ősz - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/osz/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Tue, 08 Nov 2022 15:43:26 +0000 hu hourly 1 Avar-zavar a kutyás birtokon https://kutyabarat.hu/eletmod/118379/avar_zavar_a_kutyas_birtokon/ Thu, 03 Nov 2022 18:13:41 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=118379

Az ősz a levélhullás ideje, ám nemcsak az ágakat elhagyó levelek termelnek zöldhulladékot ezekben a hetekben, hanem sok más kerti munka is, például a sövénynyírás, a cserjék metszése vagy az időjárás függvényében még akár most is aktuális fűnyírás. Akárhogy is, a levelek, nyesedékek, metszési maradékok nem ritkán nagy halmokat képeznek a kertben, ezeket a halmokat pedig valahogy el kell tüntetni szem elől. Eddig egy szokványos szezonális probléma került felvázolásra, ami azonnal más megvilágításba kerül, ha kutya is van a kertben - ennek járunk most utána Megyeri Szabolcs kertész segítségével!

The post Avar-zavar a kutyás birtokon appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A kutya általában nem a kert őszinte barátja, már abban az értelemben, hogy négylábú társaink nincsenek mindig tekintettel díszkerti erőfeszítéseinkre, nem feltétlenül tartják be a határokat (akár a telekhatárét, akár a belső részek közti választóvonalakat), és szinte biztosan nem hagyják érintetlenül a puha, ugrálásra, játékra, kaparásra ingerlő avarkupacokat. Mit lehet tenni, hogy megelőzzük az idegeskedést és a sokadszori újragereblyézést?

Az első kézenfekvő ötlet az lehetne, hogy ne képezzünk kupacokat, hagyjuk ott a leveleket, ahová a gravitáció juttatta őket. Ez azonban nem jó ötlet, mert míg az erdőben természetes dolog a hónapokig a talajon maradó levélszőnyeg, addig a kertben a gondosan ápolt pázsit nem díjazza az ilyen fedést (ami amellett, hogy idővel nem esztétikus látvány, eltakarja a fényt, felfogja a nedvességet, és kedvező mikroklímát termet sokféle növénybetegségnek). Mindenképpen indokolt tehát kézbe venni a lombseprűt, és megtisztítani a gyepet, de ugyanígy a díszágyások talaját, vagy a cserjesorok alatti területet, és persze illendő a járdáról, közlekedőfelületekről is begyűjteni a növényi részeket. Na de mi legyen a levélkupacokkal?

Az egyik viszonylag kutyabiztos megoldás a komposztálás, ami számos más okból kifolyólag is remek ötlet, hiszen környezetbarát, égetésmentes eltüntetése a leveleknek, ráadásul a folyamat végén természetes tápanyaghoz jutunk, melyet a tavaszi ültetési szezonban akár már fel is használhatunk. Kutyás kertekben érdemes megerősített komposztálót készíteni vagy beszerezni. Utóbbi esetben a szakboltok és barkácsáruházak előregyártott műanyag komposztálói jónak tűnnek, hiszen zártak, fedéllel rendelkeznek, ráadásul olykor még egészen esztétikusak is. Amennyiben házilag készítünk komposztálót, mert például spórolni szeretnénk vagy éppen nem elég a bolti láda mérete, érdemes az eb felől nézve nehezen szétszedhető, megbontható típust eszkábálni. Beválhat például, ha négy darab méretes fémrudat leszúrunk, úgy, hogy a talaj fölött legyen belőle egy-másfél méter. A rudakat kerítsük körbe fémhálóval, például egyszerű, kerítésekhez is használatos dróthálóval, melyet az eb sem foggal, sem karmaival nem tud megbontani. Három oszlopnál rögzítsük a hálót fixen, míg a negyediknél alkalmazzunk bontható zárást, például erős, de pengével később vágható gyorskötözővel, vagy összetekert drótdarabokkal. Ez azért lesz segítség, mert a komposzt érésekor, hónapokkal később, könnyebb lesz kitermelni a kész komposztanyagot.

