Labradoodle - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/labradoodle/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Sat, 06 Jan 2024 07:12:06 +0000 hu hourly 1 Drága reggeli: megette a család spórolt pénzét a kutya https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/124223/draga_reggeli_megette_a_csalad_sporolt_penzet_a_kutya/ Sat, 06 Jan 2024 07:12:06 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=124223

A kutyák, főleg a kölykök gyakran rágnak vagy nyelnek le idegen tárgyakat, ami komoly egészségügyi problémákat okozhat. Ezek az esetek […]

The post Drága reggeli: megette a család spórolt pénzét a kutya appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A kutyák, főleg a kölykök gyakran rágnak vagy nyelnek le idegen tárgyakat, ami komoly egészségügyi problémákat okozhat. Ezek az esetek nem csak a kutya fizikai jólétét és egészségét veszélyeztetik, hanem gazdáiknak is jelentős anyagi kárt okozhatnak. Egy labradoodle kíváncsisága majdnem 4000 dollárjába került gazdáinak.

Drágám, a kutya éppen 4000 dollárt rágcsál!

December elején Pittsburghben, Clayton Law egy 4000 dolláros borítékot hagyott a konyhapulton. Ő és felesége, Carrie, készpénzben akarták kifizetni vállalkozójukat, aki kerítést épített nekik. Fél órával később arra lépett be a konyhába, hogy Cecil kutyájuk éppen élete legdrágább reggelijét fogyasztja – a 4000 dolláros borítékot. Carrie Law elmondása szerint majdnem szívrohamot kapott, amikor férje kiáltására ébredt: „Cecil a 4000 dollárt eszi!”. Cecilre korábban egyáltalán nem volt jellemző, hogy megrágott, ellopott, lenyelt tárgyakat vagy tiltott falatokat. A 4000 dollárral teli boríték azonban valamiért nem hagyta nyugodni.

Miután Cecil a kanapéra menekült, a pár azonnal állatorvoshoz fordult, hogy kiderüljön, szükséges-e orvosi beavatkozás. Szerencsére, mivel Cecil nagy testű kutya, elegendő volt az  otthoni megfigyelés. Ezután a házaspár a széttépett bankjegyek összeillesztésébe kezdett. Mielőtt azonban a pénzt összeragasztották volna, várniuk kellett, amíg Cecilből „távoznak” a pénz darabjai. A Laws házaspárnak végül csak 450 dollár mínuszt kellett elkönyvelnie.

Komoly baj is származhat hasonló esetekből

Idegen tárgy lenyelése esetén kutyáknál fulladás, bélelzáródás vagy akár mérgezés is előfordulhat. Ezek súlyos egészségügyi problémákhoz vezethetnek, amelyek állatorvosi beavatkozást igényelnek. A lenyelt tárgyak eltávolítása gyakran műtéti beavatkozást is igényel. Ezért fontos, hogy a gazdák folyamatosan figyeljenek a környezetükre, és távol tartsák a veszélyes tárgyakat kedvenceiktől. Emellett rendszeres játék és figyelem biztosítása is segíthet abban, hogy kedvencük ne unatkozzon és ne keressen alternatív szórakozási lehetőségeket, mint például a pénz rágcsálása.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: BBC

 

The post Drága reggeli: megette a család spórolt pénzét a kutya appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A labradoodle megalkotója élete legnagyobb hibájának tartja teremtményét https://kutyabarat.hu/eletmod/91296/a_labradoodle_megalkotoja_elete_legnagyobb_hibajanak_tartja_teremtmenyet/ Fri, 18 Oct 2019 01:47:24 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=91296 labradoodle

The post A labradoodle megalkotója élete legnagyobb hibájának tartja teremtményét appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
labradoodle

Az ausztrál Wally Conron 1989-ben tenyésztette az első labradoodle-t, uszkár és labrador keresztezésével. Célja nemes volt, hiszen konkrétan egy problémás eseten próbált segíteni. Egy látássérült hölgynek szeretett volna egy vakvezető kutyát tenyészteni, akinek a férje allergiás volt a kutyaszőrre, így egy „átlagos” labrador vakvezető kutya nem tudott egy fedél alatt élni velük. Tehát az első labradoodle nem egy designer kutya volt, hanem egy vakvezető segítőkutya. Conron az Ausztrál Vakvezető Kutyák Szövetségének tenyésztési menedzsereként 3 évig próbált uszkárokat kiképezni a fent említett hölgynek, de egyiket sem találta alkalmasnak végül a feladatra, így született meg a gondolat a fejében a labrador és az uszkár keresztezéséről.

Conron az ABC-nek (Australian Broadcasting Corporation) nyilatkozta, hogy fogalma sincs hogyan lett designer dog a labradoodle-ból, hiszen egyáltalán nem ez volt a motiváció és a cél, amikor létrehozta a fajtát. Véleménye szerint ma már a legtöbb labradoodle a gondatlan tenyésztésnek köszönhetően idegrendszeri problémákkal küzd és valamilyen örökletes betegségben szenved.

Balról fentről jobbra: sanyol vízikutya, standard uszkár "doodle" nyírással, barbet, portugál vízikutya, uszkár, portugál vízikutya, lagotto romagnolo, ír vízikutya, barbet.

