kertészkedés - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/kerteszkedes/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Tue, 05 Jul 2022 06:07:44 +0000 hu hourly 1 Kutyabarát és vegyszermentes megoldások kerti kártevők ellen https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/116457/kutyabarat_es_vegyszermentes_megoldasok_kerti_kartevok_ellen/ Tue, 05 Jul 2022 06:07:44 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=116457 kutyabarát kerti tippek

Gazdiként fontos szempont, hogy vegyszermentes megoldásokat alkalmazzunk a kertben, amely kutyáink számára is a szabadidő eltöltésének és a pihenésnek a […]

The post Kutyabarát és vegyszermentes megoldások kerti kártevők ellen appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kutyabarát kerti tippek

Gazdiként fontos szempont, hogy vegyszermentes megoldásokat alkalmazzunk a kertben, amely kutyáink számára is a szabadidő eltöltésének és a pihenésnek a helyszíne. Ráadásul a madarak, rovarok és a talaj szempontjából sem jó, ha permetszereket, gyomirtókat vagy más mérgező vegyi anyagokat alkalmazunk. Az alábbiakban néhány természetes megoldást mutatunk be a kerti kártevők távoltartására. Ezek kutyáink egészségét és a természetet sem károsítják, ezért biztonsággal alkalmazhatóak.

Most kell cselekedni a méhek védelmében!

Csigák ellen természetesen

Kevés rosszabb élmény van, mint amikor a hónapok óta nevelgetett palántát egy éjszaka alatt elpusztítják a csigák. A vegyszeres csigairtó permetszerek helyett azonban alkalmazzunk inkább kovaföldet. A kovaföld igazi kerti csodaszer, amely nemcsak a talajnak tesz jót, de a növények tövéhez szórva távoltartja a csigákat is. Csigák ellen bevált megoldás a kávézacc kiszórása is – ez azonban egyrészt nem minden növénynek tesz jót, másrészt a kutyák számára sem veszélytelen.

A másik megoldás a csigainvázió kerti kiküszöbölésére az, ha olyan növényeket ültetünk amelyeket a kis csúszómászók nem kedvelnek. Ilyenek a rozmaring, a levendula, a fekete szeder, a paradicsom, a fokhagyma. Ezeket a saláta, az eper, az uborka vagy a bazsalikom közé ültetve elvehetjük a csigák kedvét a falatozástól.

A vegyes ágyásoknak megvan a maga tudománya. Nagyszüleink és az ökokertészek pontosan tudják, hogy milyen növényeket érdemes egymás mellé ültetni a kártevők távoltartása és a talaj megóvása érdekében. Érdemes ennek alalposan utánajárni, hiszen fáradságot, idegességet és rengeteg vegyszert spórolhatunk meg az okos tervezéssel.

Illóolajokkal a kártevők ellen

Az illóolajok nemcsak az aromaterápiában és az egészségmegőrzésben, de a kerti kártevők ellen is hatásosak. A szegfűszeg illóolajjal a repülő rovarok ellen, borsmentával pedig a levéltetvek ellen védekezhetünk.

Természetes szerek kullancsok ellen

Ha kertünket sikerül vegyszermentes ökoszisztémává alakítani, akkor észre fogjuk venni, hogy bizonyos kártevők ellen kéznél van a segítség. A levéltetvek például a hangyák kedvenc csemegéi, a szúnygok és repülő rovarok pedig sok madárnak biztosítanak eleséget. Ezért érdemes hosszú távon törekedni a vegyszermentes, természetes kerti megoldásokra – így kutyánk és családunk számára is egészségesebb környezetet teremthetünk.


