az AI modell közvetlenül elemzi a molekuláris tulajdonságokat és azok lehetséges hatását az emberi egészségre. Az AI modell egyik jellegzetes vonása, hogy kizárólag korábbi állatkísérletekből származó adatokat használ, kiküszöbölve az új állatkísérletek szükségességét. A modell pontosan előre jelezheti az emberi klinikai toxicitást, anélkül, hogy kárt okozna az állatokban.

A teljes szabályozás még hiányzik

Bár a kutatók elismerik, hogy az állatkísérletekből származó eredmények nem 100 százalékosak, még mindig ez a módszer a legbiztosabb az adott szer emberekre gyakorolt hatásának előrejelzésében. A szabályozó hatóságok már több ponton is értek el eredményeket az állatkísérletek iránti igény csökkentésében. Azonban hiányzik egy egyértelmű útmutatás arra vonatkozóan, hogy az állatmentes tesztelési alternatívák hogyan elégíthetik ki az engedélyeztetési folyamatok adatigényeit. Ez pedig lassíthatja az AI modellek piacra jutását.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: onegreenplanet

The post Mesterséges intelligencia válthatja ki az állatkísérleteket appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Így élnek most a kegyetlen állatkísérletekből mentett csimpánzok https://kutyabarat.hu/allatvedelem/115836/igy_elnek_most_a_kegyetlen_allatkiserletekbol_mentett_csimpanzok/ Sat, 21 May 2022 12:22:34 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=115836

The post Így élnek most a kegyetlen állatkísérletekből mentett csimpánzok appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Libéria fővárosának közelében hat lakatlan szigeten élnek azok a csimpánzok, akiket hosszú éveken keresztül kegyetlen állatkísérletekre használtak. Összesen hatvanöten vannak.

A kísérleteket az Egyesült Államok egyik vérbankja finanszírozta és évtizedeken át tartott. Ez alatt az idő alatt becslések szerint 400 csimpánzt tartottak fogva ketrecekben, egy libériai laboratóriumban. Az állatokon biopsziákat és egyéb fájdalmas kísérelteket hajtottak végre. Az évek során, ahogy kezdték betiltani az ilyen jellegű kísérleteket, a laboratóriumban lévő csimpánzok száma csökkent. A 2000-es évek elején zárták be végleg a labort, ekkor a csimpánzokat hat lakatlan szigetre telepítették át, de nem gondoskodtak róluk.

Hepatitis B vakcina kutatására használták őket

A kísérletek még a hetvenes években kezdődtek. A Hepatitis B vakcina kutatására vonatkozó laboratóriumi állatkísérleteket a New York Blood Center, egy vérbank rendelte meg. Több száz csimpánzt vásároltak a laboratórium részére, a kegyetlen kísérleteket legtöbbjük nem élte túl. 2015-ben a New York Blood Center elsősorban állatvédelmi aktivisták nyomására csökkentette a finanszírozást, a hatvanöt megmaradt csimpánzt pedig a szigetekre telepítették.

Itt azonban nincs számukra megfelelő és elég természetes táplálék és ivóvíz. Egy nagy nemzetközi állatvédelmi szervezet, a HSI (Humane Society International) azonnal jelentkezett, hogy gondját viselje a csimpánzoknak és vállalta, hogy életük végéig gondoskodik az állatokról. Ehhez azonban a vérbank beleegyezésére volt szükség, melyet végül 2017-ben kaptak meg.

Nem engedhetők vissza a vadonba

Mivel a csimpánzok egész életüket fogságban töltötték, nem telepíthetők vissza a vadonba. A HSI gondoskodik arról, hogy ezek az állatok a lehető legjobb módon éljék le hátralévő napjaikat. A csimpánzok folyamatosan friss élelmet és orvosi ellátást kapnak a gondozóktól. Minden reggel több mint 200 kilogramm élelmet készítenek számukra, az esti adag pedig 120 kilogrammot nyom. A szigeten élő csimpánzok akár 30 évig élhetnek, de a HSI továbbra is gondoskodik róluk. Ezen a videón többek között az etetésüket láthatjátok.

A csimpánzokról készült dokumentumfilmet ITT nézhetitek meg.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: Onegreenplanet

The post Így élnek most a kegyetlen állatkísérletekből mentett csimpánzok appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Több száz halott kölyökkutyát találtak a kísérleti tenyésztő telepen https://kutyabarat.hu/allatvedelem/112626/tobb_szaz_halott_kolyokkutyat_talaltak_a_kiserleti_tenyeszto_telepen/ Tue, 16 Nov 2021 19:20:13 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=112626

The post Több száz halott kölyökkutyát találtak a kísérleti tenyésztő telepen appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Beagle fajtájú kölyökkutyát százas nagyságbrendben az Envigo-nál kifejezetten állatkísérletekre tenyésztik. A PETA rejtett kamerás, több hétig tartó nyomozása sokkoló tényekre és bánásmódra derített fényt. Csak a vizsgálat ideje alatt 360 kiskutya lelte halálát a telepen.

