Banán – Biztonságosan adható a kutyáknak?
Egészséges a banán?
Röviden a válasz: igen, a banán alapvetően biztonságos és tápláló az egészséges kutyák számára.
A banán finom és egészséges, télen és nyáron is megtalálható a boltok polcain. A sárga héjú trópusi gyümölcs gazdag magnéziumban, káliumban és rostokban. A banán különösen hasznos lehet sportoló kutyáknak. Egyrészt, mivel a magnéziumtartalma révén hozzájárul a regenerálódáshoz, másrészt pedig segít az izomépítésben. Gazdag B6-vitaminban, ami segíti a fehérjék metabolizmusát és segíti az agy és az izmok megfelelő oxigénellátását. A B6-vitamin ezen kívül jó hatással van az idegrendszerre is.
A banán C-vitamin tartalma sem elhanyagolható. A C-vitamin antioxidáns, csökkenti a sejtkárosodást és megköti a szabadgyököket, illetve a csontok és a vázszerkezet egészséges fejlődésében is fontos szerepe van.
Sportolók előnyben
Mind az emberek, mind a kutyák számára a banán az egyik leginkább tápláló gyümölcs, amely a sportolás, a fokozott igénybevétel mellett számos hasznos tápanyagot biztosít. Érdemes azonban figyelni a kalóriabevitelre, mivel egyetlen banánban körülbelül 105 kcal van, ami egy 10 kg-os kutya napi kalóriabevitelének akár a harmadát is kiteheti. Ezért fontos, hogy fokozatosan, kis mennyiségben illesszük be a banánt a kutya táplálkozásába. Mint minden új élelmiszer, a banán kipróbálása előtt is konzultáljunk állatorvossal!
A legtöbb kutya szereti a banánt, ezért nyugodtan adható nyersen, de kutyakeksz recepteknek is szuper alapanyaga.
Mikor NE adjunk banánt?
Magas káliumtartalma miatt a banán kifejezetten ellenjavallt vesekárosodásban, akut veseproblémával küzdő kutyáknak, illetve cukortartalma miatt a cukorbeteg kutyák is csak orvosi felügyelet mellett kaphatnak belőle.
Veszélyes vegyszerek
Sajnos a banán az egyik legkevésbé „tiszta” gyümölcs. A banánültetvényeken világszerte rengeteg vegyszert használnak, mert a meleg trópusi klíma nemcsak a banánnak kedvez, de a rovaroknak és a kórokozóknak is. Egy banánültetvényen gombaölő, baktériumölő és féregölő szerekkel permeteznek, akár heti gyakorisággal. A banánt általában éretlenül szedik le és érésgyorsító szerrel kezelik, hogy a boltok polcaira érve érje el a szép, sárga színét.
Mindenképpen fair trade, de lehetőleg bio banánt vásárolj, különösen, ha a kutyádnak is adsz belőle!