kutyaszag - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/kutyaszag/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Wed, 18 Nov 2020 08:03:04 +0000 hu hourly 1 A leghatékonyabb házi megoldás kutyapisi folt eltüntetésére https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/105009/a_leghatekonyabb_hazi_megoldas_kutyapisi_folt_eltuntetesere/ Wed, 18 Nov 2020 08:03:04 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=105009 kutyapisi

Szerencsére, a kutyasétáltatás nem sérti a kijárási korlátozásokat, ezért nem kell nagytételben kutyapelenkát vásárolnunk. Na de, viccet félretéve, a legjobb […]

The post A leghatékonyabb házi megoldás kutyapisi folt eltüntetésére appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kutyapisi

Szerencsére, a kutyasétáltatás nem sérti a kijárási korlátozásokat, ezért nem kell nagytételben kutyapelenkát vásárolnunk. Na de, viccet félretéve, a legjobb szándék mellett is előfordul, hogy apróbb balesetek történnek a lakásban. Semmi ok az aggodalomra, az alábbi házi módszerek segítségével ahogy jött, úgy el is tűnik a kutyapisi szag!

Elsősorban a kölyökkutyák, illetve az idősebb kutyák vizelettartása lehet gyengébb. Míg egy egészséges felnőtt kutya 8-12 órán keresztül képes tartani a vizeletét, addig egy kölyöknél 2-4 órával számolhatunk. Az idősebb kutyáknál általában fokozatosan romlik a helyzet és rövidül az időtartam. Ha kutyánk betegség (sérv, húgyúti problémák, vesebetegség, bénulás stb.) miatt küzd inkontinenciával, akkor pedig akár folyamatosan is szivároghat pár csepp vizelet.

Megelőzés

A rendszeres séta és a testmozgás általában fontos a kutyáknak, kutyapisi szempontból viszont az időzítésnek is fontos szerepe van. Ha huzamosabb időre elmész és otthon hagyod a kutyádat, akkor előtte sétáltasd meg.

A táplálkozás is befolyásolja a vizelet mennyiségét. Minél nagyobb az étel nedvességtartalma, annál több pisi várható. Bizonyos élelmiszerek vízhajtó hatásúak (pl. zeller, zöldbab, stb.), de a gyógynövények, vitaminkészítmények között is előfordul ilyen. Ha főtt ételt vagy nyerset eszik a kutyád, akkor a száraztáphoz képest több vizet visz be az étellel, de valószínűleg napközben kevesebbet iszik. A száraztápban elenyésző a nedvességtartalom, ezért ezt napközben fogja pótolni a kutyád. Ezt a séta és az etetés időpontja miatt mérlegeld.

Hasznos lehet, ha hozzászoktatod kedvencedet a kutyapelenka használatához. A kutyák alapvetően nem szeretnek a lakásban pisilni, ezért stresszelnek, tartogatják a pisit, amíg csak bírják. Ha megtanítod a kutyádnak, hogy a pelenka rendben van, oda nyugodtan pisilhet, akkor nem kell aggódnod emiatt.

Ha megtörtént a baj

A kutyapisi esetében a legnagyobb probléma a szaga, amit a vizelet ammóniatartalma okoz. Az ammónia lúgos kémhatású, a pH értéke 11 körül van. A kémiaórákról biztosan rémlik, hogy a pH-értékkel egy adott oldat kémhatását jelöljük. Az 1-től 14-ig terjedő skálán a legerősebb sav az akkumulátorsav (pH=1), a gyomorsav (pH=2), a kóla (ph=3) vannak az egyik oldalon, míg a marónátron (pH=14) és a hipó (pH=12) a másikon. A savas és a lúgos kémhatású oldatok megfelelő arányban, semlegesítik egymást.

Az ammónia ellen tehát valamilyen savval érdemes fellépni, de semmiképpen sem ajánljuk a bútorokra az akkusavat vagy a kólát! A minden háztartásban fellelhető ecet azonban jó választás lehet. A két kellemetlen szagú folyadék semlegesíti egymást.

Hogyan használd?

Nedvszívó ronggyal itasd fel a kutyapisi foltot, amennyire csak tudod.

