A bélmikrobiom – a velünk élő szövetséges
A kutyák táplálkozása a kőkorszak óta jelentősen megváltozott. A velünk társállatként élő házikutya egy, mára kihalt ősfarkas háziasításával jött létre, mintegy 10000–100000 évvel ezelőtt.
A kőkorszakban élő őskutya táplálkozásához a jelenleg élő rokon fajok közül leginkább az afrikai és ázsiai vadkutyák és a farkasok étrendje hasonlít leginkább, ezek a ragadozók ritkán esznek húson kívül mást. Mára azonban az emberekhez hasonlóan a kutyák étrendje is jelentősen megváltozott, jelentősen megnőtt a feldolgozott ipari módon előállított táplálékok aránya.
A törzsfejlődés során a kutya-mikrobiom is folyamatosan változott:
A bélmikrobiom szinte egy önnálló szervnek tekinthető, mely a gazdaszervezet számos működését támogató funkcióval rendelkezik (pl. immunrendszer, kognitív funkciók, esszenciális tápanyagok előállítása).
Az evolúció során a mikrobiom a táplálkozás változásával, az elfogyasztott eleség eredetének, minőségének megfelelően változott és változik ma is. A mikrobiomot alkotó hasznos mikróbák a gazdaszervezethez, annak igényeihez nagymértékben alkalmazkodott baktériumokból állnak, tehát az emberi, esetleg baromfi eredetü fajok kevésbé hasznosak a kutyák számára, mint azok amelyek a kutyákból származnak. A kutya mikrobiomban levő fajok közül a legfontosabbak a laktobacillusok, melyek az emésztőrendszer szinte minden pontján nagy létszámban megtalálhatóak.
Szerző: Dr. Potsubay Péter
(Kutyabarát.hu)
Index kép: unsplash.com
Kérjen ingyenes termékmintát állatorvosától!
További információ:
Telefon: +3630 650 0650
E-mail: [email protected]