fagyálló - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/fagyallo/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Sat, 04 Feb 2023 17:57:50 +0000 hu hourly 1 Erre a hat dologra figyelj egy hideg téli séta előtt https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/118603/erre_a_hat_dologra_figyelj_egy_hideg_teli_seta_elott/ Thu, 17 Nov 2022 15:42:35 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=118603

The post Erre a hat dologra figyelj egy hideg téli séta előtt appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Azonban a téli hideg sétákra és tartós kint létre a kutyáknak extra védelemre van szükségük. Sőt, nemcsak a kutyáinkra kell fokozottan figyelni, hanem magunkra is. A téli kutyasétáltatás ugyanis számos veszélyt rejthet magában, de minderre könnyedén fel lehet készülni. Íme hat tipp, amit érdemes betartani, mielőtt nekiindultok a télnek.

Megfelelő ruházat a gazdinak

Igen, most a gazdiról van szó és nem kell legyinteni. Természetesen mindenki tisztában van vele, hogy a hidegben, télen fel kell öltözni rendesen. Azonban ha kutyasétáltatásról van szó, akkor nemcsak melegnek kell lennie a gazdi ruhájának, hanem funkcionálisan is meg kell felelnie a tevékenységnek. Fontos, hogy ne csússzon a cipőnk talpa, hanem tapadjon még jeges felületen is.  Pláne akkor, ha kutyád hajlamos húzni a pórázon séta közben.  A kezek melegen tartására is oda kell figyelni. Ha nem védjük megfelelő kesztyűvel kezünket, könnyen elgémberedhet és meglazulhat a póráz fogása.

Megfelelő ruházat a kutyának

A lakásban tartott kutyák nagy részének szüksége lesz valamilyen plusz védőrétegre, ha beállnak a mínuszok. Kiemelten fontos ez a kistestű, rövid szőrű, kölyök és idős kutyákra. Illetve a krónikus betegségben szenvedőkre is.  Ha a levegő hideg de száraz, egy kényelmes kötött pulcsi tökéletes választás. De amint nedvessé, nyirkossá fordul az időjárás, mindenképpen vízálló terméket válasszunk.

Védd a mancsokat!

A kutyák mancsait meg kell védeni az olyan potenciális veszélyektől, mint a jég, a hó, a sózott járdák. A városi kutyáknak már gyakran adnak cipőt a lábára, de a legtöbb kutya ezt nem viseli el magán.  Egyszerűbb és kényelmesebb megoldás egy jó mancskrém beszerzése, amivel séta előtt és séta után is ápolhatod kutyád mancspárnáit. Séta után érdemes mindig megmosni a mancsokat, hogy az esetleges sómaradványokat, vagy az ujjak közé fagyott havat eltávolítsuk.

Mindig használj pórázt!

Még ha kutyád 100 százalékig behívható és soha nem szökött el tőled, akkor is óvatosan kell bánni a téli póráz nélküli sétákkal. A talajon lévő jég és hó ugyanis megnehezítheti az eltévedt kutya számára a hazatalálást. A korlátozott látási viszonyok pedig megnehezíthetik mások számára, hogy észrevegyék őt, illetve a kutya észrevegyen téged. A bilétát és a chipet pedig évszaktól függetlenül érdemes ellenőriztetni.

Próbáljuk meg kerülni az alábbi helyeket

Félig befagyott, vagy befagyottnak tűnő tavakat és ismeretlen túraútvonalakat érdemes mellőzni. Városi közlekedésnél figyelj a fagyálló veszélyre! Szinte bármely kocsi alatt lehet fagyálló tócsa, ami a kutya számára végzetes méreg! Ne engedd a parkolóhelyeken bóklászni és mindig figyeld, hogy ne egyen/nyaljon fel semmit. A fagyálló édes íze és illata ugyanis vonzó a kutyáknak!  Frissen sózott járdán nem menj át kutyáddal mert ez számára borzasztóan kellemetlen és fájdalmas.

Mindig figyeld a kutyát

A legtöbb kutya jelzi, ha túl hideg van számára. Ha séta közben elkezd reszketni, vagy bármilyen jelét adja annak, hogy nem szeretne tovább menni, ne erőltesd a sétát. Inkább többször menjetek ki rövidebb időre, alakítsd át a napirendet eszerint. Mindig figyeld a jelzéseit, látni fogod, ha már nem érzi magát jól kint a téli hidegben.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: thedogingtonpost

The post Erre a hat dologra figyelj egy hideg téli séta előtt appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Vigyázz! Fagyálló! https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/113232/vigyazz_fagyallo/ Sat, 25 Dec 2021 08:28:58 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=113232 fagyállómérgezés

Télen a beköszöntött mínuszok hatására az autókban az ablakmosó és hűtőfolyadékot a többség fagyálló verzióra cserélte. Ezzel párhuzamosan az állatorvosi […]

The post Vigyázz! Fagyálló! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
fagyállómérgezés

Télen a beköszöntött mínuszok hatására az autókban az ablakmosó és hűtőfolyadékot a többség fagyálló verzióra cserélte. Ezzel párhuzamosan az állatorvosi rendelőkben pedig megnőtt a mérgezéses esetek száma. A fagyállóban található etilén-glikol ugyanis mérgező, kistestű kutyáknak és macskáknak már pár csepp is halálos lehet.

