szorongásos viselkedés - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/szorongasos_viselkedes/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Thu, 19 May 2022 06:13:05 +0000 hu hourly 1 A kutyák is kaphatnak pánikrohamot? https://kutyabarat.hu/egeszseg/115774/a_kutyak_is_kaphatnak_panikrohamot/ Thu, 19 May 2022 06:13:05 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=115774

The post A kutyák is kaphatnak pánikrohamot? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Sajnos igen, a kutyák is kaphatnak pánikrohamot. A fokozott stressz, szorongás és félelem a kutyáknál is kiválthat hasonló rohamot, mint az embereknél ismert pánikroham. De vajon mi vezethet idáig és mit tehetünk, hogy ez ne történjen meg? Először is fel kell ismerni, ha a kutyánk stresszel és szorong.

A stressz jelei kutyáknál

A kutyák sokféleképpen mutathatják a stressz, szorongás vagy félelem jeleit. A leggyakoribb, könnyen felismerhető jelek az alábbiak:

  • Túlzott zihálás
  • Reszketés vagy remegés
  • Fejhez lapuló fülek
  • Lábak közé húzott farok
  • Elbújás vagy meghúzódás
  • Szökési vagy menekülési kísérletül

Ha ezek közül bármelyiket észleljük kutyánkon, először is meg kell tudnunk határozni a kiváltó okot. Ez lehet egy helyzet, egy nem kívánatos személy vagy tárgy a közelben, hanghatás vagy fényhatás is.

Az öt leggyakoribb kiváltó ok

Változás a rutinban  – A kutyák megszokott rutin szerint élnek és stresszesek lehetnek, ha a mindennapjaikban változás áll be. Ez lehet olyan egyszerű dolog, mint egy új személy beköltözése a házba vagy a család megszokott ritmusának, időbeosztásának megváltozása.

Hangos zajok – A kutyák hallása sokkal élesebb, mint az embereké. Ez pedig azt jelenti, hogy a hangos zajok különösen félelmetesek és stresszesek lehetnek számukra. Például az olyan dolgok, mint a tűzijáték, a hangos zene, a porszívó, a hajszárító, a vihar és az építkezések zaja mind szorongást okozhatnak a kutyáknál.

Új környezet – A kutyák szorongani kezdhetnek, ha új vagy ismeretlen környezetbe kerülnek, például kennelbe, panzióba vagy állatorvosi rendelőbe. Akkor is előfordulhat, ha nemrég költöztek új otthonba, amelyet a kutya még nem egészen szokott meg.

A szocializáció hiánya – Azok a kutyák, akik nem lettek megfelelően szocializálva és ritkán találkoznak más kutyákkal és emberekkel, hajlamosabbak lehetnek a stresszre és a szorongásra. Mivel nem tanulták meg az interakciókat, valószínűleg minden új embert vagy állatot potenciális fenyegetésnek tekintenek, ami erős negatív érzelmeket válthat ki belőlük.

Egyedül maradni A szeparációs szorongás az egyik leggyakoribb ok, ami miatt a kutyák stresszt és szorongást tapasztalnak. Ha egy kutya soha nem tanulja meg, hogyan kell egyedül lenni, akkor nagy szorongást okoz neki, ha távol van a gazdájától.

Tippek, hogy megelőzzük a pánikot

Biztonságos hely – Legyen a kutyának egy olyan helye a házban (vagy az udvaron), ahol biztonságban és nyugalomban érezheti magát. Ez lehet a kennelje vagy az ágya, vagy akár csak a szoba egy olyan sarka, ahol jól érzi magát.

Fokozatosság – Ha tudjuk, hogy a kutya rutinjában változás lesz, próbáljuk meg fokozatosan bevezetni, hogy legyen ideje alkalmazkodni. Ha például hosszabb időre elutazik a gazdi, előtte rövid időkre hagyja otthon egyedül a kutyát, vagy azon a helyen, ahol a kutya az utazás alatt lesz.

