immunerősítés - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/immunerosites/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Sun, 12 Mar 2023 07:33:16 +0000 hu hourly 1 A három legjobb májvédő és méregtelenítő gyógynövény https://kutyabarat.hu/egeszseg/120257/a_harom_legjobb_majvedo_es_meregtelenito_gyogynoveny/ Sun, 12 Mar 2023 07:33:16 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=120257 májvédő és detox gyógynövények

A máj folyamatos terhelésnek van kitéve, hiszen folyamatosan dolgozik, hogy megtisztítsa a szervezetet a környezetből bekerülő káros anyagoktól. Ezek közé […]

The post A három legjobb májvédő és méregtelenítő gyógynövény appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
májvédő és detox gyógynövények

A máj folyamatos terhelésnek van kitéve, hiszen folyamatosan dolgozik, hogy megtisztítsa a szervezetet a környezetből bekerülő káros anyagoktól. Ezek közé tartoznak nem csak a táplálékban található méreganyagok és a gyógyszerek, de a környezetünkből a szervezetbe jutó egyéb káros anyagok is, mint például a permetszerek, vegyszerek, nehézfémek stb. Kutyáink a városi környezetben folyamatosan találkoznak ezekkel az anyagokkal, ezért számukra is fontos, hogy támogassuk a szervezetüket a méregtelenítésben. Ezt pedig a máj védelmével és regenerációjának támogatásával tudjuk megtenni.

Az alábbiakban összegyűjtöttünk három olyan májvédő és méregtelenítő gyógynövényt, melyekkel támogathatjuk a máj sejtmegújulását és segíthetünk kutyánknak a méregtelenítésben.

Máriatövis

Ez a májvédő klasszikus segít helyreállítani a máj sejtjeit. Már kialakult májkárosodás esetén is érdemes alkalmazni. Ezen kívül, ha kutyánk rendszeresen gyógyszert szed (a kullancs elleni készítmények is gyógyszeresek!), esetleg antibiotikum kúra után, kezelés és műtétek előtt és után adhatjuk. Érdemes legalább tavasszal és ősszel májvédő kúrát tartani akkor is, ha nincs semmi panasz, hiszen a máj megfelelő működése kiemelten fontos az egészség megőrzésében. A máriatövis magkivonata elérhető por, olaj és kapszula formátumban is.

Kakukkfű

Nemcsak az olasz ételeket, de kutyánk vacsoráját is megszórhatjuk vele. A kakukkfű segít az immunrendszer megfelelő működésében, emellett gyulladáscsökkentő hatású is. Kis mennyiségben akár naponta is adható, hiszen nemcsak a méregtelenítést segíti, hanem thymol nevű hatóanyaga révén a fogínygyulladást is  csökkentheti.

Ginzeng

A ginzeng erős antioxidánstartalma révén segíthet kutyáinknak a környezeti stresszorok elleni küzdelemben, a fáradtság leküzdésében és a betegségek utáni rehabilitációban. A ginzenggyökérben található hatóanyag pedig támogatja a már zsírsav-feldolgozási funkcióit.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://petkeen.com/thyme-dog-benefits-uses-effects/; https://www.dogsnaturallymagazine.com/5-nutritious-herbs-every-dog-needs/; Fotó: Dominika Roseclay: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/viragok-hazi-kedvenc-imadnivalo-emlos-3104786/

The post A három legjobb májvédő és méregtelenítő gyógynövény appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
3+1 tavaszi immunerősítő tipp neked és a kutyádnak https://kutyabarat.hu/egeszseg/114699/31_tavaszi_immunerosito_tipp_neked_es_a_kutyadnak/ Thu, 17 Mar 2022 14:56:41 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=114699 tavaszi immunerősítő tippek

Tavasszal új életre kel a természet, szinte szomjazzuk a nagy sétákat, a friss levegőt. Ugyanakkor, a téli megvonásos időszak után […]

The post 3+1 tavaszi immunerősítő tipp neked és a kutyádnak appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
tavaszi immunerősítő tippek

Tavasszal új életre kel a természet, szinte szomjazzuk a nagy sétákat, a friss levegőt. Ugyanakkor, a téli megvonásos időszak után az immunrendszerünk tartalékai gyakran kimerülnek. Különösen, ha télen bekuckóztunk és kevesebb időt töltöttünk a természetben, esetleg betegségen is átestünk. Ez igaz a kutyánkra éppúgy, ahogy ránk. A tavaszi fáradtságot megelőzendő ránk fér egy kis természetes immunerősítő kúra. Ehhez szeretnénk olyan természetes megoldásokat javasolni, melyeket kutyánkkal együtt bátran alkalmazhatunk.

