Mi az a gilisztakomposzt?
A kutyabarát beltéri és kültéri kertészkedés egyik legfontosabb alapja a vegyszermentesség. Ehhez pedig egyenes út vezet a saját komposztunk készítése által. Vagy talán éppen fordítva… Sokunkat éppen a kutyáink, gyermekeink, a kertben élő állatok egészségének védelme vezet a komposztálás sárga köves útjára. Legyen szó a szobanövényeinkről vagy éppen a kiskertünkről, a jó komposzttal dúsított talaj fél siker. Erre pedig szert tehetünk például a gilisztakomposzt által.
Na de mi is ez pontosan?
A gilisztakomposzt a talajban természetesen végbemenő lebontó mechanizmusokat imitálja a konyhánkban. Élelmiszermaradékaink, konyhai hulladékunk egy részét használhatjuk fel így. Bemegy a dobozba a maradék, kijön a tápanyagdús komposzt.
Persze közben eltelik egy kis idő, amíg a giliszták (és persze a baktériumok, gombák és más mikroorganizmusok) átalakítják a sárgarépahéjat értékes komposzttá. De ez minket nem zavar, hiszen a kis ládájukban szépen teszik a dolgukat.
Mi kell hozzá?
A gilisztakomposzt nem igényel nagy helyet, még udvart vagy erkélyt sem, mint egy hagyományos komposztáló láda. Kész ládákat lehet vásárolni (lehetőleg újra-műanyag vagy más környezetbarát alapanyagút válasszunk), de otthon is elkészíthető a DIY változat. A ládákon kívül kellenek persze a giliszták is, akik az egész folyamat kulcsszereplői. A komposztáláshoz nem a hagyományos földigiliszták a megfelelő választás, hanem a vörös trágyagiliszta vagy a vöröslő giliszta. Ezeket az állatkákat horgászboltokban lehet beszerezni. A befektetés (jó esetben) egyszeri, hiszen ha jól érzik magukat, a giliszták szaporodnak és sokasodnak a komposztládánkban.
Ennek érdekében érdemes rendszeresen etetni őket és biztosítani számukra a 10 – 25 °C közötti hőmérsékletet, illetve a nedves, sötét közeget. Ha így teszünk, nem csak a giliszták lesznek boldogok, hanem mi is, hiszen akár már tavaszra remek minőségű komposztunk lesz.
Az alábbi videó előadásban lépésről lépésre megismerheted a gilisztakomposzt minden csínját-bínját: