A svájci Alpokban található Titlis hegyen természetes védőpajzsként gyapjút tartalmazó hatalmas takarókat helyeztek el a gleccsereken, hogy megvédjék a nyári napsugaraktól és az olvadástól őket. A hegy gleccsere az elmúlt években már hatalmas mennyiséget vesztett jegéből az olvadás miatt. Előrejelzések szerint a közvetkező 50 évben teljesen eltűnik majd.
Megpróbálják lassítani a folyamatot
A globális felmelegedéssel járó éghajlatváltozást és annak következményeit sajnos nem lehet megállítani, de bizonyos esetekben késleltetni lehet. Az üdülőhely alkalmazottjai és üzemeltetői erre tesznek kísérletet minden nyáron, amikor 5-6 héten keresztül azon dolgoznak, hogy a gleccsert gondosan betakarják és megóvják a napsütéstől. A poliészter-gyapjú anyag visszasugározza a nap energiáját a légkörbe, megakadályozza az olvadást és még a télen a gleccserre hullott havat is megőrzi. Az évek során közel 100 000 négyzetméternyi területet borítottak már be védőtakaróval.
Resort staff at one of Switzerland’s most popular Alpine destinations are covering parts of Mount Titlis with a protective polyester fleecing to stave off summer melting https://t.co/HSyXgO1DXd pic.twitter.com/cNwtfig4KM
— Reuters (@Reuters) August 27, 2021
Az éghajlatváltozás hatása a hegyi gleccserekre
A svájci síközpont példája jól mutatja, hogy az éghajlatváltozás nem csak a sarkkörök jegeire, hanem a hegyi gleccserekre is pusztító hatással van. Egy tanulmány szerint 2100-ra a gleccserek nagyjából kétharmada olvad el akkor, ha időközben sikerül csökkenteni az üvegház hatású gázok kibocsátását. Azonban ha semmilyen intézkedés nem történik, úgy ez az arány akár 90 százalékos is lehet. A leggyorsabban Alaszkában és az Alpokban olvadnak a gleccserek.
A védekezés nagyon költséges
A Fribourg Egyetem tanulmánya szerint a gleccser-takarás hatékony stratégiának bizonyul a kisebb helyi gleccserek esetében, például az üdülőhelyeken, síközpontokban. A betakart gleccserek nagyjából 60 százalékkal kevesebb olvadást és hóveszteséget szenvedtek el, mint a fedetlenül hagyottak. A stratégia azonban széles körben borzasztóan költséges lenne. Évente nagyjából egymilliárd dollárba kerülne Svájc összes gleccserének lefedése.
Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Forrás: Reuters, ecowatch