Az is egy megoldás, ha úgy tüntetjük el a levélhalmokat, hogy azok hasznosuljanak, de közben azonnal ki is kerüljenek a látómezőből, így a kutyának egyszerűen nem lesz mit széttúrnia. Ehhez elsőként szerezni (venni vagy bérelni) kell egy aprító funkcióval is rendelkező lombszívót, de ennek hiányában egy erősebb fűnyíró is megteszi, melyet többször végigtolunk az összegereblyézett, majd 8-10 centiméter vastagon kiterített levélszőnyegen. Az eredmény mindkét esetben az eredeti térfogatának tört részére összeesett darálék lesz, melyet aztán többféle módon lehet kezelni. Az aprított levelek szétteríthetőek a veteményes csupasz talaján, de ásóval rögtön be is forgathatóak a talajba, hogy ott szintén komposztként hasznosuljanak. A bezsákolás is opció, ez kétféleképpen is történhet, az egyik út, ha plasztik zsákba adagoljuk a darálékot (ez a legkevésbé javasolt megoldás!), és elszállíttatjuk azt, a másik, ha jutazsákba pakoljuk, és a kert egy félreeső vagy elzárt részén abban tároljuk. A juta egy természetes, lebomló anyag, melyben a komposztálódás nem csupán végbemegy, de végül a bomlástermék a zsákkal együtt bekerülhet majd a talajba, vagy éppen a komposztálóba, ha valami miatt később akarjuk kialakítani azt.

Végül pedig egy rövid lista arról, hogy mit ne tegyünk a levelekkel!

  • Ne halmozzuk a kupacot egyszerűen a kert egyik sarkába, mert ez felhívás keringőre a kutyának, hogy játsszon benne, széthordja, feltúrja.
  • A sarokba hordás ellen szól az is, hogy ilyenkor gyakran költöznek a halmokba sünök, ami persze jó dolog, ám a kutyákat túrásra, kotrásra ingerelhetik a kisállatok, ráadásul a sünök is megsérülhetnek.
  • Ne ássuk el egy nagy gödörbe a levélkupacokat, mert ez az egyébként létező és bevethető módszer kutyás kertekben nem ideális, a frissen felásott terület az ebet arra sarkallhatja, hogy kiássa az elföldelt – számára izgalmasnak tűnő – dolgot, így a munkát kezdhetjük elölről.
  • A komposztálás jó módszer, de ne használjunk olyan komposztálót, ami alacsony peremű, vagy az oldalai például lazán felszögelt deszkákból állnak, a gyenge vagy túl alacsony építmények veszélyesek vagy rövid életűek lehetnek.
  • Végül pedig ne égessük el az avart, ami nem csupán zavaró a környékbelieknek és környezetszennyező, de a kutya is megsérülhet a több órán át tartó égetés, és a kutyamancsokra veszélyes, akár még másnap is égető parázs miatt!
Forrás: Megyeri Szabolcs (www.megyeriszabolcskerteszete.hu)
Fotók: unsplash.com

The post Avar-zavar a kutyás birtokon appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Sárgálló falevelek, óriási avarok – Így készíts tökéletes őszi fotókat kedvencedről! https://kutyabarat.hu/kozossegi_elet/111380/sargallo_falevelek_oriasi_avarok_igy_keszits_tokeletes_oszi_fotokat_kedvencedrol/ Fri, 10 Sep 2021 18:38:37 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=111380

Az ősz szépségével kevés dolog vetekedhet, a sárgálló falevelek, az óriási avarok, a forró italok és a meleg takarók évszakának hamisítatlan hangulata valamelyest kárpótol minket a nyár búcsúzásáért. Egyszerűen muszáj megörökíteni az ősz megismételhetetlen pillanatait, a fotókról pedig értelemszerűen négylábú családtagunk sem hiányozhat. De hogyan bírjuk rá izgága bundásunkat, hogy modellt álljon nekünk néhány képhez, és hogyan készítsünk tényleg tökéletes őszi fotókat kedvencünkről?

The post Sárgálló falevelek, óriási avarok – Így készíts tökéletes őszi fotókat kedvencedről! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A jó helyszín kulcsfontosságú

És nem csupán az esztétikai szempontokat kell figyelembe venned. Fontos, hogy a kutyát ne zavarják hangos zajok vagy más állatok. Ha ismerős helyre mentek, azzal kedvenced izgatottságát is csökkentheted, könnyebben ragadhatod meg a figyelmét.

Tedd kellemessé számára a fotózás élményét!

Ne a fotózás napján akard megtanítani neki a legújabb trükköt, amit mindenképpen lencsevégre akarsz kapni. Ügyelj rá, hogy bundásod jól érezze magát, hagy fedezze fel a környéket és fusson nagyokat. Játssz vele, vidd magatokkal a kedvenc labdáját, engedd, hogy izgalmas kalandként élje meg az alkalmat. Ha gondoskodsz kedvenced lefárasztásáról, sokkal nyugodtabban tűri majd, amíg elkészíted a képeket.

