elefántcsont - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/elefantcsont/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Wed, 26 Oct 2022 06:32:51 +0000 hu hourly 1 Életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek egy ugandai elefántcsont kereskedőt https://kutyabarat.hu/allatvedelem/118209/eletfogytiglani_bortonbuntetesre_iteltek_egy_ugandai_elefantcsont_kereskedot/ Wed, 26 Oct 2022 06:32:51 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=118209

The post Életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek egy ugandai elefántcsont kereskedőt appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A tettest, Pascal Ochibát idén januárban fogták el Kampala (Uganda fővárosa) egy külvárosi részében. Két darab, egyenként 10 kg súlyú elefántcsont  birtoklása miatt tartóztatták le. Az elefántcsont az elefántfélék agyaraiból nyert anyag. Ez az anyag nem tartalmazza az agyar fogzománcát, csak a dentint.  Az elefántcsont nemzetközi kereskedelmét 1989-ben tiltották be végleg,  de a feketepiacon azóta is felbukkan időről-időre.

Az Ugandai Vadvédelmi Hatóság (UWA) közleménye szerint a férfit védett fajok jogellenes birtoklásáért ítélték el. Az UWA vezetője mérföldkőnek nevezte az ítéletet a vadon élő állatok és növények illegális kereskedelme elleni küzdelemben.

Korábban is volt már büntetve

A rendkívül szigorú büntetésre azért került sor, mert a férfi korábban már ugyanezért a tettért 18 hónapot töltött börtönben. Visszaesőként pedig nem kegyelmezett neki a bíró és a lehető legsúlyosabb büntetést szabta ki rá. Erre azért volt lehetősége a bírónak, mert 2019-ben szigorították az országban a veszélyeztetett fajok orvvadászatával vagy illegális kereskedelmével kapcsolatos büntetési tételeket.

Ugandai esetek

Az orvvadászat és a vadon élő állatokkal való illegális kereskedelem virágzik Ugandában. A rendőrség gyakran foglal le elefántcsontból, orrszarvúak szarvából és tobzoska pikkelyből álló zsákmányt. A legkirívóbb esetek pedig rendre bekerülnek a nemzetközi sajtó híradásába. 2020. júliusában például Rafiki, egy 25 éves hím gorilla megölése miatt fogtak el egy férfit és ítéltek 11 év börtönbüntetésre. A gorilla a Bwindiben található Nkuringo nevű gorillacsoport egyik vezetője volt, és rendkívül népszerű volt a turisták körében.

Tavaly júliusban pedig négy férfit vettek őrizetbe, akik oroszlánokat öltek és daraboltak fel a Kongói Demokratikus Köztársasággal határos Queen Elizabeth Nemzeti Parkban. 2018 áprilisában ugyanebben a parkban tizenegy oroszlán tetemét találták meg szétszórva.

Ugandában alig több mint 7900 elefánt él jelenleg. A Wildlife Conservation Society (WCS) felmérése szerint ez növekedést jelent az országban az 1980-as években mért 700-800-as mélyponthoz képest.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: focusingonwildlife

The post Életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek egy ugandai elefántcsont kereskedőt appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Brutális számok a legális vadállat kereskedelemben https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/109368/brutalis_szamok_a_legalis_vadallat_kereskedelemben/ Sun, 16 May 2021 18:26:00 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=109368

The post Brutális számok a legális vadállat kereskedelemben appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Viszonylag ritkán esik szó a legális, tehát törvényes és engedélyezett vadállat kereskedelemről. Általában nagyobb publicitást kap az illegális vadászat és az ahhoz kapcsolódó orvvadászati tevékenység, melyet nagyon nehezen kontrollálnak a hatóságok.

Az illegális vadállat kereskedelem virágzik, de a tényleges forgalmát csak megbecsülni tudják a szakértők. A törvényes vadállat kereskedelemről azonban pontos adatok és információk állnak rendelkezésre. Ennek köszönhetően pedig mára az is bizonyossá vált, hogy milyen mértékben van hatással a globális ökoszisztémára, a vadállatok populációinak számára.

Döbbenetes számok

A Faunalytics által végzett kutatás szerint csak az elefántcsont kereskedelem elérte a két milliárd dollár forgalmat egy év alatt. 15 év adatait elemezték a kutatásban és hiteles adatokkal alátámasztott jelentésükben az áll, hogy 2000 és 2014 között összesen három milliárd valamilyen vadállatot, vagy annak részét szállították csak az Egyesült Államokba. Ez összesen kétmillió szállítmányt jelentett, 78 százaléka legális és törvényes szállítmány volt és jellemzően közvetlen a vadonból kerültek kilövésre az állatok.  A jelentés rámutat arra, hogy bár rengeteg szó esik az illegális vadállat kereskedelemről, az iparág nagy része bizony teljesen törvényes keretek között zajlik.

A világjárvány is változást hozhat

A koronavírus járvány érezhetően lelassította a folyamatot. Ez nem csak a járvány kirobbanásakor keletkezett szállítási nehézségek és korlátozások miatt történt, hanem a vadállatok kereskedelmének járványügyi kockázata miatt is. A COVID-19 rámutatott arra, hogy bizony a vadállatok komoly egészségügyi kockázatot is jelenthetnek az ember számára.

A koronavírusoknak sokféle állatfaj lehet a forrása. A 2012-ben a közel-keleti légzőszervi szindróma járványát okozó koronavírus egy tevétől származott, 2002-ben pedig egy hasonló súlyos járványt okozó koronavírus a denevérről cibetmacskák közvetítésével terjedt át az emberre.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: Onegreenplanet, Faunalytics

The post Brutális számok a legális vadállat kereskedelemben appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>