vegánság - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/vegansag/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Sun, 27 Feb 2022 12:35:32 +0000 hu hourly 1 400 000 állat élete menekült meg – Veganuár 2022. https://kutyabarat.hu/allatvedelem/114343/400_000_allat_elete_menekult_meg_veganuar_2022/ Sun, 27 Feb 2022 12:35:32 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=114343 veganuár

400 000 állat köszönheti életét a 2022-es Veganuár mozgalomhoz csatlakozóknak. Az évente meghirdetett vegán kihívás célja, hogy világszerte egyre több […]

The post 400 000 állat élete menekült meg – Veganuár 2022. appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
veganuár

400 000 állat köszönheti életét a 2022-es Veganuár mozgalomhoz csatlakozóknak. Az évente meghirdetett vegán kihívás célja, hogy világszerte egyre több ember próbálja ki, milyen a vegán életmód. Természetesen, az sem elhanyagolható, hogy mindössze egyetlen hónap alatt több százezer állat menekül meg a vágóhídtól a mozgalom résztvevőinek köszönhetően.

Világszerte egyre többen váltanak vegán életmódra, illetve sokan törekednek arra, hogy etikusabb döntésekkel váltsák ki az állati eredetű termékek fogyasztását. A Veganuár remek lehetőség, hogy egy hónapig átélje valaki, hogy ez nem is olyan bonyolult, mint elsőre tűnik.

Bár a hús, a tej és tejtermékek, a tojás, a bőr és egyéb állati eredetű termékek olyannyira szerves részeit képezik az életmódunknak, hogy nehéz elképzelni, hogyan lehet ezek nélkül egyáltalán létezni. Ez persze egyáltalán nem akkora ördöngösség, mint amennyire elsőre hinnénk, mégis rendkívül hasznos az a segítség, amit a Veganuárhoz való csatlakozás nyújt. Mint minden változás, a vegán életmódra történő áttérés is elhatározás kérdése. A gyakorlatban azonban számos kérdés merülhet fel. ebben segít a mozgalomhoz csatlakozott szervezők és a vegán társak közössége.

Itt bátran, ítélkezéstől való félelem nélkül kérdezhet bárki, bármit. Nincs rossz kérdés, nincs megrovás.

A cél közös, egy fenntarthatóbb, egészségesebb és etikusabb élet. Ennek elérése egy folyamat, és aki efelé törekszik, az megérdemli a támogatást.

A növényi alapú ételekkel ismerkedőknek hatalmas segítség a több, mint 100 recept is, amelyekkel kifejezetten a kezdőknek segítenek a változatos és ízletes – nem mellesleg – egészséges ételek elkészítésében. A vegánság azonban nem csak az ételekről szól. A receptek és főzési tanácsok mellett az életmódra vonatkozó tudással is gazdagodnak a Veganuár résztvevői.

Az idei, minden eddiginél sikeresebb Veganuary mozgalomhoz a Föld szinte összes országából érkeztek résztvevők. A kivételek Tadzsikisztán és Észak-Korea voltak, mely utóbbiban az internetes regisztráló felület elérése is komoly kihívásokba ütközik. 629 000 ember döntött úgy, hogy kirpóbálja a vegán kihívást, és 31 napig növényi étrenden, etikus vásárlási döntések mentén él. Ezt a résztvevő országos szervezetek pedig kissé eltérő, bár minden esetben rendkívül körültekintő csomaggal támogatják. A receptkönyvek, receptgyűjtemények, tanácsok és márka ajánlók mellett talán a közösség az, amely a legtöbbet adja.

Hazánkban eddig több mint 56 000 ember vágott bele a Veganuár kihívásba, amelyet, – nevével ellentétben – nem csak januárban kezdhetünk el!


