Saját KB bal
Saját KB jobb
Photo by Robson Hatsukami Morgan on Unsplash

Jóval korábban kezdődött a kutya-ember barátság, mint eddig tudtuk

Régóta tudjuk, hogy „a kutya az ember legjobb barátja”, de hogy ez a barátság mikor kezdődött, régóta foglalkoztatja a tudósokat.

Egy új, az Arizonai Egyetem kutatója által vezetett tanulmány közelebb visz annak megértéséhez, hogyan léptek kapcsolatba az amerikai őslakosok a korai kutyákkal és farkasokkal. A Science Advances folyóiratban megjelent tanulmány alaszkai régészeti leletek alapján azt mutatja, hogy az emberek és a mai kutyák ősei már 12 000 évvel ezelőtt szoros kapcsolatot alakítottak ki Amerikában. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 2000 évvel korábban kezdődött a kutya-ember barátság, mint eddig gondoltuk. 

„Most már bizonyítékaink vannak arra, hogy a kutyafélék és az emberek az eddig ismertnél korábban is szoros kapcsolatban álltak Amerikában” – mondta François Lanoë, a tanulmány vezető szerzője, az Arizonai Egyetem Antropológiai Iskolájának kutatási professzora.

Lanoë és kollégái 2018-ban egy felnőtt kutyaféle sípcsontját (alsó lábszárcsontját) tárták fel Alaszka egy régi régészeti helyszínén, Swan Pointnál, körülbelül 70 mérföldre Fairbankstól délkeletre. A radiokarbonos kormeghatározás szerint az állat körülbelül 12 000 évvel ezelőtt, a jégkorszak végén élt.

A lazac, mint bizonyíték

A csont kémiai elemzése jelentős lazacfehérje-tartalmat mutatott ki, ami azt jelzi, hogy az állat rendszeresen fogyasztott halat. Ez szokatlan volt a térség kutyaféléi között, amelyek akkoriban szinte kizárólag szárazföldi állatokra vadásztak. Mi a legvalószínűbb magyarázat a lazac jelenlétére az étrendben? Az emberektől való függés. „Ez az a bizonyíték, amire vártunk, mert a vadonban élő kutyák, vagy azok elődei nemigen vadásztak lazacra” – mondta Ben Potter, a tanulmány társszerzője, az Alaszka Egyetem régésze.

A kutatók biztosak benne, hogy a Swan Point-i kutyaféle a legrégebbi ismert bizonyíték az emberek és kutyák közötti szoros kapcsolatra Amerikában. De azt még túl korai lenne kijelenteni, hogy ez a felfedezés a legkorábbi háziasított kutyát jelentené. Egyelőre azonban az már bizonyítottnak látszik, hogy a kutya és az ember barátsága régebbre nyúlik vissza, mint ahogy eddig gondoltuk.

Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)

Forrás: sciencedaily

További érdekes cikkek
Hozzászólások
Töltés...