Forrás: https://utakerthez.hu/blog/meztelen-csiga-eltuntetese-a-kertbol/; https://hobbikert.hu/magazin/igy-szabaduljunk-meg-a-leveltetvektol-termeszetes-uton.html;  Kép: Photo by Brixiv: https://www.pexels.com/photo/brown-puppy-sitting-between-plants-8146434/

The post Kutyabarát és vegyszermentes megoldások kerti kártevők ellen appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Lehet a kutyám zöldEBb? – Hová kerül a kutyakaki? https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/100790/lehet_a_kutyam_zoldebb_hova_kerul_a_kutyakaki/ Wed, 06 May 2020 16:21:23 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=100790 kutyakaki komposzt

Mennyit kakil a kutyád? Ha kertes házban laksz, akkor bizonyára darabra pontosan meg tudod mondani. Aki kutyával osztja meg az […]

The post Lehet a kutyám zöldEBb? – Hová kerül a kutyakaki? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kutyakaki komposzt

Mennyit kakil a kutyád?

Ha kertes házban laksz, akkor bizonyára darabra pontosan meg tudod mondani. Aki kutyával osztja meg az udvart, ott bizony időről időre előjön a kutyakaki téma. Kinek napi rutin, kinek hétvégi program, de össze kell szedni, ez bizony elkerülhetetlen. A végtermék ezután nagy valószínűséggel a szemétben végzi, ami pedig a hulladékkezelőbe kerül. Ha komolyan veszed a környezetvédelmet és törekszel a hulladék minimalizálására, esetleg komposztálsz is, akkor a heti szemeted elfér egy kis zacskóban. Itt az ideje szintet lépni: terjeszd ki a kutyakakira is a zerowaste törekvéseket!

Amerikában az ott élő 83 millió kutya évente 11 millió tonna (!) kutyaürüléket termel. Hazánkban körülbelül 3 millió kutya él, ami azt jelenti, hogy ha ezt a becslést vesszük alapul, akkor a hazai kutyák bruttó nemzeti „összterméke” közel 400 ezer tonna.

Mi a baj a kakival?

Biztosan sokakban felmerült már, hogy a kutyaürüléket mondjuk a marhatrágyához hasonlóan a termőföld feljavítására lehetne használni. Ezzel az a legnagyobb probléma, hogy a természetes marha- vagy lótrágyával ellentétben a kutyaürülék egyáltalán nem való a termőföldbe (ugyanúgy, ahogy az erdőbe sem, egyébként!), pusztán azért, mert nem természetes. „Az vagy, amit megeszel” – és ez az ürülékre szó szerint értendő. Mesterséges kutyaeledel, féreghajtó, kullancs- és bolhaellenes gyógyszerek, antibiotikumok… a kutyaürülék meg sem közelíti a legelésző* marhák trágyájának minőségét, ezért nem alkalmas a kiskertek trágyázására.

Hogyan zöldíthetem?

„Ha nem alkalmas talajjavításra, és ki se dobjam, akkor mégis mi legyen vele? Nem húzhatom le a WC-n!” Igazából de. A csatornahálózatban éppenséggel hasonló antibiotikumos, vegyi anyagos massza úszik, amelyet a szennyvíztisztítók megfelelően tudnak kezelni. A magyar hatóságnál nem találkoztam releváns adattal, de az amerikai szennyvízkezelő álláspontja szerint a WC-n való lehúzás a kutyaürülék kezelésének megfelelő módja.

Komposztálás

Ugyan a kiskertek trágyázására nem alkalmas, a kutyakaki a megfelelő módszerekkel komposztálható. Ez a komposzt pedig felhasználható az olyan ágyásokban, ahová nem étkezési célú növényeket ültetünk. Szóval a virágoskertben, a pázsit alatt vagy akár a sziklakertben. A komposztálásra több módszer is lehetséges, a lényeg, hogy a kutyaürülékes komposzt ne kerüljön a konyhakerti, étkezési célú növények alá. Komposztálhatod zárt tárolóban vagy szárítva is, de bokashi kultúrával is dolgozhatsz. A vermikultúra (gilisztakomposztáló) azonban nem jó ötlet, a fentebb említett antibiotikum és féreghajtó maradványok nem tesznek jót a kis földigilisztáknak.

Vannak, akik ellenzik a kutyakaki komposztálását, de ha megfelelő mennyiségű más szerves anyaggal együtt kezelik, akkor a két-három év alatt beérő komposztban szinte jelentéktelen mennyiségben lesz csak jelen.

