Nem kell túl nagy dolgokra gondolni, egy iskolai matekpélda vagy felelés egy gyermekben is stresszreakciót indíthat el. Számtalan dologra reagál stresszel az ember. Azt eddig is tudtuk, hogy a kutyák csupán jelenlétükkel is képesek oldani a belső feszültséget. Kutatók egy csoportja azonban megállapította, hogy az embereknek megváltozik a szaguk, amikor nyomás alatt vannak. A kutyák pedig ezt tökéletesen képesek kiszimatolni.
Képesek kiszagolni az érzéseket
Korábbi tanulmányok már igazolták, hogy a kutyák érzékelik az emberi érzéseket, hangulatokat és hangulatváltozásokat. Arra azonban, hogy konkrétan a stresszt képesek-e kiszagolni, most kaptak választ a tudósok. Egészen pontosan azt bizonyították be, hogy egy stresszrekció megváltozik az emberek szagprofilja.
A kutatás folyamata
Az érdekes kutatás a belfasti Queen’s egyetemen zajlott Clara Wilson PhD hallgató vezetésével. A tanulmányt pedig a Plos One című folyóiratban tették közzé. Wilson és kollégái 4 kutyát tanítottak be kifejezetten emberi szagok azonosítására és felismerésére. Miután a kutyák már magabiztosan dolgoztak az emberi szagmintákkal, elkezdődhetett az éles vizsgálat. 36 embert vontak be a kutatásba. Tőlük légzés-és izzadságmintákat vettek, majd stresszes helyzetbe helyezték őket és végül újra mintát vettek tőlük. Hogy valóban stresszeltek-e azt vérnyomásméréssel és a pulzusszám növekedésével igazolták. A kísérlet végén a kutyáknak választaniuk kellett ugyanannak az embernek a stresszes és a nyugodt szagmintájából is.
Az eredményekből kiderült, hogy a kutyák a 720 próbából 675-ben a stresszes mintát választották. Egészen elképesztő magabiztossággal választottak helyesen a szagmintákból. A kutatók nem tudják egészen pontosan, hogy milyen szagot termel a stressz, jelen állás szerint ezt csak a kutyák képesek azonosítani és felismerni.
Nem csak képzett kutyák érezhetik
A kutatók véleménye szerint nem csak a speciálisan képzett kutyák képesek felismerni a stresszt. Úgy gondolják, hogy a házi kedvencek vagy házőrzők is ugyanúgy érzékelik a szagok változását, ha gazdájuk stresszel reagál valamire. A gazdi hirtelen szagváltozása pedig sok esetben jelzésre késztetheti a kutyát. A legtöbb esetben a kutya „csak” azt érzi, hogy valami történt, valami más lett. Egyes kutyákban ez bizonytalanságot okozhat, mások könnyen túllépnek rajta. Érdemes azonban tudatosítani magunkban, hogy minden érzésünk, indulatunk és még a stressz szintünk is nyitott könyv kutyánk számára.
Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Forrás: TheGuardian