Elegendő mozgás Fáradt kutya boldog kutya. A stressz és a szorongás megelőzésének egyik legjobb módja, ha a kutya eleget mozog. Ez segít nekik abban, hogy fizikailag és mentálisan is egészségesek maradjanak. Egy fáradt kutya könnyebben tud megnyugodni olyan helyzetekben, ami egyébként stresszelné.

Mentális stimuláció A testmozgáshoz hasonlóan a mentális stimuláció is fontos a kutyák számára. Ha unatkoznak, és túl sokáig nincs semmi pozitív dolog, amire koncentrálhatnának, szorongani kezdhetnek. A kutyák agyát ugyanúgy kell tornáztatni, foglalkoztatni, fárasztani, mint a testüket. Játékkal, feladatokkal, tréninggel olyan kihívások elé állíthatod, mely gondolkodásra készteti.

Amennyiben a fenti tippek nem segítenek és kutyádnál továbbra is gyakran látod szorongás és stressz jeleit, akkor fordulj kutyatrénerhez vagy állatorvoshoz.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: animalwellness

The post A kutyák is kaphatnak pánikrohamot? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Ezért követ mindenhova a kutyád https://kutyabarat.hu/eletmod/94535/ezert_kovet_mindenhova_a_kutyad/ Thu, 21 Nov 2019 15:41:14 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=94535 Ezért követ mindenhova a kutyád

The post Ezért követ mindenhova a kutyád appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Ezért követ mindenhova a kutyád

Az én kutyám pont ilyen.  Bárhová is megyek a lakásban jön utánam.  Legyen szó konyháról (az mondjuk különösen kedvenc hely), fürdőszobáról, mellékhelyiségről, hálószobáról, folyton a nyomomban van. Mintha nem akarna szem elől veszíteni, pedig soha nem volt szeparációs szorongása. Csak a lustaság vagy az alvás tudja eltéríteni ettől a szokásától.

Én nagyon szeretem ezt a ragaszkodást, de vajon miért csinálja? Van egy nagyon egyszerű magyarázat: mert mindig a gazdi közelében szeretne lenni. A kutyák többsége igazán akkor érzi jól magát, ha gazdija közelében lehet. Viszonylag kevés kutya szeret  egyedül lenni, a ház másik sarkában, messze a gazditól.

A genetika is választ ad a kérdésre

A terelő munkakutyák  (border collie, ausztrál juhászkutya) génjeiben  viszont már tudatosan erősítették ezt a követési tulajdonságot a fajta megalkotói. Az alapvetően jelen lévő tulajdonságot évtizedek alatt tették annyira dominánssá, hogy megbízható munkavégzésre legyenek alkalmasak.  De nem csak a munkakutyák génjeiben van jelen a követés.  A kutyák alapvetően falka állatok és mindig a falka közelében akarnak lenni, így érzik magukat komfortosan. Azok a kutyák, akik kölyökként kerültek gazdájukhoz, még jobban kötődhetnek gazdájukhoz a korai bevésődésnek  (imprinting) köszönhetően.  Ez a pszichológiai fogalom azt jelenti, hogy az újszülött állatok nagy részénél egy nagyon erős és tartós kötődés alakul ki azon faj egyedeihez, amit először, vagy életük első heteiben megismernek. Ez a kötődés annyira erős, hogy általában az egyed élete végéig tart. A legjobb példa erre, amikor a tojásból kikelt kiskacsák azonnal elkezdik követni anyjukat. De ha valamiért egy másik állatot látnak meg először, akkor azt kezdik el követni.  A korai bevésődés kutyáknál is működik, a kutatók szerint általában 16 hetes korig történik meg.

korai bevésődés
Pozitív megerősítés

A kutyák azért is követnek bennünket, mert pozitív megerősítést kapnak tőlünk. Általában annak a személynek a közelében szeretnek lenni, aki eteti, sétáltatja és játszik vele. Ezek mind olyan kellemes dolgok a kutya számára, melyek csupa pozitív élményt jelentenek és a lehető legtöbbször szeretné átélni. A pozitív élmény azonban nem csak egy jutalomfalat, vagy séta lehet.  A kutya számára a magabiztos, erőt és biztonságot sugárzó gazdi a követendő, akinek a közelében komfortosan és biztonságosan érzik magukat.