Óriási problémának tartja, hogy a labradoodle megjelenése után elkezdődött egy őrült kísérletezgetés a népszerű, már egyébként is túltenyésztett és gyenge genetikával rendelkező fajták keresztezésével. Így született a soopdle (spániel – uszkár), vagy a groodle (golden retriever – uszkár) .

A designer kutyák népszerűségét az is előidézte, hogy A-listás hollywoodi sztárok kezdték el vásárolni őket, mint például Jennifer Aniston, Graham Norton vagy Jeremy Clarkson.

A labradoodle külalakra valóban egy tüneményes teremtmény, de sok stabil genetikával és hosszú évtizedekre visszamenő gyökerekkel rendelkező fajta van, amely nagyon hasonló hozzá. Ilyen például a portugál vízikutya, melyet az Obama házaspár is választott magának First Dog-nak, a barbet, a lagotto romagno vagy az ír vízikutya. Nézzétek csak:

The post A labradoodle megalkotója élete legnagyobb hibájának tartja teremtményét appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A Labradoodle sötét titka https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/78826/a_labradoodle_sotet_titka/ Tue, 22 Jan 2019 23:00:00 +0000 https://kutyabarat.hu/egyeb/78826/a_labradoodle_sotet_titka/

A Labradoodle, a Labrador retriever és az uszkár keresztezéséből született kutya, az utóbbi években az egyik legnépszerűbb kutyafajtává nőtte ki […]

The post A Labradoodle sötét titka appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A Labradoodle, a Labrador retriever és az uszkár keresztezéséből született kutya, az utóbbi években az egyik legnépszerűbb kutyafajtává nőtte ki magát az Egyesült Államokban. A Labradoodle-ök puha, göndör bundája és gyönyörű, nagy barna szemei sokak szívét megdobogtatják, olyanok, mint egy barátságos plüssmackó. Ráadásul, a két fajta remek tulajdonságait ötvözik: a Labradoodle-ök egy része nemcsak, hogy alkalmas segítő és vakvezetői feladatok ellátására, hanem az uszkárokhoz hasonlóan hipoallergén a szőrzetük, így azokban a családokban is lehetnek segítőkutyák, ahol valamelyik családtag allergiás a kutyaszőrre.

Wally Conron, a Labradoodle „feltalálója” azonban megbánta, hogy megalkotta ezt a keresztezett fajtát, mivel úgy érzi, hogy ezzel „kinyitotta Pandora szelencéjét”. A fajta népszerűségének hullámát meglovagolva ugyanis, felelőtlen szaporítók árasztották el a piacot. Conron úgy látja, „sokan csak a pénzt látják benne, sok Labradoodle-nek fizikai és mentális problémái vannak”.

Conron eredetileg egy pár kérésének szeretett volna eleget tenni azzal, hogy olyan vakvezető kutyát tenyészt a feleség számára, amely az allergiás férjnek sem okoz gondot, így született meg az első Labradoodle. Amint a csodakutyának híre ment, azonnal mindenki ilyet akart. A Labradoodle azonban nem a szó szoros értelmében vett kutyafajta, amelynek egységes a genetikája, és így az utódok ugyanazokkal a kívánt tulajdonságokkal jönnének a világra. A Labradoodle egy keverék, ahol az utódok változatos tulajdonságokat örökölhetnek a felmenőktől.

kutyabarat kutyabarát

Még a Labrador retrievereken belül sem minden egyed alkalmas a segítői feladatok ellátására, de ha a helyzetet még azzal bonyolítjuk, hogy uszkárt is adunk a mixhez, az eredmény egyáltalán nem száz százalékos. Sok generáció, sokszor évszázadok tenyésztői szelekciója szükséges ahhoz, hogy egy fajta kiszámíthatóan egységes fizikai és jellembeli tulajdonságokat mutasson. Ez az időigényes folyamat a Labradoodle esetében nem történt meg, emiatt a Labrador és uszkár utódok különböző tulajdonságokkal születnek, némelyikük szőre nem is hipoallergén.

A fajtatiszta és az úgynevezett „dizájner kutyák” (két fajtatiszta kutya keresztezéséből született, felkapott keverék, mint például a Labradoodle, vagy a Maltipoo, amely a Máltai selyemkutya és a törpeuszkár keveréke) iránti igény hatalmas. Sokan a fajta külleme, mások a feltételezett jó tulajdonságai miatt választanak fajtatiszta kutyát, holott köztudott, hogy egy fajtán belül nem csak a jó tulajdonságok, de egyes genetikai gyengeségek, betegségek vagy idegrendszeri zavarok is öröklődhetnek.

kutyabarat kutyabarát

Fontos, hogy tanuljunk a Labradoodle példájából, ne csak küllem alapján válasszunk kutyát. Ha fajtatiszta kutyát keresünk, fajtamentőket keressünk fel vagy csak megbízható tenyésztőtől vásároljunk, ne támogassuk a megfelelő háttér és gondosság nélkül, csak az anyagi haszonszerzés reményében működő szaporítókat.

 

Bujdosó-Szalay Adél

(Kutyabarát.hu)

Forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Labradoodle
https://nypost.com/2018/09/22/why-the-inventor-of-the-labradoodle-regretted-his-creation/?utm_source=zergnet.com&utm_medium=referral&utm_campaign=zergnet_3318962
Képek: wikipedia, @flickr

The post A Labradoodle sötét titka appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>