Kutyával a strandra! Mi legyen a táskában?
Végre, itt a nyár és a várva várt jó idő. Sokan indulnak ilyenkor a strandra, és a hazai kutyás strandok egyre több helyen várják a gazdikat kedvenceikkel együtt.
Akár itthon, valamelyik tó partján, akár a tengerparton strandolunk kutyánkkal, jó, ha pár dolgot nekik is bedobunk a strandtáskába. Összegyűjtöttük a legfontosabb dolgokat, és kategorizáltuk is őket: az elengedhetetlen csoportba azok a felszerelések kerültek, amelyekre szigorúan véve szükségünk van, ha kutyánkat is visszük a strandra. A hasznos címke alá soroltuk azokat a kellékeket, amelyek nélkül lehet strandolni, de egyes kutyák számára nagyobb kényelmet, biztonságot adhatnak. Míg a móka alatt pár olyan dolgot gyűjtöttünk össze, amelyek – tapasztalataink szerint – egy kis plusz örömet csempésznek az életbe.
Elengedhetetlen
Avagy, ezek nélkül ne menj strandra a kutyáddal:
- víz és itatótál
- oltási könyv
- higiéniai zacskó
- nyakörv/hám és póráz
Ezek olyan alapvető felszerelések, amelyek amúgy is szinte mindig nálunk vannak, és igen, a strandra menet is kapjuk fel őket.
Hasznos
Nem árt, ha van nálunk törölköző, pár jutalomfalat és egy sátor vagy árnyékot biztosító alkalmatosság, amely alatt mi és a kutyánk is pihenhet. Ne tegyük ki kutyánkat közvetlen tűző napfénynek, legfeljebb addig, amíg a vízben játszunk. Utána igyekezzünk árnyékos helyet keresni, vagy ilyen lehetőség híján gondoskodjunk magunk erről.
Aranyszabály, hogy kerüljük a legmelegebb órákat, és lehetőleg inkább reggel vagy késő délután menjünk a strandra.
Különösen az idősebb, túlsúlyos, szív- és keringési problémákkal küzdő illetve a rövid orrú fajták esetében gondoskodjunk róla, hogy ne melegedjenek túl. A hőguta nem játék, és nekünk, gazdiknak kell odafigyelni, hogy időben leállítsuk a túl heves játékot vagy behívjuk kutyánkat a tűző napról.
A hűtőmellény vagy hűtőmatrac (vízzel hűthető vagy zselés, nem jégakkus változat) is jól jöhet, ha kutyánk hajlamos a túlhevülésre. Szükség esetén egy vékonyabb vizes törölköző is megteszi.
Úszómellény, mentőmellény – tengeren, hajón, vízi sporteszközön mindenképpen, egyéb esetben minden gazdi eldöntheti, hogy kutyája úszótehetsége és a vízviszonyok indokolják-e a mellény viselését. Ez is olyan felszerelés, ami addig jó, amíg nincs rá szükség. Sajnos minden évben több kutya fullad vízbe hazánkban is, ezért nem árt az óvatosság. Különösen a kölyök, idős, beteg, rövid orrú (mopsz, bulldog, stb.) és a kezdő úszók számára ajánlott.
Naptej – sajnos a napégés és a bőrrák a kutyákat sem kíméli. A világos bőrű és szőrű kutyák, illetve a rövid, gyér szőrű, kopasz fajták könnyen leéghetnek. A fényvédelemmel kapcsolatban olvasd el korábbi cikkünket:
Kutyák, bőrrák, fényvédelem
Hosszú póráz – vannak kutyák, akik új helyen, szokatlan környezetben vagy sok ember és más kutya között elkalandoznak, esetleg zavarba jönnek, megijednek. A saját kutyánk és mások érdekében vigyünk magunkkal egy hosszú pórázt, mellyel szabadon mozoghat, de biztonságban tudhatjuk.
Kutyatörölköző – szuper, nagy nedvszívó képességű anyagból készült speciális törölköző, mellyel gyorsan és könnyen száríthatjuk meg a kutyánkat.
Móka
Kétéltű játékok – ha kedvencünk szeret labdázni, érdemes beszerezni olyan labdákat, amelyek fennmaradnak a vízen, de nem szívják meg magukat. Hasonló a helyzet a frizbivel is. Léteznek kifejezetten strandra készült verziók, melyeket a kutya észrevesz és úgy tud kihozni, hogy közben nem nyel vizet.
Strandlabda – nagyobb és puha szárazföldi labda, kergetéshez vagy apportírozáshoz. Nem okoz sérülést akkor sem, ha véletlenül eltalálunk valakit.
SUP deszka – a kutyás állószörf sok kutya és gazdi számára jelent sportot és kikapcsolódást. A felfújható deszkán evezés remek móka, és szerencsére több hazai kutyás strandon van lehetőség kipróbálni.
Mi az, ami nélkül Ti soha nem indulnátok el a strandra? Osszátok meg kommentben!