nyaralás - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/nyaralas/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Mon, 02 Aug 2021 14:04:47 +0000 hu hourly 1 Adhatok aktív szenet a kutyámnak? https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/110591/adhatok_aktiv_szenet_a_kutyamnak/ Mon, 02 Aug 2021 14:04:47 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=110591 aktív szén mikor

Aktív szén, vagy közismertebb nevén: széntabletta. Embereknél a nyári elsősegély csomag része, hiszen nyaralás, utazás közben bármikor jól jöhet a […]

The post Adhatok aktív szenet a kutyámnak? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
aktív szén mikor

Aktív szén, vagy közismertebb nevén: széntabletta. Embereknél a nyári elsősegély csomag része, hiszen nyaralás, utazás közben bármikor jól jöhet a gyors segítség. Vajon a kutyák számára is adható?

A nyári hónapokban gyakrabban fordulhat elő gyomorrontás, esetleg hasmenés a kutyák körében. Ennek részben a gazdival töltött több idő – igen, a közös étkezések, például – illetve a programok sokasága állhat a hátterében. A kutyánkkal ugyanúgy előfordulhat, hogy rosszul esik neki valamilyen étel, amihez nincs hozzászokva, vagy vizet nyel a strandon. Az izgalom, a stressz is okozhat hasmenést.

Az aktív szén elterjedt a különböző gyomor- és bélrendszeri panaszok kezelésében. Bár kutyáink emésztőrendszere eltér az emberétől, az aktív szén esetükben is biztonságosan adható a gyomorpanaszok kezelésére.

Általánosságban elmondható, hogy az aktív szén (megfelelő dózisban) biztonságosan adható a kutyáknak. Javallják akár puffadás, gázképződés enyhítésére is, mivel a szénmolekulák képesek megkötni a belekben található gázokat és méreganyagokat, ezért hatékonyan csökkenthetik a kellemetlen tüneteket.

Az aktív szén hatékonyan alkalmazható enyhe vagy akár súlyos emésztőrendszeri problémák (pl. mérgezés) kezelésére is. Súlyos esetben, természetesen, forduljunk állatorvoshoz, aki dönt a kezelés módjáról és az alkalmazott szerekről.

Az elsősegély-csomagban azonban érdemes tartani aktív szenet vagy bolus adstringenst. Jól jöhet enyhe puffadás, hasmenés vagy hányás esetén. Érdemes a dózist és a felhasználás módját előzőleg az állatorvossal egyeztetni.

Mikor alkalmazható a panaszok enyhítésére?

  • a kutya vizet nyelt a strandon,
  • olyan élelmiszert evett, ami gyomorrontást okozhat,
  • enyhe mérgezéses tünetek esetén, amíg odaérünk az orvoshoz,
  • stressz, utazás okozta hasmenés kezelésére.

Ha a panaszok nem enyhülnek, mielőbb forduljunk állatorvoshoz.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: canigivemydog.info; Kép: Photo by Blue Bird from Pexels

The post Adhatok aktív szenet a kutyámnak? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Az érem másik oldala – így veszítünk el kutyabarát szálláshelyeket https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/109502/az_erem_masik_oldala_igy_veszitunk_el_kutyabarat_szallashelyeket/ Sat, 29 May 2021 05:10:09 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=109502

The post Az érem másik oldala – így veszítünk el kutyabarát szálláshelyeket appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Az elmúlt években egyre több szálláshely lett kutyabarát, egyre többen fogadják kedvenceinket is panziókban, vendégházakban, szállodákban. Azonban arról is szót kell ejteni, hogy egyre több visszajelzést kapunk olyan szállásadóktól, akik inkább mégsem szeretnék, hogy négylábú szőrős kedvenceink velünk legyenek az általuk üzemeltetett szálláshelyen, mert bizony keserű és rossz tapasztalatokat gyűjtöttek az elmúlt években.  A legtöbb problémát a be nem tartott házirend, a rongálás és a gazdik nemtörődömsége okozza.

