sebellátás - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/sebellatas/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Wed, 11 Aug 2021 05:53:48 +0000 hu hourly 1 Mi legyen az elsősegély csomagban utazáskor? https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/110599/mi_legyen_az_elsosegely_csomagban_utazaskor/ Wed, 11 Aug 2021 05:53:48 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=110599 elsősegély csomag utazáshoz

Pár napra elutazunk a kutyánkkal, vagy éppen az éves nyaralás előtt állunk? Fontos, hogy a saját bevált elsősegély csomagunk mellett […]

The post Mi legyen az elsősegély csomagban utazáskor? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
elsősegély csomag utazáshoz

Pár napra elutazunk a kutyánkkal, vagy éppen az éves nyaralás előtt állunk? Fontos, hogy a saját bevált elsősegély csomagunk mellett a kutyánk számára is összeállítsunk egy kisebb vészhelyzeti csomagot, amelyet baj esetén könnyen elővehetünk.

Mi történhet egy nyaralás alatt?

Nyaralás alatt gyakoriak a különböző gyomor- és emésztőrendszeri panaszok, például a hasmenés, hányás, hígabb széklet, puffadás. Ezek oka lehet az utazás, a környezetváltozás okozta izgalom, de a felborult napirend is. Ha az otthon megszokott étel mellé esetleg új ételek kerülnek fel az étlapra, szintén okozhat enyhébb panaszokat, ahogy a strandolás közben benyelt víz, vagy a parton felevett „akármi” is.

Történhetnek balesetek, melyek apróbb sérülésekkel járnak. Ezek között a talp sérülései vezetik talán a listát, de a megerőltetés vagy a fokozott fizikai aktivitás is okozhat fájdalmas panaszokat.

Fontos megemlíteni az allergiás problémákat, melyek nyáron csípések, virágpor, pollen, környezeti por, külső élősködők stb. képében fenyegetik kedvenceinket.

Végül, de nem utolsósorban, ki kell térni a külföldön előforduló külső élősködőkre is. Itt a teendő még itthon vár ránk: keressük fel az állatorvost a kiutazás előtt és gondoskodjunk a célországban található külső élősködők elleni védelemről kedvencünk számára. A tőlünk délebbre fekvő országokban a szívférgesség veszélye fokozott, míg a mediterrán országokban és azoktól délebbre a leishmaniózis fenyegeti kutyáinkat. Kérjük az állatorvos tanácsát a két, akár halálos, betegség elleni védekezéshez.

Mi legyen az elsősegély csomagban?
  • fertőtlenítő, sebkezelő oldat (Betadine)
  • steril kötszerek (mullpólya, mull-lap, géz, leukoplast, copoly)
  • lázmérő (állatpatikában kapható)
  • Bolus adstringens vagy széntabletta
  • lázcsillapító, fájdalomcsillapító (állatorvos által javasolt, az ajánlott dózisban) tabletta vagy szuszpenzió
  • olló – a kötszerek vágásához
  • antibakteriális kenőcs sebkezelésre
  • csípések kezelésére gyulladáscsökkentő kenőcs
  • allergia esetén antihisztamin (állatorvos javallatára)
  • kullancskiszedő csipesz
Jó tanács: A gyógyszerek adagolását írjuk rá a csomagolásra, így nem tévesztjük el.

Ne feledkezzünk el a kutya állandóan szedett vagy alkalmanként szükséges gyógyszereiről sem, ebből legyen nálunk elég.

Talán elsőre nem gondolnánk, de az úti elsősegély csomagban, ugyanúgy, ahogy az otthoniban is, legyen steril gumikesztyű illetve szájszíj. Ezek a saját védelmünkre szolgálnak, és az esetleg sokkos, sérült kutya ellátása során szükségesek lehetnek, ha gyors segítségre van szükség, amíg elérünk a legközelebbi állatorvosig.

Ne feledkezzünk meg a higiéniáról! A sebellátás előtt fertőtlenítsük a kezünket. Ehhez legyen a csomagban alkoholos kézfertőtlenítő.


