daganatos betegségek kutyáknál - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/daganatos_betegsegek_kutyaknal/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Fri, 30 Apr 2021 05:56:51 +0000 hu hourly 1 Mastocytoma kutyáknál – Minden, amit tudnod kell https://kutyabarat.hu/egeszseg/108969/mastocytoma_kutyaknal_minden_amit_tudnod_kell/ Fri, 30 Apr 2021 05:56:51 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=108969 mastocytoma

A mastocytoma (masztocitóma, hízósejtes daganat) egyike a kutyák körében leggyakrabban diagnosztizált öt ráktípusnak. Ahogy a kutyák idősödnek, itt-ott púpok, csomók, […]

The post Mastocytoma kutyáknál – Minden, amit tudnod kell appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
mastocytoma

A mastocytoma (masztocitóma, hízósejtes daganat) egyike a kutyák körében leggyakrabban diagnosztizált öt ráktípusnak.

Ahogy a kutyák idősödnek, itt-ott púpok, csomók, domborulatok és változatos formájú és méretű puklik jelenhetnek meg rajtuk. Ezek többnyire nem veszélyesek, csak amolyan öregedéssel járó jelenségek, azonban nem tudhatjuk biztosan. Ha észrevesszük, forduljunk állatorvoshoz, és vizsgáltassuk ki a bucit. Szerencsés esetben semmi baj sincs, de ha mégis, a korai diagnózis életet menthet.

Mastocytoma kutyán – wikipedia.

A mastocytoma elsősorban idősebb kutyák betegsége, de olykor kölykök is érintettek lehetnek. Az összes diagnosztizált rákos megbetegedés körülbelül 20%-át teszik ki a hízósejtes daganatok. Az alább fajták körében gyakrabban diagnosztizálják:

  • boxer
  • staffordshire bull terrier
  • bulldog
  • golden retriever
  • labrador retriever
  • vizslák és pointerek
  • beagle
  • mopsz
Röviden a hízósejtekről

A hízósejtek az immunrendszer fontos sejtjei. Feladatuk, hogy allergia vagy gyulladás esetén közbelépjenek. Elsősorban a bennük található hisztamint felszabadítva jelzik, hogy baj van. De tartalmaznak még szerotonint, heparint és több olyan enzimet, amelyek részt vesznek a gyulladásos reakciókban. Amikor allergén vagy gyulladást kiváltó anyag jut a szervezetbe, az immunrendszer riadóztatja a hízósejteket, amelyek az előbb említett anyagokat kibocsátva helyi gyulladást hoznak létre. Például méhcsípés esetén ezért pirosodik ki és duzzad meg a csípés területe.

A masztociták tehát a védelemben vesznek részt, ugyanakkor, ha kórosan elszaporodnak, akkor éppen ők okozzák a bajt.

Hogyan alakul ki a mastocytoma?

A hízósejtek felszaporodása a szövetben daganatot eredményez, amely általában a bőrön keresztül tapintható dudorként jelentkezik. Első ránézésre összetéveszthető a lipómával, amely egy jóindulatú zsírcsomó, ezért mintát kell venni a szövetből a pontos diagnózishoz.

Mastocytoma kutyán – wikipedia.

 

A mastocytoma sokáig tünetmentes lehet, miközben megtámadhatja a belső szerveket, elsősorban a lépet, a májat és a nyirokcsomókat. Ilyen esetben hányás, étvágytalanság, hasmenés jelentkezik, viszont az áttétek képződése miatt a gyógyítás már csak a legritkább esetben lehetséges.

Ezért fontos, hogy bármilyen dudor, csomó észlelése esetén mielőbb keressük fel az állatorvost.

A mastocytoma kezelése

A tumorok osztályozására két rendszer létezik, amelyek segítségével az állatorvos dönthet a megfelelő kezelésről. Az alkalmazott terápia függ a tumor helyétől és az esetleges metastázis mértékétől és helyétől. Az egyik opció a sebészi beavatkozás, de bizonyos esetekben szájon át szedhető kortikoszteroidok alkalmazásával az zsugorítják a tumort. Az elmúlt években a Fontainea picrosperma növény kivonatát is eredményesen alkalmazták a hízósejtes tumorok kezelésében.

