Csukamájolaj – mire jó, mikor adjuk és mikor ne?
A csukamájolaj talán gyermekkorunkból vagy olvasmányainkból lehet ismerős. A XX. század első felében az angolkór megelőzésére adták szinte minden gyermeknek. Az angolkór a csontokat érintő hiánybetegség, amelyet a D-vitamin hiánya okoz. Azokban az országokban volt elterjedt, ahol a gyermekek nem jutottak hozzá a csontozat fejlődéséhez szükséges D-vitamin mennyiséghez – innen is ered a neve. Közben kiderült, hogy a megelőzés szempontjából a legfontosabb az, hogy a gyermekek megfelelő időt töltsenek a szabadban, a napon. Hiszen a kalcium beépüléséhez így tud a szervezet megfelelő mennyiségű D-vitamint előállítani.
De mi köze mindennek a kutyákhoz? A D-vitamin a kutyák esetében is fontos az egészséges csontképződéshez. Ennek elsődlegesen kölyökkorban van jelentősége, amikor a csontok elnyerik keménységüket, szilárdságukat. Elsősorban bizonyos táplálási irányzatokban fordulhat elő a kalcium hiánya a diétában, illetve betegségek következtében is előfordulhat, hogy a szervezet nem jut hozzá a megfelelő kalcium és D-vitamin mennyiséghez. Ebben az esetben a kalcium pótlása mellett a D-vitamin bevitelére is szükség lehet. Ilyenkor a csukamájolaj jó alternatívát kínálhat.
Érdekesség: A csukamájolajat valójában egy norvég tőkehalfajta májából nyerik.
Fontos tudni, hogy a D-vitamin (és a csukamájolajban szintén megtalálható A-vitamin is) úgynevezett zsírban oldódó vitaminok. Ez azt jelenti, hogy a túlzott bevitt mennyiség nem ürül ki a szervezetből, hanem elraktározódik. A túlzott D-vitamin bevitel megterheli a májat, ezért D-vitamin készítmény adása előtt kérjük ki az állatorvosunk véleményét.
A csukamájolaj immunerősítőként is ismert. Ez részben az előbb említett D-vitaminnak, részben pedig az omega-3-zsírsavaknak (EPA, DHA) köszönhető.
Mikor ajánlott a csukamájolaj?
A csukamájolaj a téli időszakban ajánlott lehet az immunrendszer erősítésére, D-vitamin pótlására. Omega-3-zsírsav-tartalma miatt immunerősítő, jót tehet a száraz, viszkető, korpás bőr esetén. A csukamájolaj adása javasolt lehet lazacolaj kúra után/helyett is, mivel a lazacolaj gátolja az E-vitamin felszívódását, így a csukamájolajban lévő E-vitamin bizonyos esetekben szükséges lehet.
Mikor ne adjunk csukamájolajat a kutyánknak?
Érdemes mindig kikérni az állatorvos véleményét bármely étrendkiegészítő adása előtt. A csukamájolaj esetében elsősorban azért, mert zsírban oldódó A-, D- és E-vitaminokat tartalmaz, amelyeket túladagolása nem egészséges. Ha az étrendben már eleve gondoskodunk ezek megfelelő beviteléről, és semmi nem indokolja a pótlást, akkor ne adjunk csukamájolajat.