Egy korszak vége – az utolsó NIH-beagle labor bezárása
Több mint négy évtizednyi állatkísérlet után az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) végleg bezárta beagle-kutyákon végzett kísérleteknek otthont adó laboratóriumát – az állatvédők szerint ez csak az első lépés lehet az állatkísérletek felszámolása felé.
Több mint 40 év után a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) bejelentette, hogy végleg bezárja a campusán működő utolsó laboratóriumot, ahol beagle kutyákon végeztek kísérleteket. Az állatvédő szervezetek szerint történelmi pillanatról van szó, hiszen ez a laboratórium évtizedeken át az állatkínzással vádolt kutatások szimbóluma volt. A bejelentést az NIH új igazgatója, Dr. Jay Bhattacharya tette, aki az intézet megújulását és a társadalmi elvárásokhoz való igazodást hangsúlyozta. A döntés hátterében egyre növekvő társadalmi nyomás áll, amelyet a White Coat Waste Project nevű szervezet legújabb jelentése is megerősített.
Több ezer beagle szenvedése váltotta ki a közfelháborodást
A bezárás közvetlen előzménye egy nyilvánosságra került jelentés volt, amely több mint 2000 beagle kegyetlen kísérleti felhasználásáról számolt be. A kutyákat többek között tüdőgyulladást okozó baktériumokkal fertőzték meg, majd szepszisbe hajszolták őket – a legtöbbjük elpusztult a kísérletek során. A botrány országos felháborodást keltett, és még Elon Musk, az állami hatékonyságért felelős hivatal vezetője is vizsgálatot ígért az NIH állatkísérletek költségvetésével kapcsolatban.
Az állatvédő szervezetek, mint például a PETA, örömmel fogadták a bejelentést. Kathy Guillermo, a szervezet alelnöke úgy nyilatkozott: „Ez egy csodálatos kezdet.” Különösen annak fényében jelentős lépés, hogy a beagle-k egy része az Envigo nevű tenyészettel foglalkozó cégtől származott, amelyet 2024-ben 35 millió dollárra büntettek tömeges állatelhanyagolás miatt. Ugyanebben az évben több mint 4000 kutyát sikerült kimenteni és új otthonba helyezni a Humane Society és a Homeward Trails segítségével.
A harc még nem ért véget – az állatkísérletek rendszerszintű problémát jelentenek
Bár az NIH lépése előremutató, a szakemberek és aktivisták szerint ez csupán a jéghegy csúcsa. Az Egyesült Államok területén továbbra is számos laboratóriumban folytatnak állatokon végzett kísérleteket, gyakran közpénzből. Az állatvédő szervezetek a teljes tiltást követelik, valamint átláthatóságot és az alternatív, etikus kutatási módszerek támogatását.
Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Forrás: onegreenplanet


