Állatorvosok szerint ezek a boldog kutya ismérvei
A legtöbb kutyatulajdonos valószínűleg szívesen tudná, mit gondol a kedvence. Sajnos, a kutyáink nem tudják elmondani, így nehéz lehet megállapítani, hogy valóban boldogok-e, vagy csak alkalmazkodnak a környezetükhöz.
Bár senki sem tud olvasni egy kutya gondolataiban, az állatorvosok a legközelebbi forrásaink, amikor a kutyák viselkedésének megértéséről van szó. Ők azt mondják, hogy bizonyos viselkedési formák és minták jelezhetik, hogy a kutyád boldog, elégedett életet él. (A farok csóválása például nem feltétlenül jelenti a boldogságot.) Az Egyesült Államokban megkérdezett állatorvosok szerint ezek a boldog kutya legfőbb ismérvei, és jelei.
1. Ki van elégítve minden alapvető szükséglet
Nehéz örülni, ha az alapvető szükségleteid nincsenek kielégítve, és ugyanez igaz a kutyákra is.
„Amikor a ‘boldogságra’ gondolok, a jólétre gondolok, arra, hogy egy kutyának minden szükséglete ki van elégítve” – mondta Dr. Kate Anderson, a New York-i Cornell Egyetem Duffield Állatviselkedési Intézetének állatorvosi viselkedésspecialistája. Ez az elképzelés egészen régre nyúlik vissza, az 1960-as évekig és természetesen ma is megállja a helyét.
2. Nyugodt a testbeszédük, magabiztosak
„A boldog kutyáknak nagyon laza testbeszédük van” – mondta Anderson. „Nem szabad, hogy feszültséget lássunk rajtuk. A füleik ne legyenek hátrahúzva és a szemük fehérje ne legyen látható. A farkuknak, fajtájuktól függően, normál szögben kell állnia a testükhöz képest, vagy éppen lazán kell lenniük.” Dr. Kristi Flynn, a Minnesotai Egyetem Állatorvosi Karának állatorvosa hozzátette, hogy a kutyák súlyának egyenletesen kell oszlania mind a négy lábukon. Nem szabad, hogy hátradőljenek vagy egy mancsukat felemelve álljanak.
3. Nyugodt arckifejezéseik vannak
A kutyáknak és az embereknek hasonló arcizmai vannak, magyarázta Flynn, így bizonyos arckifejezések mutathatják, ha elégedettek.
Ezek közé tartozik például, hogy nem ráncolt a homlokuk és hogy a szemük és szájuk körül is laza a bőr. „Gondolj bele: amikor ideges vagy, valószínűleg leereszted a szádat, és összehúzod a szemeidet. Ez nem egy boldog ember (vagy kutya) arca. Tehát, ha nyugodt, laza kifejezést látsz a kutyád arcán, valószínűleg jó hangulatban van.
4. Meghatározott napi rutinjuk van
Csakúgy, mint a kisgyerekek, a kutyák is szeretik a kiszámíthatóságot – mondta Anderson. „Nem arról van szó, hogy ne vágynának az újdonságra és izgalomra, de nem akarják, hogy a világ folyamatosan változzon” – jegyezte meg. Ezért fontos, hogy amennyire csak lehet, ragaszkodjunk egy rutinhoz, és ha változás történik, alakítsunk ki egy új rutint a kutyánk számára.
5. Életük része a testmozgás, játék és mentális kihívások
Az elegendő testmozgás alapvető fontosságú, de nemcsak azért, hogy a súlyukat egészséges tartományban tartsuk. A séta, játék és szaglászás fontos stimulációk, melyek nélkülözhetetlenek a mentális egészséghez. A rutin séta mellett tehát fontos, hogy feladatot kapjanak, tréningezve legyenek. Rendkívül jó szolgálatot tesznek a logikai játékok vagy például a szimat szőnyegek.
6. Gazdájuk ismeri őket és tiszteletben tartja a személyiségüket
A kutyád testbeszéddel fejezheti ki, hogy hogyan érzi magát. Azonban nem tudnak egyértelműen szólni, hogy valaki hagyja őket békén – de te igen. Minden kutyának megvan a maga személyisége; egyesek társaságkedvelőek, míg mások introvertáltak. Ha például egy félős kutyád van, nem küldöd be egyedül, váratlanul és felkészületlenül egy idegen kutyáktól hemzsegő futtatóba. Összességében elmondható, hogy mind az emberek, mind a kutyák megérdemlik, hogy tiszteletben tartsák a határaikat. Ha hagyod, hogy a kutyád természetes ösztönei és egyedi személyisége érvényesüljön, azzal nagyban hozzájárulsz ahhoz, hogy boldog és kiegyensúlyozott legyen.
Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Forrás: Huffpost