kutyafajta - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/kutyafajta/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Mon, 06 Mar 2023 06:07:32 +0000 hu hourly 1 Lehet, hogy Te is összetéveszted ezeket a kutyafajtákat? – 1. rész https://kutyabarat.hu/eletmod/120174/lehet_hogy_te_is_osszeteveszted_ezeket_a_kutyafajtakat_1_resz/ Mon, 06 Mar 2023 06:07:32 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=120174 hogyan lehet felismerni?

Az Amerikai Kennel Klub több mint 190 különféle kutyafajtát ismer el, csak az Egyesült Államokban. A nemzetközi FCI pedig még […]

The post Lehet, hogy Te is összetéveszted ezeket a kutyafajtákat? – 1. rész appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
hogyan lehet felismerni?

Az Amerikai Kennel Klub több mint 190 különféle kutyafajtát ismer el, csak az Egyesült Államokban. A nemzetközi FCI pedig még ennél is több, 360 fajtát tart számon. Hogyan lehet kiigazodni egy ilyen változatos társaságban?

Magyar fajták

Induljunk hazai vizekről, hiszen nem csak az újdonsült egzotikus fajták okozhatnak fejtörést. A magyar kutyafajták közül is vannak, akiket rendszeresen összekevernek. Például a pumi, a puli és a mudi, a terelők gyöngyei. Közülük a puli a legismertebb, több mint ezer éves történetű fajta, így általában pulinak is nézik az emberek a szőrmók terelőket. Igazán megzavarhatjuk az embereket, ha például lenyíratjuk a pulinkat. Akkor akár bichonnak vagy westie-nek is nézhetik. Viccet félretéve: a legkönnyebben a fülükről lehet megkülönböztetni ezeket a kutyafajtákat. Amelyiknek nem látszik, az a puli. A viszonylag nagy, élénk, sátor fülekkel rendelkezők a mudik, míg a pumik fülének végén cuki bojtocska van. Persze ez csak a jéghegy csúcsa! Az alábbi videóból alaposan megismerheted a három magyar terelőkutya fajtát:

Bár nincs annyira sok magyar fajta, mégis van még tisztázandó különbség. Például a magyar vizsla kapcsán. Sokunk kedvence, az ikonikus zsemle színű gyönyörűség ugyanis kapásból nem egy fajta, hanem kettő: a rövidszőrű magyar vizsla a „klasszikus” vizsla. A kissé bohókásabb külsejű drótszőrű magyar vizsla (nem szálkásszőrű!) ritka, veszélyeztetett és védett kutyafajta. Ha tehát egy szakállas zsemleszínű vizslát látunk, akkor feltehetően ennek a fajtának az egyedével hozott össze a jósors.

Rövid orrú ebek

Bár a legnépszerűbb hazai kutyafajták közé tartoznak, a rövid orrú ebeket sem mindig tudjuk könnyedén azonosítani. A francia bulldog és a Boston terrier például a legtöbb laikus számára talány. Általában a Bostonokat nézik francia bulldognak. Pedig nem is olyan ördöngösség a megkülönböztetésük! Erről bővebben korábbi cikkünkben olvashatsz: Francia bulldog és Boston terrier: Ismerd meg a különbségeket!

Folytatása következik!

Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.goodhousekeeping.com/life/pets/g4755/small-white-dog-breeds/?slide=1; https://hu.wikipedia.org/wiki/Dr%C3%B3tsz%C5%91r%C5%B1_magyar_vizsla; https://www.akc.org/dog-breeds/belgian-tervuren/; https://www.myhappyhusky.com/can-malamutes-have-blue-eyes/; Képek: Készítette: Nincs megadva géppel olvasható szerző. Feltételezhetően Gerpsych~commonswiki (a szerzői jogi adatok alapján). – Nincs megadva géppel olvasható forrás. Feltételezhetően saját munka (a szerzői jogi adatok alapján)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=429869; Photo by Edgar Daniel Hernández Cervantes: https://www.pexels.com/photo/black-and-white-short-coated-dogs-3628100/; Photo by Goochie Poochie Grooming;

The post Lehet, hogy Te is összetéveszted ezeket a kutyafajtákat? – 1. rész appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Mi is az a kutyafajta? Rövid ebtörténet https://kutyabarat.hu/kultura_muveszet/120171/mi_is_az_a_kutyafajta_rovid_ebtortenet/ Mon, 06 Mar 2023 06:02:58 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=120171 kutyafajta story

A kutyafajta, mint fogalom, nem is olyan régi múltra tekint vissza. Régebben az emberek inkább az alapján válogatták és tenyésztették […]

The post Mi is az a kutyafajta? Rövid ebtörténet appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kutyafajta story

A kutyafajta, mint fogalom, nem is olyan régi múltra tekint vissza. Régebben az emberek inkább az alapján válogatták és tenyésztették a kutyáikat, hogy azok megfelelően el tudták-e látni a rájuk bízott feladatot. Ebből alakult  ki az a gyakorlat, hogy a bizonyos tulajdonságokkal rendelkező egyedeket vonják be a tenyésztésbe, és így, a hasonlóságok alapján alakultak ki a fajták. Az első kennel klubot Angliában alapította 1873-ban S.E. Shirley és 12 másik úriember. Azóta persze a fajták sok változáson mentek keresztül, és számos új fajtával gyarapodott a „választék”. Nem csoda tehát, ha akadnak félreértések.