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: veganuary.com; prove.hu; Kép: Photo by Magda Ehlers from Pexels

The post 400 000 állat élete menekült meg – Veganuár 2022. appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Mit jelent állatbarátnak lenni? Mit tudsz tenni mindennap, hogy te is az legyél? https://kutyabarat.hu/allatvedelem/93899/mit_jelent_allatbaratnak_lenni_mit_tudsz_tenni_mindennap_hogy_te_is_az_legyel/ Mon, 11 Nov 2019 08:00:40 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=93899 állatbarát

Hátizsákos utazóként Mexikó és Florida között ingáztam, amikor teljesen váratlanul egy kiskutya anyukája lettem. 2017 decemberében éppen megérkeztem Playa del […]

The post Mit jelent állatbarátnak lenni? Mit tudsz tenni mindennap, hogy te is az legyél? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
állatbarát

Hátizsákos utazóként Mexikó és Florida között ingáztam, amikor teljesen váratlanul egy kiskutya anyukája lettem. 2017 decemberében éppen megérkeztem Playa del Carmenre, ahol akkor már több mint 1 éve éltem. A floridai párkapcsolatom miatt azonban sok időt töltöttem az USA-ban. Ekkortájt inkább kalandorként éltem az életemet, mint sem készen álltam az anyaságra, de mikor egy kutya gazdit választ, akkor nincs visszaút. 

Sosem volt célom számomra extrém végletekig elmenni, illetve még ha el is mennék, akkor sem lennék 100%-ig biztos abban, hogy ahogy élek, az semmilyen állatot nem károsít. Éppen ezért nem is teszek ekkora nyomást magamra, de az biztos, hogy jó pár kérdést feltettem magamnak az elmúlt pár évben, amit a tapasztalat hozott. Most pedig ezekből szeretnék szemezgetni. Milyen szokásokat változtattam azért, hogy igazabbnak bizonyuljon az, hogy állatbarátként élek:

#1

Természetesen az első pont a hús, tejtermékek és a tojás. Ne aggódj, ez nem egy vegán propaganda lesz, ugyanis én fogyasztok valamennyi tojást és tejterméket. Húst ugyan nem, de kezdjük ott, hogy alapvetően nem ezen termékek fogyasztásával van a legnagyobb ellenérzésem, hanem azzal, ahogy készülnek. Amilyen körülmények között tartják az állatokat.

Jómagam is városi lány vagyok, nem mondom hogy könnyű, de nem lehetetlen odafigyelni. Nem is teljesen az állatok miatt döntöttem így, hanem magam miatt is, hiszen az a sok antibiotikum, amit egy gyári állattartásban nevelt állat kap(hat), a bebörtönzés és egyéb rossz körülmények okozta lelki sérülésekkel átitatott termékek, amiket nem vagyok hajlandó a testembe vinni.

Minimális az állati termék amit fogyasztok, de háziaktól veszem inkább, amit csak tudok, hiszen nem akarom a pénzemmel azt az ipart támogatni, amiben nem hiszek. Na most hogy hogyan tartja minden házi termelő az állatait, abban sem lehetek biztos. De ez az a rizikó, amit jobban bevállalok, mint hogy a boltit vegyem. Végül pedig inkább a helyi gazdaságokat támogatom a pénzemmel, mint sem a nemzetközi multikat.

A vegánsághoz pedig hozzátartozik, hogy nekem is az égnek áll a hajam azoktól, akik agresszíven kampányolnak, mert az ellenkezőjét érik el vele. Nem lehet egy húsevőre ráüvölteni, hogy a hús gyilkosság, mert csak többet fog enni. Ha példát szeretnék mutatni, akkor benne is van a szóban, példán keresztül hatok másokra. Szerintem fontos pont ez az állatbarátságban, mert csak ártok nekik ha agresszív érzelmekkel rontok az ellenkező oldalnak.

állatbarát

#2

Bőr termékeket sem vásárolok már. Ez megint csak a fentiekben leírtakból fakad, de nem érzem lemondásnak ezt. Mindegy is, hogy hogyan volt tartva az állat, én már abban a luxusban nőttem fel, hogy vannak alternatívák, amikből válogathatok állati bőr helyett. Hogy az amit választok helyette mekkora szennyezéssel jár, vagy mennyi állatot érint? Nem tudom, csak remélem, hogy kevesebbel.

#3

Lecseréltem szinte az egész fürdőszobámat organikus termékekre, illetve saját magam által készítettre. Miért? Mert nem hiszem, hogy egyetlen vízi élőlénynek sem ártok azzal ha vegyszert használok. Meg persze az egészségemnek is jobb. Tusfürdő helyett organikus vegán szappanom van, vagy a testápoló és hajpakolás helyett organikus kókuszolajom van. Kevesebbet ártok ezzel? Nem tudhatom, de a vízben egészen biztosan kevesebb szennyező anyagot kreálok, illetve műanyagmentesek a termékeim.