A cégről tudni kell, hogy évek óta a kísérleti laboratóriumok „beagle-szállítója” és legálisan működik. Sőt, nemcsak hogy legálisan működik, de az Országos Egészségügyi Intézet (National Institutes of Health) finanszírozza.

Kegyetlen bánásmód

A vizsgálat során kiderült, hogy az állatokkal kegyetlenül bánnak és szükségtelen szenvedésnek teszik ki őket. Többször előfordult, hogy a gondozók közvetlenül a kölykök szívébe vagy a fejükbe fecskendezett szerekkel végeznek eutanáziát. Mindkét eljárás óriási fájdalmat és szenvedést okoz a kutyáknak. A szoptatós anyáknak több napig nem adtak enni, hogy tejük elapadjon, a kölyköket pedig nagynyomású fecskendőkkel etették.

A PETA által közzétett videóból az is kiderül, hogy a kutyákat rácsos aljzatú, rendkívül kényelmetlen kennelekben tartják, tápjukban különböző bogarakat találtak és több kutya súlyos betegségtől szenved, melyeket egyáltalán nem kezelnek. A karmuk túlnőtt, mely szintén fájdalmas lehet egy kutyának.

Vizsgálatot indítottak

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma vizsgálatot indított a céggel szemben, mely már régóta az állatvédők fókuszában van. A tenyésztő telepen egyszerre 5000 kutya él, a szukákat kétszer elletik egy évben. Minden hónapban nagyjából 500 kölyökkutyát adnak el állatkísérleteket végző laboratóriumoknak.

A PETA nyomázási ideje alatt 360 beagle kölyök pusztult el a gondozás hiánya, megelőzhető és gyógyítható betegségek miatt, vagy egyszerűen összenyomták egymást a szűk ketrecekben. Sajnos az a kutya sem jár jobban, aki túléli a telep borzalmait, hiszen útja biztosan egy laboratóriumba vezet, ahol még több szenvedés vár rá.

A PETA videóját itt nézhetitek meg:

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: onegreenplanet

The post Több száz halott kölyökkutyát találtak a kísérleti tenyésztő telepen appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Lazult az USA-ban az állatkísérleteket végző laborok ellenőrzése https://kutyabarat.hu/allatvedelem/109351/lazult_az_usa_ban_az_allatkiserleteket_vegzo_laborok_ellenorzese/ Fri, 14 May 2021 19:57:48 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=109351

The post Lazult az USA-ban az állatkísérleteket végző laborok ellenőrzése appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A Sicence folyóirat számolt be arról, hogy az USDA ( U.S. Department Of Agriculture), az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma még 2019-ben egy igen jelentős változtatást hajtott végre, mindezt a színfalak mögött, mindenféle híradás vagy bejelentés nélkül. Az addig átfogó és minden állatkísérleteket végző laborra kiterjedő vizsgálat helyett, ma már csak az 1100 állatokat is használó orvos-biológiai laboratóriumok egy részét ellenőrzi.

Koncentrált ellenőrzés

A változást egy egyetemi hallgató fedezte fel a Harvardon. Az intézmény Állatjogi és Politikai Klinikájának igazgatója, Katherine Meyer belső dokumentumokkal igazolta állításukat. A minisztérium egy AAALAC International nevű szervezetet bízott meg úgynevezett „koncentrált” vizsgálatokkal, mely azt jelenti, hogy nem a teljes labor állományra terjednek ki az ellenőrzések.  Meyer szerint a hiányos ellenőrzésekkel a minisztérium megsérti az állatvédelmi törvényt, hiszen így nem tudják biztosítani, hogy minden laboratórium megfeleljen a szabványoknak.

Nincs már szükség rájuk

A dokumentumokat Brett Richey, a Harvard jogi hallgatója kutatta fel és tette nyilvánossá. Szerinte az USDA már több éve hazudik a kutatólaborok ellenőrzési metódusáról és gyakorlatáról.  A közvélemény és az állatvédők egyre nagyobb számban és egyre hangosabban követelik az állatkísérleteket végző kutatólaborok bezárását. Egyes tanulmányok szerint semmi szükség az ilyen kísérletekre. Az állatok nagy részén emberi gyógyszereket tesztelnek, melyek 90 százaléka akkor is elbukik az emberi tesztelésen, ha az állati sikeres volt.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: science.org

The post Lazult az USA-ban az állatkísérleteket végző laborok ellenőrzése appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Űrkutyák https://kutyabarat.hu/kutyas_tarsadalom/102095/urkutyak/ Tue, 30 Jun 2020 15:46:26 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=102095 űrkutyák index

The post Űrkutyák appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
űrkutyák index

Az űrhajózás úttörői

A kereskedelmi és turisztikai célú űrhajózás hajnalán nehezen képzelhető el, hogy alig hat évtizeddel ezelőtt az első ember űrbejuttatásáért folyt a hidegháborús űrverseny. Mai szemmel azt is nehéz felfogni, hogy ebben a versenyben űrkutyák és más kísérleti állatok voltak az úttörők. Mire a technológia elég fejletté vált, hogy Bjelka és Sztrelka elsőként vissza is térjenek a kozmoszból, számos kutya, majom és rágcsáló fizetett az életével az ember nagyratörő tervének szolgálatában.

