rehabilitáció - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/rehabilitacio/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Thu, 08 Sep 2022 15:33:21 +0000 hu hourly 1 Három delfint engedtek vissza az óceánba többéves fogság után https://kutyabarat.hu/allatvedelem/117484/harom_delfint_engedtek_vissza_az_oceanba_tobbeves_fogsag_utan/ Thu, 08 Sep 2022 15:31:53 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=117484

unspl

The post Három delfint engedtek vissza az óceánba többéves fogság után appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

unspl

Johhny, Rocky és Rambo egy utazó delfináriumban dolgoztok sok éven át, majd egy szállodakomplexum alkalmazásába kerültek. Mindkét helyen szűkös medencékben éltek, fagyasztott halon és folyamatos produkciókkal kellett szórakoztatniuk a nagyérdeműt. Miután az üdülőkomplexum bezárt, a három delfint sikerült megmentenie egy állatvédő szervezetnek.

Három év gyógyulás

A delfinek egy újabb delfinárium helyett szerencsére egy indonéziai delfin menhelyen kötöttek ki. Állatvédők kitartó munkájának köszönhetően az állatok nem kerültek további értékesítésre, hanem átadták őket a szervezetnek. Az elmúlt három évüket itt töltötték, gyógyulással, erejük visszanyerésével. A gondozók folyamatosan arra készítették fel őket, hogy egy napon majd visszaengedhetők legyenek az óceánba. Leromlott fizikai és mentális állapotuk ezt ugyanis azonnal nem tette lehetővé. A felkészítés során újra élő halak közé engedték őket, megtanultak vadászni és saját magukat ellátni friss élelemmel. Számos, nem várt problémával kellett azonban szembenézniük.

Fogkorona

A legidősebb delfin, Johhny például olyan mértékű fogkopással érkezett, hogy már nem volt képes élő halat enni. Ez a fogkopás az éveken át tartó fagyott halas táplálás törvényszerű következménye. Sajnos visszafordíthatatlan folyamat és csak egy módon lehetett orvosolni, mégpedig koronával. Johhny delfin fogára az orvosok koronát készítettek, mellyel sikeresen újra megtanult rágni és élő halakat enni.

Kinyíltak a kapuk

Végül elérkezett az idő, és a Balin található delfin rehabilitációs központ kapui múlt héten kinyíltak. A delfinek félve megnézték a nyílást és először nem nagyon akaródzott nekik kimenni a nyílt óceánra. Nagyjából egy óra múlva azonban már boldogan úsztak és ugráltak a nyílt vízen. Mielőtt azonban elindultak, még egyszer visszafordultak és körbejárták a területet, ahol elmúlt három évüket töltötték. Az egyik gondozó szerint így köszöntek el tőlük.  A három delfint most egy éven át GPS nyomkövetővel figyelik. Bármikor visszatérhetnek a menhelyre, de erre nem sok esélyt látnak a szakértők. Úgy vélik, hogy hamarosan csatlakoznak egy falkához, lehet hogy együtt maradnak, de az is elképzelhető, hogy külön utakon folytatják szabad életüket.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: onegreenplanet.org

The post Három delfint engedtek vissza az óceánba többéves fogság után appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Ebrehab – milyen eszközök állnak ma rendelkezésre, ha idős, sérült vagy beteg kutyáról gondoskodunk https://kutyabarat.hu/egeszseg/111866/ebrehab_milyen_eszkozok_allnak_ma_rendelkezesre_ha_idos_serult_vagy_beteg_kutyarol_gondoskodunk/ Tue, 12 Oct 2021 04:43:58 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=111866 ebrehab

„Ha pár évvel ezelőtt ilyen eszközök álltak volna rendelkezésemre, teljesen máshogy csináltam volna…” Szerkesztőségünk több tagja él idős(ödő) kutyákkal. (Persze […]

The post Ebrehab – milyen eszközök állnak ma rendelkezésre, ha idős, sérült vagy beteg kutyáról gondoskodunk appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
ebrehab

Ha pár évvel ezelőtt ilyen eszközök álltak volna rendelkezésemre, teljesen máshogy csináltam volna…” Szerkesztőségünk több tagja él idős(ödő) kutyákkal. (Persze nekik nem szólunk, hogy idősek már, öregnek meg pláne nem titulálnánk őket…)

Az évek során találkoztunk már átmeneti vagy tartós betegséggel, amely során gondoztuk, ápoltuk kutyáinkat. Ilyenkor többnyire saját kútfőből, vagy ismerősők vagy az állatorvos ajánlásával gyártottunk különböző rehabilitációhoz és ápoláshoz szükséges eszközöket. Ritkább volt, hogy egy adott problémára készen vásárolható eszközök álltak volna rendelkezésre. Aztán ez a helyzet elkezdett változni.