Szerző: Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Képek: pexels: Photo by Roger Brown from Pexels

The post Mi legyen az elsősegély csomagban utazáskor? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutyák és a tetanusz – valós a veszély? https://kutyabarat.hu/egeszseg/104025/kutyak_es_a_tetanusz_valos_a_veszely/ Mon, 12 Oct 2020 06:36:33 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=104025 tetanusz

A tetanusz, más néven merevgörcs, elsősorban az izommozgató idegeket érintő, gyakran halálos kimenetelű betegség. A Clostridium tetani nevű baktérium okozza, […]

The post Kutyák és a tetanusz – valós a veszély? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
tetanusz

A tetanusz, más néven merevgörcs, elsősorban az izommozgató idegeket érintő, gyakran halálos kimenetelű betegség. A Clostridium tetani nevű baktérium okozza, amely a gyakori tévhittel ellentétben, nem csak a rozsdás szögeken él, hanem spórái gyakorlatilag mindenütt előfordulnak, ahol kedvező életkörülményeket találnak, elsősorban a talajban, földben és porban.

A Clostridium tetani anaerob baktérium, azaz levegőtől, oxigéntől elzárt helyen szaporodik. Ha a spórái nyílt sebbe kerülnek, azonnal szaporodásnak indul és méreganyagokat termel. Ezek a toxinok károsítják az izommozgató idegeket, ennek köszönhető a tipikus tünet, a merevgörcs, amely először jellemzően az állkapocsban jelentkezik.

Minden gyerek korán megtanulja, hogy ha kisebb-nagyobb nyílt sebet szerez, akkor a tetanuszoltás a megoldás. Manapság már nem kell minden alkalommal orvoshoz szaladni, az oltás hatása tíz évig tart.

Különböző állatfajok más mértékben érzékenyek a tetanuszbaktérium által termelt toxinra. Az emberek, a lovak és a szarvasmarhák nagy eséllyel megbetegednek tőle, míg a macskáknak meg sem kottyan. A kutyák valahol a két véglet között helyezkednek el, és míg az emberhez képest ritkábban jelentkeznek náluk a betegség tünetei, nem lehet kizárni az esélyt, hogy a kutyánk tetanusszal fertőződhet.

Tetanusz fertőzés tünetei:

  • pislogási nehézség
  • összeszűkült pupillák
  • beesett szem
  • állkapocs-zár
  • merev farok
  • nyelési nehézség
  • görcsroham
  • izomrángások

A tünetek önmagukban számos már betegségre is utalhatnak, ezért fontos, hogy mielőbb állatorvoshoz forduljunk, ha kutyánknál tetanusz gyanúja merül fel. Ha kutyánk megsebesül, a nyílt sebet fertőtlenítsük, tisztítsuk meg és megfelelően lássuk el. Ezzel megakadályozhatjuk a baktérium sebbe kerülését. Ha szükséges, forduljunk állatorvoshoz.

Fontos tudni, hogy a tetanusz-fertőzéses esetek egy része nem sebesülésből ered, hanem a toklász okozza. A toklász által fúrt járat ideális az anaerob baktériumoknak, ráadásul sokszor észrevétlenül marad a gazdi előtt a behatolás helye. Még egy jó ok, hogy miért tartsuk távol kedvenceinket a toklásztól.


Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://thebark.com/content/tetanus-not-just-bites-and-rusty-nails; wikipedia.
Képek: pexels.com

The post Kutyák és a tetanusz – valós a veszély? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Mi legyen az elsősegély csomagban túrázáskor? https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/102476/mi_legyen_az_elsosegely_csomagban_turazaskor/ Sun, 19 Jul 2020 12:58:24 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=102476 elsősegély doboz

A minap az egyik kutyás túrázós csoportban felmerült a kérdés, hogy ki, mit visz magával túrázáskor? Ezen belül is az […]

The post Mi legyen az elsősegély csomagban túrázáskor? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
elsősegély doboz

A minap az egyik kutyás túrázós csoportban felmerült a kérdés, hogy ki, mit visz magával túrázáskor? Ezen belül is az elsősegélycsomag tartalmában oszlottak meg a vélemények.

Abban a legtöbben egyetértenek, hogy egy egynapos magyarországi gyalogtúrán a betadine, sebtapasz és fásli trión felül olyan nagyon másra nem lehet szükség, de mi a helyzet a kutyákkal?!

Azt hiszem, a gazdik többségének nem árulok el nagy titkot, hogy a kutyák elsősegélydoboza ennél lényegesen komolyabb felszerelést rejt. Ez egyrészt talán azért van, mert egy kutya jóval könnyebben sérül meg egy túra során, mint egy felnőtt ember. Míg az elmúlt egy évben egy-két vízhólyagon kívül más bajom nem történt az erdőket járva, addig a kutyáim sérüléseit összeszámolva magam is meglepődtem. Volt két darab betört köröm, egy komolyabb csípés és egy rándulás, egy harmadik szemhéj előreesés és kullancsot is kellett kivennem, sőt, olyan is volt, hogy újra kellett kötöznöm egy már meglévő sebet.

