népszerű kutyanevek - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/nepszeru_kutyanevek/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Wed, 13 Oct 2021 16:42:18 +0000 hu hourly 1 Ezek a leggyakoribb kutyanevek a világon https://kutyabarat.hu/eletmod/112052/ezek_a_leggyakoribb_kutyanevek_a_vilagon/ Wed, 13 Oct 2021 16:42:18 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=112052 a világ leggyakoribb kutyanevei

The post Ezek a leggyakoribb kutyanevek a világon appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
a világ leggyakoribb kutyanevei

Nevet adni a kutyánknak koránt sem egyszerű feladat. Ha kölyökként kerül hozzánk, akkor még nem ismerjük a tulajdonságait, a személyiségét. Ez alapján tehát nem választhatunk nevet. Az örökbefogadott kutyák általában már névvel érkeznek új gazdájukhoz, de gyakran előfordul, hogy az életszínvonal változással együtt egy gyors névváltoztatáson is keresztül mennek. A kutyanevek azonban sokkal univerzálisabbak a világon, mint az emberi nevek.

Átfogó névkutatás

A BudgetDirect biztosító cég készített egy átfogó kutatást arról, hogy mely országokban mely kutyanevek a leggyakoribbak és a legkedveltebbek. Külön gyűjtötték természetesen a fiú és lány vagyis a kan és szuka neveket. Minden országból a tíz legnépszerűbb nevet tették a listára, majd súlyozták ezeket. Végeredményben megkapták, hogy melyik a legnépszerűbb fiú és lány kutyanév a világon.

Luna és Bella

A végeredmény szerint a világ legnépszerűbb kutyalány nevei a Luna és a Bella. A Luna név 16 országban vezette a listát, Bella pedig 14 országban a legkedveltebb. Érdekesség, hogy ezek a déli, mediterrán spanyol/olasz nevek az északi, skandináv országokban is igen népszerűek. A harmadik helyen Lola végzett, majd utána sorban jön a többi, mindenki számára ismerősen csengő név:  Molly, Lucy, Kira, Daisy, Mia, Lana, Nila.

Max mindent visz a fiúknál

A fiú neveket vizsgálva egyértelműen látszik, hogy sokkal több esetben kapnak valódi férfi keresztneveket, mint a lányok. Olyanokat, melyeknek nincs más jelentésük, csak névként funkcionálnak. Vannak persze kivételek, Törökországban például a Duman a legnépszerűbb kutyanév, ami füstöt jelent. A japánoknál a Sora név a favorit, mely Napot jelent. Litvániában Draugas a leggyakoribb, ez barátot, havert jelent.  A Buddy a leggyakoribb név Macedóniában és több országban is. Azonban az abszolút favorit a Max lett, magasan verve a mezőnyt. 13 országban lett a leggyakoribb és több mint kétszer annyi pontot szerzett, mint a második legkedveltebb név, a Charlie. Harmadik helyen a Buddy végzett majd utána így néz ki a sorrend: Rocky, Jack, Milo, Toby, Leo, Bruno és Rex.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: budgetdirect

The post Ezek a leggyakoribb kutyanevek a világon appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutyanevek a történelem tükrében https://kutyabarat.hu/egyeb/110146/kutyanevek_a_tortenelem_tukreben/ Tue, 06 Jul 2021 07:06:29 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=110146 kutyanevek

Érdekes szociológiai képet alkothatunk az elmúlt évszázadok társadalmi változásairól pusztán a kutyanevek vizsgálata alapján. Az utóbbi évtizedekben a kutyák társadalmi […]

The post Kutyanevek a történelem tükrében appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kutyanevek

Érdekes szociológiai képet alkothatunk az elmúlt évszázadok társadalmi változásairól pusztán a kutyanevek vizsgálata alapján. Az utóbbi évtizedekben a kutyák társadalmi státusza gyors változáson ment keresztül. A kutya – ember kapcsolatban a hangsúly a munkáról a társ funkcióra helyeződött át.

Manapság a kutyákat egyre gyakrabban családtagként definiáljuk, sőt, az elmúlt években a családon belül az „anya” és „apa” kifejezések, illetve a kutyára „(szőrös) gyerek”-ként történő utalás sem ritka.

Vajon a kutyanevek választásában is tükröződik mindez?

Ahogy a kutyák családtaggá válnak, úgy válnak egyre népszerűbbé az „embernevek”. A tíz leggyakoribb brit kutyanév és a leggyakoribb babanevek között például számos egyezés van. A Bella, a Luna, a Rosie vagy a Coco lehetnek kislányok nevei éppúgy, mint kutyanevek. A fiúnevek esetében az Alfie és az Ollie a legkedveltebb babanevek között éppúgy szerepel, mint a legkedveltebb kutyanevek között. De a top kutyanevek közül a Buddy (pl. Jamie Oliver sztárszakács egyik fiának neve is), a Bailey, a Cooper és az Oscar szépen teljesít mindkét listán.

Annyi biztos, hogy a tíz legnépszerűbb kutyanév között kizárólag „emberi” neveket találunk.