Már a legegyszerűbb állatfelszerelés üzletben is kapható például pelenka alátét. Ez nemcsak a kölykök szobatisztaságra nevelésekor jöhet jól, hanem idős kedvenceink esetében is kifejezetten gazdaságos és párnakímélő megoldás. A nedvszívó alátét alkalmazható inkontinens vagy nehezen mozgó kutyáknál is, de egy szteroid-kúra során is jól jöhet. Szintén széles körben elérhetőek már kan és szuka kutyák számára gyártott pelenkák is. Műtét utáni rehabilitáció, átmeneti vagy tartós bénulás, balesetek vagy az időskori széklet- és vízelettartási problémák esetén hasznos eszközök ezek.

A gyógyászati segédeszközök csodálatos világa

Szerencsére egyre inkább változik a szemlélet, és elfogadjuk az időskor, egyes betegségek esetleg veleszületett, vagy balesetben bekövetkező sérülések következményeit. Sok gazdi nem rohan eutanáziára bénulás vagy komolyabb baleseti törés miatt, hanem megpróbáljuk a kutyánk számára megfelelő ápolást nyújtani. Ugyanez a helyzet a sérülésekkel vagy olyan állapotokkal, amelyek mozgássérülést vagy valamelyik érzékszervi funkció elvesztésével járnak.

Egyre többen gondoljuk úgy, hogy ezek nem az élettel összeegyeztethetetlen dolgok, és segíteni szeretnénk kutyáinkat, hogy ennek ellenére – vagy épp ezekkel együtt – is teljes életet élhessenek.

Ma már szerencsére nem kell nekünk kitalálni a spanyol viaszt, mivel itthon is kaphatók olyan eszközök, amelyek segítenek.

Az egyik kedvencünk a látássérült ebeknek készült „glória”, amely a vak emberek fehér botjához hasonlóan segít a látásvesztett kutyáknak a tájékozódásban. Egyúttal pedig megakadályozza, hogy nekimenjenek valaminek és sérülést szenvedjenek.

A kutyakocsikról és járássegítő eszközökről korábban írtunk már. Ezek fantasztikus dolgok, amelyek sok gazdi válláról leveszik a terhet. Időskor, gerincproblémák, baleset vagy műtét utáni rehab esetén egy megfelelően megválasztott kutyakocsi igazán nagy segítség. Ezek az eszközök ma már itton is kaphatók – egyedileg gyártott kivitelben, de méret szerint állítható verzióban is. Ez utóbbiakat megvásárolhatjuk vagy meg is rendelhetjük, pár nap alatt hozzá tudunk jutni, nem kell heteket várni.

Ízületi problémák

Ha ízületi vagy járásproblémáról van szó, esetleg egy-egy ízület vagy izom sérült, csont tört, az ín- és ízületi stabilizálókra számíthatunk. Ezek az ortopédiai eszközök biztosítják az érintett szakasz teljesen mozdulatlanul történő rögzítését, ugyanakkor lehetővé teszik a mozgást. Ezek ma már méretre kaphatók szinte minden ízületre, illetve teljes nyak- és testmerevítők is elérhetők.

Ez a cikkünk is érdekelhet: Amit a háromlábú kutyák gondozásáról tudni kell

Megelőzésként, vagy ismételten adott ízületben jelentkező panaszok esetén érdemes lehet ízületvédőt használni – természetesen az állatorvosi vizsgálatot követően, illetve a megfelelő belsőleg adható ízületvédők kíséretében.

Diszplázia, műtétek

Talán kicsit más kategória a sérülés vagy műtét utáni rehabilitáció, járástanulás. Jó hír azonban, hogy már ilyenkor sem kell otthon törölközőkből és hevederekből járássegítőt rögtönözni. Ezekből is számos modell elérhető, csak hátsó lábakhoz, hátsó-mellső végtag érintettsége esetén, illetve különböző méretekben.

A diszplázia gyakori probléma egyes fajtáknál, és sajnos eddig nem sok esélyünk volt, hogy gyógyszeres kezelésen kívül enyhítsük a fájdalmukat és segítsük őket a mozgásban. A csípő brace-ek használata kifejezetten indokolt lehet a diszplázia enyhe stádiumaitól kezdve, mert enyhe összenyomó hatásával támasztja a csípőízületet. Ezáltal a kutya stabilabban tartja magát, könnyebben mozog, így megőrizhető az izmoltság és megelőzhetők az esésekből származó balesetek.

Ezzel korántsem merítettük ki a kutyaápolási és rehabilitációs eszközök széles skáláját. Minden esetben érdemes utánanézni, milyen megoldások, segédeszközök elérhetők – keressünk olyan gazdikat, akik hasonló cipőben járnak, vagy forduljunk a gyógyászati segédeszközökkel, rehabilitációval foglalkozó üzletekhez, szolgáltatókhoz.

Mindig kérjük ki az állatorvos tanácsát és csak a megfelelő méretű és célú eszközök közül válasszunk!

Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Képek: Photo by Alin Luna from Pexels; Videó: Canine Rehabilitation & Conditioning Group LLC.

