Kutyaruha 1 X 1

Kutyaruha 1 X 1

Minden, ami ahhoz kell, hogy ne vessz el a kutyaruhák világában

Szerencsére egyre nagyobb a választék a kutyaruhák piacán. A speciális technikai ruhák, síkabátok, fajtaspecifikus darabok és divatos, mókás vagy éppenséggel csak dekoratív kiegészítők között könnyű elveszni, ráadásul többnyire csak a használat során derül ki, hogy egy darab tényleg megfelel a mindennapi használat igényeinek vagy pont rengeteg vesződséget okoz. A következő cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb kritériumokat, hogy megkönnyítsük a dolgodat!

A kutyaruhákról

A kutyaruha választásra nincsenek alapszabályok, mind különbözőek vagyunk és kutyáink is egyediek. A méretezés tekintetében sem lehet mindig adni a gyártó leírására, sokszor a kis méret vagy S-es megnevezés egészen apró kutyákra jó, velem is előfordult már, hogy a 8 kg-os kutyámra az XXL-es kabát lett a jó. Segítség lehet, ha úgy tüntetik fel a méreteket, hogy megadják, körülbelül melyik fajtának lesz jó, hiszen például egy tacskó és egy francia bulldog is kistestű, mégis teljesen más a testfelépítésük. Ha lehetőséged van rá, mindenképpen vidd magaddal a kutyádat is és próbálj fel több fazont és típust, így látod, hogy melyik darab passzol ténylegesen, mennyire könnyű feladni rá és hogyan érzi magát benne. Ha online rendelsz, akkor mérd le pontosan a kutyát. Ha két méret között hezitálsz, kérj segítséget a gyártótól. Tapasztalatom szerint azok a gyártók, akik nem adnak meg pontos méreteket, általában csak kutyaruhának kinéző dolgokat forgalmaznak, amelyek lehet, hogy cukik vagy éppen divatosak, de szinte biztos, hogy a való életben nem lesznek használhatók. Döntsd el, hogy mit keresel: divatos cukiságot vagy funkcionális darabot, amelyet minden nap viselni fog és védi őt a kosztól és az elemektől. Ha az előbbi, akkor nyilván nem olyan fontos a tökéletes méret megtalálása.

Tippek és praktikák

Szóval, a tökéletes kutyaruha kiválasztása nem mindig egyszerű. Ha eldöntötted, hogy édes, divatos kiegészítőt vagy az időjárás ellen védő, funkcionális darabot keresel, esetleg a kettőt egyben, akkor már jelentősen szűkítetted a kört. Amit viszont minden esetben figyelembe kell venni, az a kutyád kényelme, a megfelelő méret kiválasztása és a kutyád habitusa. Ez a három tényező befolyásolja, hogy a többszáz lehetőség közül melyik ruhák/kabátok/pulcsik/pólók/stb. felelnek meg az igényeidnek. Végül ebben a halmazban lesz majd az ideális.

MIRE FIGYELJ? PROFI TIPPJEINK KÖVETKEZNEK:
  • A csilivili dekorációk nagyon cukik, de inkább felejtsd el!
  • A ruhát a kutyád habitusának, viselkedésének megfelelően válaszd ki!
  • A legfontosabb a kényelem!
  • Ha tényleg használni szeretnéd, válassz mosógépben is mosható darabokat!
  • Olyan ruhákat válassz, amelyeket könnyen tudsz feladni és levenni a kutyáról.
  • Allergia?     

Cuki dekorok, szőrmegallér, fémszegecsek, díszek

Először is: remélem, ez egyértelmű, de a valódi szőrme semmilyen formában nem szükséges kiegészítője egy kutyaruhának (vagy emberi ruhának, ami azt illeti). Sajnos előfordul, hogy a kutyaruhákon, kiegészítőkön a pomponok, gallérok és szegélyek valódi szőrméből vannak – a különböző online piactereken többször látni ilyet. Remélem, egyetértetek abban, hogy a szőrme gyilkosság, és nem vásároltok ilyen termékeket. A valódi szőrmével ellentétben a műszőrme (fake fur, faux fur, vegan fur megnevezések) teljesen más téma, és a divatos meleg dzsekiken, mellénykéken, motoros tematikájú cuccokon gyakran felbukkan ez az anyag, mint dekoráció. Annyit érdemes tudni a műszőrméről, hogy ez egyáltalán nem szigetel, tehát nem védi a kutyát a hidegtől.

A különböző applikációk, gombok, patentok, szegecsek, flitterek, és egyéb dekorációs elemek egy aktívabb, szaladgálós, hempergős kutyus esetében pillanatok alatt leszakadnak, esetleg kiszakítják a ruhát, ráadásul ezek miatt általában a mosógépben mosás is kizárt. Persze egy nyugodt vérmérsékletű kutyus városi sétáihoz tökéletes választás, hiszen ő nem fog kárt tenni benne és nem is nagyon találkozik bozóttal, dagonyával vagy más sáros kutyákkal…

Kölyökkutyák esetében szintén a kevesebb dekort javasolnánk, mert ők hajlamosak lerágni az apró kiálló masnikat, sallangokat.

A kutyád habitusa

tacskó pulcsiban Kutyaruha 1 X 1

Nyugodt, jól nevelt, békés kutyád van? Micsoda szerencse! Szinte bármely típusú ruhát bátran választhatod számára, ha kényelmesen érzi magát benne, nem lesz semmi gond. Ha viszont egy izgága, energikus eb gazdija vagy, akkor érdemes pár lehetőséget figyelembe venned. Először is, nem kényszeríthetsz egy kutyát olyan cucc viselésére, amiben nem érzi jól magát. Míg egy türelmes, nyugodt kutya legfeljebb megvetően néz, ha nem tetszik neki az adott szerkó, addig egy öntörvényű kutya kibújik, lerágja, leszaggatja magáról az utált darabot. Néhány kutyusnak ellenérzése van bizonyos anyagok, fazonok iránt, és lehet, hogy egy mellény fazonú kabáttal teljesen jól elvannak, de mondjuk nem szeretik, ha áthúzol valamit a fejük felett. Tartsd tiszteletben a kutyád egyéniségét, és csak olyan ruhát adj rá, amiben jól érzi magát!

Mosógépben mosható

Nem ez az első dolog, amit legtöbben kutyaruha-vásárlás során mérlegelnek, pedig ha egy jó minőségű darabot találsz, amit kutyád is szívesen visel, akkor fontos szempont. Ha nem tudod tisztítani a kabátot, vagy nagyon macerás a karbantartása (csak kézzel mosható, tisztítóba kell vinni – mondjuk egy tollkabátot), akkor sokkal bonyolultabb a helyzet, ha koszos lesz. Márpedig valószínűleg az lesz előbb-utóbb.

Könnyű öltöztetés

Már a próba során figyelj arra, hogy az öltöztetés gördülékenyen menjen! Ha macerás a ruha fel- és levétele, akkor nem fogjátok szívesen használni. Ha több időbe telik feladni rá, mint felvenned a cipődet, akkor valószínűleg hamarosan eleged lesz belőle, legyen akármilyen szép. Sok apró gomb, apró patentok a has alatt, esetleg megkötős vagy szíjas megoldások? Tény, hogy nagyon dekoratívak az ilyen darabok, de napi használatuk elég macerás. A cipzár elsőre praktikusnak tűnhet, de hosszú szőrű kutyák esetében nem a legjobb. A ruhához mindig próbáld fel a nyakörvet/hámot és a pórázt is, hogy lásd, hogyan tudod használni a valóságban. Az embereknek szánt ruhákhoz hasonlóan, itt is a címkén és a csomagoláson találsz infót a tisztításra vonatkozóan.

Allergia

Vannak kutyák, akik allergiásak bizonyos anyagokra, leggyakrabban a gyapjú okoz viszketést, de egyes műszálak is allergizálhatnak.

Anyagösszetétel

Ahogy egyre nő a választék, úgy találkozhatunk a kutyaruhák között is egyre több különböző felhasznált textíliával, fonallal, természetes és szintetikus anyaggal az összetételben.

pamut anyag Kutyaruha 1 X 1Pamut

A pólók, vékonyabb ruhák között elterjedt alapanyag. A pamut mosógépben mosható, 30°C-on nem megy össze és nem veszít a színéből. Könnyen kezelhető, viszonylag gyorsan szárad és kényelmes viselet. A pamutszál önmagában nem rugalmas, ezért általában elasztánnal vagy más szintetikus szállal keverik. Ha teljesen természetes pamutot keresel, akkor figyeld a 100% natural cotton vagy 100% organic cotton jelöléseket. Ezek a természetes anyagú darabok magasabb hőmérsékleten is tisztíthatók, de általában kevésbé rugalmasak és össze is mennek egy kicsit a mosásban.