Faj vagy fajta?

Rendszertani besorolás alapján a kutya, azaz Canis lupus familiaris,  a Canis lupus faj alfaja, más értelmezések szerint a Canis familiaris önálló faj. A kutya ezen felül, a kutyafélék családjába, a ragadozók rendjébe és az emlősök osztályába sorolható. Ezért a „fajtiszta” kifejezés nem helyes, ha azt akarjuk vele kifejezni, hogy például egy rövid szőrű magyar vizsla felmenői között csak rövid szőrű magyar vizslák voltak. Ebben az esetben a fajtatiszta kifejezést kell használnunk. Ez fejezi ki, hogy a kutyánk egy tenyésztői szervezet által elismert kutyafajta képviselője, és erről törzskönyvvel is rendelkezik. A szabályozások értelmében ugyanis csak a törzskönyvvel rendelkező egyedek tekinthetők fajtatisztának.

Hány kutyafajta létezik?

Erre az egyszerűnek tűnő kérdésre nem is olyan könnyű válaszolni. Ugyanis a különféle kutyatenyésztést szabályozó szervezeteknek eltér az álláspontja arra vonatkozóan, hogy mely fajtákat ismerik el. Az Amerika Kennel Klub (AKC) 190 fajtát sorol fel, míg az FCI nemzetközi szinten 360-at. Ezek a számok folyamatosan változnak, hiszen vannak csoportok, akik például egy adott, történelmi vagy regionális kultúra szempontjából fontos kutyafajta elismeréséért dolgoznak. A mudi például 2022-ben, míg a pumi 2016-ban került csak fel az AKC elismert fajták listájára. Emellett megfigyelhető az új fajták tenyésztése is, illetve az eddig ritka fajták sztenderdesítése és elterjedése.

A mostanában divatos dizájner kutyák is fajtatiszták?

A fajtatisztaság követelménye, hogy az egyed azonos fajtához tartozó felmenőkkel rendelkezzen. Egy „dizájner” kutyafajta esetében azonban éppen arról van szó, hogy két különböző fajtatiszta egyed a két szülő. Ez az eljárás arra hivatott, hogy a két fajta előnyös tulajdonságait ötvözze az utód. Például a labradoodle esetében az uszkár kevésbé hulló, „hipoallergén” szőrét és a labradorok család- és gyermekbarátságát szerették volna összegyúrni. Mivel ebben az esetben még akár egy almon belül is nagy változatosság figyelhető meg, nem beszélhetünk sztenderdről, ahogy önálló fajtáról sem.

Azonban fontos megjegyezni, hogy sok mai fajta története is hasonló gyökerekre vezethető vissza. A mai golden retriever felmenői között például állítólag a sárga labrador, a tweed spániel és az ír szetter is megtalálható. Nem zárhatjuk ki tehát, hogy a mostani dizájner kutyafajta némelyike a jövőben elismert fajta lesz.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.thekennelclub.org.uk/about-us/about-the-kennel-club/history-of-the-kennel-club/; https://www.akc.org/; Photo by Steshka Willems from Pexels: https://www.pexels.com/photo/white-and-red-cavalier-king-charles-spaniel-puppy-close-up-photo-1407718/

The post Mi is az a kutyafajta? Rövid ebtörténet appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Megtudhatod, milyen fajták keveréke a kutyád! https://kutyabarat.hu/eletmod/119567/megtudhatod_milyen_fajtak_kevereke_a_kutyad/ Sun, 22 Jan 2023 18:09:09 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=119567 milyen fajták keveréke DNS teszt

Vajon honnan származik a kutyám? Kik voltak a felmenői? Keverék kutyás gazdiként gyakran felmerül a kérdés – már csak azért […]

The post Megtudhatod, milyen fajták keveréke a kutyád! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
milyen fajták keveréke DNS teszt

Vajon honnan származik a kutyám? Kik voltak a felmenői? Keverék kutyás gazdiként gyakran felmerül a kérdés – már csak azért is, mert mindenki ezt kérdezi tőlünk. Meg persze azért is, mert észrevesszük, hogy ez olyan tacskós / foxis / vizslás / … Aztán ott van az egészségügyi kérdés. Sokszor akkor találkozunk a fajta kérdéssel, amikor az állatorvos valamilyen jellemzően „fajtás” betegséget diagnosztizál. Ilyenkor sokszor meglepődünk, hiszen kedvencünk fizimiskája még csak köszönő viszonyban sincs a „fajtával”. Néha jó lenne tudni, vajon milyen fajták keveréke lehet kedvencünk.