Az ördög a részletekben rejlik

Kísérletezz a különféle beállításokkal és magasságokkal, a fókusszal és a fényekkel. Felejtsd el a vakut, igyekezz inkább a természetes megvilágítást lencsevégre kapni. Hajolj le a kutya magasságáig, hogy ne felülről készüljenek a fotók.

Türelem, türelem, türelem

Nem szeretnénk zsákbamacskát árulni, valószínűleg még akkor is rengeteg türelemre és kitartásra lesz szükséged a tökéletes őszi kutyás fotók elkészítéséhez, ha bundásod egyébként egy igazi kezesbárány, és minden intő szavadra azonnal figyel. Hidd el, az elkészült fotók biztosan kárpótolnak majd!

Néhány ínycsiklandó falat igazán motiváló lehet

Hogy mi az, amit semmiképpen se hagyj otthon, ha szeretnél néhány szuper fotót lőni mancsosodról? (És most nem a mobilodra/fényképezőgépedre gondolunk.) A válasz egyértelmű: néhány ínycsiklandó, egészséges „motivációt”, amivel kedvencedet jutalmazhatod, ha elvégzi feladatát.

Ahogy a kutya táplálása, úgy a jutalmazás során is ügyelnünk kell arra, hogy valóban egészséges, teljes értékű finomságokat válasszunk. A PLATINUM Natural szuperprémium kutyatápjai legalább 70% friss húsból készülnek, ami mellé a legkiválóbb minőségű alapanyagok, hidegen sajtolt olajok, vitaminok, friss gyümölcsök és zöldségek kerülnek. Olyannyira ízletesek, hogy sok-sok gazdi használja őket rendszeresen jutalmazás céljából is a mindennapi etetés mellett. Természetesen a PLATINUM kínálatában egészséges jutalomfalatok is várnak, amik garantáltan megkönnyítik az őszi fotózást is. A PLATINUM kutyatáp webáruházban minden nagyon húsos, teljes értékű terméküket megtalálod!

Támogatott tartalom

(Kutyabarát.hu)

The post Sárgálló falevelek, óriási avarok – Így készíts tökéletes őszi fotókat kedvencedről! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kirándulásra fel! https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/111237/kirandulasra_fel/ Fri, 03 Sep 2021 04:27:48 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=111237 felkészülés bemelegítés kirándulásra

Az idei röpke nyár után talán úgy érezhetjük, hogy az ősz egy kissé gyorsan kopogtatott az ajtón. A reggelek hűvösre […]

The post Kirándulásra fel! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
felkészülés bemelegítés kirándulásra

Az idei röpke nyár után talán úgy érezhetjük, hogy az ősz egy kissé gyorsan kopogtatott az ajtón. A reggelek hűvösre fordultak és már napközben sincs kánikula. A fények határozottan ősziek, a páratartalom pedig magasabb. Mindez biztos jele annak, hogy itt az ideje összepakolni a hátizsákot és hosszabb rövidebb kirándulásra indulni az ebekkel!

Hogy miért az ősz a kutyás kirándulásra legalkalmasabb évszak? Egyrészt azért, mert ilyenkor napról napra változik a természet, és ez rendkívül látványos színorgiával párosul. Az erdőkben sárgulni, barnulni, vörösleni kezdenek a lombok, ami a fák alatt sétálva éppúgy szemet gyönyörködtető, mint egy magaslatról letekintve.

Más részről a hőmérséklet is ideális a hosszabb sétákra, kirándulásra. Már nincs túl meleg, ezért az idősebb vagy rövidebb orrú négylábúak is biztonságosan indulhatnak útnak, nem kell tartani a felhevülés vagy a megerőltetés veszélyétől. Arra azért érdemes odafigyelni, hogy a nyári hónapokban ellustult tagokat fokozatosan szoktassuk a mozgáshoz.

A kirándulásra készüljünk fel, és először rövidebb távokat, könnyebb terepet válasszunk!

Fontos a fokozatosság és a jó kondi megszerzése, mert így elkerülhetőek a sérülések, ficamok, vagy a megerőltetésből fakadó problémák.

Nem csak a sétáról sétára, kirándulásról kirándulásra való fokozatosság fontos, hanem az egy túrán belüli is. A hűvösebb napokon indítsunk egy kis bemelegítéssel! Mi és a kutyáink is mozogjunk egy keveset, mielőtt a hátizsákkal útra kelnénk. A rövid átmozgatás felélénkíti a vérkeringést és bemelegíti az izmokat – ezzel szintén csökkenti a húzódások, sérülések veszélyét. Javasolt lassabb tempóban indulni, illetve a séta végén szintén lassítani, levezető gyakorlatokat végezni.

