PTSD - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/ptsd/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Mon, 13 Mar 2023 07:20:57 +0000 hu hourly 1 A segítőkutyák nélkülözhetetlenek a veteránok kezelésében https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/120291/a_segitokutyak_nelkulozhetetlenek_a_veteranok_kezeleseben/ Mon, 13 Mar 2023 07:20:57 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=120291

The post A segítőkutyák nélkülözhetetlenek a veteránok kezelésében appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A kutatás több egyetem és intézet összefogásával történt. A Dél-Ausztráliai Egyetem (UniSA), az Adelaide-i Egyetem és a Military and Emergency Services Health Australia (MESHA) kutatói vetették össze veteránok mentális betegségével kapcsolatos vizsgálati eredményeiket.

A segítőkutyák nélkülözhetetlenek a PTSD kezelésében

A kutatók egybehangzóan megállapították, hogy a veteránok csaknem 90 százaléka számolt be jelentős javulásról azt követően, hogy terápiájukat segítő kutya kezdte el asszisztálni. Mindannyian a PTSD (poszttraumás stressz szindróma), a depresszió és a szorongás jeleit mutatták katonai szolgálatuk befejezése után.  Miután a terápiájukat egy segítőkutyával egészítették ki, már 12 hónap elteltével jelentősen változott az életminőségük.

Személyes interjúk, összetett vizsgálat

A The Hospital Research Foundation Group által finanszírozott tanulmány az első olyan kutatás Ausztráliában, amely önbevallásos mérések, klinikai értékelések és a veteránokkal folytatott személyes interjúk segítségével vizsgálta a segítőkutyák jelentőségét. A tanulmány az International Journal of Environmental Research and Public Health című folyóiratban jelent meg. Melissa Sherman kutató, aki az adatok vezető elemzője volt a projekt során, így nyilatkozott:

„ Az eredmények fontosak a politikai döntéshozók számára, és bizonyítják az ember-állat kapcsolatok erejét. Már korábbi tanulmányok is kimutatták, hogy a veteránok körében a PTSD kezelésére használt módszerek nem túl hatékonyak. Sok katona nem látja értelmét a kezelésnek, lemorzsolódnak és tovább szenvednek. Ez a tanulmány egyértelműen bizonyítja, hogy a segítőkutyák kulcsszerepet játszhatnak a veteránok poszttraumás stresszből és más mentális betegségekből való felépülésében.”

A veteránok 46 százaléka küzd mentális problémával

Egy felmérés szerint a veteránok 46 százaléka tapasztal mentális egészségügyi problémákat a leszerelés után. A leggyakoribb tünetek az öngyilkossági szándék, szorongás és depresszió. A veteránok közel 25 százalékát diagnosztizálják poszttraumás stressz szindrómával. A tanulmányból egyértelműen kiderül, hogy a segítőkutyák megváltoztatják ezeknek az embereknek az életét. A veteránok arról számoltak be, hogy kutyájuk segített nekik visszatérni az életbe. Könnyebben kezelik a hangulatingadozásaikat és szociális interakcióik is normalizálódtak. A segítőkutyával töltött 12 hónap az öngyilkossági gondolatokat nem igazán csökkentette, azonban a PTSD-s és depressziós veteránok jelentős javuláson mentek keresztül.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: sciencedaily

The post A segítőkutyák nélkülözhetetlenek a veteránok kezelésében appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Hogyan csökkentik a segítő kutyák a PTSD tüneteit https://kutyabarat.hu/egeszseg/117080/hogyan_csokkentik_a_segito_kutyak_a_ptsd_tuneteit/ Fri, 12 Aug 2022 08:21:27 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=117080

The post Hogyan csökkentik a segítő kutyák a PTSD tüneteit appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A folyamat és a hatás pontos mechanizmusa azonban eddig még az orvosok számára sem volt teljesen világos. Clare Jensen (Purdue University, Indiana, USA) és munkatársai egy olyan kutatásba fogtak, melyek a segítő kutyák hatásának pontos mechanizmusát próbálta meg feltárni.

A kutatás menete

Összesen 82 katonát és veteránt, valamint segítő kutyájukat vonták be a kutatásba. A résztvevők mindegyike PTSD tünetekben szenvedett, a kutyákat pedig ennek enyhítésére képezték ki. Az első tesztet röviddel a veteránok és a kutyák párosítása előtt kellett kitölteniük. Majd az első együtt töltött három hónap után ismét megismételték a kérdéseket.

Az adatok elemzése

A kutatók először a felmérések és a feljegyzések eredményeit elemezték, a segítő kutyák és a veteránok személyiségét és kötődésüket vizsgálták. Arra jutottak, hogy a kutyáknak azok a pozitív tulajdonságai, amit a gazdik a leginkább kiemeltek, nem voltak összefüggésben a veteránok jobb vagy rosszabb mentális egészségügyi eredményeivel. Egyetlen tényező volt bizonyítottan hatással a PTSD tüntetek enyhítésére és a gazdi-kutya kötődésre, ez pedig a kutya alacsony energiaszintje volt.

A kutatók megvizsgálták azt is, hogy mennyiben befolyásolta a veteránok mentális egészségét a kutyával járó feladatok elvégzése. Az oktatás, a tréningek, a kutya hétköznapi gondozása és a napi sétarutinok. Arra a következtetésre jutottak, hogy már ezek a dolgok is nagyban csökkentették a szorongást. Azok a veteránok, akik az elején nehéznek és fárasztónak találták ezt a feladatot, egyre nagyobb örömet leltek benne és a harmadik hónap után már egyáltalán nem tekintették nehézségnek.

A segítő kutyák tehát nem csak magára a PTSD betegségre nyújtanak enyhülést, hanem a betegek teljes életminőségét javítják, oldják a hétköznapi szorongásokat. A kutatás még nem ért véget, a pontos mechanizmusokat még mindig kutatják a tudósok, hogy még jobban megértsék a különleges négylábú doktorok működését.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: sciencedaily.com

The post Hogyan csökkentik a segítő kutyák a PTSD tüneteit appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>