állatbarát

#4

Nem járok állatos cirkuszba, nem úszom delfinnel, nem megyek állatkertbe csak rehabilitációs központba és nem utazok elefánton nyaralásnál. Feltettem magamban egy kérdést évekkel ezelőtt: vajon melyik vadállat választja az emberek szórakoztatását önként? Az már csak hab volt a tortán mikor láttam min mennek keresztül ezek az állatok a betanítás alatt, illetve az hogy egy életen át be vannak börtönözve. Akkor már inkább megtekintem őket a természetes élőhelyükön ha tehetem, megnézem őket dokumentumfilmen, de nem adok pénzt azért, hogy támogassam az őket fogvatartókat. Mint említettem, ez alól a rehabilitációs központok kivételek.

#5

Végül, de nem utolsó sorban, igyekszem nem venni semmit, amiben nem ellenőrzött gazdaságból származó fa vagy pálmaolaj van.

Nekem állatbarátnak lenni nem csak azt jelenti, hogy csak közvetlen környezetemben lévő állatok mivolta érdekel, mert a vásárlásommal igenis hatásom van a távoli területekre is. Én személy szerint nem szeretem leredukálni az állatszeretetet a házi kedvencekre, mert végső soron mind egy otthont osztunk meg. Inkább megtanulok én is alkalmazkodni. Élni és élni hagyni.

Bartanics Fanni


Bartanics Fanni a hajóstoppos történetéről lett ismert itthon, illetve a latin-amerikai kalandjairól hátizsákkal, azonban a világjárás mellett személyiség fejlesztéssel, körutakkal és utaztatással is foglalkozik ma. Kutyusát, Choco-t, a mexikói Maja dzsungelből mentette 4 hetesen és azóta együtt utaznak mindenhová. A My Seven Worlds nevű blogja a testi-lelki-szellemi fejlődésről szól. Nyílt, közvetlen stílusa mellett pedig titkok nélkül mesél saját életéről, kihívásairól és megoldásairól. Állítása szerint a saját fejlődésének következtében egyre természet- és állatbarátabb életet kezdett el élni.


Choco Instagramja

Honlapon My Seven Worlds

Facebook oldalam

My Seven Worlds Instagram

The post Mit jelent állatbarátnak lenni? Mit tudsz tenni mindennap, hogy te is az legyél? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A világ felhördül a kutyahús fogyasztás ellen – de vajon szalonnát, kisborjút ettek ma már? https://kutyabarat.hu/allatvedelem/77931/a_vilag_felhordul_a_kutyahus_fogyasztas_ellen_de_vajon_szalonnat_kisborjut_lovat_ettek_ma_mar/ Mon, 05 Mar 2018 23:00:00 +0000 https://kutyabarat.hu/egyeb/77931/a_vilag_felhordul_a_kutyahus_fogyasztas_ellen_de_vajon_szalonnat_kisborjut_lovat_ettek_ma_mar/

Tömegével jelennek meg a világban a vegyes érzelmű cikkek a kutyahús fogyasztással kapcsolatban. Míg szinte mindenki átérzi a kutya húsfarmok […]

The post A világ felhördül a kutyahús fogyasztás ellen – de vajon szalonnát, kisborjút ettek ma már? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Tömegével jelennek meg a világban a vegyes érzelmű cikkek a kutyahús fogyasztással kapcsolatban. Míg szinte mindenki átérzi a kutya húsfarmok felszámolásának szükségességét, addig egyre többen figyelmeztetnek: a többi intelligens, érző állat ugyanilyen húsfarmokon él, szenved majd meghal, hogy az asztalunkon végezzék – vajon értük is kiállnak ugyanezzel a vehemenciával?

Sokkal nagyobb a gond a keleti kutyahús evésnél

Természetesen minden jóérzésű kutyatulajdonost megráz a hír, hogy a világban egyes kultúráknak része a kutyák húsként való feldolgozása. A téli olimpia kapcsán ráadásul egyre nagyobb figyelem vetül a nyugaton nem megszokott magatartásra. Számtalan ember egyként küzd, hogy a húsfarmok bezárásáért kampányoljanak, de a harc egy másik, sokkal nagyobb problémára is ráirányítja a világ szemét.

