Kakizacsit osztogatnak a Tátrában – emberi használatra
A Tátra Nemzeti Parkban mostantól új „segítőt” kapnak a természetjárók: nem túrabotot, nem térképet, hanem… kakizacsit.
Igen, jól olvasod – a lengyel természetvédelmi hatóság ingyenes ürülékgyűjtő zacskókat oszt a hegyekbe induló turistáknak, hogy visszaszorítsák a „széklet szennyezést”.
A park közleménye szerint „a hegyekben bárkit utolérhet a természet hívása” – és bizony, ez nemcsak költői megfogalmazás. A természetben hátrahagyott emberi végtermékek nemcsak esztétikai problémát jelentenek, hanem a talajt, vízforrásokat és az ökoszisztémát is szennyezik.
A Tátrai Nemzeti Park ezért egy egyszerű, de praktikus megoldást vezetett be: ingyenesen elérhető, több rétegű, szagmentesítő géllel ellátott higiéniai zsákokat kínál minden látogatónak. A csomagban ráadásul toalettpapír és antibakteriális kendő is van, így a túrázók kulturáltan intézhetik, amit muszáj. Használat után a zárható tasakot egyszerűen el lehet vinni a legközelebbi szemetesig – lehetőleg a parkon kívül.
A kezdeményezés célja, hogy a Tátra tisztább, a kirándulás pedig élvezetesebb legyen mindenkinek. A park emlékeztet: a világ számos pontján – például az Egyesült Államokban, Skóciában és Norvégiában – már bevett gyakorlat az ilyen „higiéniai csomagok” használata a természetben.
Nos, mi kutyások ezt a leckét már rég megtanultuk: amit a természet nem kért, azt nem hagyjuk ott. A kutyakaki-zacsi a mindennapok része lett. De sajnos még ma is sok túraösvény mellett látni hátrahagyott kutyakaki kerítést, főleg a forgalmas hétvégéket követően.
A természetjárás alapszabálya egyszerű: Ne hagyj hátra semmit, ami nem volt ott, amikor érkeztél.
Legyen szó csokipapírról, vécépapírról vagy kutyakakiról, mind ugyanabba a kategóriába tartozik – a természet számára idegen, bomlása hosszú időt vesz igénybe, és közben szennyez.
A Tátra példája talán segít abban, hogy mi is egy kicsit tudatosabban túrázzunk – és ha kell, akár humorral kezeljük a legemberibb problémákat is. Hiszen ha a környező országokban már háromrétegű, illatosított zacsival hódítják a hegyeket, akkor nekünk sem lehet több kifogásunk. Szedjük össze, amit össze kell, és vigyük el szépen a legközelebbi kukához.
Tippünk:
Tudjuk, hogy a kutyakaki még zacskóba csomagolva is elég szagos tud lenni. Emiatt sokan nem szívesen cipelik magukkal 10-20 km-en keresztül. Nekünk az vált be, ha a teli zacsit egy erős, visszazárható zacskóba (ziploc) csomagoljuk, majd azt egy befőttes üvegbe helyezzük. Így nem jut ki a szag, és a hátizsákba is könnyen eltehető a csomag, amíg alkalmas helyet nem találunk neki. Aki a házi megoldások helyett kész termékeket részesít előnyben, annak érdemes az interneten keresgélni, ugyanis már pár ezer forinttól lehet megfelelő tartályt kapni, amit a hátizsákra lehet egy karabinerrel rögzíteni. Kicsit magasabb árkategóriában pedig szagsemlegesítő megoldások is elérhetők.