A házirend, az házirend

Attól, hogy egy szálláshely kutyabarát, még nem azt jelenti, hogy bármit megtehet a kutya. Igaz, ő is nyaral és ilyenkor lazábbra szoktuk venni a fegyelmet, nemcsak a kutyákra vonatkozóan.  Azonban ne felejtsük el, hogy a házirend betartása alól nem ment fel senkit a nyaralás ténye, sem a kutyáért fizetett felár, vagy az extra takarításért felszámolt plusz költség sem. Ha a házirendben nem megengedett a kutya kanapéra engedése, vagy tilos bevinni a medencébe, akkor egy szállásadó teljesen jogosan (finoman szólva) nem fog örülni a szőrös kanapénak, vagy a vízben úszó szőrcsomóknak. Mindannyian tudjuk, milyen plusz energia és idő egy lakásban tartott kutya után takarítani, ne csodálkozzunk tehát, ha egy szállásadónak egyszerűen elege lesz abból, hogy a kutyások után dupla annyi ideig és dupla annyi költséggel kell számolni a takarítást.

Otthon is a szőnyegre pisil?

Sokan csodálkoznak azon is, hogy az a kutya, akit otthon szépen egyedül lehet hagyni, a szálláshelyen magányában elkezdi lerángatni a függönyt, vagy szétrágja a kanapét, vagy a szőnyegre pisil.  Ne felejtsük el soha, hogy szinte bármelyik kutya reagálhat hasonlóan, ha egy teljesen idegen helyen egyedül hagyják. Ne azért vidd nyaralni a kutyádat, hogy órákra, félnapokra egy idegen szobában hagyd. Mert előfordulhat, hogy kárt fog okozni. Arról nem is beszélve, hogy hogyan érzi magát. De a legnagyobb probléma mégis az, hogy a gazdi az esetleges kárt nem jelzi időben és a szállásadónak nem marad ideje arra, hogy tökéletes állapotban adja át a szobát a következő vendégnek. Aki jelen esetben akár bármelyikünk is lehetne. Ugye senki nem örülne, ha órákat kellene várnia a szobára, mert éppen a függönyt varrják vissza. Akkor sem, ha az egész egy cuki kutya miatt van.

Alapvető etikett

Nyaralás ide vagy oda, a kutyakaki összeszedését sem szabad mástól várni, a szállás személyzete nem azért van ott, hogy ezt megtegye a gazdi helyett.  Amikor egy szálláshely leteszi a voksát a kutyások mellett, ha tetszik, ha nem, egy csomó problémát vesz magára. Igen, persze, a vendégkör is szélesebb lesz és a kutyáért plusz díjat számolhat fel, de higgyétek el, hogy ez egy bizonyos határon túl már egyáltalán nem „éri meg”. És hogy ki lesz a végén a vesztes? Mi, gazdik. És miért? Mert – tisztelet a kivételnek – nem foglalkozunk a közös érdekkel.

Egy kis illemtan

A kutyabarát szálláshelyek tulajdonképpen csak kettő dolgot kérnek tőlünk. Az első, hogy tartsuk be a házirendet. Ehhez persze az kell, hogy olvassuk is el, hiszen minden szálláshelyen mások a szabályok. A másik pedig, hogy figyeljünk oda a kutyánkra és tartsuk szem előtt a kutyás illemtan szabályait. Ha lehet, ne okozzunk kárt és ne zavarjunk másokat.  Olyan egyértelműnek tűnő dolgokról van szó, minthogy ne engedd, hogy kiássa a növényeket a kertben, vagy ne mászkáljon sáros tappanccsal a szőnyegen.  Egy kutyabarát szálláshelyen ezt akkor se engedd meg magadnak és kutyádnak, ha egyébként otthon simán belefér.

Vigyázzunk a kutyabarát szálláshelyekre, figyeljünk egymásra és kutyáinkra!