Egy rutinos gazdi ezeket a sérüléseket simán el tudja látni az erdőben, ha rendelkezésre állnak a megfelelő gyógyszerek és kellékek. Lássuk tehát, mi az, amit érdemes magunkkal vinni!

A legjobb felszerelés is csak akkor ér valamit, ha tudjuk használni. Ha még nem vagy rutinos „hegyidoktor”, akkor próbáld ki otthon a kötözést, fáslizást és a fertőtlenítést. Az alábbiak átmeneti megoldásként szolgálnak, sérülés esetén hazaérkezéskor mindenképpen keresd fel az állatorvost!

Egyszerű sebkezelés – apróbb vágások, horzsolások a bőrön

Hasonlóan az emberek hasonló sérüléseihez, apróbb felületi bőrsérülések esetén a seb tisztítása és fertőtlenítése a legfontosabb. Először betadine-os gézzel tisztítsd meg a sebet, majd kend be antibakteriális sebkezelővel (pl. Kék Lukács). Ha szükséges, steril gézlappal és rugalmas kötözővel (Copoly) kösd be. A rugalmas kötszert lazán tekerd fel, nehogy elszorítsd a vérkeringést!

Talpsérülések

Az erdei sérülések között viszonylag gyakoriak a talp horzsolásai és az apróbb éles tárgyak okozta vágás. A kutyák talpa rendkívül érzékeny, ezért ezeknek a sebeknek az ellátása nem egyszerű. A fentiekben leírt sebkezelést alkalmazd, majd helyezz pár steril gézlapot a sebesült talpra. A tenyeredbe helyezz vattát (miközben a kutya talpán tartod a steril gézt). A sebesült lábát helyezd a kivattázott tenyeredbe, mintha pacsit adna, és így tartsd meg, amíg a másik kezeddel lazán elkezded körbetekerni copolyval.  Készíts egy kis csizmácskát, amit leukoplasttal rögzíts a lábszárhoz. Húzz az egészre egy zoknit és ezt is rögzítsd leukoplasttal.

A betört, leszakadt köröm ugyanígy ellátható, csak több vattára és nagyobb óvatosságra lesz szükség, mert az nagyon fájdalmas tud lenni.

Az alábbi videón jól látható, hogy mi is a cél (bár egy plüsskutyán kétségtelenül könnyebb elvégezni a műveletet, mint egy izgő-mozgó valódin):

Csípések

A csípések általában a szőrrel nem fedett felületeken okoznak gondot, és sokszor nem igényelnek kezelést, csak várni kell pár percet, hogy elmúljon a fájdalom (pl. csaláncsípés vagy hangyacsípés általában ilyen). Méh-, darázs vagy bögöly csípése esetén azonban elképzelhető, hogy a fájdalom, égő érzés továbbra is fennáll. Ilyenkor jó, ha van nálunk olyan hűsítő – bőrnyugtató készítmény, amivel enyhíthetünk ezen. Az emberek számára megfelelő gyógyszerek nem minden esetben biztonságosak a kutyák számára, ezért érdemes az állatorvos által javasolt készítményeket beszerezni.

Allergiás reakció esetére szintén jó, ha van nálunk állatorvos által javasolt antihisztamin-tartalmú gyógyszer.

Tehát, az alap elsősegély dobozban jó, ha van:

  • Betadine
  • Steril gézlap
  • Steril mullpólya és rugalmas pólya
  • Steril vatta
  • Rugalmas, önmagához tapadó sebkötöző (Copoly)
  • Leukoplast
  • Kék Lukács kenőcs
  • Szemcsepp
  • Bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő krém, csípésekre
  • Háromszögkendő vagy textilpelenka
  • A kutyánk lábára passzoló gyerek- vagy baba zokni vagy kutyacipő
  • Olló
  • Alkoholos kézfertőtlenítő spray vagy gumikesztyű (ez mostanában amúgy is alap)

Nem árthat még:

  • Allergiás reakció esetén azonnal ható gyógyszer
  • Bolus adstringens – fertőtlenítő hatású gyógyszer hasmenés esetén
  • Kullancscsipesz
  • Lázcsillapító
  • A kutyád bármely meglévő betegségére felírt gyógyszer

Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Képek: pexels: Photo by Spencer Gurley from Pexels

The post Mi legyen az elsősegély csomagban túrázáskor? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>