magyar kutyafajta - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/magyar_kutyafajta/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Mon, 06 Mar 2023 06:07:32 +0000 hu hourly 1 Lehet, hogy Te is összetéveszted ezeket a kutyafajtákat? – 1. rész https://kutyabarat.hu/eletmod/120174/lehet_hogy_te_is_osszeteveszted_ezeket_a_kutyafajtakat_1_resz/ Mon, 06 Mar 2023 06:07:32 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=120174 hogyan lehet felismerni?

Az Amerikai Kennel Klub több mint 190 különféle kutyafajtát ismer el, csak az Egyesült Államokban. A nemzetközi FCI pedig még […]

The post Lehet, hogy Te is összetéveszted ezeket a kutyafajtákat? – 1. rész appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
hogyan lehet felismerni?

Az Amerikai Kennel Klub több mint 190 különféle kutyafajtát ismer el, csak az Egyesült Államokban. A nemzetközi FCI pedig még ennél is több, 360 fajtát tart számon. Hogyan lehet kiigazodni egy ilyen változatos társaságban?

Magyar fajták

Induljunk hazai vizekről, hiszen nem csak az újdonsült egzotikus fajták okozhatnak fejtörést. A magyar kutyafajták közül is vannak, akiket rendszeresen összekevernek. Például a pumi, a puli és a mudi, a terelők gyöngyei. Közülük a puli a legismertebb, több mint ezer éves történetű fajta, így általában pulinak is nézik az emberek a szőrmók terelőket. Igazán megzavarhatjuk az embereket, ha például lenyíratjuk a pulinkat. Akkor akár bichonnak vagy westie-nek is nézhetik. Viccet félretéve: a legkönnyebben a fülükről lehet megkülönböztetni ezeket a kutyafajtákat. Amelyiknek nem látszik, az a puli. A viszonylag nagy, élénk, sátor fülekkel rendelkezők a mudik, míg a pumik fülének végén cuki bojtocska van. Persze ez csak a jéghegy csúcsa! Az alábbi videóból alaposan megismerheted a három magyar terelőkutya fajtát:

Bár nincs annyira sok magyar fajta, mégis van még tisztázandó különbség. Például a magyar vizsla kapcsán. Sokunk kedvence, az ikonikus zsemle színű gyönyörűség ugyanis kapásból nem egy fajta, hanem kettő: a rövidszőrű magyar vizsla a „klasszikus” vizsla. A kissé bohókásabb külsejű drótszőrű magyar vizsla (nem szálkásszőrű!) ritka, veszélyeztetett és védett kutyafajta. Ha tehát egy szakállas zsemleszínű vizslát látunk, akkor feltehetően ennek a fajtának az egyedével hozott össze a jósors.

Rövid orrú ebek

Bár a legnépszerűbb hazai kutyafajták közé tartoznak, a rövid orrú ebeket sem mindig tudjuk könnyedén azonosítani. A francia bulldog és a Boston terrier például a legtöbb laikus számára talány. Általában a Bostonokat nézik francia bulldognak. Pedig nem is olyan ördöngösség a megkülönböztetésük! Erről bővebben korábbi cikkünkben olvashatsz: Francia bulldog és Boston terrier: Ismerd meg a különbségeket!

Folytatása következik!

Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.goodhousekeeping.com/life/pets/g4755/small-white-dog-breeds/?slide=1; https://hu.wikipedia.org/wiki/Dr%C3%B3tsz%C5%91r%C5%B1_magyar_vizsla; https://www.akc.org/dog-breeds/belgian-tervuren/; https://www.myhappyhusky.com/can-malamutes-have-blue-eyes/; Képek: Készítette: Nincs megadva géppel olvasható szerző. Feltételezhetően Gerpsych~commonswiki (a szerzői jogi adatok alapján). – Nincs megadva géppel olvasható forrás. Feltételezhetően saját munka (a szerzői jogi adatok alapján)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=429869; Photo by Edgar Daniel Hernández Cervantes: https://www.pexels.com/photo/black-and-white-short-coated-dogs-3628100/; Photo by Goochie Poochie Grooming;

The post Lehet, hogy Te is összetéveszted ezeket a kutyafajtákat? – 1. rész appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kiemelten vigyáznak a magyar kutyafajtákra https://kutyabarat.hu/allatvedelem/119496/kiemelten_vigyaznak_a_magyar_kutyafajtakra/ Sun, 15 Jan 2023 10:29:34 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=119496

The post Kiemelten vigyáznak a magyar kutyafajtákra appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A magyar kutyafajták génállományának és egészségének megőrzése fontos és kiemelt cél hazánkban. Ennek érdekében pedig múlt héten egy olyan szakmai együttműködés aláírására került sor, mely hatékonyabban képviselheti a magyar kutyafajták érdekeit és védelmüket.

Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora, és Fernandez Diaz Daniel, a HUKOSZ – Magyar Ebfajták Szövetségének elnöke írták alá a megállapodást, melynek célja a hungarikum kutyafajták egészséges fennmaradásának elősegítése, valamint képességeik és genetikai sokféleségük megőrzése.