Egy szórófejes flakonban keverj össze 3:1 arányban 10%-os ecetet és vizet. Ha csak 20%-os eceted van, akkor 1:2 arányban hígítsd fel vízzel.

Az ecetes keveréked permetezd egyenletesen a felületre, majd hagyd hatni pár órán át.

Ha szöveten vagy kárpiton van a folt, akkor tegyél az ecetes folyadékkal befújt nedves felületre nedvszívó kendőt vagy papírtörlőt és erre valami nehezéket, például egy tepsibe pakolj konzerveket vagy könyveket, hogy egyenletesen ránehezedjen az egész foltra. Ezt hagyd így egy éjszakán át.

A hatóidő után, a már száraz felületet szórd be szódabikarbónával, és egy enyhén nedves mikroszálas kendővel dörzsöld be a szódabikarbónát, amíg el nem veszi az ecet szagát. Pár perc alatt kellemes, friss illatú lesz.


Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Paw Leaks; Wikipedia. Képek: pexels.com

The post A leghatékonyabb házi megoldás kutyapisi folt eltüntetésére appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
5 hasznos módszer kutyaszag ellen https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/101560/5_hasznos_modszer_kutyaszag_ellen/ Tue, 09 Jun 2020 15:23:23 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=101560 kutyaszag index

Az én házam, az én váram – és benne a kutyaszag. Van, akit nem zavar, de vannak, akik szeretnék, ha […]

The post 5 hasznos módszer kutyaszag ellen appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kutyaszag index

Az én házam, az én váram – és benne a kutyaszag. Van, akit nem zavar, de vannak, akik szeretnék, ha a lakásba való belépéskor nem csapná meg a vendégeket a kutyaszag. Ha az utóbbiak közé tartozol, Martha Stewart tippjei segítenek, hogy boldog és szagtalan kutyás életet élhess!

Ecet

Mint sok minden másra, az ecet a kutyapisi szaga ellen is hatékony megoldás. Ha baleset érte a szőnyeget vagy más textíliát, az ecet segíthet. Egy szórófejes flakon segítségével fújd be a teljes foltot ecettel, majd mikroszálas ronggyal addig dörzsöld, amíg el nem múlik a szaga. A nedvességet papírtörlővel itasd fel. Ha a kanapé vagy matrac lett pisis, akkor előbb szórd be a foltot szódabikarbónával, majd erre spriccelj ecetet. A két anyag reakcióba lép és felhabzik, ezzel az anyag mélyéből is felszínre hozza a szennyeződést. Ne használd kényes textíliákon!

Minden foltra a megfelelő megoldást

A foltok tisztítása függ a folt természetétől, az anyagtól és a baleset milyenségétől. Tehát, egy szőnyegen lévő friss pisifoltra más megoldást használj, mint a padlóra száradt foltra. A textíliák esetében az enzim hatóanyagú tisztítószerek, míg az anyagba beszáradt foltok esetében az úgynevezett „oxy” tisztítószerek működnek. Mindig az adott felületre alkalmas tisztítószert használd, nehogy kárt tegyél a berendezésben. A kutyabarát tisztítószerekről itt olvashatsz!

Keményfa padló

A lakkozatlan keményfa padlók alapvetően könnyen tisztíthatók, hiszen csak egy mop és víz kell az ápolásukhoz. Azonban a keményfa azonnal beszív minden folyadékot, és nem csak a színén marad nyoma, de a szagot is megőrzi. Fapadló és laminált padló esetében is a legfontosabb a gyorsaság! Ha időben feltörlöd a foltot, akkor esélye sem lesz szagosítani.

Kanapékutya

Ha a kanapén pihennek legszívesebben, akkor a kanapé anyagától függően előbb-utóbb sajnos kutyaszagú lesz a bútor. A bőrkanapé a legkevésbé hajlamos a szagok átvételére, de a mosható huzatú bútorok vagy a huzatvédők is segíthetnek, hogy könnyen friss illatot varázsolhass a nappaliba.

Tiszta kutya, kevesebb szag

Talán evidensnek tűnhet, de igaz, hogy minél tisztább és ápoltabb egy kutya, annál kevésbé lesz kutyaszag a lakásban. Figyelj a higiéniára, és ha elharapódzik a kutyaszag, irány a fürdőkád!


Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.marthastewart.com/7735594/how-get-rid-of-pet-smell-home; Képek: pexels.

The post 5 hasznos módszer kutyaszag ellen appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
DIY – “Szagmentő” száraz sampon kutyáknak https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/78972/diy_szagmento_szaraz_sampon_kutyaknak/ Sun, 17 Mar 2019 23:00:00 +0000 https://kutyabarat.hu/egyeb/78972/diy_szagmento_szaraz_sampon_kutyaknak/

Itt a tavasz és az olvadás. A hó és fagy eddig nem engedte azokat az igazán penetráns aromákat a felszínre […]

The post DIY – “Szagmentő” száraz sampon kutyáknak appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Itt a tavasz és az olvadás. A hó és fagy eddig nem engedte azokat az igazán penetráns aromákat a felszínre kerülni, de most, minden egyszerre csábít hempergésre és fetrengésre. Ha a ti kutyátok is fogékony az efféle csábításra, és épp nincs lehetőségetek megfürdetni, értékelni fogjátok ezt a házilag is elkészíthető gyorssegélyt.

Szükséged lesz a következőkre:

– 2-3 csomag étkezési szódabikarbóna (attól függ, mekkora a baj)

– 4-6 csepp tömjén vagy rozmaring illóolaj

– egy régi hintőporos flakon vagy sószóró

kutyabarat kutyabarát

Öntsd ki a szódabikarbónát egy konyharuhára vagy papírtörlőre, majd oszlasd el nagyjából egyenletesen. Csepegtess egy-egy cseppet az általad választott illóolajból a szódabikarbónára, majd az ujjaid segítségével kevergesd össze, hogy egyenletesen jusson mindenhová. A papírtörlőből vagy konyharuhából tölcsért formázva öntsd az illóolajjal elkevert szódabikarbónát a flakonba, rázd össze párszor, és már készen is van. Ezt a keveréket akár magadnál is hordhatod, szükség esetére.

Hogyan használd?

Szórd az illatosított szódabikarbónát az érintett (azaz szörnyen bűzlő) felületre, úgy, hogy a szőrszálak közé is bőven jusson. Hagyd hatni pár percig, majd alaposan fésüld ki. Ha szükséges, ismételd meg.

kutyabarat kutyabarát

A szódabikarbóna széles körben használt tisztítószer, semlegesíti a szagokat és magába szívja a szennyeződéseket. A tömjén és a rozmaring illóolajoknak szintén szagsemlegesítő hatása van.

Bujdosó-Szalay Adél

(Kutyabarát.hu)

Forrás: https://kolchakpuggle.com/2013/05/diy-dry-dog-shampoo.html

Fotók: @flickr

The post DIY – “Szagmentő” száraz sampon kutyáknak appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
15 intő jel, mikor ideje meglátogatni az állatorvost https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/77206/15_into_jel_mikor_ideje_meglatogatni_az_allatorvost/ Mon, 29 May 2017 22:00:00 +0000 https://kutyabarat.hu/egyeb/77206/15_into_jel_mikor_ideje_meglatogatni_az_allatorvost/ 15 intő jel

Nehéz dönteni a között, hogy sem túl aggódó gazdák ne legyünk, akik feltartják az állatorvost, mert a kutya máshogy pislogott, […]

The post 15 intő jel, mikor ideje meglátogatni az állatorvost appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
15 intő jel

Nehéz dönteni a között, hogy sem túl aggódó gazdák ne legyünk, akik feltartják az állatorvost, mert a kutya máshogy pislogott, se ne hagyjuk figyelmen kívül a komoly beteségekre utaló jeleket.

#1 Hányás és/vagy hasmenés

Néha csak egy kisebb gyomorrontás vonul át kutyánkon, de főleg a tartós hányás vagy hasmenés komoly betegségek előjele lehet, mint például mérgezésé vagy bélgyulladásé. Figyelni kell a vér távozására is, és olyan veszélyekkel is párosul a jelenség, mint a kiszáradás.