Zöld, sárga, piros, lila…

A színek nem csak a hangulatunkra hatnak pozitívan. A friss, színes élelmiszerek tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal, amelyek segítségével feltölthetjük a kiapadt készleteinket. Bár széles közben elérhetők komplex immunerősítő készítmények, a természetes, friss élelmiszerek is remek forrásai az immunrendszert támogató nyomelemeknek és ásványi anyagoknak.

A zöldek közül a brokkoli, a zöld fűszernövények, mint a kakukkfű, a bazsalikom, az oregánó vagy a koriander remek választás lehetnek, de kis mennyiségben egyéb zöld leveles növény is kerülhet például kutya smoothie-ba.

Próbáld ki például ezt a receptet: Smoothie kutyáknak

A sárga szín, a napfény és az energia színe, egy kevés sárga kaliforniai paprika, kurkuma vagy gyömbér remek vitalizáló, immunerősítő hatással bír.

Piros és lila – itt egyértelműen az antioxidánsokban és C-vitaminban gazdag bogyós gyümölcsöké a főszerep! Áfonya, vörös áfonya, valamint málna, eper, ribizli – frissen, de akár fagyasztva is. Ne feledkezzünk meg a kutyánk számára fontos belsőségekről sem. A vörös tematikában jusson eszünkbe a máj, amely tápanyagokban rendkívül gazdag, koncentráltan tartalmaz fontos nyomelemeket és vitaminokat, ezért szuper immunerősítő.

Böjt és detox

A tavaszi megújuláshoz hozzá tartozik nem csak az új, tiszta tápanyagok bevitele és az új energiák magunkba szívása, de a régitől való megszabadulás is. Erre ideális a böjt vagy a méregtelenítés. Természetesen, nem arról van szó, hogy éheztessük a kutyánkat vagy magunkat. Inkább egyfajta súlypont váltásról, amikor célzottan górcső alá vesszük, hogy melyek azok az ételek vagy szokások, amelyektől megszabadulva jobban éreznénk magunkat.

Törekedjünk a több friss, egészséges, esetleg háztáji vagy bio élelmiszer fogyasztására. A mennyiség helyett a minőségre helyezzük a hangsúlyt. 

Ha felszaladt pár kiló (kutyánk esetében deka) a télen, akkor tiszta élelmiszerekkel, a nasik elhagyásával igyekezzünk ezektől megszabadulni. A TV, netflix és telefon böjt is előnyös lehet számunkra és kutyánk számára egyaránt! Nézzük meg, ténylegesen mennyi időt töltünk ezekkel, és ha soknak találjuk, keressünk olyan elfoglaltságot, amely kikapcsol és feltölt. A séta, a kutya masszázs, esetleg egy új közös sport mind-mind segít abban, hogy jobban érezzük magunkat.

A máriatövismag-olaj remek méregtelenítő, májvédő. Érdemes beiktatni az immunerősítő kúrába, ha kedvenced gyógyszert szed (a gyógyszeres kullancs- és külső élősködők elleni védelem is ide tartozik!).

Belső világunk

Itt most nemcsak a lelki, hanem a tényleges, biológiai belső világra gondolunk. A bélmikrobiom, számtalan organizmus otthona, az immunrendszerünk egyik központja. Az aktív immunsejtek több mint 90%-a lakik a bélflórában. Így a tavaszi immunerősítő kúra nem lenne teljes, ha megfeledkeznénk róluk.