Van, aki nyuszit tart házikedvencnek, van, aki malacot. Van, aki a lovakat tartja a legnagyobb becsben. Indiában marhahúst, az iszlám világban sertéshúst nem szokás fogyasztani. A Dél-amerikai országokban bevett szokás megenni a majmot vagy a hüllőket, ami utóbbi szintén gyakori szeretett házikedvenc a nyugati kultúrában. Másoknak a delfin vagy a cápahús veri ki a biztosítékot.

Számunkra egyértelmű, hogy a kutya nem emberi eledel, kultúránkban szinte szent állat lett – bár ennek sokszor ellentmond a megszámlálhatatlan állatkínzásos eset. Arra azonban annál inkább fel kellene hívni a figyelmünket, hogy minden állat, aki teljesen természetes módon a tányérunkra kerül nap, mint nap, ugyanúgy érző lény. Érez fájdalmat, félelmet, szenved az embertelen körülmények között, élete értelmetlen, majd kíméletlen vagy – ha szerencséje van – kíméletesebb módon, de leölik, és megesszük. A kutyát – velünk való kommunikációja miatt – sokkal könnyebb piedesztálra emelni, a többi állatot pedig észre sem venni.

Nem hiszed? Pedig „Egy könyörületes világ veled kezdődik.”

Fogadjuk örökbe a malacokat!

A szarkazmus kedvelői azonnal feltehetik a kérdést az olimpia kapcsán: a 2012-es londoni vagy a 2016-os riói olimpia alatt hallottunk hasonló történeteket, hogy az olimpikonok és az aktivisták a sertéstelepek bezárásáért harcoltak, és tömegével mentették a malacokat onnan? – A sertés köztudottan hiperintelligens állat, kutatások bizonyítják, hogy képes az érzelmei kifejezésére, képes játékokkal játszani, mindegyiküknek egyedi a személyisége, és képesek bizonyos feladatok megoldására is. Ugye így már nem is tűnnek olyan távolinak kedvenc négylábúinktól? Sőt, úgy sem, hogy egyre többen tartják házikedvencként őket.

Kiborító a kölyök kutya látványa a húspiacon? A kisborjak élete sem vidámabb a kutyák vagy a malacok sorsánál. Egy átfogó washington post-ban megjelent oknyomozó riport rántotta le a leplet a kegyetlen életre és halálra, amiről a borjak élete szól. Részleteket nem közlünk, egy mondatban összefoglalható az életük: lassú és hosszú lépésekben, rengeteg szenvedés után halnak meg.

És az addigi „életük”? Szintetikus szerekkel etetik őket, hogy húsuk puha maradjon. Olyan szűk dobozokban élik le rövid – 16 hetes életüket, amelyben megfordulni sem tudnak.


Fotó: rantingsfromavirtualsoapbox.wordpress.com

Kulturális elfogultság

Amikor megítélünk egy kultúrát, sose felejtsük el: a borjú hús vagy szilveszteri malac sült ugyanúgy mutat a bolt húspultjában, mint a koreai piacon árult kutyafej – és pontosan ugyanannyit szenvedett mindegyikőjük. A magyar nemzet lovas nemzet – de a lókolbász mégis ott virít a boltok kínálatában?

A keleti kultúrákban ugyanúgy megvan az a réteg, aki minden erejével küzd a kutya húsfarmok bezárása ellen, de addig is – mindenkinek otthon van elvégzendő feladata. Dél-Koreában 17 000 farm működik jelenleg. Ugyanebben az időben az Egyesült Államokban 69 000 sertés telep és 922 000 marha farm üzemel – itthon nálunk pedig csak a lakosság és a terület arányában kisebbek a számok.

Kutyabarátokként minden vágyunk azt látni, hogy egyszer megszűnik a világban a kutyahús fogyasztás. Állatbarátokként pedig ugyanezt kell kívánnunk az összes állat védelmében. Aki menti a kutyákat keletről a húspiacról vagy elítéli a kutyahús fogyasztást, az sokat segít a világ megváltoztatásában – de mindenekelőtt, ha a világért akarunk tenni, le kell vetkőznünk a kulturális elfogultságunkat és minden állatot egy mércével mérni.

(Kutyabarát.hu)

The post A világ felhördül a kutyahús fogyasztás ellen – de vajon szalonnát, kisborjút ettek ma már? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>