Nem is gondolnád, hogy ezek is a szorongás jelei kutyáknál
A kutyák ugyanúgy képesek szorongani, mint az emberek. A legtöbb gazdi ezzel tisztában is van, azonban nem biztos, hogy a szorongást mindig felismeri.
Vannak teljesen nyilvánvaló jelek, mint a remegés, hangos ugatás vagy elbújás. De például a hasmenést, állandó ásítást vagy folyamatos ásást nem biztos, hogy a szorongással hozzuk összefüggésbe. Pedig bizony ilyen jelei is lehetnek annak, hogy kutyánk nem érzi jól magát mentálisan. A szorongás jelei nem mindig teljesen egyértelműek egy gazdi számára.
Mi okozza a szorongást a kutyákban?
A kutyákban számos dolog okozhat szorongást. A leggyakoribb példa a szeparációs szorongás, mely akkor következik be, ha a kutya egyedül marad. Ez pedig frusztrálóan hat rá. Hangos zajok, új látogatók vagy új élmények is okozhatnak félelmet a háziállatokban, amelyek bizonyos esetekben szélsőséges félelemmel vagy fóbiával járhatnak. Néhány kutya viharfóbiában szenved, mások a tűzijátékotól félnek. A szorongás sok esetben a hiányos vagy sikertelen/traumatikus kölyök szocializációhoz kapcsolódik. Ezért nagyon fontos, hogy egy kölyök élete első három hónapjában minél több új emberrel, állattal és élménnyel ismerkedjen meg.
Szorongás jelei és tünetei kutyákban
A szorongás jelei nem mindig nyilvánvalóak és néhányat könnyen félreérthetünk. Az alábbi tünetek mind jelezhetnek szorongást a kutyáknál:
- Rázkódás, remegés, körbejárás vagy széles körökben járás
- Gyakran előforduló, hosszant tartó, állandó nyáladzás,
- Kényszeres viselkedés, például önmaguk, a padló vagy a falak nyalogatása. Túlzott ugatás, körbejárás, rágcsálás vagy ásás
- Bezárkózás vagy depressziós viselkedés
- Hasmenés
- Fülhajtás vagy füleik összehúzása
- Vizelési nehézségek
- Nyüszögés, sírás
- Megemelkedett pulzusszám, lihegés
- Nyálcsorgatás
- Elrejtőzés bútorok mögött vagy más tárgyak mögött
- Hiperaktvitás
- Alacsonyan tartott vagy leeresztett farok
- Romboló magatartások
- Fokozott szőrhullás
Gyakori stresszforrások
A szorongás kezelésének első lépése, hogy meg kell találni, hogy mi okozza azt. Az is lehet, hogy a gazdi a stressz forrása, főleg ha büntetésen alapuló tréning módszereket használ. Vagy ha kiabál, agresszíven viselkedik. Néhány további példa a szorongás okára:
- Nem kívánt figyelem, például véletlenszerű felébresztés egy szundiból, vagy szoros ölelgetés, puszilgatás
- Nincs lehetősége a fajta szükségleteinek kielégítésére, például szaglászás, futás, apportírozás, őrzés
- Ismeretlen emberek és/vagy állatok a környezetben
- Változások a lakásban, a háztartási rutinban vagy a háztartásban élők között
- Elválasztás a családtagoktól, beleértve más állatokat is.
A stresszkezelés alapja, a kiváltó ok azonosítása és megszüntetése. Ez persze gyakran nem megy ilyen egyszerűen. Egy súlyosan viharfóbiás kutyának nem tudjuk megszüntetni a stressz forrását. Azonban számos módon tudjuk kezelni, csillapítani a tüneteket. Fontos, hogy a kutyák szorongása ne maradjon kezeletlenül. Kérjünk tanácsot trénertől és állatorvostól, a megfelelő módszer megtalálásához.
Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Forrás: barkandwhiskers