A kíváncsiságunknak persze van racionális oka is. A fajtákra jellemző viselkedések, szokások, betegségek, „mániák” ismerete segíthet, hogy jobban megismerjük kutyánkat. Esetleg abban is, hogy felkészüljünk a várható viselkedésbeli vagy egészségügyi kihívásokra. Ha tudjuk, hogy kutyánk németjuhász keverék, akkor például biztosan odafigyelünk az ízületeire, elvisszük kivizsgálásra, megelőzésképp pedig ízületvédőt adunk neki vagy fizióra járunk. Ha tudjuk, hogy kedvencünkben retriever vér csörgedezik, az segíthet a számára megfelelő játékok, sport és elfoglaltságok kiválasztásában.

Fontos tudni, hogy a külső nem mindig megbízható, ha a fajtára szeretnénk következtetni. Egy felmérésben menhelyi dolgozókat kértek meg, hogy állapítsák meg a keverékek fajtáját. A legtöbb esetben a ránézésre, külső alapján megállapított fajta köszönőviszonyban sem volt a DNS teszt eredményeivel.

Na már most, itt érkeztünk el a kérdés nyitjához. Kutyánk felmenőiről és a benne oly tökéletesen keveredő fajtákról ugyanis csak DNS vizsgálattal kaphatunk pontos információt. Erre szerencsére hazánkban is van lehetőség. Az állatorvosunktól kérhetjük a kutyánk vérmintájának laboratóriumi vizsgálatra küldését. Ez azt jelenti, hogy az állatorvos vért vesz a kutyánktól, majd a mintát eljuttatja a vizsgálatot végző laborba. Ott elvégzik a minta vizsgálatát, és hamarosan elküldik az eredményeket.

Ezek persze egészen meglepőek is lehetnek, hiszen a genetika útja kiismerhetetlenek – legalábbis a laikusok számára.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Kép: Fotó: 김 대정: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/hazi-kedvenc-aranyos-szorme-allatok-2827238/;

The post Megtudhatod, milyen fajták keveréke a kutyád! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Egy kutatás segítségével jobban megérthetjük a kutyák evolúcióját https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/109604/egy_kutatas_segitsegevel_jobban_megerthetjuk_a_kutyak_evoluciojat/ Thu, 03 Jun 2021 16:25:07 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=109604

The post Egy kutatás segítségével jobban megérthetjük a kutyák evolúcióját appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Egy ausztrál szakemberekből álló kutatócsoport az Afrikából származó basenji ősi kutyafajta teljes genomját térképezte fel, hogy jobban megértsük a kutyák evolúcióját, háziasításuk folyamatát és a fajtákra jellemző betegségek kialakulását.

A basenji nem ugat

Ennek az ősi, kistermetű, igen különleges kutyafajtának az egyik sajátossága, hogy nem tud ugatni.   Ma is együtt él néhány afrikai törzs tagjával, és közösen vadásznak. A BMC Genomics című folyóiratban publikált tanulmány szerint a kutyafajták családfájának törzsénél elhelyezkedő basenji genomja torzítatlan referenciaként fog szolgálni a különböző fajták jövőbeli összehasonlításakor.

A genetikai változások felkutatása

A tanulmányt vezető Richard Edwards, az ausztrál Új-dél-walesi Egyetem munkatársa szerint a basenji genetikai térképe segíthet meghatározni a háziasítást, és a későbbi tenyésztést kísérő genetikai változások idejét és irányát. Egy másik kutató, Kylie Cairns arra hívta fel a figyelmet, hogy egy ilyen kutatással sokkal közelebb kerülhetnek az orvosok az egyes betegségek kialakulásának okához, azok kockázatának megértéséhez. A basenji genomja továbbá kulcsfontosságú viszonyítási alap lesz egyebek között a farkasok és dingók esetében.

Az ember néhány ezer éve háziasítja  a kutyákat

Ehhez képest a legtöbb kutyafajta csak az elmúlt 200-300 évben jelent meg. Ezért a korai fejlődésre nincs rálátása a kutatóknak, nem tudják, hogy az ősi kutyafajtákból pontosan hogyan lettek a mai fajták, miként fejlődtek, és az ember milyen változásokat idézett bennük elő.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: MTI

The post Egy kutatás segítségével jobban megérthetjük a kutyák evolúcióját appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>