A koprofágia, vagy kaki evés, a kutyák egyik, ha nem abszolút legbosszantóbb foglalatossága. Pedig, úgy tűnik, az állatvilágban többen vannak olyan fajok, ahol a kaki rendszeresen szerepel az étlapon. A kutatók szerint a bélflóra rendben tartása szempontjából a saját végtermék fogyasztásának még egészségügyi előnyei is lehetnek.
Meglepően sok faj fogyasztja előszeretettel újra az ételt… más formában
A kellemetlen szagú végeredmény nem mindig csak az emésztés végső produktuma – bizonyos állatoknál a kaki fontos táplálékforrás is lehet. Az Animal Behaviour folyóirat decemberi számában megjelent kutatás szerint a koprofágia, vagyis a bélsár fogyasztása, legalább 150 gerinces fajnál figyelhető meg, a fekete medvéktől kezdve egészen a kis koalákig.
A kicsik megkapják a legfontosabbat: a jó baktériumokat
„Fogalmam sem volt, milyen sok bébi állat eszi meg az anyja kakiját az emésztőrendszerük helyes működésének biztosításához.” – mondta Elaine J. Power evolúcióbiológus. A fiatal koalák, sivatagi teknősök és struccok is rendszeresen fogyasztják szüleik bélsarát, hogy a szükséges baktériumokat megkapják az emésztéshez.
Télen sem éheznek
Bizonyos állatoknál az ürülék nem csupán egy lehetséges étrend kiegészítő, hanem egyenesen a túlélés kulcsa. A pikák például a kemény téli időszakokat jak trágya fogyasztásával vészelik át. A legextrémebb azonban talán a barlangi halak esete. Ezek a halak zárt élőhelyükön nem jutnak más élelemforráshoz, mint a szintén a barlangban élő denevérek ürülékéhez. Ez jelenti egyedüli táplálékukat.
Ha a patkány nem eszi meg a saját ürülékét megbetegszik
„A patkányok igazán szórakoztatóak, ha az embernek megfelelő humorérzéke van.” – mondja Power. Ezek az állatok a saját ürülékük közel 40%-át újra elfogyasztják. Ha ebben megakadályoznák őket, B12-vitaminhiánytól betegednének meg. Ez olyan fontos folyamat, hogy laboratóriumokban kifejezetten figyelnek rá.
A kutyáknál is lehet összefüggés a saját bélsár fogyasztása és a B-vitaminhiány között: Mi az a B-komplex és miért jó a kutyáknak?. Ha kutyánk hajlamos a koprofágiára, érdemes állatorvoshoz fordulni. Különösen az egyoldalú (túl magas hústartalmú) táplálkozás esetén előfordulhat, hogy kutyánk bélmikrobiomja támogatásra szorul. Ezt természetes kiegészítőkkel (huminsav, természetes rostok) és diéta váltással orvosolhatjuk.
A körforgás működik
A nyulaknál és más apróbb növényevőknél a koprofágia egyfajta emésztési segítség. Mivel nincs több rekeszre osztott gyomruk, mint a teheneknek, így az emésztés egy alternatív módszere az átmentett tápanyagok újrafogyasztása.
Egyes állatok, például a kapibarák, speciális módon teszik ezt: a bélrendszerükből egy lágyabb, finomabb szerkezetű változatot termelnek, amelyet „megfelelő jógapózban” önállóan elfogyaszthatnak.
Az anyai gondoskodás szokatlan formája
Számos fajnál a kaki fogyasztása a szülői gondoskodás része. A sarlósfecskék például időnként megkeresik és lenyelik a fészekben maradt tápanyaggal teli kis üzemanyagcsomagokat. Egyes fekete medve anyák pedig a barlangban maradva maguk is elfogyasztják a kölykeik által termelt „barna medvét”, hogy fenntartsák a tisztaságot és pótolják az elvesztett folyadékot.
Embereknél? Inkább nem…
Bár az emberi koprofágia nem szerepel az állatkerti kutatócsapat áttekintésében, Sachi Sri Kantha biokémikus szerint bizonyos hagyományos gyógymódok tartalmazhatnak ilyen elemeket. Az orvostudomány is használja a székletben található mikrobákat bizonyos bélbetegségek kezelésére – de ezek a kezelések inkább egy speciális beavatkozással történnek, nem pedig „klasszikus fogyasztással”.
A tanulmány mindenesetre rávilágít arra, hogy amit mi undorítónak látunk, az egyes állatok számára a túlélés vagy a fejlődés elengedhetetlen eszköze.