Rose Seemann, a Pet Poo Pocket Guide (Kisállat kaki zsebkönyv – szf. a szerk.) című könyvecskében számos ötletet oszt meg arról, hogyan szabadulhatunk meg a kutyánk és cicánk ürülékétől a lehető legzöldebb módon. A zsebkönyvben található tippeket nehézségük szerint kategorizálták, így a zöld életmódban és komposztálásban kevésbé jártas gazdik éppúgy találnak kivitelezhető tanácsokat, mint a profik.


*Az ipari állattartásban keletkező trágya ugyanúgy nem használható fel az élelmiszer-célú termőföldek talajának dúsítására, veszélyes anyagként semmisítik meg. 
Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Earth911.com, Envirowagg, Earth Hero, The Bark, Mezőgazda Kiadó blog. Képek: Earth Hero, pexels.

The post Lehet a kutyám zöldEBb? – Hová kerül a kutyakaki? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutyabarát kert – Veszélyes növények https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/99920/kutyabarat_kert_veszelyes_novenyek/ Wed, 15 Apr 2020 06:17:25 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=99920 kutyabarát kert

Itt a tavasz, a fák virágba borulnak és méhecskék zümmögnek az ágakon. Neked is eszedbe jutott, hogy ültess pár virágot […]

The post Kutyabarát kert – Veszélyes növények appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kutyabarát kert

Itt a tavasz, a fák virágba borulnak és méhecskék zümmögnek az ágakon. Neked is eszedbe jutott, hogy ültess pár virágot a balkonládába, vagy éppen kertet rendezgess? Mielőtt megrohamoznád a kertészetet, nézd meg, melyek azok a növények, amelyeket érdemes mellőzni, ha célod egy kutyabarát kert!

Kevés kivételtől eltekintve a növények elfogyasztás esetén fejtik ki a mérgező hatásukat. Sokan azt hiszik, hogy a kutyák ösztönösen tisztában vannak azzal, hogy melyik növények mérgezőek a számukra, és ezeket kerülik, ez tévhit! Sajnos előfordul, hogy a kertben játszó kutya kiássa a virághagymákat vagy lelegeli a paradicsomot, a szőlőt (ezek is mérgező hatásúak lehetnek). Felelős gazdiként a mi feladatunk, hogy minimalizáljuk a betegségek, mérgezés kockázatát, és ne ültessünk mérgező növényeket olyan helyre, ahol a kutya hozzájuk férhet. Ha vendégségben vagy idegen helyen tartózkodunk, nézzük meg, mennyire kutyabarát a kert, mielőtt kedvencünket egyedül hagyjuk játszani. Az ördög nem alszik! Ha a mérgezés tüneteit tapasztalod a kutyádon, azonnal vidd állatorvoshoz! 

Nárciszmező
Nárcisz

Az egyik legvidámabb és legillatosabb tavaszi virág. A bájos sárga virágú nárcisz azonban sajnos mérgező a kutyákra. A növény minden része mérgező, de a legveszélyesebbek a hagymái, ezért egy kutyabarát kertben sajnos nincs helyük. A kutyák kiáshatják és megehetik a hagymákat, a bennük található méreganyagok pedig hányást, hasmenés és rohamokat idézhetnek elő náluk.

Tulipán

A nárciszhoz hasonlóan ezt a virágot is el kell kerülnünk, ha a kutyáink számára biztonságos kertet szeretnénk kialakítani. A tulipán esetében is elsősorban a kiásott hagymák jelentenek veszélyt.

Százszorszép

Kedves kis tavaszhírnök a százszorszép is, viszont sajnos ennek is mennie kell a kutyabarát kert projektből. A százszorszépben található méreganyagok nyáladzást, hányást és mozgáskoordinációs zavarokat okoznak a kutyáknál.

kutyabarát kert
Árnyliliom
Árnyliliom

Csodaszép, dús levelei és illatos, fehér virágai a kerti ágyások díszévé avatják az árnyliliomot. A növény által termelt szaponinok viszont hányást, émelygést, étvágytalanságot okoznak a kutyáknak.