A bélmikrobiom hasznos baktériumainak tápláléka a mi táplálékunk. Így a rostokban gazdag, tiszta táplálék az első lépés, hogy segítsük őket. A második lépés lehet a célzott támogatás, például bélflóra regeneráló, támogató készítményekkel. A pro- és prebiotikus élelmiszerekről se feledkezzünk meg! A csírák, a natúr joghurt vagy kókuszgurt jótékonyan hathatnak az egészséges bélflóra erősítésében.

Természet

Táplál és feltölt, ugyanakkor olyan kapcsolódást tesz lehetővé, amely megnyugtat és harmóniába hoz minket magunkkal és kutyánkkal is. Bár a városi ember sokszor elszakadt a természettől, a kutyánk olyan kapocs, akinek segítségével közelebb kerülhetünk hozzá.

Menjünk ki az erdőbe, a hegyekbe, a rétre! Merüljünk el a természetben, hagyjuk, hogy a kutyánk vezessen minket – lassuljunk le, bóklásszunk, nézzük meg közelebbről a dolgokat. Ez a fajta séta segít, hogy harmóniába kerüljünk önmagunkkal és ezzel erősítjük az immunrendszerünket is.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
A fent leírtak nem minősülnek állatorvosi tanácsnak. Mielőtt bármilyen készítményt, élelmiszert adnánk a kutyánknak, kérjük ki az állatorvos tanácsát.
Forrás: https://www.mypetnutritionist.com/post/10-top-foods-for-your-dogs-immunity; Dog’s Naturally Magazine; Dr. Karen Becker és Rodney Habib: Forever Dog; Kép: Photo by Ron Lach from Pexels

The post 3+1 tavaszi immunerősítő tipp neked és a kutyádnak appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Mi az a béta-glükán és miért jó a kutyáknak? https://kutyabarat.hu/egeszseg/112644/mi_az_a_beta_glukan_es_miert_jo_a_kutyaknak/ Sun, 21 Nov 2021 10:31:53 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=112644 béta-glükán indexkép

Az utóbbi időben elsősorban az immunerősítés és a védőoltások hatákonyságának fokozása kapcsán került szóba a béta-glükán. Ez a koronavírus-járvány kapcsán […]

The post Mi az a béta-glükán és miért jó a kutyáknak? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
béta-glükán indexkép

Az utóbbi időben elsősorban az immunerősítés és a védőoltások hatákonyságának fokozása kapcsán került szóba a béta-glükán. Ez a koronavírus-járvány kapcsán talán nem is csoda. Az alábbiakban utánajárunk, mi is pontosan ez a hatóanyag, valóban hasznos-e, és milyen esetekben adható a kutyáknak?

Mi az a béta-glükán?

A béta-glükán elnevezés egy csoportot takar, a béta-glükánok csoportját. Amelynek tagjai változatosan kötött béta-D-glükóz poliszacharidok, azaz cukrok. Megtalálhatók a gabonafélék sejtfalában, de bizonyos baktériumokban és gombákban is. Nem lehet azonban őket egy kalap alá venni. Az eltérő kötések a molekulában ugyanis eltérő jellegzetességeket kölcsönöznek a béta-glükánoknak, például vízoldhatóság, molekulatömeg vagy viszkozitás tekintetében.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a szervezet máshogy tudja feldolgozni, hasznosítani és átalakítani a különböző típusokat. Azaz, az eltérő eredetű béta-glükánok eltérő hatással vannak az emberi és állati szervezetre.

Mire jó?

A béta-glükán nem újkeletű „csodaszer”. A gabonafélékből és gombákból kinyert változatot évszázadok óta alkalmazzák gyógyászati és kozmetikai célokra. Az utóbbi időben a zabból kinyert béta-glükán került az érdeklődés középpontjába, bebizonyították róla ugyanis, hogy megfelelően adagolva csökkenti a koleszterol felszívódását, ezzel pedig a szívkoszorúér-megbetegedések kockázatát.

Kutyák esetében állatkísérletekkel igazolták, hogy a β-1,3/1,6-glükán szájon át adagolva növeli a veszettség, illetve a parvovírus vakcinák adását követően az immunválasz gyorsaságát és mértékét. Szintén állatkísérletek során figyelték meg, hogy az E. coli baktériummal illetve Candida albicans-szal fertőzött egerek béta-glükán adását követően jobban érezték magukat.

