Szeder – ehető, egészséges vagy káros a kutyáknak?
A szeder a bogyós gyümölcsök közül talán a kevésbé népszerűek közé tartozik. Pedig a sötét, lédús, kissé fanyar szemek legalább olyan egészségesek, mint a népszerűbb bogyók. Ennek részben az lehet az oka, hogy ez a bogyó nem minden bokorban terem, és még szezonban sem mindig találjuk meg az áruházak polcain. Pedig érdemes keresgélni, hiszen nem csak nekünk, de kutyáink számára is egészséges csemege.
A szeder (Rubus) a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik, erre emlékeztet minket a tüskés bokor, amelyen terem. Bár az Európa nagy részén honos fás szárú növénynek közel 2000 faja ismert csak ezen a kontinensen, így éppenséggel tüskétlen változata is van. A szederfélék egy faja sem mérgező, gyümölcse az ember és számos állat kedvelt tápláléka.
A nyár közepén-végén, cserjén termő szeder nem összetévesztendő a fekete eperfa (Morus nigra) termésével, amely nyár elején érik be, és tömegével hullik a földre. Bár a fekete eper sem mérgető a kutyák számára, sőt, édes íze miatt sok kutya kedveli is, beltartalmi értékében és magasabb cukortartalma miatt nincs akkor superfood-faktora, mint a szedernek.
De miért is szuper a szeder?
Először is, rost- és nedvességtartalma révén remek emésztést segítő nasi. Másodszor, a benne található bioflavonoidok antioxidáns hatásuk révén csökkentik a szabadgyököket és az oxidatív stressz káros hatásait. A szederben ezen kívül sok C-vitamin is található, amely szintén antioxidáns hatású. Így talán már érthető, hogy miért a szeder az egyik legerősebb antioxidáns hatású gyümölcs.
Magas A- és K-vitamin-tartalma mellett, a szeder mangántartalma is említésre méltó, amely nyomelem hiánya az epilepszia és a csontritkulás kialakulásában játszik szerepet. Emellett a szeder segít emelni a szervezetben a kollagéntermelést, így a csont- és ízületi megbetegedések esetén is jótékony hatása lehet.
Nagyobb mennyiségben hashajtó hatású lehet, ezért egyszerre csak 1-2 szemet adjunk a kutyánknak.