The post Ebrehab – milyen eszközök állnak ma rendelkezésre, ha idős, sérült vagy beteg kutyáról gondoskodunk appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Charlie Dorm – rabok és kutyák együtt a reményteljes jövőért https://kutyabarat.hu/allatvedelem/87368/charlie_dorm_rabok_es_kutyak_egyutt_a_remenyteljes_jovoert/ Fri, 09 Aug 2019 17:30:41 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=87368

Egy mindentől távol eső mezőn áll a Lowell női fegyház elszigetelt épülete, ahol a 15 méter magas, szögesdróttal megerősített falak mögött töltik a fegyencek hosszabb-rövidebb büntetésüket. A büntetésvégrehajtási intézet Charlie Dormnak nevezett részlege azonban belülről leginkább egy nyüzsgő méhkashoz hasonlít. Csak a napi ötszöri létszámellenőrzés során áll meg az élet. A rabok ilyenkor mozdulatlanul az ágyukra ülnek, a kutyák pedig nyugodtan várnak a kenneljeikben. "Létszám rendben. Harminc rab, 14 kutya." - szól a hangosbemondó.

The post Charlie Dorm – rabok és kutyák együtt a reményteljes jövőért appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Az ellenőrzés végeztével a kutyák lazítanak, kinyújtóztatják tagjaikat, a rabok pedig visszakapcsolnak munka-módba. Rengeteg teendőjük van: fürdetés, etetés, kozmetika, gyakorlás és képzés. A Lowell az Amerikai Egyesült Államok déli részének legnagyobb női börtöne, ezen belül a Charlie Dorm a legkisebb épület. A részleget eredetileg várandós és kisgyermekes rabok részére építették, mára azonban két kutyás programnak is otthont ad. Az egyik a Women Offering Obedience and Friendship (WOOF – az ugatás angol hangfestő szava), amelynek keretében a büntetésüket töltő nők menhelyi kutyákat tanítanak és képeznek, ezzel jobb esélyt biztosítva nekik a gazditalálásra; a másik pedig a Patriot Service Dogs (PSD) program, amelyben veteránok számára képeznek ki segítőkutyákat.

A Charlie Dormba kerülők közül legtöbben a WOOF programban kezdenek dolgozni. Itt megtanulják, hogyan tudnak a menhelyi kutyáknak alapvető engedelmességi feladatokat tanítani, majd folyamatosan egyre tapasztaltabb kiképzőkké válnak. Egy, a közeli Gainesville-ben található állatmentő alapítványtól érkeznek a kutyák, akik a 8 hetes tréning alatt megtanulják a gazdis élet szabályait, az alapvető parancsokat és – sok esetben – újra megbízni az emberekben. A programba választott kutyák közül többen „nehéz esetek”: idős, érzékeny vagy ijedős kutyák, akiknek az örökbeadási esélyei – tréning nélkül – nem túl fényesek. Sok kölyök is érkezik, akiket nevelni, tanítgatni kell, mintha családban nőnének fel. A WOOF program trénerei egyénre szabottan foglalkoznak minden kutyával. Nyitottan és türelmesen állnak hozzájuk, még ha nehéz sorsú, bántalmazott kutyáról van is szó. A programban részt vevő nők idővel komoly tapasztalatra és szakértelemre tesznek szert a problémás kutyák szocializációjának területén.

Azok a nők, akik hosszabb büntetésüket töltik és jól bánnak a kutyákkal, lehetőséget kapnak, hogy részt vegyenek az intézet másik programjában. A Patriot Service Dogs program keretében kutyákat nevelnek és képeznek ki, hogy segítőkutyaként majd a háborúban megsérült veteránok mellé kerüljenek. Eddig 30, a Charlie Dormban képzett segítőkutya került ingyenesen veteránok mellé.

A PSD programban résztvevő kutyák 8 hetes korukban érkeznek a Charlie Dormba, hat hónapos korukra már a legtöbb alapvető parancsot stabilan ismerik. Mire két éves korukban kikerülnek, addigra olyan összetett feladatokat tudnak végrehajtani, mint a lámpa fel- és lekapcsolása, a fiókok kinyitása vagy a cipő lehúzása a gazdi lábáról.

A Charlie Dorm lakói közül sokan egykori függők, bántalmazottak vagy nagyon rossz háttérrel rendelkeznek, akiknek képzettség és egy másfajta szemléletmód elsajátítása híján nagy esélyük van a visszaesésre. A program során elsajátított képességek és tudás nem csak a magánéletben, de a munkaerőpiacon is esélyt ad számukra. Több egykori rab a szabadulása után állatorvosi asszisztensként, kutyakozmetikusként vagy kiképzőként helyezkedett el.

A program a magabiztosság elérésében is segíti a nőket. A lakók előadásokat tartanak, tanítják a többi rabot és egyéb feladatokban vesznek részt, valamint meghívott előadók óráit is hallgathatják, ahol a témák a költészettől a személyes pénzügyekig szerteágazók. Napi szinten csapatépítő gyakorlatokat, empátia fejlesztő foglalkozásokat tartanak, ezzel erősödik a lakók közti összetartás és csökken a kiközösítés az intézményen belül.

 

Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: The Bark; indexkép: Patriot Service Dogs

The post Charlie Dorm – rabok és kutyák együtt a reményteljes jövőért appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>