Bodorrózsa – a szezon sokoldalú gyógynövénye
A holisztikus szemléletű táplálásban egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak az egyes gyógynövénykivonatok kúraszerű alkalmazásának. Akár a nyers etetésben, akár az otthon készített menükben helyet kaphatnak ezek a kiegészítők. De, természetesen, táp mellé is adagolhatók. A bodorrózsa (Cistus incanus) az egyik olyan növény, melynek kivonata számos jótékony tulajdonsággal bír, és bátran beilleszthető a legtöbb kutya étrendjébe. Különösen augusztus – szeptemberben.
A bodorrózsa polifenolokban gazdag. Ezek ismert és hatékony antioxidánsok, azaz: segítenek a szabad gyökök elleni harcban.
A szabad gyökök okozta káros hatások az (állat)orvostudomány gyorsan fejlődő területe, ezért szinte napról napra jelennek meg új kutatási eredmények a témában. Annyit laikusként is érdemes tudnunk róluk, hogy a szabad gyökök olyan ionok, atomok vagy molekulák, melyek párosítatlan (szabad) elektronnal rendelkeznek. Ez az elektron pedig mindenképpen szeretné megtalálni az elektron párját – és ebben, többek között, a sejtfal sem akadályozza meg.
A szabad gyökök kapcsolódása az egészséges sejthez káros élettani következményekkel járhat. Például károsíthatják a fehérjéket, a nukleinsavakat és a lipideket is. A szabad gyökök ellen az antioxidánsok hatnak, melyek megakadályozzák a sejtrongáló folyamat elindulását. Ezért fontos, hogy a szervezetben megőrizzük vagy (már kialakult károsodás esetén) helyreállítsuk az antioxidáns egyensúlyt.
Nem csak a bodorrózsa, hanem számos egyéb zöldség, gyümölcs és gyógynövény kiváló antioxidáns forrás. Ezeket érdemes rendszeresen adni kutyánknak, különösen évszakváltáskor, gyulladásos betegségek esetén és általános immunerősítésre.
A bodorrózsa ezen felül az egyik leginkább hatékony természetes külső élősködők elleni szerként ismert. Rendszeres etetésével hozzájárulhatunk kutyánk (és cicánk) kullancsok és bolhák elleni természetes védelmi rendszerének kialakulásához. A gyógyszeres készítmények mellett ezzel növelhető a védettség mértéke.
A harmadik tulajdonság, amiért augusztus – szeptemberben érdemes lehet bodorrózsa kúrát tartani, az nem más, mint az allergiás tüneteket csökkentő hatása. Nem csak megelőzésre, hanem a viszketés csökkentésére is alkalmazható (külsőleg).
Hogyan adható a kutyáknak?
Külsőleg apróbb sebek gyógyulásának gyorsítására, illetve az allergia okozta viszketés csökkentésére az bodorrózsa kivonat vagy a forrázat alkalmazható. Ez utóbbit úgy használjuk, mint a kamilla teát: a leveleket forró vízben áztatjuk, majd a levet leszűrve és lehűtve borogatásként vagy permetként alkalmazzuk, esetleg fürdés után öblítésre.
A levelekből készült szárítmányt a csomagoláson feltüntetett adagolás szerint a kutya ételére szórva adhatjuk. Kúraszerű alkalmazás javasolt, ne adjuk egy-két hónapnál tovább folyamatosan. Csak kifejezetten kutyák számára készült terméket adjunk a kutyánknak.