A korai észlelés és diagnózis mindenképpen kulcsfontosságú. Az áttétképződés előtt, a korai stádiumú tumorok eltávolítása után a gyógyulási esélyek kiválóak.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: wikipedia; The Bark; Képek: By Joel Mills – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1740213; Photo by Huy Phan from Pexelscy

The post Mastocytoma kutyáknál – Minden, amit tudnod kell appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Mindent a hemangioszarkómáról https://kutyabarat.hu/egeszseg/108352/mindent_a_hemangioszarkomarol/ Sun, 11 Apr 2021 07:25:57 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=108352 hemangioszarkómáról szóló cikk index

A hemangioszarkóma (hemangiosarcoma) a kutyák esetében egyike az öt leggyakrabban diagnosztizált daganattípusnak. A vérerek daganata, mely a test bármely részén […]

The post Mindent a hemangioszarkómáról appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
hemangioszarkómáról szóló cikk index

A hemangioszarkóma (hemangiosarcoma) a kutyák esetében egyike az öt leggyakrabban diagnosztizált daganattípusnak. A vérerek daganata, mely a test bármely részén megjelenhet. A hemangioszarkómáról tudni kell, hogy bármilyen életkorú, nemű és fajtájú kutyát megtámadhat – bár leggyakrabban idősebb kanok esetében fordul elő.

A tumorok a vérerek falát borító szövetben fejlődnek ki. Mivel a vérerek az egész testet behálózzák, ezért bárhol – a test felszínén és belsejében is – kialakulhatnak daganatok. Az esetek körülbelül 50%-ában a lép érintett, majd gyakoriságban soron következik a máj és a szív, míg jóval kisebb számban, de még jelentős százalékban, a bőr érintettsége is előfordul. A hemangioszarkómáról nem lehet biztosan tudni, mi okozza. A bőrön előforduló hemangioszarkómáról feltételezik, hogy a napsugárzás, a túlzott napkitettség közrejátszik a kifejlődésében. Ez a daganattípus ugyanis többnyire a gyér szőrzettel ellátott vagy szőrtelen területeken fordul elő: a hason, a combok belső felén és a szemhéjakon.

Tünetek, felismerés

A hemangioszarkómáról beszélve a tünetek szempontjából meg kell különböztetni bőrön és a test belsejében jelentkező daganatokat. Az előbbiek többnyire látható, pirosas vagy lilás színű duzzanatok, melyek megrepedve vérezhetnek. A test belsejében kialakuló tumor sokáig lehet tünetmentes, csak enyhe fáradtság, kedvetlenség vagy a fogínyek halványsága (vérszegénysége) utalhat a lappangó kórra.

A lassan fejlődő daganatot nehéz diagnosztizálni, és ezzel együtt eltávolítani is. Gyakran csak akkor fordulnak orvoshoz, ha a daganat – mely általában vérrel telt – kifakadva belső vérzést okoz.

Diagnózis

A bőr daganatait szövettani vizsgálattal lehet diagnosztizálni. Ez a módszer a bőr alatti tumorok esetében kérdésesebb, ilyenkor a vér-, a röntgen- és a CT-vizsgálat adhat bizonyosságot.

Kezelés

A bőrön kifejlődő kivételével a többi típusú hemangioszarkómáról sajnos elmondható, hogy nagy valószínűséggel a diagnózis idejére már áttéteket képez. A lépen található daganatokat sebészi úton, a lép eltávolításával kezelik. A bőr esetében szintén a sebészi eltávolítást alkalmazzák.

