Mit árul el a kutyakaki?
A kutyakaki jóval több, mint gondolnánk. Mivel a bevitt táplálék bejárja a kutya teljes emésztőrendszerét, kapcsolatba kerül a kiválasztó szervekkel, a belekkel és számos élettani folyamat eredménye, ezért ezek nyomait mind felfedezhetjük benne. Érdemes tehát szakértő szemmel kezelnünk a kérdést!
Milyen az ideális kutyakaki?
Ebben két megközelítés létezik. Ideális az, ami nem tér el a megszokottól. Azaz, ha kutyánk székletében hirtelen változást érzékelünk, akkor az a szervezetében is változást jelez. Valami nem úgy működik, ahogy szokott. Ennek lehet oka a bevitt táplálék megváltozása (táp- vagy étrendváltás, esetleg új élelmiszer bevezetése), de emésztőrendszeri probléma, gyulladás vagy mérgezés is állhat a háttérben. Fontos, tehát, hogy figyeljük a kutyakaki színét, szagát és halmazállapotát. Ha nem olyan, mint amit megszoktunk, akkor gondolkozzunk, mi állhat a háttérben, és indokolt esetben forduljunk állatorvoshoz.
Másik szempontból az ideális kutyakaki objektív tényezők mentén is besorolható. Jól formált, azaz nem túl híg, egyben marad, de ujjal benyomható, azaz nem is túl kemény. A színe barna, egységes és nem nyákos, sárgás, véres. A szaga nem kirívóan kellemetlen – nyilván nem rózsaillatú, de az egészséges kutyakaki nem bűzlik.
Mi befolyásolja a széklet minőségét?
Ahogy fentebb is írtuk, a kutyakakira két dolog van nagy hatással. Az egyik a bevitt táplálék, a másik a szervezetben lejátszódó emésztési és kiválasztási folyamatok. Ez utóbbiak rendkívül bonyolultak, de annyit érdemes tudni, hogy a széklet tükrözi a testben zajló folyamatokat, így, minden változás utalhat a belső harmónia felborulására is.
A bevitt táplálék függvényében szintén hatalmas eltérések lehetnek a széklet mennyiségében, szagában, halmazállapotában. Érdemes a lehető legjobb minőségű táplálékot adni kedvencünknek, lehetőleg naponta ugyanakkor, megfelelő mennyiségben. Így rendszeres széklete lesz. Ha az etetés rendszeres és kiegyensúlyozott, a széklet is az lesz. Ilyenkor könnyebben feltűnik a változás, előbb észrevehetjük az aggasztó jeleket.
Mire figyeljünk?
Halmazállapot, konzisztencia:
- ha a széklet túl kemény, nem egybefüggően, hanem darabokban jön ki, akkor az szorulásra utal. Érdemes növelni a bevitt rost mennyiségét, esetleg odafigyelni a folyadékbevitelre. A kevés testmozgás is okozhat szorulást.
- ha a kutyakaki túl híg, hasmenéses, akkor az utalhat gyomorrontásra, mérgezésre, stresszre, valamilyen élelmiszerre adott reakcióra. Ha gyakori/állandó a hasmenés, esetleg viszketéssel, bőrtünetekkel is párosul, lehet, hogy allergiáról van szó.
Mennyiség:
- a széklet mennyisége arányos a bevitt táplálék mennyiségével és annak hasznosulásával. A magas szénhidráttartalmú étrend több székletet eredményez, míg a magas hústartalmú kevesebbet.
Szín:
- a kutyakaki színe barna, de egyes táplálékok is elszínezhetik (cékla, sárgarépa, csont, stb.). A székletben megjelenő vörös szín utalhat ugyanakkor vérzésre is – élénk színű vér: végbélben, alvadt vér: belső vérzés.
- ha kutyánk széklete sárgás, ez utalhat túlzott zsírbevitelre, különösen, ha fényes a felszíne és kissé ragacsos. Ugyanakkor a sárga szín a hasnyálmirigy-problémák jele is lehet.
- Fehér pöttyök: ezek bizony a belső élősködők, alias a bélférgek jelei. Különösen a féreghajtó beadása után tapasztalatjuk, illetve ilyenkor 24-48 órán át érdemes külön odafigyelnünk erre.
Szag:
- ahogy fentebb is említettük, a kutyakaki nyilván nem illatos. Ugyanakkor, ha szokatlan, orrfacsaró vagy igen kellemetlen szagot érzünk, az ugyanolyan jelzés, mint az állag vagy a mennyiség változása. A szag változása egyébként gyakran együtt jár a többi tényező változásával is. Ha kutyánk széklete rendszeresen rettentő szagos, esetleg gyakori széllel (puki) jár együtt, keressük fel az állatorvost! Ilyenkor érdemes odafigyelnünk a táplálékára, esetleg bélflóra támogató készítményt adni neki.