Ibuprofén – adható a kutyának fájdalomcsillapításra?
Az ibuprofén az egyik legelterjedtebb nem-szteroid fájdalomcsillapító, amely recept nélkül is számos formában kapható. Megtalálható a legtöbb háztartásban például fejfájáscsillapítók hatóanyagaként. Bár az emberek számára remek szer, ha gyors fájdalomcsillapításról van szó, a kutyák esetében más a helyzet.
Adható-e ibuprofén kutyáknak?
A rövid válasz: NEM. Míg több humán fájdalomcsillapító módszer veszélytelenül alkalmazható a kutyák esetében is, a láz- és fájdalomcsillapítók, mint az ibuprofén vagy a paracetamol nem ilyenek.
Ha kutyánkon fájdalom, láz jeleit látjuk, igyekezzünk mielőbb állatorvoshoz vinni. Otthon nem kaphatunk pontos képet arról, hogy mi okozza a fájdalmat. Lehet, hogy ízületi gyulladás, de az is lehet, hogy hasnyálmirigy-gyulladás vagy valami más. Ilyenkor kár otthon kísérletezni, főleg, mivel a humán fájdalomcsillapítók felszívódása, adagolása és kockázatai nem ugyanazok állatoknál.
Nem érdemes humán készítményekkel kísérletezni. Még a csecsemőknek biztonságos szereket sem kutyáknak találták ki! Az ibuprofén például mérgező lehet! Ha gyomor-, bél- vagy hasnyálmirigy probléma áll a fájdalom hátterében, akkor éppenséggel súlyosbítja a helyzetet.
Mit tehetünk, ha nem tudunk azonnal állatorvoshoz menni?
Ha nem tudunk gyorsan állatorvoshoz menni, akkor érdemes lehet borogatással, pihentetéssel, párnák alkalmazásával vagy masszázzsal csillapítani a fájdalmat. Ha gyakran fellépő problémáról van szó (mondjuk artrózisban szenved a kutyánk, vagy más krónikus betegsége van), beszéljünk az állatorvossal az otthoni fájdalomcsillapítás lehetőségeiről.
Mit tegyünk, ha kutyánk ibuprofént evett?
Előfordulhat, hogy kutyánk hozzáfért a gyógyszeres szekrényhez vagy óvatlanul előlhagyott gyógyszerekhez. Ha ez a helyzet, késlekedés nélkül (!) hívjuk az állatorvost vagy állatorvosi ügyeletet! Mondjuk el, pontosan milyen szert evett meg a kutyánk, és vigyük magunkkal a csomagolást is. Kövessük az állatorvos utasításait!
Mik az ibuprofén mérgezés tünetei?
Az ibuprofén mérgezés tünetei a felszívódás előrehaladtával súlyosbodnak. Minél nagyobb mennyiség jutott a kutya szervezetébe, annál nagyobb kárt okozhat.
- hányás
- hasmenés
- véres széklet (piros vagy fekete)
- vér a hányadékban
- hányinger
- étvágytalanság
- gyomorfekély és -perforáció
- fokozott szomjúság és vizelés
- csökkent vagy elmaradó vizelet
- rohamok
- koordinációzavar (esetleg a koordináció teljes hiánya)
- kóma