Egy 2012-es vizsgálat kedvező eredményeket tárt fel a lepketapló (Coriolus versicolor) gomba alkalmazási lehetőségeiről a hemangioszarkóma kezelésében. A lepketapló kivonatát alkalmazzák a humán orvoslásban is, különböző daganatos betegségek kezelésében, de a biztató eredmények ellenére, használata egyelőre nem honosodott meg az állatorvosi gyakorlatban.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: The Bark. Kép: Photo by Dids from Pexels

The post Mindent a hemangioszarkómáról appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Mindent a limfómáról https://kutyabarat.hu/egeszseg/107567/mindent_a_limfomarol/ Thu, 11 Mar 2021 06:47:47 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=107567 limfóma index

A kutyák esetében a limfóma (lymphoma) egyike az öt leggyakrabban diagnosztizált ráktípusnak (az Amerikai Egyesült Államokban 7-14% közé tehető az […]

The post Mindent a limfómáról appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
limfóma index

A kutyák esetében a limfóma (lymphoma) egyike az öt leggyakrabban diagnosztizált ráktípusnak (az Amerikai Egyesült Államokban 7-14% közé tehető az aránya). Maga a betegség az embereknél előforduló ráktípusok közül leginkább a non-Hodgkin limfómára hasonlít. Bár kutyák esetében is körülbelül 30 típusát írták le, amelyek viselkedése jelentős eltéréseket mutat.

A limfóma a limfociták – a vérben található, a fertőzések leküzdésében az immunrendszert támogató fehérvérsejtek – rákos megbetegedése. Következésképpen általában azokban a szervekben jelentkezik, amelyek az immunrendszer részét képezik. Tehát a nyirokrendszeren keresztül szinte bármely szervet megtámadhat. Leggyakrabban azonban először a nyaki és a térd mögötti nyirokcsomók duzzanataként jelentkezik – mielőtt más szervekre, így a lépre, a májra vagy a csontvelőre terjedne.

A limfómák egyes típusai gyorsan és agresszíven terjednek, ezért hasonló szellemben kell kezelni is őket. Mások lassabban terjednek, ezért gyakorlatilag krónikus betegségként tovább a kezelhető állapotban tarthatók.

Tünetek

A korai szakaszban a gazdi észreveheti a nyaki nyirokcsomók duzzanatát – az alsó állkapocs alatt lehet kitapintani. Egyes kutyák ekkor még nem mutatnak más tünetet, míg mások enyhe fáradtság, étvágytalanság, esetleg fogyás, gyengeség, GI-ingadozás, túlzott szomjúság tüneteit mutatják.

A bőrön jelentkező limfóma tünete gyakran a kipirosodott, hámló bőr, melyet könnyű összetéveszteni az allergiával, de idővel vöröses, nedvedző, nyílt sebekké alakulnak át. A gyomor – bélrendszerben keletkező daganatok hányással, véres széklettel járhatnak együtt, míg a mellkasiak légzési nehézséget okozhatnak. Ez utóbbi esetben a mellső lábak és az arc duzzanata is megfigyelhető néha.

Diagnózis

Gyanú esetén az állatorvos biopsziát végez az érintett szövetből, majd pozitív eredmény esetén röntgen- vizelet- és vérvizsgálatokkal állapítják meg az előrehaladottság mértékét. A gyomor ultrahangos vizsgálata és a csontvelő vizsgálata is indokolt lehet.

Kezelés

A limfómák nagy része a kezdeti stádiumban jól reagál a kemoterápiára. Az Amerikai Egyesült Államokban végeztek egy vizsgálatot, amelyben az esetek 95%-ában a daganatok visszafejlődését tapasztalták. A kutyák kemoterápiája hazánkban még gyerekcipőben jár, de a külföldi vizsgálati eredmények és kezelések arra engednek következtetni, hogy a humán protokollok sikerrel alkalmazhatók.

Biztató hír továbbá, hogy az Egyesült Államokban nemrég engedélyezték az első szájon át adható gyógyszer a kutya limfóma kezelésére.

Hogyan ismerheted fel a melanoma tüneteit? Olvasd el cikkünket!


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: The Bark. Kép: pexels.com

The post Mindent a limfómáról appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>