Az állateledelgyártás jövője: laboratóriumban előállított hús
2024-ben az Egyesült Királyságban engedélyezték a laboratóriumban előállított hús használatát, elsőként Európában.
Ha az állateledel-ipar önálló ország lenne, a világ 60. legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója lenne. Az olyan országokban, mint az Egyesült Államok, a kutatók becslése szerint a kedvtelésből tartott állatok eledele a teljes húsfogyasztás mintegy negyedét teszi ki. A kedvtelésből tartott állatok számának növekedésével a környezeti terhelés pedig csak tovább fokozódik. Többek között erre a probléma együttesre reagálva 2024-ben az Egyesült Királyságban engedélyezték a laboratóriumban termesztett hús használatát állateledelként. Elsőként Európában.
Miért előnyös a laboratóriumi hús?
A laboratóriumban termesztett hús futurisztikusnak tűnhet, de a folyamat valójában egyszerű. Kis számú állati sejt begyűjtésével kezdődik, majd a sejteket alapvető tápanyagokkal etetik, hogy segítsék a szaporodásukat és növekedésüket, hasonlóan a petri-csészében lévő élesztőkultúrához. Mivel nincs szükség élő állatok tartására, az előállítás kisebb területet, kevesebb vizet és energiát igényel, és mentes az állatjóléti problémáktól.
A génmódosítás, az E-számok és az ultra-feldolgozás világában az átlagos fogyasztó úgy gondolja, hogy a mesterséges egyenlő a rosszal. A laboratóriumban termesztett hús azonban nem mesterséges élelmiszer, biológiailag húsnak minősül. Ezzel szemben a legtöbbünk által ma a háziállatainknak adott eledel tele van mesterséges összetevőkkel. A laborhús ráadásul tisztább és fertőzésmentesebb, mint a hagyományos hús, amelyet gyakran mesterséges tartósítószerekkel és ízfokozókkal kezelnek. Környezetvédelmi szempontból is előnyös. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint 45%-kal kevesebb energiát igényel, mint a hagyományos marhahústermelés, miközben 92%-kal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, és jelentősen mérsékli a víz- és földhasználatot.
Az Egyesült Királyságban már zöldlámpát kapott
Miközben Európában és az Egyesült Államokban a mesterséges hús előállításának szabályozása igencsak akadozik, az Egyesült Királyság helyzeti előnybe kerülhet. Mivel az országban engedélyezték a technológiát, az iparág élvonalába léphet, amely a becslések szerint 2030-ra 500 milliárd dollárra nőhet. Ehhez azonban további kormányzati támogatásra lesz szükségük. A Meatly, egy brit állateledel-vállalat, már komoly lépéseket tett a laboratóriumi hús kereskedelmi méretű előállításában, de az előállítási költségük még nagyon magas. A The Guardian újságírója, Lucy McCormick szerint a laborhús támogatása nemcsak a környezet és az állatok számára jelentene előnyt, hanem a brit gazdaság számára is. Hosszabb távon ez az innováció akár az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerek piacát is forradalmasíthatja, elősegítve az egészségesebb, fenntarthatóbb élelmiszerellátást.
Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Forrás: TheGuardian