Mit tehetünk?

Fontos, hogy lehetőleg ne az állat közelében végezzük a töltést, mert az esetleg melléfolyt folyadék édeskés íze miatt vonzó lehet kedvenceinknek. Mivel nem csak háziállatainkra, de a környezetünkben élő más állatokra, például madárkák, sünik, stb. is veszélyes, ezért inkább a benzinkúton töltsük a folyadékot. Legyünk rájuk tekintettel! Keressünk olyan helyet, ahol az esetlegesen kifolyó fagyálló nem jelent közvetlen veszélyt.

A fagyálló szélvédőmosó és egyéb adalékok csomagolását azonnal dobjuk ki! Így elkerülhető, hogy akár kedvencünk, akár más állat hozzájusson a maradék pár csepphez.

Tegyünk meg minden óvintézkedést, hogy elkerüljük, hogy egy állat hozzáférhessen a fagyállóhoz, a csomagolásához vagy a kifolyt maradékhoz!

Ezen kívül, lényeges, hogy időben (!) felismerjük a fagyálló mérgezés tüneteit!

A fagyálló mérezés tünetei:

Etilén-glikol fogyasztását követően először olyan, mintha részeg lenne kedvencünk.

A tünetek:

  • dülöngélés,
  • hányás,
  • egyensúlyzavar,
  • bódultság,
  • nyáladzás,
  • remegés, görcsroham.

Ha ezen tüneteket tapasztaljuk, vagy fennáll az esély, hogy kedvencünk fagyállót ivott, AZONNAL forduljunk állatorvoshoz!

Akkor is, ha a kezdeti tünetek enyhülnek vagy elmúlnak! Ez ugyanis nem jelenti azt, hogy a mérgezés lezajlott, csak éppen a tünetek nem láthatóak!

Az etilén-glikol vesekárosodást okoz, ami nem jár látványos tünetekkel. Sajnos, mire észrevennénk, már nem lehet segíteni, és az állat elpusztul.

A vesekárosodás tünetei:
  • fokozott folyadékbevitel mellett csökkent vízelet-ürítés,
  • vízelet-ürítés megszűnése,
  • étvágytalanság,
  • gyengeség.

Fagyálló mérgezés esetén az idő nagyon fontos tényező! Ezért fontos, hogy haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz már gyanú esetén is!


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.facebook.com/Veresvet/; Kép: Photo by Kristin Vogt from Pexels

The post Vigyázz! Fagyálló! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A fagyálló mérgezés akár 3 óra alatt végzetes lehet https://kutyabarat.hu/egeszseg/95745/a_fagyallo_mergezes_akar_3_ora_alatt_vegzetes_lehet/ Sun, 15 Dec 2019 21:27:40 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=95745 fagyálló mérgezés

The post A fagyálló mérgezés akár 3 óra alatt végzetes lehet appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
fagyálló mérgezés

Ebben az időszakban egyre több fagyálló mérgezéses esetet regisztrálnak az állatorvosi rendelőkben, és sajnos legtöbbször már későn érkeznek a rendelőbe a gazdik. A fagyálló (etilén-glikol) legnagyobb csapdája, hogy édes íze miatt a kutyák szívesen elfogyasztják. Színtelen, sűrű folyadék, mely nagyon könnyen az utcára kerülhet, amikor betöltik az autóba, tehát nem direkt mérgezésről beszélünk, hanem az utcán heverő veszélyről.

Kis dózisban is halálos

A fagyálló sajnos már nagyon kis mennyiségben halálos lehet, ha a kutya nem kerül időben orvoshoz. Ez pedig 3-6 órát jelent az elfogyasztástól számítva, tehát borzasztóan kevés idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy a kutya életének megmentésére esély legyen. A méreg hamar felszívódik a bélcsatornából, ezért a gazdinak és az állatorvosnak is gyorsan kell cselekednie, ha megtörtént a baj. A macskáknál még rosszabb a helyzet, nekik csak 2 órájuk van az életmentő beavatkozás elkezdéséig.

Az első tünetek

Az elfogyasztástól számítva igen hamar, akár 1 óra elteltével megjelennek az első, idegrendszeri tünetek, melyek leginkább a részegséghez hasonlíthatók. A kutya botladozni, tántorogni kezd mely öklendezéssel, nyálzással párosul, mindezt erős hányás is kísérheti. Kis idő múlva azonban a bódultsági fázis veszi kezdetét, mely megtévesztő lehet, hiszen az állat lenyugszik és aluszékony lesz, miközben a tünetei egyre súlyosbodnak.

