Egyre több házikedvenc kerül kapcsolatba kábítószerrel saját otthonában
Az utóbbi években jelentősen emelkedett a kokainnak kitett kutyák és macskák száma az otthonokban.
Egy új kutatás szerint egyre aggasztóbb számban kerülnek kapcsolatba háziállatok kábítószerekkel, a tendencia pedig komoly aggodalomra adhat okot. A tanulmányt Orrin Ware közegészségügyi kutató (University of North Carolina at Chapel Hill) és Renee Schmid állatorvosi toxikológus (Pet Poison Helpline) készítette. A kutatók elemezték a 2019 és 2023 között az állatmérgezési segélyvonalra beérkező hívásokat, amelyek során kutyák és macskák kokainnal vagy metamfetaminnal való érintkezéséről számoltak be.
Növekvő esetek a statisztikák szerint
A kutatás során a kutatók éves százalékos változást (Annual Percent Change – APC) számoltak ki, hogy átfogó képet kapjanak az adatokról, amelyek rövid távon ingadozást mutathatnak. Míg a metamfetaminnal való érintkezésben nem volt jelentős növekedés, a kokainnal való találkozások száma aggasztóan emelkedett. A statisztikák szerint macskáknál az APC 52 százalékos emelkedést mutatott (összesen 63 bejelentett eset). Kutyáknál ez a szám 39 százalékos növekedést jelentett (433 eset). A kutyák kokainnal vagy metamfetaminnal való érintkezésének összesített APC-értéke szintén 38 százalékos emelkedést mutatott.
„Az állatok rendkívül érzékenyek a kokain és a metamfetamin stimuláló és szimpatomimetikus hatásaira” – írják a kutatók a publikációjukban. „Bármilyen mértékű expozíció aggasztó, mivel fennáll a súlyos toxicitás és a halál kockázata, még intenzív orvosi kezelés mellett is.”
Az állatok egészsége emberi felelősség
A kutatás nem tért ki arra, hogy a hívások milyen következményekkel jártak, és arra sem, hogy az állatok miként kerültek kapcsolatba ezekkel a drogokkal. Azonban az elemzett időszak egybeesett a koronavírus-járvány időszakával, amikor az emberek több időt töltöttek otthon. A szakértők szerint az otthoni drogok – különösen a kokain és a metamfetamin – jelentős veszélyt jelentenek az állatokra, amelyek kíváncsiságból gyakran megszagolják vagy lenyelik a toxikus anyagokat. A kutatók hangsúlyozzák: a házikedvenceikért felelős tulajdonosok kötelessége, hogy az illegális anyagokat elérhetetlen helyen tartsák, megóvva kedvenceik egészségét.
Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Forrás: sciencealert