Mérgezések – tünetek és teendők

#2 Lecsökkent aktivitás

Ugyan az alvás sok kutya számára az egyik kedvenc tevékenység, saját négylábúnk aktivitását azért jól ismerjük. Ha a játékok iránt vagy irántunk lankadtabb érdeklődést mutat, az lehet jele betegségnek, hiszen a „kedve” csak úgy nem fog elromlani.

#3 Túlzott vizelési inger

Ha egy szobatiszta kutya elkezd bepisilni, vagy látványosan többször jelzi, hogy ki szeretne menni, súlyos húgyúti vagy veseproblémák is állhatnak a háttérben.

#4 Túl sok vízivás

Természetesen a meleg hónapok beköszöntével megemelkedik a vízfogyasztás, de ahogy az aktivitást, a normális mennyiségű vizet is ismerjük saját kutyánknál. Ha feltűnik nekünk, hogy percekig áll a vizestál felett, és ahányszor újra töltjük, nem elég, az utalhat komoly bajra, például a Cushing-szindrómára.

Hogyan isznak kutyáink?

#5 Állandó remegés, fejmozgatás

Minden kölyökkutyától megszoktuk az aranyos fejforgatást, de ha ez állandóvá válik vagy remegéssel párosul, akkor vigyük el megmutatni. Állhat a háttérben fertőzés, fülgyulladás vagy egyensúlyi zavar.

Remeg a kutyám – mi lehet az oka?

#6 Furcsa szagok

Beleértve a test- vagy a szájszagot is rendszeresen ellenőriznünk kell, nem változott-e meg kutyánk „illata”.

A kellemetlen szagok eredete

#7 Rendszertelen vagy erőletett légzés

Érdemes rendszeresen figyelni a nyugalmi állapotban lévő kutyát – ha légzése az inaktivitás ellenére felgyorsul vagy látványosan rendszertelen, lihegős, irány az állatorvos.

#8 Szorongás és ingerlékenység

Mindenki feszültebb, ha valamiért nem érzi jól magát, és ez a kutyákra is igaz. Ha az eb tartózkodóbb, többet ugat, és nem örül annyira mások közelségének, mint korábban, érdemes megnézetni. Az ingerlékenység általános rossz közérzetből de szívproblémákból is fakadhat.

#9 Hirtelen agresszió

Nem mindig kutyakiképzőhöz érdemes fordulni először, ha a kutya váratlanul agressziót mutat. Nem is gondolnánk, hány esetben mutat valamilyen betegséget vagy erős fájdalmat. Az agresszió egy védekező mechanizmus, hogy elhárítson minden körülményt, ami ronthat állapotán.

Elszabaduló agresszió

#10 Érdektelenség az evés és ivás iránt

A létfenntartás alapelemei az étel és az ital, egyértelmű jele, hogy valami baj van, ha kutyánk étvágya vagy vízivása lecsökken.

Az itatásról általában

#11 Száraz bőr, sebek, csomók, dudorok

A szőr és bőr elváltozásának felismerésére is rendkívül hasznos módszer, ha minden nap jól átmasszírozzuk, átsimogatjuk kutyánkat. Könnyebben megérezzük, ha valami megváltozott a bőrén.

Kutyabőrben betegen itt és itt

#12 Száraz vagy nedvedző, vörös, viszkető szemek

Az allergiák kutyáinkat sem kímélik. Érdemes naponta vizsgálni szemüket – és tekintetük egészségességét is!

#13 Duzzadt has

Nem a pár felszedett kilóról beszélünk, mikor kutyáink puffadt hasáról esik szó. Az egyik legsürgetőbb probléma mutatója lehet.

15 intő jel

#14 Nehézkes járás, felkelés vagy ülés

 Az idős kutyáknál már sokszor indokolt lehet, de sok esetben mutathat valamilyen mozgásszervi fájdalmat vagy akár idegi elváltozást.

A csípőízületi diszpláziáról

15 intő jel

#15 Melegebb orrok és fülek

Kitűnően jelzik a láz állapotát az orrok és a fülek melegsége. A láz pedig szinte minden esetben betegségre, gyulladásra utal, amik legtöbbször nem kezelhetők otthon.

15 intő jel

 

(Kutyabarát.hu)

The post 15 intő jel, mikor ideje meglátogatni az állatorvost appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>