Poliészter (Polyester/PE)

Általában a vízálló darabok alapanyaga, mint a legtöbb műszál, viszonylag ellenálló és 30°C-on mosógépben is mosható. Ha esőkabátot, vízálló dzsekit, síkabátot keresel, akkor a PE jó választás külső rétegnek, viszont egyáltalán nem szigetel és nem is szellőzik.

Nejlon (nylon)

A nejlon az egyik első műszál, amelyet a ruhaipar a mai napig használ. A szivárvány bármely színére festhető, vízálló és strapabíró. A poliészterhez hasonlóan leginkább vízálló darabokat készítenek belőle, gyakran steppelt kabátokat, overálokat. Ezek a belső bélés függvényében többé-kevésbé melegen tartják a kutyát, de mielőtt megvennéd, teszteld a melegnek látszó darabot: húzd fel a karodra és mozogj benne egy kicsit, hogy érezd, tényleg melegít vagy csak beleizzadsz?

gyapjú akril kötött anyag Kutyaruha 1 X 1Gyapjú (wool, Wolle, Schurwolle)

A kötött pulcsik és mellények anyag összetételében találkozhatsz vele. A gyapjú szuper hőszigetelő anyag, melegen tartja kedvencedet a hűvös napokon. Hátránya, hogy könnyen kinyúlik, mosógépben csak gyapjúprogramon mosható, és ha megázik, kellemetlen szaga tud lenni. Sok kutya nem szereti, mivel a nyers gyapjú irritálja a bőrüket és viszketést okoz. Ezek miatt a kevésbé felhasználóbarát tulajdonságok miatt a gyapjút többnyire keverik valamilyen szállal, így marad a jó hőszigetelő tulajdonság, de a kellemetlenségek nélkül.

Akril (acryl, acrilic, acrylic, poliakril, polyacryl)

Ez az a műszál, amellyel a leggyakrabban keverik a gyapjút, hogy mosógépben is mosható, rugalmas és kevésbé bolyhosodó pulcsikat kapjanak. Egy 30% gyapjúszálat tartalmazó akril pulcsi még jól szigetel, de már könnyen kezelhető és jobban megőrzi a formáját mint egy 100% gyapjú pulcsi. 100% akrilból is készülnek kutyapulcsik, kabátkák, amelyek között van antiallergén és nem bolyhosodó is. Ezek könnyen kezelhetők, moshatók, de nem nyújtanak olyan meleget, mint a gyapjúszálat is tartalmazó darabok.

A megfelelő méret kiválasztása

A legtöbb gyártó mérettáblázatokkal segíti a megfelelő méret kiválasztását. Ahol csak annyit látsz, hogy XS, S, M, L és nincs mellette pontos méret vagy táblázat, onnan inkább ne vásárolj, mert több, mint valószínű, hogy komolytalan gyártóval van dolgod, aki csak divatos kiegészítőket forgalmaz és nem fontos számukra a kutya kényelme.

A megfelelő választáshoz legalább három méretre van szükséged: a nyak körfogatára, a mellkas körfogatára és a háthosszra. Ez a legegyszerűbb fazonú póló vagy mellény esetében is kell.

Ha overált, pulóvert vagy technikai dzsekit választasz, akkor ennél több méretet is meg kell adnod a rendelésnél. Általában ezek a gyártók kifejezetten kutyafelszerelést gyártanak és videókkal, táblázatokkal segítenek abban, hogy minél pontosabban tudd megadni a méreteket. Ugyanez vonatkozik a méretre készült ruhák készítőire, ők szintén körültekintőek és segítőkészek, hogy biztosan tökéletesen kényelmes darab legyen a végeredmény. Az agarak, whippetek, bulldogok, tacskók és ezek keverékeinek gazdái is készüljenek fel a gondosabb méricskélésre, mivel ezek a kutyusok eltérnek „az átlagos” formától, így általában az áruházakban kapható ruhák nem passzolnak rájuk. Szerencsére ma már itthon is találunk kifejezetten ezeknek a fajtáknak tervezett darabokat.

Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás és képek: betterlivingwithfido.com, pexels.
További érdekes cikkek
Hozzászólások
Töltés...