Hogy hogy néz ki a bemelegítés és egy kutya esetében? Egyszerű gyakorlatokról van szó, minimum 8-as ismétlésekkel. Például: ül – áll, ül – fekszik, áll – ül – fekszik. Ha kutyánk tud tolatni, fordulni, nyolcast írni, ezeket szintén 8-as ismétlésekkel, lassan végeztessük vele. Ha járatosak vagyunk a masszázsban, a végtagok nyújtása, átmasszírozása szintén jó lehet – a séta elején és végén is, de csak akkor, ha biztosak vagyunk a dolgunkban és rendelkezünk a megfelelő ismeretekkel.

Nagyjából 15 perc kell ahhoz, hogy az ízületi folyadék „elérje az üzemi hőmérsékletet”. Érdemes tehát 5-10 percet fordítani a bemelegítésre, majd 5-10 percet a lassabb sétára, mielőtt teljes sebességre kapcsolunk.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.akcpetinsurance.com/blog/should-i-warmup-and-cooldown-my-dog; Kép: Photo by RODNAE Productions from Pexels;

The post Kirándulásra fel! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Veszélyben a sünök az avarégetés miatt https://kutyabarat.hu/allatvedelem/104021/veszelyben_a_sunok_az_avaregetes_miatt/ Sun, 04 Oct 2020 14:01:51 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=104021 avarégetés sünök

„Tüskéshátú sün barátom, Merre jártál, mondd, a nyáron? Itt az ősz, a lomb lehullt már, Most látlak, hogy előbújtál. Körmöd […]

The post Veszélyben a sünök az avarégetés miatt appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
avarégetés sünök

„Tüskéshátú sün barátom,
Merre jártál, mondd, a nyáron?
Itt az ősz, a lomb lehullt már,
Most látlak, hogy előbújtál.
Körmöd kopog, eliramlasz,
Vigyázz, itt a tél, te mamlasz!
De a sün nem jön zavarba,
Belebújik az avarba.” /Csukás István/

A sünök téli álmot alszanak. Ősszel, amikor hűvösebbre fordul az idő, levelekből, gallyakból vackot készítenek maguknak. Ide húzódnak vissza a hideg elől, és akár öt hónapon át várják összegömbölyödve az időjárás kedvezőbbre fordulását.

Természetes körülmények között a sünök ezen szokásával nincs is semmi baj. Csakhogy manapság a kertek, a közterületek nem kívánt kelléke az őszi avar. Szeretjük a leveleket, amíg szépen hullnak lefelé a fáról, a csodaszép őszi színekben káprázó példányokat a járdán, de nagy mennyiségben, amikor befedi a talajt és esetleg már bomlani is kezd, az avar látványa zavarja az esztétikai érzékünket.

Pedig az avar a természet része, a lebomló növényi anyagok a talaj fontos tápanyagai. Természetes humuszként táplálják a talajt, számos organizmusnak, rovarnak, gombának nyújtva táplálékot és élőhelyet. Avar nélkül a talaj szegényebb, a biodiverzitás szűkül. Ezért a legjobb, amit tehetünk, ha hagyjuk, hogy az avar természetes módon takarja be a földet, védje a fák gyökereit és földben élő szervezeteket a hidegtől, a fagytól. Majd szépen, évek során alkotóelemeire hulljon szét és táplálja a talajt. Magyarul, a legjobb, amit tehetünk, ha ott hagyjuk, ahova hullott.

sünökHa erre valamiért nincs mód, akkor érdemes elgondolkozni a komposztálás lehetőségein. Amit viszont minden esetben kerüljünk, az az avar égetése. Egyrészt a fentebb említett holisztikus természetvédelmi szempontból, másrészt pedig azért, mert az összegyűlt avarkupacban esetleg sünök fészkelhettek be. Sokan azt hiszik, hogy az égő avarból kimenekülnek a sünök, de ez nem igaz! A sün, ha megijed – márpedig, ha rágyújtják a fészkét, pont ez történik – összegömbölyödik. Tehát nem menekül, hanem összegömbölyödve elpusztul.

Jobbat teszünk tehát mind a sünöknek, mind pedig a természetnek, ha kihagyjuk az avar égetését. Ha extra sünbarátok szeretnénk lenni, avarégetés helyett építsünk inkább süntanyát!


Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Képek: pexels.com

The post Veszélyben a sünök az avarégetés miatt appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>