Az 1950-es években az akkori világ két legnagyobb hatalma között nem nyílt színtéren dúlt a háború. Az Amerikai Egyesült Államok és a Szovjetunió tudományos és technológiai csatát vívtak. A legfőbb cél az űrutazás volt. A két szuperhatalom ebben látta saját legyőzhetetlenségének és technológiai fölényének bizonyítékát.

Lajka űrkutyák
Lajka egy román postabélyegen - 1959

Lajka – az első kutya az űrben

1957-ben, a Nagy Szocialista Forradalom negyvenedik évfordulójára a szovjetek Föld körüli pályára állították a Szputnyik-2-t fedélzetén Lajka kutyával. Ő volt az ismert űrkutyák közül az első, aki ténylegesen elérte a világűrt.

Lajkának az űrutazás előtt hasonló „kiképzést” kellett kiállnia, mint a humán asztronautáknak. A rengeteg fájdalom és megpróbáltatás ellenére mindig szelíd és kedves volt. Gondozói és a tudósok tudták, hogy a technológia, amellyel kísérleteznek, nem alkalmas arra, hogy Lajkát visszahozzák a Földre. Eleve halálra volt ítélve. Egyes beszámolók szerint mérgezett ételt készítettek be a kabinba, hogy a lehető legkevesebb fájdalommal járjon majd a kutyus halála. Sajnos a kabinja a vártnál jóval hamarabb túlhevült, ezért Lajka feltehetően hőgutát kapott a zárt térben.

Lajka a kísérleti állatok és az állatjogi küzdelem szimbólumává vált. Sorsa nem sokban különbözött számos névtelen sorstársáétól, akik a „sikertelen” űrkísérletekben vesztették életüket.

Míg a szovjetek elsősorban kutyákkal kísérleteztek, addig a NASA majmokat használt a rakéta- és űrhajótesztekben. Az amerikaiak elsősorban a fiziológiai hasonlóság miatt döntöttek majmok és főemlősök mellett. A szovjetek viszont azért találták alkalmasnak a kutyákat, mert kezelhetőek, engedelmesek és jól bírják a bezártságot. A kiképzés részeként az űrkutyákat akár 15-20 napra is szűk helyekre zárták, ezzel szoktatva őket a kabin körülményeihez.

A szovjet űrprogramban számos kutya vett részt, Lajka volt az egyetlen, akit a biztos halál tudatában küldtek az űrbe.

A Vosztok-program

Az emberi űrutazáshoz a járművet a visszatérésre is alkalmassá kellett tenni, megkezdődött a Vosztok űrhajók fejlesztése. A Szputnyik-4 volt az első Vosztok-előd, amellyel nagyjából sikeres repülést hajtottak végre, bár a leszállás itt sem volt zökkenőmentes. A Szputnyik-4 kialakítása alkalmas lett volna egy ember szállítására, de a hivatalos jelentések szerint üresen lőtték fel.

A következő kilövést már legénységgel tervezték: Liszicska és Barsz, két kutyus készült az űrbe. Űrhajójuk 1960. július 28-án a startnál felrobbant.

Szovjet űrmodul kutyák számára

1960. augusztus 19-én szenzációs hírt közöltek: a Szputnyik-5 Föld körüli pályára állt. Az űrhajó némiképp Noé bárkájához hasonlított annyiban, hogy a fedélzetén negyvenkét egér, két patkány, egy szürke nyuszi,  különböző növények és gombák, valamint a két űrhajóskutya, Bjelka és Sztrelka utazott. A legénység teljesítette az egy teljes napig tartó utat, majd sikeresen landoltak Kazahsztánban.

Az űrhajó utasai nem a járművel együtt értek földet, hanem a becsapódás előtt katapultáltak. Bjelka és Sztrelka egy speciális életfenntartó boxban, ejtőernyővel landoltak. Ők lettek az első űrkutyák, akik nem csak megjárták a világűrt, de egészségesen vissza is tértek onnan.

