Szívférgesség és a macskák – Ne feledkezzünk meg a cicákról sem!
Felelős gazdiként tudjuk, hogy az elmúlt évek során hazánkban is valós veszéllyé nőtte ki magát a szívférgesség. Szerencsére egyre többen látogatnak el az állatorvosi rendelőkbe szűrésre, és gondoskodnak kutyájuk szívférgesség elleni védelméről. De mi a helyzet a macskák esetében? A cicák is ki vannak téve a megfertőződés veszélyének? Mit tehetünk, hogy megóvjuk kedvencünket a fertőzéstől?
Mit tehetünk a szívférgesség megelőzése érdekében kutyásként?
Macskák esetében a szívférgesség ugyanúgy terjed, mint a kutyák körében: a fertőzést terjesztő szúnyog csípése által. Elég egyetlen szúnyogcsípés, hogy a kórokozó Dirofilaria immitis, azaz a szívféreg lárva, bejusson cicánk szervezetébe és megbetegítse őt, de minél több szúnyog csípi meg a cicát, annál nagyobb a fertőzés kockázata. Mivel a kinti macskák nagyobb eséllyel találkoznak szúnyoggal, így az ő esetükben nagyobb a kockázat, de benti tartás esetén sem zárható ki teljesen a szúnyogokkal való érintkezés lehetősége.
A macskák szívférgessége egy speciális betegség, amelynek nincsenek nagyon indikatív tünetei, összetéveszthető más betegséggel. A szívféreg megtámadhatja a tüdőt, a szívet és az érrendszert is. Sajnos az is előfordul, hogy a macskák hirtelen meghalnak.
A fertőzött macskák kezelése problémás lehet és bizonytalan végeredménnyel járhat.
Ezért lényeges, hogy cicáinkról se feledkezzünk meg, és – kutyáinkhoz hasonlóan – védjük őket is a szívférgesség ellen!
A védekezést érdemes mielőbb, már kölyökkorban elkezdeni. A havi rendszerességgel alkalmazandó kezelés részleteiről kérjen mielőbbi tájékoztatást állatorvosától!