Az érzés kölcsönös

Kutatások szerint a kutya és gazdája közötti kötődés hasonló az ember és kisgyerek közötti kapcsolathoz.  A kutyák tökéletesen veszik a jeleket, képesek megérteni az ember arckifejezéseit és hangulatát, felismerik az érzelmeket.  Nagyon jó megfigyelők és folyamatosan monitoroznak bennünket. Egy apró mozdulatból tudják, hogy most például séta lesz, vagy egy telefonbeszélgetésből kihallják, hogy valaki éppen érkezik hozzánk.  A kutya közeli jelenléte a gazdi számára is megnyugtató és kellemes érzés ezért például jó hatással van a vérnyomásra, de egyes kutatások szerint még a vércukorszintre is.

Szorongás is állhat a háttérben

Fontos megjegyezni, hogy ha a kutya túlzottan egy emberhez kötődik , folyamatosan a közelségét keresi, csak így érzi biztonságban magát és más emberek közeledésére agresszíven reagál, akkor szorongás állhat a háttérben.  Ilyen esetben konzultáljunk szakemberrel és próbáljuk meg oldani a túlzott, szorongásos kötődést.

 

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: healthypets.mercola.com ,wikipedia

Fotók: pixabay

The post Ezért követ mindenhova a kutyád appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Egymás után kerülnek terápiára a túltenyésztett ebek Ausztráliában https://kutyabarat.hu/kutyaneveles/87525/egymas_utan_kerulnek_terapiara_a_tultenyesztett_ebek_ausztraliaban/ Sun, 11 Aug 2019 12:15:43 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=87525

A városban élő kutyák közül szorongás miatt egyre többnél alakul ki problémás viselkedés. Kiemelkedő számú esetet rögzítettek border collie, német juhász és kelpi típusú ebeknél, ami a szakemberek szerint a túltenyésztés következménye lehet.

The post Egymás után kerülnek terápiára a túltenyésztett ebek Ausztráliában appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A három, fent megnevezett fajta rendkívül népszerű Ausztráliában, és az állatorvosok azt feltételezik, a válogatás nélküli, vagy éppen színváltozat szerinti tenyésztés okozza a gondot. Szerencsére van megoldás, és a kutyaterápiában keresendő.

Lobry de Bruyn, az Animal Sense nevű klinika vezetője úgy gondolja, a városi kutyáknak szükségük van egyfajta mentális stimulációra, amit gyakran nem kapnak meg. Egyre több olyan esettel fordulnak hozzájuk az aggódó gazdik, hogy a négylábú családtag félelmében felugrik, ha árnyékot vagy falevelet lát, és gyakorlatilag mindent megugat. Önmagában nem abnormális, ha egy kutya felugrik vagy ugat, nem mindegy viszont, hogy mindez milyen helyzetben és milyen gyakorisággal fordul elő.

A terápia alatt többek között ezt a két faktort vizsgálják, és próbálják megfejteni a viselkedés mögötti érzelmi hátteret. Meglepő módon a legtöbb esetben a birkákat hívják segítségül, nem kis sikerrel. A mentális lefárasztás legalább olyan fontos, mint a fizikai, és erre a birkaterelés tökéletes gyakorlás. A kutyák általa megtanulják, hogyan koncentrálják figyelmüket a feladatra, a külső, zavaró tényezők dacára.

Az esetek kapcsán Lobry de Bruyn tapasztalatai alapján nem elsőként ugyan, de nagyon fontos gondolatot fogalmazott meg. Azt tanácsolja a kutyára vágyó embereknek, ne a fajta vagy a szín legyen a meghatározó, hanem a körülmények, amelyben az állat élni fog. Mielőtt négylábúval bővítenénk a családot, kérjük ki egy állatorvos véleményét!

 

Forrás: www.abc.net.au
Kép: Pexels

The post Egymás után kerülnek terápiára a túltenyésztett ebek Ausztráliában appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>