Ellenőrzött tenyésztés

A két szervezet kiemelten fontosnak tartja az ellenőrzött tenyésztést és a magyarországi állomány szabályozását. Céljuk, hogy elsősorban egészséges, örökletes betegségektől és rendellenességektől mentes, fajtatiszta egyedekből álljon a hazai állomány. Ehhez pedig elengedhetetlen, hogy a tenyésztés folyamatosan megújuló tudásbázison alapuljon. Fontos, hogy rendszeresen szülessenek tudományos publikációk és a fajtamegőrzést szolgáló egyéb kezdeményezések.

Közös szakmai munka

A szervezetek a jövőben e cél érdekében oktatási tevékenységeik összehangolásán is dolgozni fognak. Az állattartási kultúra és az állatvédelem fejlesztésének érdekében több fronton is közös munkát terveznek. A magyar ebfajták képességeinek megőrzéséhez szükséges hagyományos vadászkultúra és pásztorkultúra eltűnésének megakadályozása érdekében segíteni kívánják a természetes élőhelyek, a hagyományos gazdálkodási módszerek és gazdasági formák védelmét és megőrzését is. A szervezetek folyamatosan tájékoztatják egymást a tudományos eredmények alkalmazásának lehetőségeiről, valamint a gyakorlati munka során szerzett tapasztalatokról.

Genetikai térkép elkészítése

A magyar kutyafajták genetikai térképének elkészítését az  Állatorvostudományi Egyetem kutatási eredményeivel segíti elő. Az egyetem munkatársainak segítségével a mozgásszervi és egyéb betegségek szűrését, ezek kialakulásának megelőzését is szem előtt fogják tartani. Az egyetem azt is vállalta, hogy az oktatás, valamint a gyakorlati munkák során népszerűsíti ahungarikum kutyafajtákat, és ösztönzi a hallgatókat arra, hogy minél jobban megismerjék ezeket.

A HUKOSZ pedig segítséget nyújt majd az egyetem hallgatói és oktatói számára a  magyar kutyafajtákkal kapcsolatos tudományos kutatómunka, valamint az oktatás megvalósításában.  Publikációk készítésében, szakdolgozatok témájának kidolgozásában. A hungarikum kutyafajták közé tartozik a komondor, a kuvasz, a puli, a pumi, a mudi, a magyar vizsla, a drótszőrű magyar vizsla, az erdélyi kopó és a magyar agár.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: MTI, HUKOSZ

The post Kiemelten vigyáznak a magyar kutyafajtákra appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kihalás szélére kerülhetnek a komondorok https://kutyabarat.hu/allatvedelem/114274/kihalas_szelere_kerulhetnek_a_komondorok/ Tue, 22 Feb 2022 13:43:50 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=114274

The post Kihalás szélére kerülhetnek a komondorok appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Az egyik ősi magyar kutyafajtát komoly veszély fenyegeti. A komondorok a magyar tanyavilágban voltak leginkább népszerűek. Feladatuk az volt, hogy őrizzék a tanyát és az állatokat a betolakodóktól, vadállatoktól. A tanyavilág fokozatos megszűnésével a komondorok funkciója is háttérbe került, pedig ez a csodálatos kutyafajta nem csak a tanya őrzésére alkalmas. Sok tévhit kering a komondorok tartása és jelleme körül, ami szintén nem teszi túl népszerű fajtává.

Elképesztően jól alkalmazkodik

Anda-Marócsek Anita, az Andaházi Tanyák Őre Komondor Kennel tulajdonosa az InfoRádió-ban beszélt arról, mennyire fontos, hogy minél többen megismerjék ezt a fajtát, mert ha ilyen ütemben fogy az egyedszámuk, húsz év múlva már sem komondorok, sem tenyésztők nem lesznek Magyarországon.  A szakértő elmondta, hogy a komondor az egyik legjobban alkalmazkodó kutyafajták közé tartozik.  Feladata valóban a tanya őrzése volt, de ezt a funkcióját tökéletesen ellátja egy háznál is. Ezek a kutyák mindenkire odafigyelnek, tiszteletben tartják a családtagokat, a környezetüket és a gyerekekkel is igazán jól megértik egymást.

Nem való lakásba

Bár egyre több kutyafajtát tartunk lakásban, a tenyésztő szerint a komondort nem szabad bent tartani. Ezek a kutyák kifejezetten kinti kutyák, de sem területigényük, sem mozgásigényük nem túl nagy. Egy 7-800 négyzetméteres kertben már tökéletesen érzi magát ez az csodálatos óriás. Sokan úgy vélik, a komondorok szőrének ápolása is nagy kihívás, de ez sem igaz. Egyáltalán nem kell folyamatosan gondozni a szőrüket.  Fontos tudni, hogy a komondor kimondottan egészséges fajta, kevés jellemző betegséggel. Táplálásuk sem túl bonyolult, nem érzékenyek és nem esznek túl sokat.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: infostart

The post Kihalás szélére kerülhetnek a komondorok appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>