Tény vagy tévhit? – Agresszívvá válik a kutya, ha vért kóstol?
Sokan hiszik, hogy ha egy kutya egyszer vért kóstol – akár tetem vagy nyers hús fogyasztása által –, az állat innentől kezdve potenciálisan agresszívabbá válik, és „vért szagolva” bármikor veszélyessé tehető. A néphagyomány és egyes „tréning elméletek” által terjed ez az elképzelés. Amely feltételezi, hogy a kutyák veleszületett predátorként „visszatérnek” ösztönükhöz, ha egyszer ízleltek vért. Tehát a kutyák eleve öldöklő vérszomjas állatok, akiket csak a szigorú tréning és a vértől való távoltartás által tarthatunk kanapén szuszogó jószágként.
A szakértők szerint ez tévhit
Dr. Sam Basso, amerikai kutyaoktató, valamint a viselkedéstanulmányi elméletek egybehangzóan állítják:
-
A vér kóstolása önmagában nem idéz elő agressziót.
-
A viselkedés sokkal inkább a tanult reakciókon, szocializáción és a környezeti hatásokon múlik.
-
Ezek szerint nem igaz az, hogy: „ha egyszer kóstolt vért egy kutya, többé nem lehet megbízni benne.”
Nem véletlenül: a katonai kutyák, mentőkutyák, vadászkutyák rendszeresen találkoznak a munkájuk során vérrel, mégsem jelentenek emiatt automatikusan veszélyt az emberre.
Miért tartja mégis magát ez a mítosz?
-
A viselkedésszakértők szerint ez a mítosz abból fakad, hogy azok a kutyák, akik egyszer már sikeresen levadásztak más állatokat, rákapnak erre. Ez azonban nem azért van így, mert a kutya megízlelte a vért. Itt arról az alapvető tanulási mechanizmusról van szó, hogy ha egy cselekedetet megerősítés követ, azt a kutya gyakrabban fogja végezni. Esetünkben a megerősítés maga az elkapás, az ölés, amely bizonyos fajtáknál egy erős ösztön.
-
Néhány gazda abból is általánosít, hogy ha egy vadászkutya korábban elfogyasztotta a zsákmányt, akkor attól megváltozott a viselkedése. Az ölés és az elfogyasztás vadászkutyák esetében nem kívánatos viselkedés. Egy jó vadászkutyánál a zsákmányszerző ciklus jó esetben nem zárul be. Ha mégis nagyon erős ez az ösztön, és egyszer kielégül, akkor az előbbi példánál leírt megerősítés miatt fog a kutya a továbbiakban is ölni, nem pedig a vér miatt.
Mi a helyzet a nyers hússal?
Az amerikai DogThings.com cikke külön hangsúlyozza:
-
A fogyasztott nyers hús vagy vér nem váltja ki az agressziót, a viselkedést inkább az öröklött tulajdonságok és a tréning (illetve annak hiánya) határozza meg.
-
A valódi veszélyt inkább a nyers húsban vagy tetemekben található fertőzésveszéllyel járó baktériumok vagy paraziták hordozzák – nem maga az állati vér.