Olyannyira, hogy Sztrelka hamarosan hat kiskutyának adott életet, akik közül egyet Nyikita Hruscsov, a SZU minisztertanácsának elnöke Jackie Kennedy first ladynek ajándékozott. A Pushinka – puha, bundás – névre keresztelt kiskutya a Fehér Ház kedvence lett, bár a fogadtatása nem volt felhőtlen.

Caroline Kennedy beszámolója szerint a kutya megérkezésekor az édesapja, J. F. Kennedy elnök hevesen kérdőre vonta a first ladyt, hogy mire vélje a kis korcs kölyköt a Fehér Házban? Jackie Kennedy erre elmesélte, hogy egy bécsi vacsorán Hruscsov elnök mesélt neki az űrkutya kölykökről, mire ő viccesen megkérdezte, nem adná-e neki az egyiküket.

Hruscsov és Kennedy egyébként rendszeresen leveleztek egymással. Az Amerikai Egyesült Államok elnöke így köszönte meg szovjet kollégájának a kiskutyát:

„Tisztelt Tanácselnök Úr,

A feleségem és én rendkívül örültünk „Pushinka” érkezésének. Bár az útja a Szovjetunióból az Egyesült Államokba korántsem volt olyan drámai, mint az édesanyja utazása, mindenesetre jól viselte. Mindketten nagyra értékeljük, hogy elfoglalt életében nem feledkezett meg a dologról.

A legjobbakat kívánjuk Önnek, Feleségének és Családjának.

Őszinte híve:

John Fitzgerald Kennedy

  1. június 21.”
Sztrelka
Bjelka
Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: http://www.urvilag.hu/az_urkutatas_50_eve/20100820_az_elsok_akik_tuleltek_az_urrepulest_50_eve_startolt_a_szputnyik5
https://hu.wikipedia.org/wiki/Lajka_(kutya)
https://hu.wikipedia.org/wiki/Szputnyik-program
https://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_space_dogs
Képek:
eredeti szovjet biztonsági modul kutyák számára:
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=172699
Lajka egy román postabélyegen:
By scanned by user Neozoon, Public Domain, <a href=”https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8166574″>Link</a>
Bjelka kutya kitömve és Sztrelka kutya kitömve: By Teknoraver – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74195110
Veterok és Ugoljok, két űrkutya, akik sikeresen visszatértek a Földre: By Tekniska museet – Rymdhundarna Veterok och Ugoljok, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41828292
Indexkép: pexels.

The post Űrkutyák appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Eutanázia helyett örökbefogadás lehet a kísérleti állatok sorsa? https://kutyabarat.hu/allatvedelem/98539/eutanazia_helyett_orokbefogadas_lehet_a_kiserleti_allatok_sorsa/ Sun, 23 Feb 2020 16:09:48 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=98539 kísérleti állatok

Szomorú, hogy erről még mindig beszélni kell, de ennek a döntésnek a következtében legalább a jobb jövő reménye csillan fel a gyógyszerkísérleteket elszenvedő állatok egy része előtt.

The post Eutanázia helyett örökbefogadás lehet a kísérleti állatok sorsa? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kísérleti állatok

„A kísérleti állatok egy része örökbefogadható lesz a kísérletek lejárta után.” – jelentette be az FDA, az Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrzési Hivatal az USA-ban.

Az Hivatal közleménye szerint az érintett állatok első csoportja már úton van, vagy meg is érkezett az őket fogadó menhelyekre. A gyógyszerkísérletekben alkalmazott, és azokat túlélő állatokra eddig eutanázia várt, de mostantól az egészséges kutyák, macskák, nyulak és tengeri malacok, illetve néhány haszonállat „szabadon távozhat”.

Arról persze nem szól a fáma, hogy mi lett azokkal, akik nem felelnek meg a kritériumoknak, mivel belehaltak a kísérletekbe vagy olyan súlyos egészségkárosodást szenvedtek, amellyel nem bocsáthatók szabadon. Természetesen felmerül a kérdés, hogy egy laboratóriumi körülmények között töltött élet után milyen örökbefogadási esélyek állnak a kísérleti állatok előtt? Nem beszélve arról, hogy ez egy folyamatos ördögi kör, aminek véget kellene vetni, és ezt csak az állatkísérletek betiltásával lehet.

Az FDA egyébként nem saját jószántából döntött az új irány mellett, hanem a nemrég elfogadott „AFTER” törvénymódosítás hatására. Az Animal Freedom from Testing, Experiments and Research (AFTER) Törvény 2019-ben, Susan Collins szenátor javaslatának elfogadását követően lépett életbe. A törvény kötelezi a szövetségi laboratóriumokat, hogy bizonyos állatokat „menhelyeken és állatotthonokban helyezzenek el, miután a rajtuk folytatott kísérletek befejeződtek”.

Forrás: The Independent; Kép: pexels.

 

The post Eutanázia helyett örökbefogadás lehet a kísérleti állatok sorsa? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>