Ritka égi jelenség: régen nem látott madár bukkant fel hazánkban
A hazánkban ritka madárnak számító kis hattyú (Cygnus columbianus / bewickii) egy példányát figyelték meg a napokban a Hortobágyi Nemzeti Parkban.
Ez a korábbi cikkünk is érdekelhet: Mr. Blue, a kis lilik, újra akcióban
„November közepén egy kis hattyú (Cygnus columbianus) bukkant fel a Nagyiváni-pusztán. A kis hattyú hazánkban ritka kóborlónak számít, utoljára 2014-ben volt megfigyelése a fajnak a Hortobágy térségében.” – adta hírül a Nemzeti Park Igazgatósága hivatalos Facebook oldalán.
A hazánkban leginkább csak hattyúként ismert bütykös hattyú (Cygnus olor) rokona a kis hattyú. Északabbra, Európa és Ázsia tundra vidékén költ, az ottani tavakat választja költőhelyül. Hazánkban nem honos és nem is állandó látogató. A kis hattyút nem csak onnan lehet megkülönböztetni a bütykös hattyútól, hogy kisebb. Nálunk elsősorban télen figyelhető meg, egyedül vagy párban szokták látni, tehát nem nagyobb csapatokban észlelhetjük, mint a mi hattyúnkat. A csőre nem fekete-piros, hanem töve sárga, hegye fekete. Ez utóbbi színösszeállítás jellemző a Magyarországon szintén csak alkalmi vendégként előforduló énekes hattyúra (Cygnus cygnus) is, de annak csőre kevésbé fekete.
Az alábbi videón egy október végén, november elején a Balatonnál megfigyelt kis hattyút láthatunk (videó forrása: Péntek István, YouTube):
Az itthon ritka madár hazánkban védett, természetvédelmi értéke 50 000 forint.