Általánosságban az immunrendszer erősítése és az immunválasz gyorsítása céljából adható különböző készítmények formájában, melyek optimális arányban és forrásból tartalmazzák a béta-glükán hatóanyagot.

Krónikus és daganatos betegségek, atópiás dermatitisz, ekcéma és tartós stressz esetén javíthatja a betegek állapotát, legyen szó emberről vagy kutyáról. Ma már számos béta-glükán-tartalmú készítmény érhető el akár online is.

Mindenképpen kérjük ki állatorvos véleményét, és csak a megfelelő minősítéssel rendelkező, állatgyógyászati alkalmazásra megfelelő készítményt válasszuk. Az adagolás tekintetében szintén kövessük állatorvosunk tanácsát!

Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09540105.2017.1324407; https://en.wikipedia.org/wiki/Beta-glucan; Kép: Photo by Pavel Danilyuk from Pexels

The post Mi az a béta-glükán és miért jó a kutyáknak? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Mire és mikor használjuk a Manuka mézet? https://kutyabarat.hu/egeszseg/88939/mire_es_mikor_hasznaljuk_a_manuka_mezet/ Thu, 05 Sep 2019 15:15:38 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=88939

A méz természetes gyógyító tulajdonságait senkinek sem kell bemutatni: ha fáj a torkunk, egy kiskanál méz segít, megfázáskor mézes teát kortyolgatunk, és mézzel készítjük fel az immunrendszert a téli időszakra. A természetgyógyászok még ennél is szélesebb felhasználását ismerik a méznek. A kezeletlen, nyers méz ugyanis természetes antibiotikum, gomba- és vírusellenes szer. A Manuka méz gyógyító ereje sokszorosa más mézekének, lássuk, hogyan segíthetünk vele kutyáinkon!

The post Mire és mikor használjuk a Manuka mézet? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A Manuka mézet az állatorvoslásban is használják, elsősorban sebkötözésre és sebgyógyításra. Laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy több, mint 60-féle baktérium ellen hatásos. A nyers mézekben hidrogén-peroxid található, amely ismert baktériumölő hatóanyag, ezen kívül a Manuka mézben található még metilglioxál, amely hatékony az E. coli és a Staphylococcus aureus baktériumokkal szemben, ezért szélesebb antibakteriális hatással bír.

A fentiekből következik, hogy kisebb sérülések, vágások és horzsolások otthoni ellátásában is használható a Manuka méz. Tisztítsd meg a sérülést és kend be vékonyan a mézzel, majd kösd be, nehogy a kutyád lenyalja az édes finomságot 🙂

Bőrbetegségek kezelésében is segítség lehet a Manuka méz, akár az állatorvosi terápia kiegészítésképpen is. A bőrbetegségeknek számos kiváltó oka lehet, az allergiától az autoimmun folyamatokig, ezért a diagnózis és a kiváltó ok megszüntetése nem minden esetben egyszerű. Manuka mézzel vagy manuka mézes készítményekkel mérsékelhető a kipirosodás, a viszketés és csökkenthető a felülfertőzés esélye. A Manuka méz erős gyulladásgátló, bakteriális és gombás bőrfertőzések kezelésére is használható.

A külsőleges használaton felül belsőleg is alkalmazható: a Manuka méz természetes probiotikum, segít a bélflóra helyreállításában és ezzel hozzájárul az immunrendszer egészséges működéséhez. Adható gyomor- és bélrendszeri panaszok esetén is, kiegészítő terápiaként, vagy antibiotikumos kezelés mellett.

Mivel a Manuka méz jó hatással van az immunrendszerre, ezért ősszel segít felkészíteni a szervezetet a rossz idővel beköszöntő fertőző betegségek, mint például a kennel köhögés megelőzésére. Idős kutyáknak évszaktól függetlenül adható az ellenállóképesség fejlesztése és immunerősítés céljából.

Természetesen itt is javasoljuk, hogy állatorvossal előzetesen beszéljétek meg a használatát és adagolását.

 

Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Dogs Naturally Magazine; Képek: pexels; Indexkép: By Avenue – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14975771

 

 

The post Mire és mikor használjuk a Manuka mézet? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>