Nőszirom

A nőszirom, vagy más néven írisz – a nevéhez méltóan – a szivárvány minden színében díszíti a kerteket. Elfogyasztva hasmenést, hányást és levertséget okoz, de a kutyák bőrét is irritálhatja.

Liliom – Halálos lehet!

A liliomoknak számos fajtája leterjedt a hazai virágoskertekben, de egyik sem kifejezetten a kutyabarát kert ideális növénye. A vitorlavirág, a fehér kála és az inkaliliom nyáladzást, nyálkahártya-irritációt, hányást és hasmenést okozhatnak. A tigrisliliom, a sásliliom, a húsvéti liliom és az aranycsíkos liliom pedig májelégtelenséget okoz, ami akár a kutya halálához is vezethet.

Leander – Halálos lehet!

Nemcsak a kutyákra, de a gyerekekre is veszélyes lehet a leander. Ez az egyik legveszélyesebb a hazánkban elterjedt kerti növények közül! Elfogyasztva szívzavarokat, izomrángásokat, hányást, hasmenést okozhat.

Tiszafa – Halálos lehet!

A tiszafában található taxin remegést, légúti zavarokat, hányást és szívelégtelenséget is okozhat.

kutyabarát kert
Japán cikászpálma
Japán cikász – Halálos lehet!

Nem csak a kertekben, de szobanövényként is találkozhatunk vele. A kutyákra nézve súlyosan mérgező. Hasmenést, véres hányást, nagyobb mennyiségben vérzési zavarokat, szívelégtelenséget és halált okoz.

Lilaakác – Halálos lehet!

A növény minden része mérgező, de a földre nagy mennyiségben lehulló virágok és a magvak jelentenek a kutyákra elsősorban veszélyt. Elfogyasztásuk esetén a kutya zavarodottá, kábulttá válik, összeeshet és folyamatosan hányni kezd. Nagyobb mennyiségben halálos.


Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: wikipedia, agrároldal.hu, Képek: pexels, wikipedia: Készítette: Agnieszka Kwiecień (Nova) – A feltöltő saját munkája, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2577335. Készítette: BS Thurner Hof – A feltöltő saját munkája, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2624531. Készítette: Pásztörperc a(z) magyar Wikipédia-ról, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45983774. Készítette: Emőke Dénes – kindly granted by the author, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8404275

 

The post Kutyabarát kert – Veszélyes növények appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutya vs. virágágyás – Így tartsd fenn a rendet! https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/79537/kutya_a_viragagyasban/ Fri, 05 Apr 2019 12:13:59 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=79537

Ha tavasz, akkor kertészkedés! A szebbnél szebb kertekben velünk együtt, kutyáink is örömmel gyönyörködnek, az ő érdeklődésük viszont inkább az ásás, mint az ültetés irányába fordul…

The post Kutya vs. virágágyás – Így tartsd fenn a rendet! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A kert ápolása, szépítgetése nem kevés időt és energiát igényel, érthető, hogy minél tovább szeretnénk élvezni a befektetett munka gyümölcsét. Ha nem készülünk fel, négylábúink, vagy a szomszédból átszökő ebek könnyen keresztül húzhatják a számításainkat. A How to Pets tippjei jó kiindulási alap lehetnek a kert felvértezéséhez.

#1 Védekezz illatokkal!

Az erős szagú dolgok eltántorítják a kutyákat attól, hogy egy adott területen áskáljanak, valószínűleg fekhelyükül sem választanak túlzottan illatozó, vagy éppen szúrós növényeket. Azt tanácsolják, szórj a kutyák számára kellemetlen, erős illatú fűszereket (például őrölt pirospaprikát) a virágágyás környékére, esetleg önts ecetet oda, mert ezzel is távol tudod tartani a nem kívánt „kertbarátot”. Fontos: csak azt használd erre a célra, amiről tudod, hogy nem árt a kutyáknak!

#2 Ültess cserépbe!

