A kutyatál a harmadik legszennyezettebb tárgy egy háztartásban
A kutyatál tisztán tartása alapvető fontosságú, számos baktérium megtapadhat rajtuk, melyek különböző betegségeket terjeszthetnek. Az sem mindegy, hogy milyen alapanyagból választunk etető edényt.
A legtöbb kutya miután befalta a vacsoráját, szépen tisztára is nyalja az edényét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kutyatál valóban tiszta is lett. Az NFS International (terméktesztelő, ellenőrző és tanúsító szervezet) nemrégiben készített tanulmánya szerint a kutyák vizes tálja a harmadik legszennyezettebb tárgy egy átlagos háztartásban. Baktériumok és kórokozók táptalaja. A megfelelő alapanyagú tál választásával és napi rendszeres tisztításával azonban hadat üzenhetünk a baciknak.
Milyen tálat válasszunk?
A tanulmány szerint az egyik legrosszabb választás a műanyagból készült etető- és itatótál. Idővel ugyanis a műanyagon apró karcolások, horzsolások és repedések keletkezhetnek. Ezek pedig kiváló táptalajt jelentenek a baktériumoknak. Még a szigorú és alapos tisztítás sem biztos, hogy eléri az ezekben a mikroszkopikus résekben rejtőző baktériumokat. A műanyag tálakban lévő vegyi anyagok továbbá fel is szívódhatnak a bőrön keresztül. Ez pedig a kutyák orrán és a szájuk körül jellegzetes pigment vesztést, foltosodást okozhatnak.
Mi a helyzet a kerámia tálakkal?
A Hartpury Egyetemi Központban végzett brit tanulmány szerint a kerámia tálak is képesek betegségeket terjeszteni. A konkrét vizsgálat célja annak megállapítása volt, hogy a tál anyaga (pl. műanyag, kerámia, rozsdamentes acél) és a használat időtartama befolyásolja-e a jelen lévő baktériumok mennyiségét és fajtáit. A legmagasabb baktériumszintet a hosszabb ideig használt műanyag tálakban találták meg. Azonban a legkárosabb baktériumfajokat, köztük az E. Coli-t és az MRSA-t leggyakrabban a kerámiatálakban azonosították.
Rozsdamentes acél – a nyerő választás
A kutyatálak közül a rozsdamentes acél a legjobb választás. Ez az anyag nem porózus, ami azt jelenti, hogy a baktériumok nem találnak réseket vagy repedéseket, amelyekben elszaporodhatnak. Tartós, könnyen tisztítható és többnyire mosogatógépben mosható. A rozsdamentes acélból készült tál felületén is megtapadhatnak baktériumok, de egy mosószeres tisztítással könnyen eltávolíthatjuk őket. Azonban még ezt a kutyatálat is minden nap el kell mosni, hetente pedig legalább 1-2 alkalommal fertőtleníteni is kell.
Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Forrás: animalwellnessmagazin