Mérgezések: tünetek és teendők
Az idei év mérgezésekkel indult. A mérgezéses esetek ugyan szerencsére ritkábbak, mint ahányszor a gazdik gyanítják, és fordulnak kedvencük hirtelen megbetegedése esetén állatorvoshoz, azonban nem gondolni a mérgezésre nagyobb baj, mert ha valóban méreg okozza a tüneteket, akkor gyorsan cselekedni kell! – figyelmeztet oldalán a kutyológia.hu
Szóval inkább nézzenek hülyének a dokinál, hogy mit kerestek itt egy gyomorrontással, minthogy “otthon, párnák közt” veszítsd el a kedvencedet. Ha mérgezésre gyanakszol, és már rohantok is a dokihoz, a kutyán kívül – lehetőség szerint – vigyél egy kis adagot is a gyanús anyagból.
– Csigaméreg okozta mérgezés (metaldehid-toxicosis): a kutya nyálzik, nehézlégzése, hasi fájdalmai vannak. Tántorog, úgy látszik, mintha reszketne az izomremegés és a görcsök miatt, merevgörcs is lehet. Legjellemzőbb tünet: a testhőmérséklet emelkedése (41 Celsius-fokos láz – más mérgezésre nem jellemző)Már 1-2 g lenyelése is 2-3 órán belül halállal végződhet. Ha 2 órán belül észleled, lehet hánytatással próbálkozni, és azonnal orvoshoz kell vinni!
Hogyan hánytassunk?: A hánytatásnak 2 órán belül van értelme, addig ugyanis még nem jutott túl a gyomron a méreganyag, és nem vagy még menthető mértékben szívódott csak fel. Testnagyságtól függően 1 pohár langyos vízbe 1-2 mokkás- vagy evőkanál sót kell feloldani, és a szájzugnál bedugott fecskendővel, a nyelés ütemében adagolva az ebzetbe juttatni. Történhet álló vagy fekvő testhelyzetben; a lényeg, hogy a fej lógjon.
A tünetek 1-2 napon belül jelentkeznek. Ha 2 órán belül észleled, lehet hánytatással próbálkozni. Ilyenkor széntabletta nem kell.
– Fagyálló-mérgezés (etilénglikol-toxicosis): az állat gyenge, tántorog, izomgörcsei vannak. A hátulsó végtagok petyhüdt bénulása, valamint veseelégtelenség figyelhető meg. Ennek jele a vizelet hiánya.
Édes íze miatt vonzó lehet a kutyák számára. Már 2-10 ml is pár órán belül halált okoz. Ha 2 órán belül észleled, lehet hánytatással próbálkozni. Ilyenkor széntabletta nem kell. Azonnal orvoshoz kell vinni az ebet, mert infúzió szükséges, ennek hiányában végzetes vese- és májkárosodás lép fel.
– Növényvédőszerek, rovarirtók okozta mérgezés (szervesfoszforsav-toxicosis): nyálzás, izomremegés, izomgörcsök.
Ha 2 órán belül észleled, lehet hánytatással próbálkozni. Azonnal orvoshoz kell vinni az ebet!
– Maró anyagok (savak, lúgok) okozta mérgezés: bőrre jutva bőrkimaródást, lenyelve pedig bélkimaródást, hányást, hasmenést okoznak.