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

The post Az érem másik oldala – így veszítünk el kutyabarát szálláshelyeket appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Ezért bojkottáld a delfináriumokat nyaraláskor https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/83680/ezert_bojkottald_a_delfinariumokat_nyaralaskor/ Mon, 27 May 2019 20:31:45 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=83680

The post Ezért bojkottáld a delfináriumokat nyaraláskor appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

2009-ben mutatták be a The Cove című dokumentumfilmet, mely azon kívül, hogy Oscar díjat kapott a legjobb dokumentumfilm kategóriában, talán először nyitotta fel tömegeknek a szemét, hogy milyen kegyetlen módon vadásszák és ölik meg Japán partjain a delfineket. Egy részüket csak simán a húspiacra dobják, de nagyon sok egyedet szórakoztató akváriumokba, delfináriumokba adják el, ahol ezek a szerencsétlen állatok életük végéig rabságban tengődnek.

Úgy tűnik, hogy a delfin boldog a vizes cirkuszban? Hát persze. Talán a  legnagyobb szerencsétlenségük, hogy arcuk úgy néz ki, mintha folyamatosan mosolyognának. Akkor is, amikor a legnagyobb szenvedést élik át. És az embereknek ennél nem kell több. Elhiszik, mert a felhőtlen szórakozáshoz kell valami, ami elnyomja a lelkiismeret keserű hangjait.

A delfinek hihetetlenül intelligens állatok. Gondoltad volna, hogy például felismerik magukat a tükörben? Természetes környezetükben komoly szociális életet élnek 30-40 fős közösségben, ahol a tagok jól ismerik egymást és bár társas lények, ne felejtsük el, hogy a delfinek ragadozók. Tehát természetes életformájuk a vadászat.

A palackorrú delfinek neveket is használnak egymás azonosítására és bemutatkozásra.

A delfináriumokba bezárt delfinek élettere elképesztően kicsi a természeteshez képest és ez hatalmas törést okoz az állatoknak. Nem csak fizikailag, lelkileg is. Amikor egy delfin körbe-körbe úszkál a tartályban (amit medencének neveznek) vagy csak fekszik annak alján mozdulatlanul, akkor éppen a totális depresszióját éli meg és nagyon sok esetben ezt egyszerűen nem tudják feldolgozni. Van olyan delfin, aki egész egyszerűen a saját életének vet véget.

A szabadban élő delfinek akár 80 évet is élnek, a rabságban ezzel szemben maximum 30 évet bírnak ki.  A szabadban naponta átlag 50 km-t tesznek meg és egyes fajuk akár 60 méterre is lemerülnek. Hol van ehhez képest egy medence??

Az igazi, vadon élő delfin nem hagyja, hogy megérintsék!  Nem megy annyira közel, hogy megsimogasd, mert nem szeretik és nem hagyják magukat!  

Nem, ezek az állatok nem élvezik, hogy tucatjával úszkálnak rajtuk az emberek és mindenféle produkciókat kell végrehajtaniuk, hogy a nyaralós szelfin jól mutassanak!  Az egész delfináriumos biznisz egyetlen dologról szól: az emberek tudatlanságát, érdektelenségét és butaságát meglovagolva az állatok kegyetlen kizsákmányolásából szerzett profitról!

Ha delfint akarsz látni, akkor tanulj meg búvárkodni és merülj olyan helyen, ahol jó eséllyel TÁVOLRÓL látsz delfint.  Ne dőlj be semmilyen magyarázatnak, hogy a delfinárium miért jó az állatnak!  Egyetlen indok sem igaz!

Gondolj erre amikor tervezed a nyaralásodat, legyél tudatos turista és kerüld el az állatkínzó helyeket.

… és hagyjuk már végre békén az állatokat.

 

Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Forrás: Wikipedia, Onegreenplanet, Delfinmosoly
Fotók: Pixabay

The post Ezért bojkottáld a delfináriumokat nyaraláskor appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>