Csapágyak kenése: hogyan válasszunk kenőanyagot?
Amikor csapágyat választunk, vagy egy berendezésről szeretnénk megfelelően gondoskodni, amiben csapágy található, akkor a megfelelő kenőanyag kiválasztása is kiemelten fontos kérdés. A hosszú élettartam, valamint a megfelelő működés ugyanis nagyban ezen is múlik.
Miért olyan fontos a kenőanyag?
Hiába a precízen kiválasztott csapágy, ha utána nem kezeljük megfelelően, hamarosan újra azon kapjuk magunkat, hogy újabb cserére lesz szükségünk. Az onlinecsapagybolt.hu kenőanyag választékában azonban szerencsére megtaláljuk azt az anyagot, amely kompatibilis a csapágyunkkal.
A tökéletes méret, minőség és csapágytípus kiválasztása mellett a hozzá passzoló kenőanyaggal biztosíthatjuk a csapágy számára a lehető leghosszabb élettartamot. Ez azonban nem is olyan egyszerű, hiszen a kenéshez is nagyon sokféle változat közül kell optimális megoldást találnunk.
Kenőanyag nélkül egy normál csapágy élettartalma töredéke a tervezettnek, ezért a nyitott kiviteleknek mindig biztosítanak kenést, a zártakat gyárilag ellátják kenőanyaggal. Amennyiben egy csapágy üzemeltetésnél nem megoldható a megfelelő kenés, vagy kritikusan kevés, csak kerámiagolyós csapágy tud kenés nélkül is megfelelően üzemelni. A kerámiagolyós csapágyak ugyanabban a környezetben kenés nélkül is 3-4 -szeres, megfelelő kenőnyanyaggal 8-10 -szeres élettartamot biztosítaniak. Ellenben az álruk kiviteltől függően 6-8 -szorosa a normálnak.
A kenőanyagok típusai
Olajok, zsírok, ezek kombinációi valamint más fajták is rendelkezésünkre állnak a szóba jövő kenőanyagok között, Pl: szóróolajzás, olajködkenés. A megfelelő kenéssel a súrlódás mértéke csökkenthető, s ezáltal elkerülhetjük a kopásból adódó, valamint meghibásodást okozó kellemetlen helyzeteket. A karbantartás mindenféleképpen olyan feladat, amit rendszeresen és gondosan kell elvégezni, ha valódi eredményt, azaz megbízhatóan működő szerkezetet szeretnénk. Természetesen ez nem csupán a csapágyakra igaz, hanem minden olyan berendezésre, amelyben mozgó, illetve forgó részek is vannak.
A terhelés ugyanis pontosan ezeket a részeket érinti leginkább, ahogy a kopásnak és súrlódásnak is ezek vannak kitéve. Ebből értelemszerűen következik, hogy a csapágyak is olyan részek, amelyeket a nekik megfelelő kenőanyaggal óvnunk szükséges.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő kenőanyagot?
Először is, ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, s a leírásban sem találtunk erre vonatkozó utasítást, akkor érdemes szakértő tanácsot kérni a kiválasztott webáruházban. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy mit alkalmazunk.
A legfontosabb kérdés a viszkozitás, ami azt jelenti, hogy az adott folyadéknak az egyes rétegei mennyire tudnak elcsúszni egymáson, azaz mennyire képes ellenállást generálni a mozgással szemben. A viszkozitás egyenesen arányos a súrlódó felület nagyságával, valamint a sebességgel. De mekkora legyen a viszkozitás? Ez mindig a kenés helyétől függ. De az is hatással van rá, hogy például mekkora nyomóerővel kell számolni. Ha ez nagy, akkor a viszkozitásnak is magasabbnak kell lennie.
Ha olajat választunk, az képes egy réteget képezni a felületen, ezáltal mérsékelni a súrlódást. Ez pedig nem jelent mást, minthogy így kisebb kopással, valamint hosszabb élettartammal számolhatunk.
Érdemes megemlíteni a szilikonzsírokat is, ha csapágyak kenéséről van szó. Ezek jól ellenállnak a hőnek, akár magasról, akár alacsony hőmérsékletről van szó, s akár a háztartásban is sok helyen alkalmazhatjuk, de ipari használatra is megfelel, kivállóan tapadnak ezér ún. Röpálló tulajdonságuk is nagyon jó, kissebb kiszerelésekben akár egyszeri használatra is megvásárolhatóak.
(x)