Visszafordíthatatlan veseelégtelenség

12-72 óra elteltével a kutyán remegés, reszketés és görcsök jelentkeznek majd görcsroham alakul ki, mely a visszafordíthatatlan, végzetes veseelégtelenség jele. A fagyálló folyadék a májban átalakul glikol-aldehiddé, ez olyan folyamatokat indít el a szervezetben, mely a vesék működésének leállásához vezetnek.

Amennyiben a fagyállót fogyasztott kutyával időben odaérünk az orvoshoz, tehát 3 órán belül, akkor az elfogyasztott dózistól függően  alkoholos infúzió adásával a kutya még megmenthető.

Soha ne engedjük földről enni és inni kutyáinkat, de a fagyállós szezonban tartsuk ezt kiemelten szem előtt, valamint ha mi használunk fagyállót, nagyon vigyázzunk, hogy az ne kerüljön a földre vagy a kutya közelébe.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: FB/fehervariallatorvos

Cover: pexels.com

The post A fagyálló mérgezés akár 3 óra alatt végzetes lehet appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Fagyálló mérgezés – okok, tünetek és kezelési lehetőségek https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/78699/fagyallo_mergezes_okok_tunetek_es_kezelesi_lehetosegek/ Sun, 16 Dec 2018 23:00:00 +0000 https://kutyabarat.hu/egyeb/78699/fagyallo_mergezes_okok_tunetek_es_kezelesi_lehetosegek/

Nem lehet eleget beszélni róla, hiszen minden évben számos kutya halálát okozza az etilén-glikol, vagyis a fagyálló. Kilogrammonként elég egy […]

The post Fagyálló mérgezés – okok, tünetek és kezelési lehetőségek appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Nem lehet eleget beszélni róla, hiszen minden évben számos kutya halálát okozza az etilén-glikol, vagyis a fagyálló. Kilogrammonként elég egy fél teáskanálnyi mennyiség, hogy halálos legyen. Elég, ha véletlenül a földre vagy a hóba folyatjuk egy részét, így nagyon fontos mind a megelőzés, mind a tünetek és a kezelési lehetőségek alapos ismerete.  

Tünetek

Kezelés nélkül három stádiuma van a mérgezésnek. Bármelyiket tapasztaljuk, azonnal állatorvoshoz kell fordulni. Az első stádium tünetei 30 percen belül jelentkeznek:

• Levertség

• Hányás

• A koordináció elvesztése

• Túlzott szomjúság és vizelés

• Hypothermia

• Gyors szemmozgások

• Izomgörcsök

• A fej reszketése

• Csökkent reflexek

• Görcsrohamok

A második stádium tünetei megtévesztők lehetnek, mivel a kutya állapota javulhat ebben az időben, annak ellenére, hogy a helyzet valójában egyre rosszabb. Az alábbi tünetek 12 és 24 óra között jelentkezhetnek az etilén-glikol elfogyasztása után.

• Dehidratáció (a vizelés folytatódik, de a szomjúság és az ivás leáll)

• Gyors légzés

• Tachycardia (fokozott szívverés)

A harmadik stádium tünetei 36 és 72 óra között jelentkeznek, kezelés nélkül a szervi károsodás halálos. Az alábbi szimptómák az utolsó jelei a mérgezésnek:

• Vese diszfunkció

• Fájdalmas vesék

• Nyáladzás

• Csökkent vagy megszűnő vizeletürítés

• Kóma

• Folyamatos rohamok

• Halál

A mérgezés súlyosságának okai

A kutyáknál az etilén-glikol mérgezés leggyakoribb oka a fagyálló lenyelése, de a vegyület jelen van számos más anyagban is, mint számos festékben, folttisztítóban, tintában, fékfolyadékokban, motorolajokban, stb. Ha ezeket az anyagokat hagyjuk kifolyni, vagy elérhető helyen vannak, az állatokat sajnos vonzza a vegyület édeskés íze.

Kezelés

A kis mennyiségű etilén-glikol mérgezés kezelése nem minden esetben igényel kórházi kezelést, ha a lenyeléstől számított öt órán belül megkezdődik. Infúziót lehet adni a dehidratáció kockázatának csökkentésére és a vizeletürítés elősegítésére, ami segíthet az anyag szervezetből történő kitisztításában.

Ha a lenyelés óta több idő telt el, a szervezetben lévő toxinok felerősödhetnek és veseelégtelenséget okozhatnak. A kezelés ezen a ponton már csak a tünetek csökkentésére irányulhat. Az állat kaphat segítséget a vizelettermelés növelésére, de olykor dialízisre is szükség lehet. Később sajnos már visszafordíthatatlan károsodást okoz a szervekben, és az állat menthetetlen.

Cikkajánló:

Fagyállóval mérgezik a kutyákat a budai agglomerációban

Már közel fél millió forint a nyomravezetői díj a péceli kutyamérgezés elkövetőjére

Újabb fagyállós mérgezés – a dühös gazdi magas nyomravezetői díjat tűzött ki az elkövető fejére

(kutyabarát.hu)

Forrás: dogtime
Forrás: wikimedia, pxhere, pixabay

The post Fagyálló mérgezés – okok, tünetek és kezelési lehetőségek appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>