Sokkal nagyobb biztonságban tudhatod a növényeidet, ha egy magasabb falú cserépedénybe ülteted őket. Mivel nehezebb hozzájuk férni, mintha sima felületen lennének, kisebb az esély arra, hogy hazaértedkor egy mélyedést találsz a dédelgetett virágok helyén. A kutyák találékonysága végtelen, ezért a How to Pets szerint a lehetőség továbbra is fennáll, de kevésbé valószínű.

#3 Tanítsd a kutyád!

A legjobb, ha amint tudod, megtanítod a kutyádnak, hogy a virágoskert tiltott terület. Az alig néhány hónapos ebek már megértik a tiltó utasítást, és azt se felejtsd el, hogy sokkal nagyobb hatása lesz az okításnak, ha korábban nem tette még be oda a lábát. Hagyj neki továbbá olyan játékot, amivel hosszabb időre elfoglalja magát, és nem néz más elfoglaltság (például a kerted felásása) után.

#4 Ha semmi nem segít: Zárd el a területet!

A kutyák többségének mindegy, hol élik ki az ásás iránti vágyukat: az udvar végében egy füves területen, vagy a gazdi nagy gonddal megkomponált sziklakertjén. Kerítéssel megvédheted a virágoskerted, és egyben jelzést küldhetsz kutyádnak, hogy az elkerített rész bizony tiltott terület. Gondoskodj róla, hogy kellően magas és stabil legyen, nehogy átugorja, vagy ledöntse.

Mit tegyél, ha mégis rajtakapod?

Ne torkold le, mert azt gondolhatja, hogy tettével kiérdemelte a figyelmed. Próbáld meg elcsalni a kertből valamivel, és jó viselkedéséért jutalmazd simogatással, finom falatokkal. Fontos a következetesség: ha egyszer megengeded neki, hogy következmények nélkül a tiltott területre merészkedjen, máskor sem fogja távol tartani magát tőle.

 

Szerencsi Évi
(Kutyabarát.hu)
Forrás: How to Pets (Youtube)
Képek: Pexels

The post Kutya vs. virágágyás – Így tartsd fenn a rendet! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
7 mérgező növény, amitől tartsd távol az ebed https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/79548/mergezo_novenyek/ Thu, 04 Apr 2019 13:05:16 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=79548

Évszaktól függetlenül bárhol felbukkanhat olyan növény, ami könnyen hozzáférhető, és bár a szemnek gyönyörű, komoly baj lehet abból, ha kutyusod salátaágynak nézi. A mérgező növények listája sajnos elég hosszú, mi most néhány leggyakrabban előforduló virágfélét vesszük sorra. Vedd komolyan, többségük akár halált is okozhat!

The post 7 mérgező növény, amitől tartsd távol az ebed appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Krókusz: mérgező a hagymagumó, elfogyasztása hányást, hasmenést, szédülést okoz.

Azálea: a virágok, a levelek, valamint a szár elfogyasztása hányingerhez, hasi fájdalmakhoz, légzési nehézségekhez vezet.

Nárcisz: hagymája mérgező, lenyelése, megrágása után hányás, hasmenés, remegés, sőt, akár szívritmuszavar is jelentkezhet.

Tulipán: az egész növény mérgező, különösen a gumója. Hányás, hasmenés, erős nyáladzás lehet felfalásának következménye.

Leander: mérgező tejnedvet tartalmaz, elfogyasztása végzetes lehet. Komoly gyomorproblémákat, véres hasmenést, mozgáskoordinációs gondokat és szívbénulást okoz.

Ciklámen: a gumó ciklamin-glükozidokat tartalmaz, ha ez a szervezetbe jut, gyomorfájást, hányást vagy hasmenést von maga után.

Amarillisz: minden része mérgező, gyomor- és bélgyulladást idéző tüneteket produkál, súlyosabb esetben izom- és légzésbénulással járhat, ha a kutyák eledelévé válik.

 

Szerencsi Évi
(Kutyabarát.hu)
Forrás: petmd.com
Képek: Pexels

The post 7 mérgező növény, amitől tartsd távol az ebed appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>