Ez a tendencia a viktoriánus korban kezdődött, amikor a kutyák a történelem során először léptek családtag szerepbe. Akkoriban a kor ízlését tükröző klasszikus nevek hódítottak. Kanok esetében az Albert és az Arnold, majd a Cyril, Dante és Ernie nevek álltak az élen, míg a szukák Ada, Arabella, Aurelia, Clara vagy Cordelia névre hallgattak. Összhangban a kor névadási divatjával. Már itt sem találunk a legnépszerűbb nevek között kifejezetten „kutyanevet”.

Érdekes, és sokat elmond a kutyák társadalmi szerepének változásáról, hogy Amerikában, ahol a kutyatartási kultúra másképpen fejlődött, csak az elmúlt 20-30 évben kezdtek elterjedni az emberi nevek. A Rex, a Duke vagy a Finn (klasszikus kutyanevek) még mindig benne vannak a top 100-ban, ugyanakkor a filmek (2020-ban elsősorban a Trónok harca, a Jégvarázs és a Marvel karakterek) és az ételek/italok is reprezentálták magukat a névadásra inspiráló források között. Így az Olaf, az Oreo, a Loki például elég gyakorivá váltak. Tehát nem kizárólagos a humán nevek uralma.

Milyen kutyanevek voltak népszerűek a középkorban?

Ahogy említettük, Angliában a viktoriánus korban váltak népszerűvé a klasszikus női és férfi nevek mint kutyanevek. Ha megnézzük a korábbi feljegyzéseket, akkor láthatjuk, hogy a középkorban még elsősorban a kutyák megjelenését vagy feladataira vonatkozó jellemzőit tükrözték a nevek. Holdfast, azaz tartsd erősen, Nosewise, azaz orral/bölcs orr és Whitefoot, fehér láb a kanoknál a jellemző nevek. Szukák esetében a Bellina, Dyamant, Venus már a szépségről és megbecsültségről árulkodik.

Az 1600-as évekre tehető, amikor a külső jellemzőket a belső tulajdonságok váltották fel a névadásban. Erre az időszakra datálható a mai modern kutyafajták kialakulása, és itt kezdtek a kutyák a városi emberek társaivá válni. Shakespeare, I. Károly király például nagy kutyarajongók voltak. A népszerű kankutyanevek között volt a Banger, Chanter és a Spanker, illetve a Drunkard is, melyek mozgást és vehemenciát leíró kifejezések, míg a Drunkard egyszerűen „részegest” jelent. A szukák között – ahogy a humán társadalomban is – elsősorban a szépséget tartották fontosnak: a legnépszerűbb Beauty (szépség) mellett a Countess, Duchess (hercegnő) is a kor klasszikus nőképét tükrözte.

Hazánkban

Itthon is megfigyelhető, hogy a klasszikus Buksi, Picúr, Bundás mellett megjelentek a személynevek a kutyák között is. A Kántor, a Rex, a Loki, a Rocky vagy a Luna itthon is a popkultúra, a filmek hatását tükrözi, míg az Oreo, Málna, a Mangó és a Muffin egyértelműen az ételek és italok kategóriába sorolható – az amerikai trendhez hasonlóan.

A személynevek elsősorban a magyar fajták között hódítanak: Nimród, Álmos, Hajnal, Magor és a magyar rege- és mondavilág alakjai a vadászkutyák között bukkannak fel, míg a mudik, pulik és pumik között a Lecsó, a Csibész és a Csipke is népszerű.

A kutyafuttatókban gyakran találkozhatunk Jocky-val, Molly-val, Johnny-val vagy Sophie-val, de egyelőre ritka a Kata, Adri, Szilvi vagy a Bence és a Gábor. Bár, ebben is változás figyelhető meg, elsősorban a népszeű szuka nevek között bukkannak fel a mostanában népszerű kislánynevek, így a Lili, a Jázmin, a Szofi, az Olívia, a Léna és a Zara.

Úgy tűnik, hogy a kutyanevek többet árulnak el a kutyák egy adott társadalomban betöltött helyéről, mint első látásra gondolnánk. Minél közelebbi a kutya – ember kapcsolat, annál inkább válik fontossá, hogy kutyánknak egyedi nevet adjunk, amely szép, és kifejezi, milyen közel áll hozzánk.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Alexandra Horowitz: Our Dogs, Ourselves; The Bark; American Kennel Club; Kép: Photo by Garfield Besa from Pexels

The post Kutyanevek a történelem tükrében appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Twilight Saga – A legjobb kutyanevek az Alkonyat sorozat után szabadon https://kutyabarat.hu/kozossegi_elet/101979/twilight_saga_a_legjobb_kutyanevek_az_alkonyat_sorozat_utan_szabadon/ Fri, 26 Jun 2020 06:33:30 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=101979 twilight kutyanevek

Stephenie Meyer híres vámpíros történetének hamarosan újabb része jelenik meg. A várva várt folytatás lázba hozta a rajongókat, és a […]

The post Twilight Saga – A legjobb kutyanevek az Alkonyat sorozat után szabadon appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
twilight kutyanevek

Stephenie Meyer híres vámpíros történetének hamarosan újabb része jelenik meg. A várva várt folytatás lázba hozta a rajongókat, és a kutyaneveket sem kerülte el az Alkonyat trend! Ha épp nevet keresel az új családtagnak, és odavagy Edward és Bella történetéért, az alábbi kutyanevek közül biztosan találsz majd megfelelőt.

A – F

Alice – Edward jövőbelátó testvére, aki nem csak kedves és barátságos, de a stílusérzéke is irigylésre méltó.  Az Alice név egyébként azt jelenti, „nemes”. Ideális egy energikus kutyusnak!

Anthony – Az igazi rajongók tudják, hogy ez Edward középső neve. Az Anthony elegáns és klasszikus, eredetileg Marcus Antonius római hadvezér nevéből terjedt el az egész világon. Beceneve a Tony, ami szintén édes kutya név.

Aro – A Volturi feje, nem éppen kellemes karakter, a név viszont szuper hívónév lehet, ha lelkesedsz a negatív hősökért. Jelentése: terméketlen talaj.

Bella – A Twilight Saga főhősnőjének neve ideális választás az életed szeme fényének. A Bella név az Isabella rövidítése, jelentése: szép, gyönyörű.

Bells – Bella beceneve, amelyen az apukája, Charlie szólítja. Édes és frappáns.

Caius – Ismét egy rosszfiús név, a Volturi klánból. Bár az Alkonyat sorozatban Caius nem a pozitív hősök táborát erősíti, a név maga azt jelenti: „öröm”.

Carlie – Renesmee középső neve, Bella és Edward szüleinek nevéből lett lányosítva. A Carlie népszerű lánynév az angolszász nyelvterületen, azt jelenti: „kis bajnok”.

Cullen – Edward családneve, a Cullen eredetileg vezetéknév, de az elmúlt években – valószínűleg az Alkonyat könyvek népszerűsége révén – egyre többen választják újszülött fiuk nevének. A magyal ír elnevezéséből ered.

Dawn – Úgymint Breaking Dawn, azaz Hajnalhasadás. A Dawn szó szerint hajnalt jelent.

Denali – A sorozatban egy vegetáriánus vámpír klán neve, akik Alaszka hegyvidékén élnek. A Denali az Alaszkai-hegység, és egyben Észak-Amerika legmagasabb csúcsa, 6 190 méterrel.

Eclipse – Ideális név egy fekete kutyusnak. Eclipse, azaz Napfogyatkozás, a sorozat harmadik része.

Edward – Elegáns és klasszikus név, az Alkonyat sorozattól függetlenül is egy jóképű úriemberhez – khm! kutyához – illik. Jelentése: gazdag, tehetős vagy védelmező.

Emmett – Edward bátyja, az erős, de melegszívű vámpír, aki a gyönyörű Rosalie férje. A név jelentése: teljes.

Esme – A klán anyafigurája, a kedves és gondoskodó Esme, Edward nevelőanyja. A név jelentése: „szeretett személy”.

Forks – A kisváros, ahol a sorozat játszódik – és mindig esik az eső. Kutyanévnek viszont vidám hangzású.

alkonyat
Forrás: pexels.com

J – Z

Jacob – Az Alkonyat másik szívtiprója, és egyben alakváltó vérfarkas. Jacob Bella legjobb barátja, igazi vagány és bátor srác.

Kalama – A forks-i gimi neve mókás hangzású név lehet egy egyedi kutyusnak!

La Push – A tengerparti rész a rezervátum határában, ahol a fiatalok összejönnek. Elég menő!

Leah – Leah Clearwater, Jacob barátja, szintén vérfarkas. A Leah szintén bibliai név, Jákob (Jacob) egyik feleségét hívták így.

Masen – Edward eredeti vezetékneve, még halandó korából.

Mimi – Valószínűleg csak a vérbeli rajongók tudják, hogy Bella kiskorában a Mimi tánciskolában vett balett leckéket. A név nagyon kedves, jelentése: „vágyott gyermek”.

Nessie – Nem, nem a Loch Ness-i szörny, hanem Renesmee beceneve. Egyébként görögül azt jelenti: „tiszta”, „szűzies”.

Nomád – Remek név lehet, ha szerettek kirándulni és folyton úton vagytok, mint a Nomád klán.

Quil – A Quileute törzs neve, ahová Jacob, Leah és a többi vérfarkas tartozik.

Renesmee – Bella és Edward kislánya. A nevet a Renée és Esme nevekből gyúrták össze.

Rosalie – Edward gyönyörű nővére, a tragikus sorsú Rosalie. A név jelentése, szép rózsaszál, nem is lehetne találóbb.

Sam – A farkascsapat vérbeli vezetője, Sam Uley – találó név lehet egy igazi vezéregyéniségnek.

Taha Aki – Quileute szellemharcos, aki először találkozott a „Hidegekkel”.

Twilight – Azaz Alkonyat. Miért is ne?

Zafrina – Egy Amazonas-vidéki vámpír, Edward barátja.


Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.dogtipper.com/blog/2020/06/twilight-dog-names.html; Képek: pexels.

The post Twilight Saga – A legjobb kutyanevek az Alkonyat sorozat után szabadon appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>