Saját KB bal
Saját KB jobb

Immunerősítés ősszel – kell vagy nem

Az emberek között is gyakran felmerül a kérdés: ha látszólag nincs semmi bajunk, azért a rossz idő beköszöntével érdemes-e felturbóznunk szervezetünket különböző készítményekkel, vitaminokkal. Ugyanez a kérdés teljesen jogos kutyáinknál is, hiszen azt szeretnénk, hogy se szél, se hó, se hideg ne ártson nekik. És a tanácsok is ugyanolyan szerteágazóak.

 

A különböző állatorvosok, szakemberek nem mindig értenek egyet a témában

Az egyik hozzáállás szerint ártani semmi esetre sem ártunk vele. Nem csak télen, de egész évben, ha van vagy a közelmúltban volt bármiféle betegsége az állatnak, akkor javasolják valamilyen készítmény szedését a lábadozó időszakban is, de akár egy stresszesebb időszakban is. Az egészséges kutyáknak októbertől érdemes adagolni.

Nem bizonyított

Más hozzáállásban a szakértők arra hivatkoznak: az immunerősítőknél nem találtak egyértelmű tudományos adatokat, amelyek azt bizonyítanák, hogy jelenleg bármelyik hatásos lenne. Az immunerősítés fogalma is egy picit nehezen értelmezhető, természetesen tartjuk ezeket a készítményeket, szubjektív szinten lehet azt mondani, hogy hatnak, de tudományos, egyértelmű klinikai bizonyítékról vagy felmérésről nem tudni. Ezen irány képviselői szerint alapvetően jól kell tartani, jól kell táplálni a kutyát, ha jó kondícióban van és figyelünk a megfelelő féregtelenítésre, védőoltásokra, akkor tulajdonképpen megtörtént a kutya téli felkészítése.

Megszaporodnak a kórokozók

Az ősz és a tél kezdete eléggé igénybe veszi az immunrendszert, a hőmérséklet visszaesése a kórokozóknak kedvez, megjelenik a kennel köhögés, ez nagyon gyakori ebben az időszakban. A betegeknek ilyen esetben a kezelés mellé kiegészítő terápiaként szokták javasolni az immunerősítést.

Több fajtájukat különböztetjük meg: egy bizonyos márka csak ásványi anyagokat tartalmaz, ezeket az ásványi anyagokat, nyomelemeket pótolja vissza a szervezet számára. A másik nagy csoport pedig az olyan készítmények, amelyek egy gyártó saját szabadalma, esetleg gyógynövény alapúak. Ezek legtöbbször a szervezet rendszerében úgy hatnak, hogy az antioxidánsok – amik képződnek a lebontódásuk során – a szervezet saját védekező képességét növelik. Ezek a köztes anyagok támogatják az egész anyagcserét, elősegítik a máj méregtelenítését, erősítik az immunsejtek működését (ezért is van az immunerősítésnek nagy szerepe a daganat ellenes terápiában is).

Mindenképp kérjük ki állatorvosunk tanácsát, hogy melyiket adjuk kutyánknak, és figyeljünk arra is, hogy a különböző készítmények hatásaként előfordulhat étvágynövekedés. Ha tartunk az elhízástól, akkor egy kiegyensúlyozott étrend mellett adagoljuk az immunerősítőket.

Nincs negatív következmény

Abban egyetértenek a szakemberek, hogy negatív hátulütője nincs az ilyen formájú immunerősítésnek. Érdemes azonban inkább kúra szerűen adni, akár több hónapig, de utána mindenképp érdemes szünetet tartani vagy egyszerűen abbahagyni. Ha kutyánk egészséges, nem szorul rá, hogy egész évben külső szerekkel erősítsük immunrendszerét.

 

Ezt is érdekesnek találhatod:

A kutya segít megelőzni az asztmát

Gyógynövények kutyáknak: a kamilla

Ősszel is aktívan – de hogyan?

 

 

(kutyabarát.hu)

Fotók: wikimedia, flickr, pixabay

 

További érdekes cikkek
Hozzászólások
Töltés...